ÚvodCo chcete dělat?PamátkyLázeňský areál v Kuksu
Památky

Lázeňský areál v Kuksu

Velkolepý projekt tvorby lázeňského areálu s mnoha uměleckými díly, citlivě zakomponovaný do krajiny, vypracoval zřejmě italský architekt G. B. Alliprandi na objednávku hraběte F.A.Sporcka.

Areál byl koncipován zrcadlově, na ose kolmo přetínající řeku Labe. Stavby na levém břehu byly určeny společenskému životu, opačný břeh patřil záležitostem spíše duchovním. Po dokončení lázní je evropská šlechta řadila mezi tři nejslavnější v tehdejší Evropě. Kuks se stal brzy stejně slavný jako lázně Cáchy a Baden Baden.

První stavbou byla kaple Nanebevzetí Panny Marie z roku 1697, která nahradila starší stavbu nad pramenem vody. Pro časté návštěvníky nechal hrabě Sporck postavit v roce 1699 hostinec "U zlatého slunce", který sloužil s pozdější přístavbou ještě donedávna jako obecní škola. Ve stejné době přibyl most přes Labe a pod schody Dianina lázeň. V roce 1700 mohli hosté obdivovat letohrádek a veliký holubník a každým rokem pak přibyla další stavba. Nejdříve větrný mlýn v prostoru dnešního hřbitova, který čerpal ze studny vodu k zalévání zahrady. Pak dřevěné divadlo a o rok později závodiště na pravém břehu Labe.

První kamenný lázeňský dům byl postaven v roce 1704 v místě nad dnešním kaskádovým schodištěm. Spodní část lázeňského domu byla upravena na lázeň s dvanácti koupelnami. V horní části byl bohatě zdobený sál s komnatami po stranách, odkud se vycházelo na promenádní arkády s překrásnou vyhlídkou do údolí. V druhém poschodí sídlila část roku hraběcí rodina, proto byl lázeňský dům od té doby nazýván zámečkem. Skutečný zámek byl dokončen až v roce 1710, vpravo od hostince U zlatého slunce. Od dvouposchoďového zámečku dolů směrem k řece vedlo monumentální schodiště se širokým kaskádovitým zábradlím. Po obou stranách schodiště se rozebíhaly promenádní zahrady s květinami, stromy a upravovanými keři. Obě zahrady doplňoval vodotrysk a sochařská výzdoba s nejvíce obdivovanými sochami Diany a Aktaiona. Pod terasovitými zahradami byly postaveny čtyři domy pro lázeňské hosty, které stojí dodnes.

Lázeňský areál na Kuksu pokračoval i na pravém pobřeží, se kterým jej spojoval dřevěný most se sochou Salvátora. Na lukách za mostem bylo obdélníkové závodiště (rejdiště), zdobené 40 soškami kamenných trpaslíků. Postavy trpaslíků znázorňovaly hrůzy třicetileté války (podle Callotových rytin) a také obličeje lidí, které hrabě neměl v lásce. Nedaleko závodiště stála besídka s fontánou a vodotrysky, holubník a na východním návrší Dům filozofů s bohatou knihovnou, zaměřenou na křesťansko naučná témata.

Z velkolepého areálu se do dnešní doby zachovalo jen torzo. V roce 1738 zemřel hrabě F. A. Sporck a jeho dědicové jevili o Kuks malý zájem. Vichřice a povodeň zničila o dva roky později závodiště, most přes Labe, letohrádek i holubník a zatopila lázeňské domy na nábřeží. To znamenalo začátek konce lázeňské slávy. Po opakovaných povodních a požáru v roce 1896 byly lázeňské budovy postupně bourány a v roce 1901 strženy i trosky zámku.
 

Úniková hra Šporkova skrýš

Barokní sklep v lázních budou roku 2018 přebudovány na Šporkovu skrýš. Ti, kdož mají rádi únikové hry se tam nechají zavřít s tím, že v omezeném čase budou muset vyřešit různé záhady na cestě ke svobodě. Ty, kterým se to nepodaří, čeká symbolická poprava.

