Úvod > Co chcete dělat? > Programy pro školy v Muzeu Karlova Mostu
Programy pro školy v Muzeu Karlova Mostu
"> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Zážitky

Programy pro školy v Muzeu Karlova Mostu

Muzeum Karlova mostu připravuje pro školy speciální komentované prohlídky expozice v jedinečných prostorách kláštera Řádu křižovníků s červenou hvězdou u jedné z našich nejvýznamnějších památek – Karlova mostu.
Pokud se chcete dozvědět o české historii, prohloubit si znalosti ze školních lavic a nenásilnou formou skloubit příjemné s užitečným, přijďte se svou třídou do Muzea Karlova mostu v centrum Prahy. Naleznete zde odpovědi na otázky typu: jak to bylo ve skutečnosti s vejci a Karlovým mostem nebo kdo byly manželky Karla IV., dozvíte se zajímavosti o světě středověkých českých králů Karla IV. a Vladislava I., rytířského Řádu křižovníků s červenou hvězdou anebo podle jakých atributů jistě poznáte Jana Nepomuckého. Řeč přijde také na to, jaká byla německá princezna, česká královna a Vladislavova manželka Judita.

Nehraje roli, zda je návštěvníkům 5 nebo 99 let. Je samozřejmostí, že výklad bude přizpůsoben jejich věku. Školní skupiny mohou využít pracovní listy, které jsou ke stažení na stránkách Muzea Karlova mostu. Návštěvu je také možné spojit s plavbou na krytých lodích, v zimě vyhřívaných lodním bubínkem. Plavba trvající 45 minut je doprovázená výkladem kapitána o pamětihodnostech viděných z paluby lodí. Lodě zaplouvají do Čertovky, tzv. Pražských Benátek, což je jedinečný zážitek.

Pro 4. – 7. ročníky základních škol je navíc připraven výukový program o Karlu IV. Děti mohou využít jedinečné možnosti a poznat tuto legendu české historie jako jako krále, císaře a především stavitele Karlova mostu.

Program dětem odhalí například to, proč se Karel jmenoval Karel a ne Václav, kdo byly a jak vypadaly jeho manželky, proč se Karel IV. rozhodl postavit nový kamenný most a kdy položil jeho základní kámen. Mimo to se děti dozví, jak si středověcí stavitelé uměli poradit se stavbou mostu bez jeřábů, bagrů a další moderní techniky, k čemu sloužily kamenické značky a jak se Praha za panování Karla IV. změnila. Vysvětlena bude také historická perlička o mostě a vejcích, jaká tajemství skrývá Čertovka a kde hledat Bradáče.

Děti se mohou těšit také na unikátní model stavby Karlova mostu, kopie soch ze staroměstské mostecké věže, modely stavebních nástrojů a pověst o stavbě Karlova mostu. Součástí programu je také zábavný pracovní list pro žáky a rozšiřující materiál pro pedagogy. K vidění bude také poslední dochovaný oblouk románského Juditina mostu – tajemné vodní podzemí Starého Města. Návštěvy školních skupin je zapotřebí s předstihem rezervovat.