Úvod > Aktuality > Nej našich zoo: poznejte historii a současnost zoologických zahrad v ČR
Příroda

Nej našich zoo: poznejte historii a současnost zoologických zahrad v ČR

  • Vydáno17. května 2022
Vydejte se spolu s námi na cestu historií českých zoologických zahrad a poznejte jejich rekordy a kuriozity. Z původních místních zvěřinců, které často sloužily pouze pro vystavovatelské účely exotických i známějších zvířecích druhů, se postupně rozrostly do institucí jejichž cílem je nejen náplň volného času, ale především ochrana ohrožených druhů.

Nejstarší zoo hledejte v Liberci

Zoo liberecNejstarší česká zoologická zahrada je Liberecká Zoo, která se od roku 1904 z malého zvěřince během let rozrostla na mezinárodně uznávané chovatelské zařízení. Hlavní přerod ze své vystavovatelské role zaznamenala zoo v 50. letech minulého století, kdy se zaměřila na chov vzácných zvířat. Dnes se zoo pyšní největší chovnou skupinou šimpanzů v České republice a rovněž chovem osla somálského. U něj si drží primát dokonce v celé Evropě. Největší atrakcí jsou ovšem bílí tygři – vzácná forma tygrů bengálských, jejichž chovem se liberecká Zoo proslavila po celé České republice. V dnešní době se však chovy cydávají jiným směrem a chov raritních zvířat již není žádoucí. Do budoucna tedy zoo jejich chov zruší. Se současnými bílými tygry se ale loučit nemusíte, minimálně Paris a Surya Bára budou doma v Liberci důstojně dožívat svůj tygří život.
 

Zoologická zahrada, dinopark i statek domácích zvířat v Plzni

Zoo PlzeňV roce 1926 byla na břehu řeky Radbuzy založena Zoo Plzeň. Do svého dnešního areálu na Lochotíně se přesunula na začátku 60let. Proslavila se zejména pravidelným odchovem sovice sněžné a ocelota velkého. V současnosti je Zoo Plzeň propojená se sousední botanickou zahradou. Na rozloze 21 hektarů tak postupně vzniká unikátní zoogeografický biopark. Součástí Zoo je statek Lüftnerka s kolekcí domácích zvířat, africká restaurace Kiboko a také jedinečný Dinopark s modely pravěkých zvířat v životní velikosti. Expozice Mokrý svět odkazuje na historii a tradici rybářství a rybníkářství v Česku. Další unikátní expozice Svět v podzemí ukazuje řadu živočichů, kteří vyhledávají prostory bez světla a k novějším expozicím se řadí kolibříci (které Zoo Plzeň chová jako jediná v ČR) a Altán plovoucích ryb v čínském stylu. Nejnovější plánovanou expozicí zoologické zahrady v Plzni je nová voliéra pro plameňáky. Bude navozovat atmosféru jednoho z největších evropských močálů na ostrově Mallorca, kde hnízdí velká kolonie plameňáků. Nový moderní výběh dostanou i lvi berberští.
 

Nejvíce zvířat chová pražská zoo

zoo prahaTřetí nejstarší zoologickou zahradou na našem území je pražská Zoo v Tróji. Věnuje se záchraně ohrožených druhů a u některých vede jejich celosvětové plemenné knihy, nejznámější z nich je záchrana koně Převalského. Zoo se také může pochlubit největším počtem druhů chovaných zvířat v ČR. Najdete zde 10 pavilonů, 150 expozic, 2 restaurace, 7 občerstvení, lanovou dráhu, vláček i další atrakce pro děti i dospělé. V nedávné době tu přibyly pavilony Indonéská džungle, kde se chovají varani komodští, Velemlokárium, Opičí ostrov, Terárium a velmi oblíbené je Afriké panorama u Afrického domu. Pavilon je určen především pro skupinu žiraf severních núbijských, nacházejí se zde ale také expozice pro další zvířata z africké savany. Přilehlý travnatý výběh využívají v létě nejen žirafy, ale také několik druhů antilop, zebry a pštrosi. Krásnou expozicí je Rákosův pavilon, kde naleznete vzácné papoušky anebo unikátní expozice Austrálie a tasmánie nazvaná Darwinův kráter s ďábly medvědovitými a o kus dál Australská farma s volně pobíhajícími klokany.