Provozovatel

Obec Kuks

Kuks 12
544 43 Kuks
Tel.:
+420 499 692 165
Email:
ou.kuks@mkinet.cz
WWW:
www.kuks.cz
GPS:
50,402024 15,885684
 
 

Cena

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 

Aktuality

Theatrum mundi Kuks

Vstupte do Divadla světa! Je to loutkový svět Braunových soch, je to svět šporkovských vášní, je to svět baroka, je to váš svět! Projděte si panoptikum života v sedmi zastaveních a rozhodněte se, na které misce vah stojíte! Dobro či zlo, víra či kacířství, ráj nebo peklo? Memento mori!
Kuks, Královéhradecký kraj

Malá loutková inventura v Kuksu

Malá loutková inventura je festival nového loutkového divadla, který v Kuksu pořádá Theatrum Kuks ve spolupráci s Novou sítí. Nabízí produkce nezávislých souborů pro děti i dospělé, které měly premiéru v posledních letech.
Kuks, Královéhradecký kraj

Ctnosti a Neřesti na hospitálu Kuks

14 velkoformátových obrazů.
Kuks, Královéhradecký kraj

Můžem i s mužem 2 na hospitálu Kuks

Divadlo.
Kuks, Královéhradecký kraj

Hypnotizér na hospitálu Kuks

Hypnotizér a mentalista Jakub Kroulík.
Kuks, Královéhradecký kraj

S úsměvy Donkichotů

Přijďte prožít jedinečný večer plný příběhů, vyprávění dojemných i k smíchu, ale také nestárnoucích šansonů Hany Hegerové, Petra Hapky a Petra Skoumala.
Kuks, Královéhradecký kraj

Krasavci na hospitálu Kuks

Přijďte sledovat zoufalé pokusy majitele a stálých hostů hospody U Krasavce o její záchranu před developery, kteří ji chtějí zbourat a postavit obchodní centrum. Jaký plán se zrodí v zoufalých hlavách našich hrdinů?
Kuks, Královéhradecký kraj

Všechno je dovoleno na hospitálu Kuks

Divadlo.
Kuks, Královéhradecký kraj

Let balónem ve východních Čechách

Nastoupit do proutěného koše horkovzdušného balónu a za občasného zahučení hořáků se vznést nad krajinu východních Čech. Poháněni větrem shlédneme všechny jeho skvosty. Zařaďte se mezi dobrodruhy, kteří se vznášeli dávno před tím, než dostaly stroje křídla.
Kuks, Královéhradecký kraj

Rentzovo muzeum barokního tisku v Kuksu

Muzeum barokního tisku v Kuksu připomíná významnou osobonost dvorního mědirytce Michaela Heinricha Rentze hrabětě Františka Antonína von Sporcka.
Kuks, Královéhradecký kraj

Vinařská stezka na Kuksu

Historický vinohrad byl nakonec obnoven roku 2005 na místě zvaném „Nad zámkem“, kde také začíná Naučná vinařská stezka. Návštěvníci se na ní seznámí s historií i současností vinařství, s prací na vinohradu, informační tabule vysvětlují odlišnosti jednotlivých odrůd vinné révy.
Kuks, Královéhradecký kraj

Inundační most v Kuksu

Inundační (záplavový) kamenný klenutý most z konce 18. století překlenuje zátopové území u řeky Labe. Propojuje obec Kuks se schodištěm špitální terasy a je dokladem technické zdatnosti své doby. V roce 2002 byl zařazen mezi národní kulturní památky České republiky.
Kuks, Královéhradecký kraj

Únikové hry na Kuksu

V Kuksu rádi unikáme realitě všedních dní. Nechte se zlákat i vy! Na výběr máte ze tří originálních únikových her. Jedna vás zavede do temných útrob barokního sklepení, další dvě zažijete pod širým nebem a s tajemným kufrem v ruce.
Kuks, Královéhradecký kraj

