Úvod > Aktuality > Cesty za uměním: po Česku s Wolfgangem Amadeem Mozartem
Kultura

Cesty za uměním: po Česku s Wolfgangem Amadeem Mozartem

Poslechněte si audio verzi článku
Výjimečný skladatel, kterého zná celý svět – to je Wolfgang Amadeus Mozart (1756–1791). Na Kudy z nudy si pravidelně připomínáme výročí jeho narození i úmrtí, ale stojí za to podívat se i na místa, spojená s jeho osudy. Slavného Amadea totiž připomíná spousta památek a uměleckých děl.
České země navštívil Wolfgang Amadeus Mozart několikrát. Poprvé sem přijel na podzim roku 1776 při jednom z dlouhých turné po Evropě, kdy společně se starší sestrou Marií Annou zvanou Nannerl byli představováni jako zázračné děti.

 

Zastávka první: Reduta v Brně

30. prosince 1767 koncertovali sourozenci Mozartovi v brněnské Redutě. Z dobových zpráv sice víme, že hra dětí na cemballo publikum okouzlila, ale bohužel není známo, které skladby se za doprovodu brněnských hudebníků hrály. Brno každopádně na Mozartův první koncert nezapomnělo, před Redutou jej připomíná socha Nahý Mozart od Kurta Gebauera. Podobně jako v případě sochy markraběte Jošta na Moravském náměstí a orloje na náměstí Svobody jde o dílo velmi neobvyklé. Malý nahý chlapec s dospělou tváří balancuje na vrcholku pětimetrového pilíře na klavichordu, rozevláté andělské křídlo vypovídá o jeho nadání. To druhé, chybějící, ovšem symbolizuje předčasný tragický konec.
 

Zastávka druhá: Praha 1787 a Don Giovanni

Když Mozart poprvé přijel do Prahy, už za sebou měl několik úspěšných děl, například opery Únos ze serailu a Figarova svatba. Ubytoval se v domě U tří zlatých lvů na Uhelném trhu, volné chvíle trávil na smíchovské Bertramce u skladatele Františka Xavera Duška a jeho manželky, pěvkyně Josefíny Duškové. Účastnil se řady společenských akcí a pražské publikum si ho zamilovalo. Na podzim se Mozart do Prahy vrátil s nedokončenou operou Don Giovanni a její premiéra 29. října 1787 v dnešním Stavovském divadle znamenala fantastický úspěch. Mozartovy opery Don Giovanni, Kouzelná flétna, Figarova svatba a Cosi fan tutte jsou dodnes na repertoáru divadla, ovšem je tu ještě jedna kuriozita. U průčelí divadla objevíte nevelkou plastiku pláště bez tváře a postavy, nazvanou Pieta či Il Commendatore – ano, to je tajemný komtur a zároveň pocta Mozartovi a jeho opeře Don Giovanni od sochařky Anny Chromy, rodačky z Českého Krumlova. Mimochodem, pražští průvodci sochu milují a vyprávějí o ní neuvěřitelné příběhy.
 

Zastávka třetí: Praha a Mozartova smrt

Mozart se do Prahy vrátil v roce 1791, kdy si čeští stavové objednali operu na oslavu korunovace císaře Leopolda II. českým králem. Nemocný a vyčerpaný umělec složil operu La clemenza di Tito a vrátil se do Vídně, kde pokračoval v práci na Kouzelné flétně a především na Requiem, které se mu již dokončit nepodařilo.

Když 5. prosince 1791 Mozart zemřel, byl pochován kvapně na neznámém místě v hromadném hrobě. Při zádušní mši na jeho počest, kterou Pražané uspořádali 14. prosince v chrámu sv. Mikuláše na Malé Straně, zaznělo Rosettiho Requiem, sólový sopránový part zpívala Josefína Dušková. Podle jejího autentického vyjádření „…na představení jeho Kouzelné flétny bylo plno, u jámy ani noha. Největší muzikant, jaký se kdy narodil, a takový konec…

Filmovým střihem se přenesme do osmdesátých let minulého století, kdy v Praze a na dalších místech režisér Miloš Forman natáčel film Amadeus, oceněný osmi Oscary. Kromě zámku v Kroměříži se natáčelo také v karlínské Invalidovně, roli římského paláce si zahrál Valdštejnský palác a velké finále, kdy vůz s Mozartovým tělem projíždí bránou, se odehrálo na Vyšehradě. Po stopách filmového Amadea se můžete vydat třeba s mobilní aplikací Czech Film Trips. Ta vás zavede na místa, která proslavila Česko na stříbrném plátně.
Malostranský chrám sv. Mikuláše v Praze

Malostranský chrám sv. Mikuláše v Praze

Kostel sv. Mikuláše na Malé Straně patří k nejpřednějším barokním stavbám Evropy a bývá označován za nejkrásnější stavbu českého baroka. Jeho mohutná kupole a štíhlá věž jsou neodmyslitelnou součástí panoramatu Pražského hradu. Zvonice překvapivě nepatří ke kostelu a má zvláštní vchod.