luskounVelkou novinkou roku 2022 je pár chovných luskounů, tajuplných a velmi ohrožených zvířat, která se do Prahy dostala z tchajwanské Taipei Zoo. Chov roztomilých luskounů je velmi náročný a kromě Prahy je v Evropě chová pouze zoologický zahrada v Lipsku. Pomyslnou jedničkou zůstává dlouhodobě půl kilometru dlouhá stezka vinoucí se kolem Údolí slonů, která je plná zážitků. Vychutnat si můžete nejen jedinečné výhledy na početné sloní stádo, ale i jízdu na unikátním sloním trenažéru, desítky originálních asijských artefaktů, domorodou vesnici a dokonce i dva svatostánky.
 

Africké safari ve Dvoře Králové

SafariparkTaké další zoologické zahrady v Česku mají ovšem také co nabídnout: svým africkým safari je proslulá Zoo ve Dvoře Králové, přejmenovaná před několika lety na Safari park. Jedná se o jednu z největších chovatelských stanic afrických zvířat v Evropě a patří mezi nejlepší chovatele nosorožců na světě. Dokonce se zde můžete ubytovat i v kempu nebo hotelu Safari, který se nachází přímo v areálu zoo, či v korunách stromů přímo s výhledem na antilopy i zebry. Velmi oblíbené je africké offroad safari, večerní jízda safaribusem anebo lví safari. Všechny tyto atrakce jsou však dostupné pouze v letní sezóně. V suterénu Neumannovy vily Safari parku objevíte expozici Umění pod kůží aneb krása kosti odhalující více než 330 kosterních exponátů zvířat celého světa. Jedná se o největší veřejně přístupnou sbírku tohoto druhu v České republice.
 

Za rybami do Hradce

obří akváriumNejvětší sladkovodní akvárium v České republice najdete v Obřím akváriu v Hradci Králové. K nejzajímavějším atrakcím tu patří krmení žraloků. Během prohlídky projdete deštným pralesem i pod hladinou sladkovodní tůně, kde nerušeně pozorujete přirozené chování vzácných ryb. Nenechte si ujít krmení těchto ryb, které v akváriu provádí potápěči. To se koná každý čtvrtek od 13 do 15 hod. Na dně sladkovodní tropické tůně se setkáte společenstvím ryb Jižní a Střední Ameriky. Žije zde přes 40 druhů ryb v celkovém počtu okolo 500 kusů a tisíce mláďat. Kromě ryb které můžete znát ze svých akvárií zde najdete opravdové rarity. Spatřit můžete například mohutné přísavné krunýřovce, v žádném případě nelze přehlédnout až 90 cm dlouhé ryby rodu Colossoma Serrasalmidae vážící až 23 kg. Obří akvárium je otevřeno denně mimo pondělí (sanitární den) od 9 do 18 hodin.
 

Zvířata všech kontinentů a Jaguar Trek ve zlínské zoo

zoo zlín rejnokZlínská zoologická zahrada je jedinečným místem, kde uvidíte zvířata všech kontinentů v přírodním bioparku s volným výběhem. Zvířata tu žijí ve zdařilé napodobenině jejich původního prostředí. Ptáci žijí v ptačích voliérách, které připomínají jejich domovinu, savci jsou vystavováni v přírodních expozicích. Jedinečnou expozicí je Zátoka rejnoků. Velkorysé pojetí stavby umožňuje všem milovníkům zvířat možnost přímého kontaktu s těmito parybami. Návštěvníci si mohou tyto zajímavé paryby v bazénu pohladit a dokonce je i nakrmit!

