Úvod > Aktuality > Baroko: přehršel dobových slavností na začátku léta
Kultura

Baroko: přehršel dobových slavností na začátku léta

  • Vydáno5. června 2017
Oslavte letošní rok baroka stylově: na červnových a červencových barokních slavnostech. K neřestem a hříchům vás budeme svádět v Kuksu a v Duchcově, v Ploskovicích nabídneme výstavu barokních kostýmů a masek, na zámcích ve Valticích a Českém Krumlově vás provedeme barokní nocí a do Písku vás pozveme na městskou slavnost v barokním stylu.

Dotkněte se Písku… barokně!

Barokní tón letos mají i akce, u kterých byste to možná nečekali – například městské slavnosti Dotkni se Písku. Od pátku 9. června do neděle 11. června přenese historická část programu Písek do časů baroka; hudební a taneční vystoupení, workshopy a dobové programy v barokním duchu připomenou dobu Marie Terezie a 300 let, které uplynuly od jejího narození. V pátek městem projde historický průvod, na který naváže Slavnost pro Marii Terezii, v sobotu se odehraje barokní šermířské drama Na křídlech války a vodní bitva pod hradem. Novinkou letošního roku bude páteční a sobotní videomapping na budově radnice, klasický večerní ohňostroj nahradí stylové barokní ohňostrojné představení, těšit se můžete i na lampiónový průvod, hlavní koncerty na Velkém náměstí a doprovodný program pro děti; ten bude probíhat na Bakalářích a Parkánech.
 

Casanovské slavnosti na Duchcově

Kdo by neznal barokního dobrodruha, který na zámku v Duchcově prožil posledních třináct let života? Pečoval o knihovnu hraběte Valdštejna, vzpomínal a psal. Jeho stopy objevíte v zámku (třeba mechanismus tajného vchodu do jeho pracovny) i v barokní zahradě, na vlastní oči pak Giacoma Casanovu spatříte na Casanovských slavnostechpátek a v sobotu 9. a 10. června. Program nabídne například divadlo na nádvoří, hudební festival v zámecké zahradě, historický šerm, jarmark dobových řemesel, ohňostroj a světelnou show, ovšem tím to nekončí! V Knížecí zahradě si během slavností prohlédnete výstavu bonsají a v pátek v zámecké Galerii Giacomo začne letní výstava cínových vojáčků ze sbírek soukromého sběratele; potrvá až do začátku září a v jejím průběhu se v sobotu 29. července v zámecké konírně uskuteční Mezinárodní modelářský festival Dux  – Duchcov 2017 spojený s výstavou modelů.
 

Kuks a baroko naoko

Slavnost, jakou Kuks ještě nezažil, nabídne akce nazvaná Baroko naoko. Jednodenní barokní slavnost vás v sobotu 17. června v čase přenese o 300 let zpět a umožní projít si areál bývalých barokních lázní v době jejich největší slávy, kdy byly jedním z evropských center kultury. Slavnost nakrmí všechny vaše smysly – čekají vás barokní speciality a vůně, dobová řemesla, živé obrazy z dob hraběte Šporka, večerní prohlídky a především záplava autentických postav. V Kuksu a zahradách Hospitalu ten den potkáte urozené pány, komtesy a dvorní dámy v barokních kostýmech, vojáky i jezuity, poustevníky, věštkyně a další postavy dokreslující atmosféru doby. Uvidíte život ve vojenském ležení i turnaje na koních, součástí programu budou rovněž dobové hry a soutěže pro malé i velké. Navíc návštěvou přispějete na dobrou věc! V ceně vstupenky totiž není jen barokní slavnost s bohatým programem, ale také velké poděkování za pomoc a podporu. Výtěžek z akce bude věnován na obnovu Braunova Betlému, unikátní barokní sochařské rezervace, která už dlouho čeká na svou obnovu.
 

Barokní noc na zámku Český Krumlov

Každoročně na přelomu června a července Český Krumlov zaplní Festival komorní hudby, hudební festival s nejdelší tradicí ve městě. Skutečnou perlou programu je věrně provedená zámecká slavnost z 18. století, Barokní noc na zámku Český Krumlov. Není to levná záležitost, vstupné stojí 2 600 Kč, ale při slavnosti si prohlédnete spousty zajímavých míst českokrumlovského hradu a zámku tak, jak je jindy nezažijete. Barokní noc se odehrává v pátek a v sobotu 23. a 24. června na nádvořích i v Maškarním sále, v Plášťové chodbě, v barokním divadle i v zahradách. Těšit se můžete na barokní operu Antonína Laubeho Das Orakel v provedení souboru Capella Regia, četné hudební soubory i žáky výtvarného oboru Základní umělecké školy Český Krumlov, kteří předvedou pantomimu v barokních maskách.
 

