Úvod > Co chcete dělat? > Pivovar U Supa na Starém městě pražském
Gurmánská turistika

Pivovar U Supa na Starém městě pražském

Pivovar u Supa je nejstarším pivovarem s hostincem v Praze. Jeho kořeny sahají až do 15. století. Najdete jej v nejstarší a nejrušnější ulici Starého města zhruba uprostřed Královské cesty, kde sídlí Univerzita Karlova.
V místech proslulého pivovaru a sladovny se nyní nachází vyhlášený staroměststký pivovar a restaurace „U Supa“. Je umístěn v přízemních prostorách domu, který byl dříve nazýván Dům U supa, Dům U Kindlů, Dům U Kaplířů, Dům U Kondlů nebo Dům U zlatého supa. Zdobí jej pozdně gotické renesanční klenby.

Mimo pivovar se sladovnou zde sídlila v roce 1804 fabrika na bižuterii a roce 1861 světoznámá tiskárna Mercy a zlatník Gindl. Poslední rekonstrukci v roce 2016 organizovala společnost La Gare Restaurants, která má ve svém portfoliu Dům francouzské gastronomie La Gare, Les Moules a Vozovnu ve Stromovce.

Karlova Univerzita v současné době (2022) jedná o koupi pivovaru – ten se nachází ve stejnojmenném domě, který UK vlastní a prostory pronajímá. Stuidenti by tak v budoucnu mohli zapíjet úspěšné zkoušky anebo žal z jejich nesložení ve "vlastním" pivovaru.
 

Přijďte se podívat, jak se vaří pivo

Pivovar U Supa byl zrekonstruován společností La Gare Restaurants v roce 2016. Generálním dodavatelem výrobní technologie minipivovaru s maximální roční kapacitou 1100 hl jsou Pacovské strojírny, akciová společnost. Varna, tedy hlavní část celého zařízení, je prosklená a umožňuje hostům sledovat proces vaření piva. Toto unikátní zařízení nenajdete nikde jinde v Čechách a v Evropě pouze na 4 místech včetně Pivovaru U Supa.