Úvod > Aktuality > Baroko: přehršel dobových slavností na začátku léta
Baroko: přehršel dobových slavností na začátku léta
">
Kultura

Baroko: přehršel dobových slavností na začátku léta

  • Vydáno5. června 2017
Oslavte letošní rok baroka stylově: na červnových a červencových barokních slavnostech. K neřestem a hříchům vás budeme svádět v Kuksu a v Duchcově, v Ploskovicích nabídneme výstavu barokních kostýmů a masek, na zámcích ve Valticích a Českém Krumlově vás provedeme barokní nocí a do Písku vás pozveme na městskou slavnost v barokním stylu.

Dotkněte se Písku… barokně!

Barokní tón letos mají i akce, u kterých byste to možná nečekali – například městské slavnosti Dotkni se Písku. Od pátku 9. června do neděle 11. června přenese historická část programu Písek do časů baroka; hudební a taneční vystoupení, workshopy a dobové programy v barokním duchu připomenou dobu Marie Terezie a 300 let, které uplynuly od jejího narození. V pátek městem projde historický průvod, na který naváže Slavnost pro Marii Terezii, v sobotu se odehraje barokní šermířské drama Na křídlech války a vodní bitva pod hradem. Novinkou letošního roku bude páteční a sobotní videomapping na budově radnice, klasický večerní ohňostroj nahradí stylové barokní ohňostrojné představení, těšit se můžete i na lampiónový průvod, hlavní koncerty na Velkém náměstí a doprovodný program pro děti; ten bude probíhat na Bakalářích a Parkánech.
 

Casanovské slavnosti na Duchcově

Kdo by neznal barokního dobrodruha, který na zámku v Duchcově prožil posledních třináct let života? Pečoval o knihovnu hraběte Valdštejna, vzpomínal a psal. Jeho stopy objevíte v zámku (třeba mechanismus tajného vchodu do jeho pracovny) i v barokní zahradě, na vlastní oči pak Giacoma Casanovu spatříte na Casanovských slavnostechpátek a v sobotu 9. a 10. června. Program nabídne například divadlo na nádvoří, hudební festival v zámecké zahradě, historický šerm, jarmark dobových řemesel, ohňostroj a světelnou show, ovšem tím to nekončí! V Knížecí zahradě si během slavností prohlédnete výstavu bonsají a v pátek v zámecké Galerii Giacomo začne letní výstava cínových vojáčků ze sbírek soukromého sběratele; potrvá až do začátku září a v jejím průběhu se v sobotu 29. července v zámecké konírně uskuteční Mezinárodní modelářský festival Dux  – Duchcov 2017 spojený s výstavou modelů.
 

Kuks a baroko naoko

Slavnost, jakou Kuks ještě nezažil, nabídne akce nazvaná Baroko naoko. Jednodenní barokní slavnost vás v sobotu 17. června v čase přenese o 300 let zpět a umožní projít si areál bývalých barokních lázní v době jejich největší slávy, kdy byly jedním z evropských center kultury. Slavnost nakrmí všechny vaše smysly – čekají vás barokní speciality a vůně, dobová řemesla, živé obrazy z dob hraběte Šporka, večerní prohlídky a především záplava autentických postav. V Kuksu a zahradách Hospitalu ten den potkáte urozené pány, komtesy a dvorní dámy v barokních kostýmech, vojáky i jezuity, poustevníky, věštkyně a další postavy dokreslující atmosféru doby. Uvidíte život ve vojenském ležení i turnaje na koních, součástí programu budou rovněž dobové hry a soutěže pro malé i velké. Navíc návštěvou přispějete na dobrou věc! V ceně vstupenky totiž není jen barokní slavnost s bohatým programem, ale také velké poděkování za pomoc a podporu. Výtěžek z akce bude věnován na obnovu Braunova Betlému, unikátní barokní sochařské rezervace, která už dlouho čeká na svou obnovu.
 