jaguar trek zlínOd května 2022 otevřelo Zoo Zlín unikátní Jaguar Trek. Jedná se o zbrusu novou expozici jaguárů pojatou jako cesta divočinou. Součástí největší expozice pro jaguáry v Evropě je i voliéra s kondory a papoušky ara. Výběhem o rozloze přes 2 000 m² bude jezdit vláček. Nový výběh obývají v současnosti dva jaguáři – rok a půl starý samec Dany, kterého zlínská zoo získala z dánské zahrady, a téměř dvouletá samice Yuna ze zoo v německém Rostocku. Samec je černě zbarvený, samice je žlutočerná. Součástí letního výběhu je také jezírko (skleněný bazén), díky němuž budou mít návštěvníci možnost pozorovat jaguáry při koupání nebo při potápění.
 

Safari a unikátní expozice mají také v Olomouci

Zoo OlomoucNa konci července 2013 byla v Zoo Olomouc otevřena první část nového safari – Eurasie, které vzniklo z výběhu kozorožců kavkazských, spojením a přebudováním původních výběhů jelenů sika a jelenů východosibiřských a jejich rozšířením o výběhy zubrů a losů evropských. Safari Afrika s přímorožci jihoafrickými a žirafami, byla otevřena roku 2015. Vzniklo z původního výběhu oryxů jihoafrických. Návštěvníci nastupují na vláček vedle výběhu nosálů a vstupní branou vjedou mezi přímorožce. Jejich teritorium obkrouží po vnějším obvodu a cestou si vychutnají i pohled na žirafy pohybující se v nové travnaté části svého výběhu zabíhající mezi antilopy.

koalaV roce 2018 byl v Olomouci otevřen pavilon Kalahari. Stal se domovem surikat, damanů, hrabáčů a medojedů, kteří se často v zoo nechovají. V roce 2020 se otevřela třetí část safari Amerika, kde se návštěvníci potkají s bílými vlky Hudsonovými. Návštěvníci mezi šelmy, jejichž domovinou je okolí Hudsonova zálivu na východě Kanady, vjedou usazení v turistickém vláčku. Nyní Zoo Olomouc dokončuje práce na výstavbě posledních dvou etap safari - Austrálie a Arktida. V přípravě je také nová expozice africké mokřady.
 

Největší rozlohu mají v Chomutově

Zoo ChomutovNa největší ploše chovají zvířata v chomutovském zooparku, a to na 112 hektarech, což je skoro dvakrát tolik, než zoo v Praze. Zoopark v Chomutově, kde se nachází symbolický hřbitov, na kterém má každý vyhubený druh svůj náhrobní kámen, je specializován na domácí evropská zvířata. Najdete zde např. přírodní hnízdiště několika desítek druhů ptactva, výběhy sudokopytníků (zubr evropský) a lichokopytníků (kůň Převalského), bobry, šelmy (rys ostrovid, vlk euroasijský, kočka divoká, medvěd hnědý, liška obecná) a domácí zvířectvo.
 

Nejvíc "koček" najdete v Jihlavě, papoušků zas v Bošovicích

GiboniZOO Jihlava leží téměř v centru města v malebném údolí. Zahrada se specializuje na chov kočkovitých šelem, pečuje o největší kolekci drápkatých opic v ČR a jako jediná zoo v tuzemsku chová jedovaté hady. Z kočkovitých šelem zde uvidíte například sněžného leoparda, rysa červeného i karpatského, divokou kočku slaništní, divokou evropskou, kočku arabskou pouštní, kočku bažinnou nebo levharty či vzácnou kočku Margay (ocelot). V areálu zaujme také komplex vodních jezírek s bujnou vegetací a ostrůvky, propojené různými chodníčky s altánky, z kterých se otevírají krásné výhledy.

