Úvod > Co chcete dělat? > Socha svatého Jana Nepomuckého z Karlova Mostu
Památky

Socha svatého Jana Nepomuckého z Karlova Mostu

Socha Jana Nepomuckého na Karlově mostě je nejvýznamnější zdejší sochou vůbec, která se stala jedním z hlavních ohnisek kultu Jana Nepomuckého a vzorem pro jeho další vyobrazení. Socha je mezi lidmi populární dodnes, vyhlazená místa, kam si turisté sahají pro štěstí, jsou vidět na první pohled.
Socha světce Jana Nepomuckého na Karlově mostěPraze je tak známá, že ji do přehledu deseti nejšťastnějších symbolů na světě zařadil i cestovatelský server VirtualTourist.com. Skví se tak vedle pravého ňadra sochy Julie v Casa di Guilietta v italské Veroně, hlav dvaaosmdesáti želv v Chrámu literatury ve Vietnamu nebo prstu mužíčka Mandla v rakouském Klagenfurtu.

Hliněný návrh sochy vypracoval vídeňský sochař M. Rauchmüller, dřevěný model podle něj vytvořil Jan Brokof, který se prý při této práci obrátil z luteránské na katolickou víru (model je dnes na oltáři v kostele sv. Jana na Skalce v Praze). Protože v Praze tehdy ještě nebyla potřebná kovolitecká dílna, z bronzu sochu odlil roku 1683 zvonař W. H. Heroldt v Norimberku. Socha byla odhalena ještě téhož roku k domnělému třístému výročí úmrtí sv. Jana Nepomuckého (ten byl ve skutečnosti umučen roku 1393).

Dílo světce zobrazuje jako vousatého kanovníka s jeho atributy – pěti hvězdičkami kolem hlavy (ty se prý objevili nad hladinou, když byl světec svržen do vody, a zároveň symbolizují pět písmen latinského slova tacet, tj. mlčí; vedle Panny Marie je sv. Jan Nepomucký jediným z křesťanského pantheonu, který podle církevních směrnic může být zobrazován s hvězdami kolem hlavy), rochetou (druhem oděvu), křížem a palmovou ratolestí jako symbolem mučednictví. Socha se stala závazným ikonografickým vzorem, podle nějž vznikaly další zobrazení světce v českých zemích i v cizině. Reliéfů na podstavci se lidé jsoucí po mostě s oblibou dotýkají pro štěstí.

Místo, kde byl sv. Jan Nepomucký údajně svržen do Vltavy, je jinde – nachází se mezi sochou sv. Jana Křtitele a sousoším sv. Norberta se sv. Václavem a sv. Zikmundem, tam, kde je v zábradlí zasazen arcibiskupský kříž.
 

Jak si sáhnout pro štěstí

Bohužel receptů, jak dosáhnout požadovaného štěstí a kam přesně je třeba sáhnout, existuje celá řada, takže to nemusí fungovat. Kromě plaket na samotné soše, které nosí štěstí univerzálně, si všimněte nedalekého kříže s mříží, zdobenou pěti hvězdami. Zaručený návod ke splnění vašeho přání velí dotknout se prstem každé hvězdy, pak položit levou dlaň na kříž a ještě šlápnout pravou nohou na mosazný váleček vpravo na zemi. Příliš složité? Tak se zkrátka jen dotkněte, třeba to bude fungovat.
Zobrazit více