Úvod > Co chcete dělat? > Muzeum Dobčická tvrz 1945

Muzeum Dobčická tvrz 1945

Kultura
Malá jihočeská obec Dobčice na Netolicku se zviditelnila zejména tím, že zde byly natáčeny Troškovy filmy Babovřesky 1 až 3. Známá je také svou malebnou návsí s kapličkou, rybníkem, domy ve stylu selského baroka a středověkou tvrzí.
Ta se stala dobře zvoleným zázemím pro nově zřízenou soukromou expozici věnovanou vojenské výstroji a vybavení americké armády ve druhé světové válce. Zmíněnou muzejní sbírku evidovanou pod hlavičkou Spolku přátel vojenské historie založil inženýr Vladimír Záluský společně s přítelem Václavem Čejkou a manželkou Jarmilou.

V prezentované soukromé sbírce Vladimíra Záluského najdete samozřejmě vojenská válečná vozidla jako třeba nevšední pásový vůz, důstojnický Cadillac 41, který je nejen jediným v republice, ale primát drží i jako první vůz na světě s automatickou převodovkou. S ním je spojena i známá fotografie generála Pattona opírajícího se o jeho nárazník. Nechybí samo sebou ani klasický džíp s replikami zbraní, radiem a provokujicím nápisem Widowmaker či jedenapůltunový šestikolový dodge. Unikátem je však pojízdná polní kaple, která je zřejmě jediným dochovaným exponátem z vyrobené válečné serie 1500 kusů. Mimo jiné byl oceněn i na výstavě v USA. A zaujme nesporně i polní kuchyně, včetně pod střechou uložených kopií dobových konzerv apod.

Obdobně je pak detailněprezentováno i kancelářské vybavení štábu, ošetřovny, spojovací a měřicí techniky, zabezpečení a dalších provozovaných činností. Návštěvník může obdivovat stovky drobností, které vytvářely denní kulisu života americké armády v letech druhé světové války. S potěšením a nezřídka i s údivem si prohlédne například uniformy, distinkce a odznaky, helmy, speciální oblečení, spodní prádlo a obutí pro různé příležitosti, záchranný nafukovací pás, kameru z Pattonova štábu, razicí stroj na identifikační kovové štítky pro vojáky, nazývané psí známky, trezor a vojenské výplatnice, stravenky, okupační dolary, dobové časopisy a tisk a desítky dalších drobností. A pamatováno bylo i na ženy, kterých bylo v americké armádě na 350 000, třeba takovými téměř úsměvnými maličkostmi, jako byl holicí strojek na podpaží.

Obdivuhodný je však i výklad Vladimíra Záluského, který ke každému i sebemenšímu předmětu v představované expozici dovede poskytnout nejen technické a odborné detaily, ale i spoustu dosud neznámých, přitažlivých zajímavůstek. Jeho jméno je spojeno s jižními Čechami, konkrétně s Českými Budějovicemi, odkud emigroval do USA. O druhoválečnou americkou techniku se sice zajímal už od mládí, ale teprve ve Státech začal systematicky budovat svou sbírku - přes sběratelské burzy, aukce, inzerci, internet, ale i osobním stykem se sběrateli. Kromě jiného natočil i krátký film o americké armádě v jihozápadních Čechách, který bude v budoucnu v expozici promítán.
Celý popis
Naposledy změněno: 4. 10. 2019
18.11.
20.11.
Výlov rybníka Vlhlavský

Výlov rybníka Vlhlavský

Sedlec, Jižní Čechy
12.11.
13.11.
Výlov rybníka Voblánov

Výlov rybníka Voblánov

Dívčice, Jižní Čechy
6.12.
6.1.
Vánočně nasvícená zoo Hluboká

Vánočně nasvícená zoo Hluboká

Hluboká nad Vltavou, Jižní Čechy
24.12.
Štědrý den v Zoo Hluboká

Štědrý den v Zoo Hluboká

Hluboká nad Vltavou, Jižní Čechy