PapoušciZařízení jediné svého druhu v České republice najdete v Bošovicích na Vyškovsku. Jedná se o první papouščí zoo. Na návštěvníky tu čeká více než sto voliér s exotickými ptáky, rozmístěných na pěti stech metrech čtverečních. Prohlédnete si i nejohroženější druhy papoušků. V současnosti mohou návštěvníci vidět v Bošovicích víc než 200 papoušků v 52 druzích. Papouščí zoo má otevřeno každý den. Návštěvníci se zde dozvědí nejen o životě opeřenců v jejich domovině a volné přírodě, ale mohou se podrobněji seznámit i s jejich chovem.

Naopak mezi nejmenší česká zoo patří Zoologická zahrada Ohrada, kde se chovají především zvířata pocházejících z Evropy a z mírného klimatu Asie, a zejména pak druhů žijících ve volné přírodě České republiky.
Zoo Zlín – jedno z nejkrásnějších míst celé Moravy

Zoo Zlín – jedno z nejkrásnějších míst celé Moravy

Navštivte zlínskou zoo a nebudete litovat! Nachází se 4 km od Zlína směrem na Holešov a patří k nejnavštěvovanějším zahradám České republiky. Originální je členění areálu podle kontinentů. Projděte si Jaguar Trek, zastavte se u supí voliéry, prozkoumejte expozici Amazonie a pohlaďte si rejnoky!

Safari Park Dvůr Králové – Afrika na dlani

Safari Park Dvůr Králové – Afrika na dlani

Safari Park Dvůr Králové je jedna z nejznámějších zoologických zahrad v Česku. Najdete tu největší kolekci afrických zvířat v Evropě a jedinečné Africké a Lví safari. Dvorský safari park je také světovou jedničkou v odchovu kriticky ohrožených zvířat a jejich navracení zpět do přírody.

Zoo Plzeň – docela jiný svět

Zoo Plzeň – docela jiný svět

Pozornost si zaslouží například nosorožci indičtí, Království jedu nebo Svět v podzemí. Součástí zoo je statek Lüfnerka s kolekcí domácích zvířat, africká restaurace Kiboko a také jedinečný DinoPark s modely pravěkých zvířat v životní velikosti.

Zoo Liberec – dobrodružství z poznání

Zoo Liberec – dobrodružství z poznání

Nejstarší zoologická zahrada v bývalém Československu byla založena už v roce 1904. Pouze v Zoo Liberec můžete spatřit vzácné kopytníky urialy bucharské (Ovis orientalis bocharensis) nebo primáty mangabeje žlutobřiché (Cercocebus agilis chrysogaster) a paviány pláštíkové (Papio hamadryas).

Zoologická zahrada Olomouc – Svatý Kopeček

Zoologická zahrada Olomouc – Svatý Kopeček

Zoo chová více než 1700 kusů zvířat ve 350 druzích. Zoo nabízí možnost prohlídky vzácných druhů zvířat v pěti pavilonech a mnoha dalších výbězích a expozicích, okružní jízdu vláčkem nebo 32 m vysokou vyhlídkovou věž, kterou žádná jiná zoo nemá. V zoo pokračují další etapy výstavby rozlehlého safari.

Zoopark Zájezd – rodinná zoologická zahrada

Zoopark Zájezd – rodinná zoologická zahrada

Zoopark Zájezd je malá zoo s rodinnou atmosférou ve stejnojmenné obci. Uvidíte zde na 100 druhů zvířat včetně mnoha unikátních. Za zmínku stojí lemuři, drápkaté opice, surikaty, velbloudi, obří králíci, veverky a největší kolekce chameleonů ve světových zoo. Nechybí dětské hřiště a občerstvení.

Zoo Chleby – první zoologická zahrada ve Středočeském kraji

Zoo Chleby – první zoologická zahrada ve Středočeském kraji

Zoologická zahrada chová ohrožené druhy zvířat, pořádá výchovně-vzdělávací aktivity. Zoo Chleby je ideálním cílem pro výlety s dětmi.