Česko ve filmu: Amadeus, slavný film Miloše Formana

Česko ve filmu: Amadeus, slavný film Miloše Formana

Výjimečný skladatel, skvělý režisér a jeden z nejúspěšnějších snímků světové kinematografie: to jsou Wolfgang Amadeus Mozart (1756–1791), režisér Miloš Forman (1932–2018) a film Amadeus. Netradiční zpracování osudů geniálního hudebního skladatele mělo v USA premiéru 6. září 1984, v našich kinech je ale diváci mohli vidět teprve v roce 1986. Film provází řada zajímavostí, drbů a pikanterií. Seznamte se s nimi na Kudy z nudy!

Josef Mysliveček – Il divino Boemo, slavný operní skladatel 18. století

Josef Mysliveček – Il divino Boemo, slavný operní skladatel 18. století

Božský Čech, Il divino Boemo: to byl Josef Mysliveček, (9. března 1737, Praha – 4. února 1781, Řím). Láska k hudbě ho zavedla do Itálie, kde se stal jedním z nejvyhledávanějších barokních operních skladatelů druhé poloviny 18. století. Jeho závratnou kariéru i pád do bídy a zapomnění zmapoval režisér Petr Václav ve filmu Il Boemo.

Kolik má Praha hradů a zámků? Poznejte Cibulku, Portheimku, Hvězdu a další hrady a zámky v Praze

Kolik má Praha hradů a zámků? Poznejte Cibulku, Portheimku, Hvězdu a další hrady a zámky v Praze

Kdo by neznal Pražský hrad – jenže ruku na srdce, vzpomněli byste si i na další pražské zámečky a hrádky? Je jich více než sedm desítek a najdete mezi nimi skutečně všechno: malebné zříceniny, letohrádky, důstojné zámky, zámečky i bývalé viniční usedlosti a statky, které kdysi stávaly na dnešních předměstích.

Seznamte se: přehlídka nejznámějších českých hudebních skladatelů

Seznamte se: přehlídka nejznámějších českých hudebních skladatelů

S Kudy z nudy slavíme Rok české hudby 2024. Tradice se zrodila ze souhry náhod, protože v letopočtech končících čtyřkami si připomínáme nespočet výročí známých skladatelů a interpretů klasické i populární hudby. Se kterými se na Kudy z nudy můžete seznámit podrobněji?

Výlet do Prahy za hudebním skladatelem Františkem Xaverem Duškem

Výlet do Prahy za hudebním skladatelem Františkem Xaverem Duškem

František Xaver Dušek (Franz Xaver Dussek i Franz Xaver Duschek) (8. prosince 1731 Chotěborky u Jaroměře – 12. února 1799 Praha) byl český hudební skladatel. a pedagog, jeden z nejvýznamnějších cembalistů a klavíristů ve své době. Spolu se svou manželkou Josefínou hostil W. A. Mozarta při jeho pobytech v Praze. Muž, který se ve většině příběhů skrývá za sukněmi své ženy a ve stínu věhlasnějšího kolegy Mozarta.

Kde domov můj – česká státní hymna

Kde domov můj – česká státní hymna

Vedle malého a velkého státního znaku, státních barev, vlajky, prezidentské standarty a státní pečetě patří k sedmi státním symbolům hymna, slavnostní skladba, která se hraje při významných příležitostech. Tvoří ji první sloka písně Kde domov můj, která poprvé zazněla v divadelní hře Fidlovačka aneb žádný hněv a žádná rvačka.

Divadelní opona v Národním divadle – nejslavnější divadelní opona v České republice

Divadelní opona v Národním divadle – nejslavnější divadelní opona v České republice

V pražském Národním divadle se nachází nejslavnější česká divadelní opona, vytvořená Vojtěchem Hynaisem. Opona oslavuje obětavost českého národa při budování Národního divadla. Slavný nápis "Národ sobě" připomíná vlastence, kteří darovali prostředky na stavbu Zlaté kapličky.