Barokní večery a noci ve Valticích

Dalším zámkem, který se pyšní barokním zámeckým divadlem, jsou Valtice. Také tady nachystali na začátek léta bohatý program plný barokní hudby – například v neděli 18. června se koná Collegium Alouis, koncert barokní hudby, následující víkend v neděli 25. června pak Barokní matiné. Velkým zážitkem bude také scénické provedení barokní pantomimy Vivaldiho Čtvera ročních dob – Quattro Stagioni, které každou středu v červenci a srpnu (vyjma 12. 7.) vždy v 15.00 a v 17.30 uvede v barokním divadle soubor Capella Regia, ve čtvrtek 13. července jste zváni na Valtickou barokní noc plnou hudby a tance.
 

Další barokní pozvánky

  • Barokní program ve Valticích bude pokračovat i koncem července a srpna! Divadelní kratochvíle s barokní hudbou, zpěvem, tancem, poezií a dalšími formami vybraného dvorského umění v autentickém provedení na historické nástroje připravil soubor Plaisirs de Musique, a to na letní soboty od 22. července až do 26. srpna.
  • Olomouci bude červenec patřit Olomouckým barokním slavnostem; kromě letních večerů s hudebním divadlem si můžete užít i několik barokních menu. Co byste řekli na Triumfální menu korunované lanýží, šafránem a kořeněné slzami Alexandra Velikého? Anebo si vyberete Krvavou vzpomínku na bohyni Coronide či menu nazvané Hanebné intriky v hraběcí kuchyni?
  • Výstavu Alamode aneb Jak udělat dojem můžete vidět na zámku Ploskovice. Čeká vás oslnivá přehlídka barokních kostýmů 17. a 18. století, doplněná originálními ručně vyrobenými maskami, které se používaly při slavnostech.
Evropská cesta historickými divadly

Evropská cesta historickými divadly

Císařská cesta spojuje historická divadla přístupná veřejnosti, která představují to nejcennější, co se nám v oblasti historické divadelní architektury zachovalo.

Holašovice – unikátní prohlídka selského baroka

Holašovice – unikátní prohlídka selského baroka

Fenoménem Holašovic je selské baroko. Vesnice se pyšní zápisem na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Na "nejkrásnější české návsi" v Holašovicích se v roce 1975 natáčela filmová verze Smetanovy opery Prodaná nevěsta.

Zámek Buchlovice – barokní klenot šlechtických sídel

Zámek Buchlovice – barokní klenot šlechtických sídel

Zámek Buchlovice, ležící nedaleko hradu Buchlova, patří k nejvýznamnějším barokním šlechtickým sídlům na území České republiky. Kvalita architektury, rozsáhlé sbírky, proslulí majitelé i důležité místo v dějinách posledních let habsburské monarchie.

Festival komorní hudby Český Krumlov 2024

12.7.
3.8.
Festival komorní hudby Český Krumlov 2024

Festival komorní hudby je nejstarší festivalovou událostí v rámci kulturního dění v Českém Krumlově. Jde o řadu koncertů, pořádaných pravidelně každý rok na přelomu července. 33. ročník nabídne 19 koncertů hlavního programu.

Zámek Duchcov s expozicí Giacoma Casanovy

Zámek Duchcov s expozicí Giacoma Casanovy

Zámek Duchcov leží přibližně 8 km jihozápadně od města Teplice. Návštěvníci zde mohou zhlédnout expozici v tzv. biliárovém křídle, tři místnosti zámeckého personálu, Vojenskou zbrojnici, Lovecký salonek a muzeum věnované osobnosti Giacoma Casanovy.

Letní slavnosti staré hudby 2024

16.7.
6.8.
Letní slavnosti staré hudby 2024

Nenechte si ujít 25. ročník letních slavností staré hudby od 16. července do 6. srpna 2024. Jedná se o největší a nejdéle působící festival staré hudby v Praze. Jedinečný zážitek nabízí nejen krásnou hudbu, ale také barokní divadlo a tanec.

Operní týden Kutná Hora 2024

16.6.
24.6.
Operní týden Kutná Hora 2024

V roce 2024 čeká festival další ročník. Operní týden se stal jednou z nejvýznamnějších kulturních akcí pořádaných v městě Kutná Hora. Festival svým dopadem překračuje nejen rámec kraje, ale má celorepublikový dopad s přesahem do zahraničí.