Zoologická zahrada a botanický park Ostrava – příroda na dosah

Zoologická zahrada a botanický park Ostrava – příroda na dosah

Zoologická zahrada Ostrava byla založena v roce 1951. V současné době chová na zhruba 100 ha přes 435 druhů zvířat ve více než 4000 jedincích. Novinkou a nejen architektonickou zajímavostí je Voliéra La Pampa Voliéra La Pampa – největší průchozí voliéra v Zoo Ostrava.

Obří akvárium Hradec Králové – procházka deštným pralesem a po dně tropické řeky

Obří akvárium Hradec Králové – procházka deštným pralesem a po dně tropické řeky

Obří akvárium skýtá jedinečnou možnost zhlédnutí flóry a fauny Jižní a Střední Ameriky. Žije zde přes 40 druhů ryb v celkovém počtu okolo 500 kusů a tisíce mláďat. Kromě ryb, které můžete znát ze svých akvárií zde najdete opravdové rarity. Celkový objem výstavní nádrže činí 130 000 l vody.

Zoo Mořský svět – největší mořské akvárium v České republice

Zoo Mořský svět – největší mořské akvárium v České republice

Zoo Mořský svět na pražském Výstavišti je stálá expozice mořských, ale i sladkovodních ryb a jiných živočichů o celkovém počtu 360 druhů. Od roku 2006 má expozice statut zoologické zahrady.

Zoo Ústí nad Labem – vstupte do říše zvířat

Zoo Ústí nad Labem – vstupte do říše zvířat

Pro návštěvníky zoo je připraveno velké množství předváděcích akcí, jako je "medový strom" pro malajské medvědy, krmení tuleňů, lemurů, surikat, piraň a či setkání u tučňáku. Můžete se stát chovatelem v zoo či si objednat krmení například u žiraf.

Jihočeská zoologická zahrada Hluboká nad Vltavou – adoptujte si zvíře

Jihočeská zoologická zahrada Hluboká nad Vltavou – adoptujte si zvíře

V těsném sousedství pohádkového zámku Hluboká nad Vltavou můžete zavítat do zoologické zahrady Ohrada. Stát se zde můžete také adoptivními rodiči některého ze zvířat.

Papouškům se v Rákosově pavilonu pražské zoo líbí a mají se čile k světu

Papouškům se v Rákosově pavilonu pražské zoo líbí a mají se čile k světu

Život v Rákosově pavilonu pro vzácné papoušky se – po třech týdnech od otevření – ustálil; spokojení jsou jak jeho ptačí obyvatelé, tak návštěvníci. U některých ptačích druhů je již k vidění hnízdní aktivita, jiné si upravily expozice k obrazu svému nebo si pohrály s technickým vybavením pavilonu.

Hladící koutek v plzeňské zoo

Hladící koutek v plzeňské zoo

Plzeňská zoologická zahrada láká návštěvníky svým tzv. hladícím koutkem u historického statku Lüftnerka, kde mohou děti přímo v ohradě pohladit malá plemena koz, zejména kozy holandské.

Expozice Umění pod kůží aneb krása kosti v Safari Parku Dvůr Králové

Expozice Umění pod kůží aneb krása kosti v Safari Parku Dvůr Králové

V suterénu Neumannovy vily Safari Parku Dvůr Králové objevíte expozici Umění pod kůží aneb krása kosti odhalující více než 330 kosterních exponátů zvířat celého světa. Jedná se o největší veřejně přístupnou sbírku tohoto druhu v České republice.

Zoopark Chomutov – největší zoo v ČR

Zoopark Chomutov – největší zoo v ČR

Zoopark Chomutov je největší zoo v České republice, alespoň co se rozlohy týče. Má totiž neuvěřitelných 112 ha. Zoopark je otevřen denně po celý rok a nachází se v severočeském městě Chomutov v těsné blízkosti Kamencového jezera.

