Úvod > Co chcete dělat? > Plástovice u Českých Budějovic – památková obec selského baroka
Památky

Plástovice u Českých Budějovic – památková obec selského baroka

Vesnička přitahuje lidovou architekturou ve stylu selského baroka, díky které byla vyhlášena vesnickou památkovou rezervací. Navíc leží na křižovatce dvou cyklistických tras – jedna vede ze Zbudova směrem na CHKO Blanský les, druhá z Netolic přes Hlubokou nad Vltavou do Českých Budějovic.
Plástovice spolu s obcí Zbudov tvoří střed tzv. Vladislavských Blat, která se rozkládají mezi Hlubokou a Netolicemi – toto jádro se nazývá Zbudovská blata. Mají poměrně bohatou historii a hlavně zajímavou středověkou architekturu, tzv. "selského baroka". Od roku 1840 stojí uprostřed vsi obecní kaple zasvěcená "Sv. Trojici". Dochovala se také obecní kovárna a 10 chalup, které bývaly jako podružné nebo výměnkářské.
 
Stavby bývaly dříve vesměs dřevěné, ale štíty u obytných domů byly většinou z kamene a bohatě zdobené. Mnohé se dochovaly do dnešní doby. Tyto svérázné štíty zvané "selské baroko" byly vystavěny domácími zednickými mistry, téměř umělci, žijícími v okolí. Obytná stavení a ostatní zemědělské objekty byly kryty doškami. Štíty bývaly pomalované různými ornamenty. Plástovice jsou proto vyhlášeny jako památková obec.
 

Rebel Jakub Kubata a román Karla Klostermanna

Na Blatech je stále živá legenda o sedlákovi Jakubu Kubatovi coby vůdci blatských sedláků při bouřlivých selských rebeliích. Jakub Kubata byl obžalován jako rebel a sťat na Blatě roku 1581 pro výstrahu všem odbojným poddaným. Spor mezi šlechtou a sedláky byl ukončen až po 300 letech, roku 1867, kdy bylo definitivně rozhodnuto o užívání Blat okolními vesnicemi. Na památku Jakuba Kubaty byl roku 1904 postaven na Blatech pomník s jeho sochou za přispění všech okolních blatských vesnic.

Plástovice jsou také hlavním dějištěm románu Karla Klostermanna "Mlhy na Blatech".
Zobrazit více

Ubytování a restaurace v okolí

Autokempink Křivonoska

Autokempink Křivonoska

Hluboká nad Vltavou, Jihočeský kraj
Penzion Na Horánku Netolice

Penzion Na Horánku Netolice

Netolice, Jihočeský kraj
Hotel Rychta Netolice

Hotel Rychta Netolice

Netolice, Jihočeský kraj
Autokemp Podroužek u Netolic

Autokemp Podroužek u Netolic

Netolice, Jihočeský kraj