ÚvodAktuality10 tipů, kde objevíte sochařské galerie pod širým nebem aneb ve stínu i na výsluní
Památky

10 tipů, kde objevíte sochařské galerie pod širým nebem aneb ve stínu i na výsluní

Na výstavy soch nemusíte chodit jen do muzeí a galerií, někdy stačí vypravit se docela obyčejně ven, do ulic nebo do přírody. Někde budete obdivovat umění starých mistrů, jinde nápaditost současných autorů. Kam vás na Kudy z nudy pozveme na přehlídku soch pod širým nebem?
Není jen stověžatá, ale také plná soch, sousoší a pomníků. Řeč je o Praze, která pro milovníky sochařství slouží jako jedinečná a originální galerie pod širým nebem s uměleckými díly všech epoch. Příkladem je socha sv. Jana Nepomuckého, socha sv. Ludmily a další barokní sousoší na Karlově mostě, místo na skutečném výsluní turistického zájmu. Víme ale i o spoustě míst, která nabízejí podobnou krásu, přesto jsou skrytá ve stínu a lesním pološeru – třeba pověstný Braunův Betlém, vytesaný ve skalách na Královéhradecku. Od pověstného klenotu evropského barokního sochařství ve volné krajině je to jen pár kilometrů nejenom ke Kuksu, slavnému Hospitalu i k Braunovým sochám Ctností a Neřestí, ale také k lomu svatého Klimenta s další mnohem méně známou přírodní galerií.

Seznamte se také s městem kamenné krásy, s Hořicemi, kde unikátní sbírka světového sochařství v přírodě zdobí Smetanovy sady a svahy vrchu Gothard. Obdivovatele andělské krásy pozveme do AnděláriaRejcharticích nebo na Cestu andělů do Nečtin, líbit se vám bude i galerie dřevěných soch na loukách kolem Zvonice na Soláni. Fascinující svou estetickou vyvážeností a působivou krásou je křížová cesta na Křížové hořeJiřetíně pod Jedlovou, velmi neobyčejná setkání vás pak čekají na stezce skalních reliéfů v BrništiMáchově kraji.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Socha T. G. Masaryka v Rudce u Kunštátu – obří boty na podstavci Památky

Socha T. G. Masaryka v Rudce u Kunštátu – obří boty na podstavci

Dominantou areálu Jeskyně blanických rytířů v Rudce u Kunštátu bývala čtrnáctimetrová socha T. G. Masaryka. Obří sochu z pískovce vytesal Stanislav Rolínek z nedalekého Bořitova. Dnes zde již uvidíte pouze obrovské boty na podstavci, socha byla za II. světové války na základě udání zničena.

Stezka skalních reliéfů u obce Brniště na Českolipsku Příroda

Stezka skalních reliéfů u obce Brniště na Českolipsku

Stezka mezi skalami u areálu Lesní zátiší u obce Brniště, kudy naši předci jezdívali s povozy na pole, se v současnosti stala jakousi uměleckou galerií v přírodě, kterou doplňují nejrůznější přírodní instalace.

Hospital Kuks – zcela ojedinělá barokní architektura Kultura

Hospital Kuks – zcela ojedinělá barokní architektura

Hospital Kuks naleznete ve stejnojmenné obci Kuks nedaleko městečka Jaroměř. V malebném údolí Labe na začátku 18. století nechal postavit František Antonín Špork (Sporck – 1662 – 1738) nejprve lázeňské budovy se zámkem a panským hostincem, a to díky léčivému pramenu, který zde vyvěral.

Čertovy hlavy – monumentální skulptury Václava Levého Příroda

Čertovy hlavy – monumentální skulptury Václava Levého

Nedaleko Liběchova u obce Želízy najdete monumentální skalní skulptury. Řadu reliéfů vytesal v polovině 19. století do pískovcových skal sochař Václav Levý.

Andělárium – galerie pod širým nebem Kultura

Andělárium – galerie pod širým nebem

Andělárium se nachází na louce v obci Rejchartice na Šumpersku. Skulptury andělských bytostí vznikly během prvních dvou ročníků místního sochařského a řezbářského sympozia. Další čtyři andělé jsou k vidění v městském lese na zelené a modré turistické značce. Andělská stezka začíná na Tulince.

Cesta andělů Nečtiny Kultura

Cesta andělů Nečtiny

Obec Nečtiny se nachází na severu Plzeňského kraje a mnohým návštěvníkům bude už od první chvíle velice povědomá. To protože zde režisér Tomáš Vorel točil scény ke svým filmům Cesta z města a Cesta do lesa.