Zoo Tábor

Zoo Tábor

Jsme největší zoologická zahrada na jihu Čech se zaměřením na ochranu ohrožených druhů u nás i ve světě. Podílíme se na návratu zubra do české přírody a naleznete u nás jedinečné druhy, jako je tygr ussurijský či vlk arktický.

Safari Kemp ve Dvoře Králové

Safari Kemp ve Dvoře Králové

Pozorujte antilopy a zebry přímo ze svého bungalovu, stanu nebo karavanu – budete si připadat jako na dovolené v Africe. Vybírat můžete mezi stylovým ubytováním v bungalovech nebo využít pohodlí vlastního stanu či karavanu. Ubytovat se můžete i v korunách stromů s výhledem na africká zvířata!

Papouščí zoologická zahrada Bošovice

Papouščí zoologická zahrada Bošovice

V obci Bošovice jihovýchodně od Brna naleznete ostrov tropické přírody. Jedinou papouščí zoo v Evropě obývá téměř 60 druhů papoušků ve stovce prostorných voliér. Součástí areálu je i dětská zoo s několika druhy savců

Zoo Děčín – jedna z nejkrásnějších zoologických zahrad u nás

Zoo Děčín – jedna z nejkrásnějších zoologických zahrad u nás

Zoologická zahrada v Děčíně chová přibližně 450 kusů zvířat ve více než 150 druzích. Hlavním záměrem je chov vzácných a málo známých druhů zvířat, se kterými se v naší zemi jinde nesetkáme. ZOO patří k menším, ale díky svému umístění v lesním prostředí také k nejkrásnějším zoologickým zahradám v ČR.

Expozice Svět v podzemí v ZOO Plzeň

Expozice Svět v podzemí v ZOO Plzeň

Ačkoliv v zoologických zahradách bývají budovány expozice sklepů nebo noční pavilony, rozsah a charakter plzeňské expozice nemá v ČR ani blízkém okolí obdoby. V bývalém německém krytu generálního štábu protiletecké obrany z roku 1941 zde zpřístupnili prohlídkový okruh, věnovaný životu pod zemí.

Zoo Jihlava – připravte se na zážitek

Zoo Jihlava – připravte se na zážitek

Zoologická zahrada Jihlava je členěná do pěti kontinentů a ty můžete navštívit za jediný den. Rozlohou patří mezi menší, prohlídku zvládnete i s malými dětmi.

Zoo Plasy

Zoo Plasy

Rodinná zoologická zahrada se nachází ve městě Plasy a oficiálně byla otevřena v květnu 2016. Najdete zde propojení zábavy, odpočinku a vzdělání. Zoo se nachází v areálu Fantasy Golfu Plasy.

Zoopark Vyškov – setkání s domácími zvířaty celého světa

Zoopark Vyškov – setkání s domácími zvířaty celého světa

Velkou atrakcí zooparku je "Dvoreček naší babičky" – imitace selského dvora s možností kontaktu návštěvníků se zvířaty. V zoo naleznete jedinečné expozice slepic, králíků a koček sibiřských, které neuvidíte v žádné jiné zoo. Unikátní je také chov skotu cachena, osla poitouského a malp plačtivých.

Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě

Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě

Zoologická zahrada hl. města Prahy se nachází v krásném, členitém terénu Trojské kotliny. Otevřeno má denně (včetně víkendů a svátků) od 9 hodin. Najdete zde 10 pavilonů, 150 expozic, 2 restaurace, 7 občerstvení, lanovou dráhu, vláček i další atrakce pro děti i dospělé.

Zoo Brno – za zvířátky po celý rok

Zoo Brno – za zvířátky po celý rok

Zoo Brno nabízí celkem 4 základní expozice rozdělené na části Beringia, Karibik, Wallacea a Kalahari. Každá z těchto expozic je směřována na určitý druh zvířat žijících v těchto oblastech. Zoo Brno nemá zavírací den a láká návštěvníky po celý rok!