Šporkovská hrobka v Kuksu

V klenutém prostoru krypty kostela Nejsvětější Trojice se seznámíte s příběhem pochovaných členů rodu Šporků a Swéerts-Šporků.
Kuks, Královéhradecký kraj

Bylinková zahrada Kuks

Bylinková zahrada se rozprostírá za budovou hospitálu už od dob jeho vzniku na počátku 18. století. Vždy se zde pěstovaly léčivky pro potřeby lékárny U Granátového jablka, ale také ovoce a zelenina pro hospitální kuchyni. Návštěvníci si zde mohou odpočinout i zakoupit základní sortiment bylinek.
Kuks, Královéhradecký kraj

Hospital Kuks – zcela ojedinělá barokní architektura

Hospital Kuks naleznete ve stejnojmenné obci Kuks nedaleko městečka Jaroměř. V malebném údolí Labe na začátku 18. století nechal postavit František Antonín Špork (Sporck – 1662 – 1738) nejprve lázeňské budovy se zámkem a panským hostincem, a to díky léčivému pramenu, který zde vyvěral.
Kuks, Královéhradecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

LoriCafé Kuks

Kavárna v Kuksu nabízí tu nejlepší kávu od Palerma na sever a zajímavé alkoholické i nealkoholické nápoje. Kromě toho chystá každý den čerstvé dezerty, domácí polévku zapečené francouzské Panini, zmrzlinu i poháry.
Kuks, Královéhradecký kraj

Galerie českého vína Kuks

Prodejní expozice vín českého vinařského regionu. Ucelená kolekce produkce českých vinařů, svým rozsahem ojedinělá a největší v naší republice.
Kuks, Královéhradecký kraj

Vinice Páně na Kuksu

Pokud se chcete projít po vinohradu, pokochat se pohledem na dozrávající hrozny, a navíc se třeba i něco málo o vínu dozvědět, nemusíte nutně až na jižní Moravu. Jednu romantickou vinařskou stezku najdete na obnovené vinici v Kuksu v Podkrkonoší.
Kuks, Královéhradecký kraj

Penzion a restaurace Šporkův Mlýn

Na Šporkově Mlýně se dnes již netočí mlýnské kolo, ale dobré vychlazené pivo, Kofola i malinovka, na které se vždy s oblibou zastavují vodáci, cyklisté i pěší turisté, navštěvující památky v okolí.
Stanovice, Královéhradecký kraj

Hostinec u Zlatého slunce v barokním Kuksu

Hostinec u Zlatého slunce byl založen hrabětem F. A. Sporckem v r. 1699. Aktuálně je hostinec uzavřen a probíhá jeho rekonstrukce.
Kuks, Královéhradecký kraj

Café Damián – bylinková kavárna v Žirči

Načerpejte síly v kavárně, která dává smysl. Café Damián probudí vaše smysly nejen výbornými zákusky a domácími sirupy Camellus. Navíc podpoříte zaměstnance chráněných dílen, kteří zde pracují.
Dvůr Králové nad Labem, Královéhradecký kraj

Farma Nová Amerika

Ubytování v malebné krajině krkonošského podhůří! Farma Nová Amerika je součástí zemědělské společnosti Karsit Agro. Po ránu Vás probudí nejen cvrlikání vrabců, ale i občasné zabučení místních kraviček. Nebližší větší město Dvůr Králové nad Labem je hotelu vzdáleno 11 km.
Dvůr Králové nad Labem, Královéhradecký kraj

Yurt in the Wood – glamping v jurtě

Nabízíme ubytování v glampingu Yurt in the Wood. Jurta je umístěna v okrajové části lesa v blízkosti Dvora Králové nad Labem. Svou tradiční kruhovou stavbou poskytne nezapomenutelný zážitek.
Hřibojedy, Královéhradecký kraj