František Antonín Míča – hudební skladatel, kapelník a autor první česky zpívané opery

František Antonín Míča – hudební skladatel, kapelník a autor první česky zpívané opery

Barokní hudební skladatel a kapelník František Antonín Míča (2. září 1696, Náměšť nad Oslavou – 15. února 1744, Jaroměřice nad Rokytnou) se často objevuje ve vědomostních soutěžích, křížovkách a kvízech. Zazní-li otázka, kdo byl autorem první česky zpívané opery, pak by mělo zaznít právě jméno muže, který byl původně komorníkem hraběte Jana Adama z Questenberka.

Kostel sv. Františka z Assisi u Karlova mostu

Kostel sv. Františka z Assisi u Karlova mostu

Kostel sv. Františka z Assisi (sv. Františka Serafinského) byl postaven v letech 1679–85 podle návrhu Jeana-Baptisty Matheye.

Mozartův Don Giovanni dobyl před 236 lety Prahu

Mozartův Don Giovanni dobyl před 236 lety Prahu

Existují-li díla, která spojují Prahu s celosvětovou hudební a divadelní kulturou, pak na prvním místě mezi nimi stojí bez nejmenších pochyb Mozartův Don Giovanni. "Opera oper", jak bývá toto dílo milovníky klasické hudby přezdíváno, zažila svou premiéru přesně 29. října 1787, tedy před 236 lety v pražském Stavovském (tehdy Nosticově) divadle.

Stavovské divadlo v Praze

Stavovské divadlo v Praze

Stavovské divadlo je jednou z nejkrásnějších historických divadelních staveb v Evropě. Jeho historie je nerozlučně spjata s postavou geniálního hudebního skladatele W. A. Mozarta, který zde osobně zažil úspěch svojí Figarovy svatby a pod tímto dojmem napsal pro Prahu operu oper, Dona Giovanniho.

Divadlo Reduta v Brně – nejstarší divadelní budova ve střední Evropě

Divadlo Reduta v Brně – nejstarší divadelní budova ve střední Evropě

Divadlo Reduta prošlo od roku 1640, kdy soubor budov získalo město Brno, mnoha dramatickými okamžiky. V jejích zdech bylo provozováno divadlo, byla společenským centrem i městskou tržnicí, podlehla třem zničujícím požárům a nesčetněkrát byla přestavována.

Uhelný trh v Praze

Uhelný trh v Praze

Jedno ze starobylých staroměstských náměstí, je Uhelný trh, který získal své pojmenování podle domu, který od nepaměti až do začátku 19. století stával uprostřed trhu a byla v něm kovárna, i havířská huť, v níž se od 14. století prodávalo i dřevěné uhlí.

Vila Bertramka a park na pražském Smíchově

Vila Bertramka a park na pražském Smíchově

Bývalá usedlost v klasicistním stylu je obklopená krásným parkem se salou terrenou, fontánou a bustou W. A. Mozarta. Věhlas letohrádku dali manželé Duškovi, kteří zde Mozarta hostili – právě tady složil v roce 1787 svou nejznámější operu Don Giovanni.

Poznejte slavné hudební skladatele a jejich oblíbená místa

Poznejte slavné hudební skladatele a jejich oblíbená místa

Nechte se vtáhnout do světa hudby! Bedřich Smetana, Antonín Dvořák, Leoš Janáček, Bohuslav Martinů – čtyři velká jména české hudby, která se stala světovým fenoménem. Máme pro vás i další jména a výlety za poznáním míst, kde rádi tvořili slavní skladatelé.

Clam-Gallasův palác v Praze

Clam-Gallasův palác v Praze

Mohutná budova Clam-Gallasova paláce v Husově ulici na Starém Městě pražském leží na křižovatce důležité středověké spojnice Pražského hradu s centrem Starého Města, zvané též Královská cesta, a prastaré komunikace vedoucí k Vyšehradu.

Praha – Staré Město

Praha – Staré Město

Staré Město sice už dávno není prvním mezi městy království českého, ale zato stále patří mezi nejhezčí a nejvyhledávanější částí Prahy. Historické centrum hlavního města, zapsané mezi památkami UNESCO, je plné památek, obchodů, kaváren a restaurací a prochází jím takzvaná Královská cesta.

Vivat Mozart aneb Praha a smrt zázračného Amadea

Vivat Mozart aneb Praha a smrt zázračného Amadea

Začátkem prosince před 225 lety zemřel Wolfgang Amadeus Mozart. Víte, že po 27. lednu, kdy uplynulo přesně 260 let od jeho narození, je to letos už druhé mozartovské výročí? Portál Kudy z nudy vám například prozradí, kde se na slavného Amadea bude vzpomínat koncem roku.