Další aktuality

Strom roku: hlasujte pro svého favorita – v superfinále soutěží již jen pět stromů

Všelidové hlasování o nejzajímavější strom České republiky je na svém konci. Ve 22. ročníku ankety Strom roku nyní soupeří pouze pět stromů – vítězů letošního superfinále! Do něj se probojovala Nepomyšlská lípa, hruška v širém poli v Mrákotíně u Skutče, Divadelní lípa z Týnce nad Sázavou, Lípa na školní zahradě z jižní Moravy a borovice Krásná Pepina z Kerska. Své favority můžete už jen do 8. října 2023 vybírat na webu stromroku.cz.
Příroda

Naplánujte si podzimní výlet k lesním studánkám

Pěkným tipem k podzimnímu výletu může být cesta za obnovenými lesními studánkami, které budou mít v tomto období, díky chladnějšímu a deštivějšímu počasí, dostatek vody. Navštívit je můžete kdykoliv, ale na podzim příroda oblékne pestrobarevný háv a bude se tak na co dívat. Navíc o některých z nich se traduje, že mají vodu s léčivými účinky.
Příroda

Říjen je měsíc říje – tipy na místa, kde uvidíte nebo uslyšíte spárkatou zvěř

Podzim v barevném říjnovém kabátku je ideální dobou na klidné procházky přírodou. V lesích nebo oborách možná uslyšíte hlasité jelení volání, spárkatá zvěř se v tomto období také shlukuje do zimních tlup, čímž se stává více viditelnou. Na některých místech naleznete dokonce i speciální vyhlídky pro pozorování zvěře. Užijte si krásný podzimní výlet.
Příroda

Pět řek, na kterých se vodáci rozloučí se sezónou

Poslední jízdy a pak symbolické otočení klíčem a zamknutí řeky do příštího jara. Starý vodácký rituál si budete moci i letos vychutnat na několika českých tocích, které budou slavnostně uzavírat sezónu. Přijďte poděkovat řekám za nezapomenutelné chvilky letních dní a užijte si poslední letošní peřeje.
Příroda

100 tipů na nejkrásnější vyhlídky

Také se rádi na svých toulkách přírodou kocháte panoramatickými výhledy? Potom se nechejte inspirovat našimi tipy, které vám přináší přehled nejzajímavějších přírodních vyhlídek v celé České republice. Vybírat můžete z pohledů na meandry řek, skalní města či hřebeny našich hor.
Příroda

Pestrobarevná paleta podzimu zve na procházku do přírody

Úžasné barevné tóny podzimní palety barev lákají k pěším procházkám i delšímu výletu. Kam vyrazit za symfonií barev a vůní vám přinášíme v dnešních tipech. Vydáte se do skalních měst, do malebných údolí říček nebo vyšplháte za jedinečným rozhledem třeba až do korun stromů?
Příroda

Prozkoumejte skalní města v barvách podzimu

Skalní města člověka přitahovala odedávna. V těžkých dobách sloužila lidem jako úkryt před nepřáteli nebo ke stavbě nedobytných sídel, v dobách míru jitřila fantazii dobrodruhům a romantikům, kteří v nich hledali klid nebo inspiraci a dali zajímavým skalním útvarům první názvy. Za fantaskními útvary skalních měst se můžete vydat také vy – ať už pěšky, na kole nebo vybavení lanem, strávíte v českých skalních městech mnoho nezapomenutelných chvil.
Příroda

100 tipů a ještě více inspirace na výlety na nejzajímavější rozhledny v Česku

Milujte rozhledny a vyhlídky? Víte, že Česká republika patří mezi rozhlednové velmoci? Aktuálně se uvádí, že je u nás téměř 500 rozhleden. Pokud netrpíte závratěmi, neváhejte vystoupat na některou z rozhleden a vyhlídek z našeho výběru. Rozhlédněte se!
Příroda