Úvod > Co chcete dělat? > Zbudovská blata - centrum selského baroka

Zbudovská blata - centrum selského baroka

Památky
Blata jsou historickým územím, které je významné zejména z hlediska architektury, neboť tvoří centrum tzv. selského baroka.
Blatské obce v širším pojetí jsou situovány v  budějovické pánvi v prostoru mezi městy Hluboká nad Vltavou, Vodňany a severním úbočím Blanského lesa. Pomyslný střed oblasti Blat tvoří vesnice Plástovice, Sedlec, Zbudov, Malé Chrášťany, Mahouč, Česká Lhota, Mydlovary a Pištín, historicky nazývaná Zbudovská Blata.  V širším pojetí Blat je k těmto vsím třeba připočítat také Bavorovice, České Vrbné a Opatovice ležící na břehu Vltavy v těsné blízkosti krajského města a také obce v podhůří Blanského lesa, zejména Záboří, Dobčice, Strýčice a především Holašovice.

Charakter jednotlivých selských stavení v obcích se poněkud liší. Svůj vliv na tento stav měly zejména rozloha oblasti a odlišný historický vývoj. Milovníci architektury jistě ocení zajímavé dekory štítů, výrazovou symboliku a voluty. Milovníky přírody se zas mohou kochat jihočeskou krajinou, kterou ve svém románu Mlhy na Blatech zachytil sám Karel Klostermann.

Krajina Zbudovských blat je rovinatá a propojena sítí cyklostezek. Ideální terén pro rodiny s dětmi a cestou se můžete i vykoupat v některém z blízkých rybníků. Objevujte krásy Zbudovských Blat na na kole!
Celý popis
Naposledy změněno: 9. 10. 2019
24.7.
26.7.
Selské slavnosti Holašovice 2020

Selské slavnosti Holašovice 2020

Jankov, Jižní Čechy
13.7.
24.7.
Příměstský tábor v Černém Dubu

Příměstský tábor v Černém Dubu

Homole, Jižní Čechy
5.9.
Les zvířátek

Les zvířátek

České Budějovice, Jižní Čechy
6.9.
Poutní mše na zámku Kratochvíle

Poutní mše na zámku Kratochvíle

Netolice, Jižní Čechy