Jeskyně Klácelka s reliéfy sochaře Václava Levého Příroda

Jeskyně Klácelka s reliéfy sochaře Václava Levého

Umělá jeskyně Klácelka leží na levém břehu Liběchovky, asi 2 km severně od obce Liběchov. Sochař Václav Levý zde roku 1845 vytesal sochy zvířat z bajky F. M. Klácela, husitské hrdiny a trpaslíky.

Bratrské oltáře Památky

Bratrské oltáře

Bývalý lesní oltář s vytesanými výklenky v pískovcových skalách. Podle lidové tradice prý na místo přicházeli v 16.-17. století katolíci z širokého okolí a účastnili se tajných mší. Po bitvě na Bílé hoře místo údajně v 17. století tajně navštěvovali evangelíci.

Křížová cesta na Křížové hoře v Jiřetíně pod Jedlovou Památky

Křížová cesta na Křížové hoře v Jiřetíně pod Jedlovou

Na Křížové hoře (563 m n. m.) nad obcí Jiřetín pod Jedlovou vzniklo v 18. století poutní místo spojené s legendou o zjevení Spasitele na kříži. Křížová cesta bývá prvním turistickým výšlapem z Jiřetína směrem na vrchol Jedlové hory.

Vrch Gothard v Hořicích Příroda

Vrch Gothard v Hořicích

Památný pískovcový vrch Gothard (352 m n.m.) nad Hořicemi vznikal v období posledních výraznějších geologických proměn ve čtvrtohorách důsledkem ledovcové a vodní erozní činnosti a nánosem červeného písku z někdejší náhorní plošiny mezi Chlumy a Zvičinským hřbetem.

Kopicův statek s nedalekými skalními reliéfy – památka lidové architektury Příroda

Kopicův statek s nedalekými skalními reliéfy – památka lidové architektury

Kopicův statek je unikátní roubená usedlost poblíž vesnice Kacanovy. Od statku vede značený prohlídkový okruh, který vás provede pískovcovým údolím se skalními reliéfy, které byly zhotoveny v letech 1940 až 1978. Do skal jsou tu pod širým nebem vytesány postavy z českých dějin, doplněné verši.

Dětské hřiště s herními prvky Olbrama Zoubka Zážitky

Dětské hřiště s herními prvky Olbrama Zoubka

V pražské Stromovce si mohou děti pohrát na zrekonstruovaném dětském hřišti s herními prvky ze 60. let, jejímiž autory je umělecká dvojice Eva Kmentová a Olbram Zoubek. Sám autor rekonstrukci přihlížel.

Lom svatého Klimenta u Kuksu Příroda

Lom svatého Klimenta u Kuksu

V pískovcovém lomu svatého Klimenta se v minulosti těžil kámen používaný pro stavební účely, dnes je v něm galerie soch pod širým nebem, kterou doplňuje tvorba moderních umělců – účastníků sochařských sympozií, která se zde pořádají.

Socha svaté Ludmily na Karlově mostu Památky

Socha svaté Ludmily na Karlově mostu

Socha sv. Ludmily vznikla někdy po roce 1720 v dílně některého z následovníků či učedníků Matyáše Bernarda Brauna,

Socha svatého Jana Nepomuckého z Karlova mostu Památky

Socha svatého Jana Nepomuckého z Karlova mostu

Socha Jana Nepomuckého na Karlově mostě je nejvýznamnější zdejší sochou vůbec, která se stala jedním z hlavních ohnisek kultu Jana Nepomuckého a vzorem pro jeho další vyobrazení. Socha je mezi lidmi populární dodnes, vyhlazená místa, kam si turisté sahají pro štěstí, jsou vidět na první pohled.

Lom U sv. Josefa u Hořic v Podkrkonoší Příroda

Lom U sv. Josefa u Hořic v Podkrkonoší

V živý přírodní amfiteátr se proměnil starý a nevyužívaný pískovcový lom U svatého Josefa nedaleko Hořic v Podkrkonoší. V současnosti jsou tyto lomy využívány nejen jako stánek sochařů, ale i jako místo konání různých kulturních akcí. Konají se zde koncerty, pravidelně se zde setkávají i horolezci.

Skalní reliéfy a jeskyně Harfenice u obce Želízy Příroda

Skalní reliéfy a jeskyně Harfenice u obce Želízy

Soubor reliéfů od Václava Levého dostal svůj název podle ústřední postavy, sedící dívky s harfou. Soubor dále obsahuje pět monumentálních hlav a jeskyně s hlavami sfing na portále.

Skalní reliéf hlava Sfingy u Želíz Příroda

Skalní reliéf hlava Sfingy u Želíz

Skalní reliéf s hlavou Sfingy najdete nedaleko obce Želízy na Kokořínsku. Původně se prý jednalo o reliéf císaře Františka Josefa I., který byl po roce 1918 upraven do podoby Sfingy.

