Úvod > Co chcete dělat? > Příroda > Jaronínská bučina – nejstarší stromy v Blanském lese
Příroda

Jaronínská bučina – nejstarší stromy v Blanském lese

Původní lesy Jaronínské bučiny patří k nejstarším porostům na území CHKO Blanský les. Nejstarší stromy zde dosahují staří přes 270 let. Převládají zde listnaté dřeviny, z nichž je nejvíce zastoupený buk a jilm, a z jehličnanů je to především jedle.
V rezervaci Jaronínská bučina je chráněn zbytek podhorského smíšeného lesa přirozeného složení na severovýchodních svazích granulitového masivu hory Buglata (zvané též Hrbáč) asi 5 km severně od obce Brloh. Porost má místy suťový charakter a ve vrcholové oblasti jsou četné lavicovitě zvětralé skalní útvary. Porost je ponechán přirozenému vývoji. V geologickém podloží je zastoupen nejvíce granulit. Vlastní skalní útvary, balvanové proudy a kamenná moře jsou tvořena světlou dvojslídnou žulou.
 
Lesy v Jaronínské bučině patří k nejstarším původním porostům na území CHKO Blanský les. Nejstarší stromy zde žijí již 270 let. Mezi nejcennější typy lesní vegetace patří velmi staré smíšené listnaté porosty na sutích – bažanková jasenina s bukem lesním, lípou srdčitou, javorem klenem, jilmem horským a jedlí bělokorou. Ve stromovém patře převládají listnaté dřeviny, nejvíce je zastoupen buk (až 70%) a jilm horský (asi 10%), z jehličnanů je významná jedle (okolo 10%).
 
V rezervaci hnízdí některé vzácné druhy ptáků s vazbou na staré listnaté porosty, především holub doupňák a lejsek malý. Žije zde také puštík obecný, plšík lískový, zjištěn byl i krkavec velký a rys ostrovid.

Předu, předu advent na Kratochvíli

Adventní večer.
Netolice, Jihočeský kraj

Vánoční prohlídky s adventními zvyky na zámku v Mníšku pod Brdy

Adventní program.
Mníšek pod Brdy, Středočeský kraj

Advent na loveckém zámku Ohrada

Třetí adventní neděli se již tradičně sejdeme v muzeu lesnictví, myslivosti a rybářství na loveckém zámku Ohrada, abychom si společně při koledách vychutnali vánoční atmosféru.
Hluboká nad Vltavou, Jihočeský kraj

Vánočně nasvícená Zoo Hluboká

Využijte prodloužené otevírací doby na procházku po zoo, nasvícené tisíci světýlky. A načerpejte neopakovatelnou vánoční atmosféru.
Hluboká nad Vltavou, Jihočeský kraj

Přírodní rezervace Buglata v Blanském lese

Nejvyšší vrch v severozápadní části Blanského lesa Buglata (832 m) leží asi 7 km jihovýchodně od Lhenic a asi 20 km západně od Českých Budějovic. Na jeho svazích zůstaly zachovány staré porosty smíšeného lesa.
Brloh, Jihočeský kraj

Muzeum Dobčická tvrz 1945

Malá jihočeská obec Dobčice na Netolicku se zviditelnila zejména tím, že zde byly natáčeny Troškovy filmy Babovřesky 1 až 3. Známá je také svou malebnou návsí s kapličkou, rybníkem, domy ve stylu selského baroka a středověkou tvrzí.
Dubné, Jihočeský kraj

Kostel sv. Jakuba Většího v Lhenicích

Kostel svatého Jakuba Většího v jihočeských Lhenicích má raně gotický původ, který sahá do 14. století. Barokní přestavba se uskutečnila ve 30. letech 18. století. K posledním úpravám došlo roku 1904.
Lhenice, Jihočeský kraj

Zřícenina hradu a kláštera Kuklov

Pět vysokých gotických oken bývalého klášterního kostela svatého Ondřeje se vypíná nad vesničkou Kuklov nad údolím Brložského potoka, 3 km západně od Brloha v Blanském lese. Poblíž kláštera se v lese nacházejí také zříceniny hradu Kuglvajt ze 14. století.
Brloh, Jihočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Pivovar Horní Chrášťany

Rodinný minipivovar v Horních Chrášťanech je součástí rozlehlého areálu Ekofarmy.
Netolice, Jihočeský kraj

Ekofarma Horní Chrášťany

Láká vás krásná a čistá příroda jižních Čech? Vydejte se na ekofarmu do Horních Chrášťan, kde najdete kus ráje.
Lhenice, Jihočeský kraj

Dobčické tábořiště

Táborová základna v krásném, klidném a tichém prostředí jižních Čech v zrekonstruovaných chatkách a nových podsadových stanech. Areál je také vhodný pro společně strávené rodinné dovolené, rodinné akce a oslavy, firemní akce, dětské tábory.
Záboří, Jihočeský kraj

Hotel Pod Stráží – Lhenice

V krásné předšumavské partii jižních Čech nabízí hotel více než jen zázemí, ale i prostředí pro rodinnou dovolenou, v místě s mnoha možnostmi pro kulturní i sportovní zážitky.
Lhenice, Jihočeský kraj