České muzeum hudby

České muzeum hudby

České muzeum hudby schraňuje ve svých sbírkách více než 700 000 hudebních exponátů. Kromě notového archivu, sbírky hudebních nástrojů nebo hudební fonotéky také pozůstalosti Antonína Dvořáka, Bedřicha Smetany a dalších významných hudebních osobností.

Clam-Gallasové – šlechtický rod, který otevřel první hradní muzeum střední Evropy

Clam-Gallasové – šlechtický rod, který otevřel první hradní muzeum střední Evropy

Klenotem pražského baroka je barokní Clam-Gallasův palác, známý je i klasicistní Clam-Gallasovský palác ve Vídni. Obě místa připomínají rod Gallasů a posléze Clam-Gallasů, který měl svá panství především v severních Čechách. Kristián Kryštof Clam-Gallas (1771–1838) v roce 1801 pro veřejnost otevřel na zámku ve Frýdlantě rodové muzeum, první hradní muzeum ve střední Evropě.

Praha 5

Praha 5

Pátý pražský obvod nabízí spousty zajímavých míst pro rodiny s dětmi. Na Barrandově objevíte aquapark AquaDream, oblíbeným cílem milovníků železnic je největší modelové kolejiště v Česku a také ikonická pražská železniční trať zvaná Pražský Semmering, která se kroutí nad Prokopským údolím.

Výročí měsíce: Mozartova opera Don Giovanni a světová premiéra 29. října 1787 ve Stavovském divadle v Praze

Výročí měsíce: Mozartova opera Don Giovanni a světová premiéra 29. října 1787 ve Stavovském divadle v Praze

Geniální hudební skladatel Wolfgang Amadeus Mozart kromě Londýna, Paříže, Říma nebo Berlína několikrát navštívil Prahu. Město si kvůli jeho uvolněné atmosféře zamiloval a při své druhé návštěvě ve Stavovském divadle osobně řídil světovou premiéru opery Don Giovanni. Psal se 29. říjen 1787.

Jiří Antonín Benda – hudební skladatel a autor prvních melodramat

Jiří Antonín Benda – hudební skladatel a autor prvních melodramat

Melodrama je hudební forma, která se zrodila v druhé polovině 18. století. O jeho vznik se zasloužili francouzský filozof a spisovatel Jean-Jacques Rousseau (1712–1778) a český hudební skladatel Jiří Antonín Benda (30. června 1722, Benátky nad Jizerou – 6. listopadu 1795, Bad Köstritz, Německo).

Socha nahý Mozart v Brně

Socha nahý Mozart v Brně

Přes dva metry vysoká socha od Kurta Gebauera stojí na pět metrů vysokém pískovcovém soklu a shlíží na Zelný trh. Nahý Mozart s dětským tělem a dospělou tváří stojí na svím místě od roku 2008.

Petr Sís – světově uznávaný ilustrátor, spisovatel a filmař

Petr Sís – světově uznávaný ilustrátor, spisovatel a filmař

Ilustrátor, spisovatel, malíř, grafik a autor animovaných filmů: tím vším je Petr Sís (* 11. května 1949 Brno). Je držitelem nejprestižnějšího ocenění za dětské knihy Ceny Hanse Christiana Andersena (2012), ceny Duhový nosorožec za nejkrásněji ilustrovanou knížku pro děti (1987), Zlatého medvěda z Filmového festivalu v Berlíně či dvou Magnesií Liter (2006 a 2008) v kategorii Cena čtenářů.

Wolfgang Amadeus Mozart – skladatel a autor oper pro Pražany a Prahu

Wolfgang Amadeus Mozart – skladatel a autor oper pro Pražany a Prahu

Rakouský hudební skladatel Wolfgang Amadeus Mozart (27. ledna 1756 Salcburk – 5. prosince 1791 Vídeň) měl Prahu rád. Přijel sem celkem pětkrát, poprvé v lednu 1787, kdy 20. ledna dirigoval ve Stavovském divadle svou operu Figarova svatba. Zatímco vídeňské obecenstvo ji nijak zvlášť neocenilo, diváci v Praze byli nadšení. Árie z Figara si zpíval a pískal kdekdo. Mozart to prý spokojeně komentoval slovy „Moji Pražané mi rozumějí.“

Café Mozart

Café Mozart

Noblesní kavárna s největší soukromou sbírkou míšeňského porcelánu a hodin v I.patře historického domu na Staroměstském náměstí.

Zábavná mobilní hra Mozart v karanténě

Zábavná mobilní hra Mozart v karanténě

Vydejte se po stopách malého Mozarta, který s rodiči uprchnul před epidemií černých neštovic z Vídně. Délka trasy je 1,7 km a její projití zabere přibližně hodinu.