Další aktuality

Církevní řády: Tovaryšstvo Ježíšovo aneb jezuité a barokní kultura, školství, věda a umění

Jezuité jsou jedním z největších a nejvýznamnějších řeholních řádů římskokatolické církve. Kamkoli vstoupili, tam tvořili dějiny. Jezuité prosazovali obrodu katolické církve a záhy po vzniku řádu v 16. století se stali iniciátory počínající protireformace. Vydejte se s Kudy z nudy za jezuity a do míst, kde působili.
26. duben 2025 9:51
Památky

Tradice: soutěž Památka roku a přehlídka vítězů jednotlivých ročníků

Jak dobře znáte vítěze jednotlivých ročníků soutěže Památka roku? Ceny za nejlepší projekty a obnovy nemovitých kulturních památek každoročně uděluje Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska ve spolupráci s Národním památkovým ústavem. Poprvé se vítězové vyhlašovali v roce 2013, soutěž tak má za sebou již dvanáct ročníků.
25. duben 2025 20:00
Památky

50 tipů, kam za Kelty a keltskou kulturou

Chcete vědět, jak se žilo v Česku před dvěma tisíci lety? Zajímá vás historie a Keltové? Prohlédněte si muzea, naučné stezky, skanzeny i reálnou podobu keltské vesnice, včetně staveb, řemesel a vůbec života z období před dvěma tisíci lety, kdy na našem území žili Keltové. Jednalo se o velkou skupinu kmenů indoevropských národů, které ve starověku obývaly západní, střední a částečně i jižní a východní Evropu, včetně území dnešního Česka.
25. duben 2025 16:21
Památky

Nový život starých památek – co dnes zažijete v českých klášterech aneb klášterní mapa Česka

Ještě před pár desítkami let byly zarostlé, opuštěné, s okenicemi jako zavřenýma očima. Dnes se v jejich zdech znovu ozývají hlasy – ale místo gregoriánských chorálů to bývá jemné cinknutí lžičky o porcelán, zvuk přednášky nebo smích z víkendové svatby. Českým klášterům se vrací život. Ne ten původní, ale nový – civilní, moderní, a občas trochu překvapivý. Vydejte se s Kudy z nudy do klášterů, které chytily druhý dech.
25. duben 2025 13:13
Památky

Sedm měst, kde najdete nejdelší hradby a nejkrásnější hradební brány

Ve středověku hradby chránily města a odrazovaly cizince, dnes je naopak lákají k návštěvě. Silné kamenné zdi, impozantní brány a bašty, kulaté, hranaté, s cimbuřím i bez něj zkrátka patří k oblíbeným výletním cílům. Vypravte se s portálem Kudy z nudy do měst s nejkrásnějšími hradbami v Česku.
24. duben 2025 12:00
Památky

Značky aut, co voní minulostí: Trabant, Wartburg, Lada, Moskvič, Maluch, Luaz a stará Škodovka

Vzpomínáte si na dobu, kdy se na parkovištích neskvěla šedočerná anonymita SUV, ale pestrá směsice vrzajících, kouřících a překvapivě charakterních vehiklů? Kdy byl ventilátor v autě spíš hračka než funkční věc, bezpečnostní pás luxusem a design připomínal krabici od banánů? To nebyla retro romantika, to byl každodenní provoz. Projeďte se s Kudy z nudy v automobilech, které už na ulicích téměř nepotkáte!
24. duben 2025 9:45
Památky

Prohlídky soukromých hradů a zámků: navštěvujte a objevujte!

O víkendu 25. a 26. května 2025 se budou konat Dny soukromých hradů a zámků 2025. Téměř dvacítka památkových objektů, o které pečují buď potomci starých šlechtických rodů, anebo noví majitelé, během nich otevře své brány a nabídne vedle pravidelných prohlídek i speciální programy. Udělejte si výlet na místa, kde při troše štěstí potkáte i jejich šlechtické majitele... Pozoruhodné interiéry nabízí například hrad Kost, zámek Blatná, Karlova Koruna, Dobříš, Stránov a mnohé další památky.
23. duben 2025 13:00
Památky

Anglie a Skotsko v Česku: léto v anglických parcích, s tajnými agenty a letci RAF

Pojďte s portálem Kudy z nudy objevovat tajemství anglických parků a kouzelné růže z venkovských zahrad britského venkova. Pozveme vás také na únikovou hru, kde se stanete agentem britské tajné služby MI6, do muzea britských královských letců a nakonec si zaskotačíte na Skotských hrách na Sychrově.
23. duben 2025 10:27
Památky