Úvod > Co chcete dělat? > Plástovice u Českých Budějovic - památková obec selského baroka

Plástovice u Českých Budějovic - památková obec selského baroka

Památky
Vesnička přitahuje lidovou architekturou ve stylu selského baroka, díky které byla vyhlášena vesnickou památkovou rezervací. Navíc leží na křižovatce dvou cyklistických tras – jedna vede ze Zbudova směrem na CHKO Blanský les, druhá z Netolic přes Hlubokou nad Vltavou do Českých Budějovic.
Plástovice spolu s obcí Zbudov tvoří střed tzv. Vladislavských Blat, která se rozkládají mezi Hlubokou a Netolicemi - toto jádro se nazývá Zbudovská blata. Mají poměrně bohatou historii a hlavně zajímavou středověkou architekturu, tzv. "selského baroka". Od roku 1840 stojí uprostřed vsi obecní kaple zasvěcená "Sv. Trojici". Dochovala se také obecní kovárna a 10 chalup, které bývaly jako podružné nebo výměnkářské.
 
Stavby bývaly dříve vesměs dřevěné, ale štíty u obytných domů byly většinou z kamene a bohatě zdobené. Mnohé se dochovaly do dnešní doby. Tyto svérázné štíty zvané "selské baroko" byly vystavěny domácími zednickými mistry, téměř umělci, žijícími v okolí. Obytná stavení a ostatní zemědělské objekty byly kryty doškami. Štíty bývaly pomalované různými ornamenty. Plástovice jsou proto vyhlášeny jako památková obec.
 

Rebel Jakub Kubata a román Karla Klostermanna

Na Blatech je stále živá legenda o sedlákovi Jakubu Kubatovi coby vůdci blatských sedláků při bouřlivých selských rebeliích. Jakub Kubata byl obžalován jako rebel a sťat na Blatě roku 1581 pro výstrahu všem odbojným poddaným. Spor mezi šlechtou a sedláky byl ukončen až po 300 letech, roku 1867, kdy bylo definitivně rozhodnuto o užívání Blat okolními vesnicemi. Na památku Jakuba Kubaty byl roku 1904 postaven na Blatech pomník s jeho sochou za přispění všech okolních blatských vesnic.

Plástovice jsou také hlavním dějištěm románu Karla Klostermanna "Mlhy na Blatech".
Celý popis
Naposledy změněno: 17. 10. 2019

Ubytování a restaurace v okolí

Autokempink Křivonoska

Autokempink Křivonoska

Hluboká nad Vltavou, Jižní Čechy
Hotel Rychta Netolice

Hotel Rychta Netolice

Netolice, Šumava