Barokní noc na zámku Český Krumlov

Každoročně na přelomu června a července Český Krumlov zaplní Festival komorní hudby, hudební festival s nejdelší tradicí ve městě. Skutečnou perlou programu je věrně provedená zámecká slavnost z 18. století, Barokní noc na zámku Český Krumlov. Není to levná záležitost, vstupné stojí 2 600 Kč, ale při slavnosti si prohlédnete spousty zajímavých míst českokrumlovského hradu a zámku tak, jak je jindy nezažijete. Barokní noc se odehrává v pátek a v sobotu 23. a 24. června na nádvořích i v Maškarním sále, v Plášťové chodbě, v barokním divadle i v zahradách. Těšit se můžete na barokní operu Antonína Laubeho Das Orakel v provedení souboru Capella Regia, četné hudební soubory i žáky výtvarného oboru Základní umělecké školy Český Krumlov, kteří předvedou pantomimu v barokních maskách.
 

Barokní večery a noci ve Valticích

Dalším zámkem, který se pyšní barokním zámeckým divadlem, jsou Valtice. Také tady nachystali na začátek léta bohatý program plný barokní hudby – například v neděli 18. června se koná Collegium Alouis, koncert barokní hudby, následující víkend v neděli 25. června pak Barokní matiné. Velkým zážitkem bude také scénické provedení barokní pantomimy Vivaldiho Čtvera ročních dob – Quattro Stagioni, které každou středu v červenci a srpnu (vyjma 12. 7.) vždy v 15.00 a v 17.30 uvede v barokním divadle soubor Capella Regia, ve čtvrtek 13. července jste zváni na Valtickou barokní noc plnou hudby a tance.
 

Další barokní pozvánky

  • Barokní program ve Valticích bude pokračovat i koncem července a srpna! Divadelní kratochvíle s barokní hudbou, zpěvem, tancem, poezií a dalšími formami vybraného dvorského umění v autentickém provedení na historické nástroje připravil soubor Plaisirs de Musique, a to na letní soboty od 22. července až do 26. srpna.
  • Olomouci bude červenec patřit Olomouckým barokním slavnostem; kromě letních večerů s hudebním divadlem si můžete užít i několik barokních menu. Co byste řekli na Triumfální menu korunované lanýží, šafránem a kořeněné slzami Alexandra Velikého? Anebo si vyberete Krvavou vzpomínku na bohyni Coronide či menu nazvané Hanebné intriky v hraběcí kuchyni?
  • Výstavu Alamode aneb Jak udělat dojem můžete vidět na zámku Ploskovice. Čeká vás oslnivá přehlídka barokních kostýmů 17. a 18. století, doplněná originálními ručně vyrobenými maskami, které se používaly při slavnostech.
Evropská cesta historickými divadly

Evropská cesta historickými divadly

Císařská cesta spojuje historická divadla přístupná veřejnosti, která představují to nejcennější, co se nám v oblasti historické divadelní architektury zachovalo.

Holašovice – unikátní prohlídka selského baroka

Holašovice – unikátní prohlídka selského baroka

Fenoménem Holašovic je selské baroko. Vesnice se pyšní zápisem na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Na "nejkrásnější české návsi" v Holašovicích se v roce 1975 natáčela filmová verze Smetanovy opery Prodaná nevěsta.

Zámek Buchlovice – barokní klenot šlechtických sídel

Zámek Buchlovice – barokní klenot šlechtických sídel

Zámek Buchlovice, ležící nedaleko hradu Buchlova, patří k nejvýznamnějším barokním šlechtickým sídlům na území České republiky. Kvalita architektury, rozsáhlé sbírky, proslulí majitelé i důležité místo v dějinách posledních let habsburské monarchie.

Zámek Duchcov s expozicí Giacoma Casanovy

Zámek Duchcov s expozicí Giacoma Casanovy

Zámek Duchcov leží přibližně 8 km jihozápadně od města Teplice. Návštěvníci zde mohou zhlédnout především Valdštejnskou rodovou galerii, expozici v tzv. biliárovém křídle, tři místnosti zámeckého personálu, Vojenskou zbrojnici, Lovecký salonek a muzeum věnované osobnosti Giacoma Casanovy.