Malostranský hřbitov na pražském Smíchově

Malostranský hřbitov na pražském Smíchově

Malostranský hbitov patří k unikátním památkám na území Prahy a celé České republiky. Jsou zde pohřbeni význační představitelé národního obrození i význační architekti, sochaři a malíři.

Nostický palác v Praze – sídlo ministerstva kultury

Nostický palác v Praze – sídlo ministerstva kultury

Rozsáhlý barokní palác, který dal v druhé polovině 17. století vystavět tehdejší nejvyšší kancléř Jan Hartwig z Nostitz v sobě skrývá unikátní knihovnu s 15 tisíci historickými svazky, kapli a obrazárnu. Palác není běžně přístupný, konají se zde však krátkodobé výstavy.

Další aktuality

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (24.2. – 25.2.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Český ples v Obecním domě, Mezinárodní den průvodců 2024 v Praze, Matějská pouť 2024 v Praze, Mezinárodní den průvodců 2024 v Kutné Hoře, Duchové Starého Města – interaktivní procházka. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

Znáte národní kulturní památky Prahy?

V Praze je památných staveb a míst více než dost. Většina z nich jsou notoricky známá, ale ruku na srdce – dovedli byste mezi nimi najít ty, které se honosí titulem Národní kulturní památka? Definice říká, že se jedná o kulturní památku celostátního významu. Pojďme se společně podívat, jaké Národní kulturní památky v Praze objevíte!
Praha | Památky

Gorilí samička Mobi ze Zoo Praha se ráda vozí mámě na hřbetě

Gorilí samička narozená 2. ledna 2024 v Rezervaci Dja v Zoo Praha dostala jméno Mobi. V dialektu badjoué, kterým se mluví v okolí kamerunské Biosférické rezervace Dja, znamená „dědička“ či „pokračovatelka“. Mládě a ostatní členy gorilí tlupy můžete pozorovat v oblíbeném pavilonu pojmenovaném právě po kamerunské rezervaci. Aktuálně zde uvidíte, jak se malá Mobi vozí na hřbetě své mámy Duni.
Praha | Příroda

Kam ven s dětmi v Praze? Tipy, kde si užít venkovní aktivity a přírodní lokality

Chcete s dětmi vyrazit v Praze někam ven, kde je to bude bavit? Pak se nechejte inspirovat našimi tipy, které zaručují dobrou zábavu pod širým nebem od nejmenších, až po ty vzrostlejší děti. A mnohdy outdoorové aktivity pobaví i dospělé. Zajdete do zoo, na venkovní hřiště nebo za přírodními zajímavostmi?
Praha | Letní sporty

Kam za zvířátky v Praze?

Také rádi chodíte s dětmi pozorovat zvířátka třeba do zoo, různých minikoutků a jiných míst? Pokud vás zrovna nenapadá, kam se za zážitky s domácími mazlíčky nebo divokými živočichy vydat, nechejte se inspirovat – dnes vám totiž přinášíme tipy na to, kam se za zvířaty v Praze vypravit.
Praha | Příroda

Naplánujte si návštěvu unikátních technických památek Prahy

Viadukty a mosty, vodárenské věže, železniční tratě, industriální architektura, tunely a další technické stavby potkáváme v Praze na každém kroku. Mají své zvláštní kouzlo, zajímavou historii a nabízejí zpestření běžných pražských procházek. A hlavně jsme vybrali pár takových, kde nemusíte čekat na hlavní sezonu a můžete je navštívit hned.
Praha | Památky

Kde prožijete romantický i originální Valentýn v Praze?

Užijte si svátek sv. Valentýna jako jedinečný víkend snů, který je plný romantiky. Nechte se hýčkat a opravdu okouzlit Prahou! Portál Kudy z nudy má tipy pro ty, kteří jsou zamilovaní, ale i ty co by se teprve rádi zamilovali... každý má nějaké přání a každý by rád, aby se mu splnilo. Vypravte za nejlepšími zážitky v Praze.
Praha | Lázně a wellness

Poznejte Klementinum: nejkrásnější knihovnu světa, Astronomickou věž a miliony knih

Barokní knihovna, Astronomická věž s nádherným výhledem na historické centrum Prahy anebo Zrcadlová síň – to vše skrývá pražské Klementinum, jeden z největších stavebních komplexů v Evropě. Znáte je jako sídlo Národní knihovny, ale víte, že se tu pořádají prohlídky, výstavy a dokonce si můžete objednat romantické večery se soukromou prohlídkou a přípitkem na věži?
Praha | Památky