Další aktuality

Navštivte středověkou ves v Trocnově, unikátní Archeoskanzen je téměř hotov

V jihočeském Trocnově, rodišti vojevůdce Jana Žižky, se chýlí ke konci stavba Archeoskanzenu Trocnov, který představuje život na vesnici ve 14. až 15. století. Stavby jsou přesnými replikami středověkých vesnických domků. Skanzen bude letos otevřen od dubna do října o víkendech a svátcích a o letních prázdninách i od úterý do pátku. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, jak to v Archeoskanzenu vypadá a na co letos můžete těšit.
Jihočeský kraj | Památky

Přivítejte jaro na Stezce korunami stromů

Jaro už klepe na dveře a s ním přichází i krásné slunečné počasí. Pokud si chcete udělat pěkný jarní výlet, je jedním z tipů kam vyrazit lipenská Stezka korunami stromů. Ta zůstává návštěvníkům otevřená, a to každý den od 10 do 17 hodin.
Jihočeský kraj | Příroda

Vyšebrodský cisterciácký klášter si můžete prohlédnout i mimo sezónu

Cisterciácký klášter ve Vyšším Brodě byl založen roku 1259 Vokem z Rožmberka. Stavba kláštera trvala zhruba sto let. Za dobu své existence se statečně vyhýbal všem katastrofám, nikdy nebyl dobyt a nezasáhla ho ani třicetiletá válka či josefínské reformy. Zrušen byl teprve v roce 1941 nacisty a poté roku 1950 komunisty. Na lepší časy se znovu začalo blýskat v roce 1990, kdy byl klášter znovu obnoven. V období mimo hlavní návštěvní sezónu jsou prohlídky možné na základě domluvené rezervace předem.
Jihočeský kraj | Památky

Na Šumavě si zalyžujete ve třech areálech na jeden skipas

Znáte Šumavský skipas? Jedná se o propojení několika šumavských skiareálů jedniným společným skipasem. Jestliže si zakoupíte jízdenku v jednom středisku, automaticky bude platná také ve třech dalších areálech. Jedná se o skiareály Kvilda, Nové Hutě – vlek Tatrapoma a malé vleky v areálu Zadov-Kobyla.
Jihočeský kraj | Zimní sporty

Deset důvodů, proč jet na jarní prázdniny do Písku

Do Písku můžete jet na výlet s dětmi kdykoliv, ale právě teď o jarních prázdninách, které se konají od 9. února do 17. března 2024 máte ještě o pár důvodů víc. Hlavním tahákem je Sladovna, prostor, kde si společně hrají a tvoří děti i dospělí. Kromě toho vás zavedeme mezi akvária, na starobylý most, ke koním nebo do záchranné stanice zvířat.
Jihočeský kraj | Zážitky

Kalendář 2024: Husitské bitvy aneb výlety k památným místům husitských dějin

Letos, 11. října 2024, tomu bude 600 let, co zemřel hejtman husitských polních vojsk, Jan Žižka z Trocnova. Udělejte si výlet do míst, kde probíhaly největší bitvy husitského období. Mnohé z nich si budete pamatovat ze školních lavic, ale vidět ona bitevní pole na vlastní oči, to je něco docela jiného. V našem kalendáři husitských bitev naleznete ta největší střetnutí husitů s katolíky – pamatujete si na slavnou bitvu u Sudoměře, bitvu na Vítkově, kardinálský klobouk u Domažlic nebo finální bitvu u Lipan? V husitských dějinách je zajímavých příběhů mnohem víc, pojďte je s námi objevit!
Jihočeský kraj | Památky

Na Lipně se o víkendu pojede Kramolínský obřák

Ve Skiareálu Lipno se bude už tento víkend 17. a 18. února 2024 konat Kramolínský obřák – závod pro registrované sportovce, ale i pro širokou veřejnost. Přijďte si vyzkoušet profesionální trať, vyzvěte na souboj kamarády, kolegy či sourozence.
Jihočeský kraj | Zimní sporty

V Českých Budějovicích si prohlédnete vzácné orchideje

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích vás zve na výstavu orchidejí, masožravých rostlin, bromélií, kaktusů, sukulentů a dalších rostlin, která se koná v termínu 16. 2. – 3. 3. 2024. Otevřeno je každý den od 9:00 do 17:30 hodin, včetně pondělků. Na výstavě, jejímiž autory jsou Markéta Aubrechtová a Martin Dlouhý, si můžete zakoupit snadno pěstovatelné rostliny i vzácné botanické rarity. Každý 500. a 1000. návštěvník výstavy navíc získá dárek! Připraveny jsou také komentované prohlídky, poradna pro pěstitele, květinový workshop a vzdělávací program pro školy.
Jihočeský kraj | Kultura