Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Bradáč pod Karlovým mostem
Památky

Bradáč pod Karlovým mostem

Kamenné hlavy tajemného Bradáče – muže s bradkou, si pod Karlovým mostem všimne málokdo. Vyčnívá z nábřežní zdi mezi Mosteckou věží a klášterem Křižovníků s červenou hvězdou. Původně byla na posledním oblouku Juditina mostu. Zda je však stejně stará a koho představovala, zůstává dodnes hádankou.
Oblouk Juditina mostu se zachoval proto, že na něm stály budovy křižovnického kláštera. Hlava byla původně obrácená směrem ke Karlovu mostu, a protože byla dobře viditelná, začali ji Pražané už od středověku používat jako vodočet velkých povodní na Vltavě. Jakmile se voda dotkla spodní části Bradáčových vousů, řeka už nenápadně vystupovala z břehů a ti, co bydleli u vody, tak dostávali signál k evakuaci. Když voda zaplavila Bradáčova ústa, vylévala se řeka už do nábřežních ulic, a pokud už byla vidět jen Bradáčova pleš, mohli se lidé vozit po Staroměstském náměstí v loďkách.

Podle Starých letopisů českých sahala voda v roce 1432 k Bradáčově nosu, zatímco další povodeň v roce 1481 přikryla téměř celou jeho hlavu. Až od roku 1714 se úrovně povodní začaly zaznamenávat v loktech nad normálem říční hladiny, a nikoli podle Bradáče. Přesto na něj Pražané nedali dopustit a při úpravě nábřeží v roce 1847, kdy byl pilíř Juditina mostu zasypán, jej přemístili na nově postavenou nábřežní zeď u Křižovníků.

Dodnes budí hlava tajemného muže řadu otázek. Podle legendy prý znázorňuje prvního italského stavitele románského Juditina mostu z 12. století, jehož byl kamenný basreliéf součástí. První písemná zmínka o této plastice však pochází až z roku 1432, kdy tu už dávno stál Karlův most. Proti této hypotéze mluví i to, že pískovec, z něhož byla Bradáčova hlava zhotovena, nebyl v době románské příliš používán a rovněž plnovous nepatřil k trendům této doby. Podle všeho tedy Bradáč patří spíše do doby, kdy se stavěl Karlův most.

Další nevyřešenou hádankou je, koho plastika představovala. Jako nejlogičtější se jeví varianta, že by mohlo jít o stavitele Karlova mostu Petra Parléře. Proč však byla umístěna na zbytek starého mostu a nikoli na ten nový? Nabízí se také možnost, že by mohla busta zpodobňovat jednoho z velmistrů řádu Křižovníků, nejspíše Oldřicha, který v polovině 14. století organizoval větší stavební úpravy v místech působení řádu. Našly se však také úvahy, že jde o vyobrazení tváře Ježíše Krista.

Aktuality

Oslava položení základního kamene Karlova mostu

V úterý 9. července si v 5:31 ráno si na Křižovnickém náměstí připomeneme magický okamžik položení základního kamene Karlova mostu v roce 1357, které se uskutečnilo také 9. července, v 5.31 ráno.
Praha 1, Praha

Svatý Martin na Karlově Mostě

V sobotu 11. listopadu 2024 v 11 hodin, 11 minut z 11. pilíře Karlova mostu vyjde průvod svatého Martina z Tours na bílém koni.
Praha 1, Praha

Rychlovka na Karlově mostě a bojovka na Kampě

Zlaťáky a drahokamy v průběhu celé trasy. 1. část společná na Karlově mostě, 2. část – bojovka v terénu s mapičkami na Kampě.
Praha 1, Praha

Zimní plavby Pražskými Benátkami

Svařené víno, praskající dřevo, zimní hladina, labutě… to je zima v Pražských Benátkách. Užijte si plavbu po Vltavě s nejhezčím výhledem na Karlův most a panorama Hradčan. I v největších mrazech vás zahřejí kamínka, tak zvaný lodní bubínek, a svařené víno, které obdržíte v rámci lodního lístku.
Praha 1, Praha

Věčná naděje 2024

Věčná naděje je prestižní festival s důrazem na výjimečnou uměleckou kvalitu a poselství humanity.
Praha, Praha

Obnovená krása divadelních kostýmů Smetanových oper

Výstava v Muzeu Bedřicha Smetany představí originální historické kostýmy skladatelových oper. Nahlédněte do kouzelného světa operních kostýmů a také do tajů restaurátorské práce!
Praha 1, Praha

Smetana. Dramatická minisérie o životě v hudbě

Setkání s tvůrci rozhlasového seriálu „Smetana“. Seriál představí herečka Andrea Elsnerová, autor rozhlasové hry Pavel Molek a dramaturgyně Klára Novotná. Beseda z cyklu Hudební podvečery nad Vltavou.
Praha 1, Praha

Divadlo Lucie Bílé – Maminy

Prvorodička Amy, ambiciózní právnička Brooke, sarkastická matka pěti dětí Barb a svobodná matka Tina. Čtyři maminy se setkávají na předporodním večírku a společně sdílejí strasti i radosti mateřství.
Praha 1, Praha

Aktivity v okolí

Staroměstská mostecká věž v Praze

Staroměstská mostecká věž tvoří bránu do Starého Města pražského. Při korunovační cestě do chrámu sv. Víta na Pražském hradě jí procházeli čeští králové.
Praha 1, Praha

Zajímavé příběhy – osobní audio průvodce

Procházka nemusí být nudná, ani když jdete po místech, která již znáte. Najdete dělovou kouli ve zdi rotundy sv. Martina? Víte, jaké se platilo mýto na Karlově mostě? Na vycházku můžete vyrazit kdykoliv. Nic nemusíte číst, ani ručně v mobilu spouštět. Stačí jít vlastním tempem a poslouchat.
Praha 1, Praha

Muzeum Story of Prague

Vstupte do rozšířené reality a nechte se přenést do děje propojením autentických příběhů s filmovými instalacemi a audiodigitálními prvky. Story of Prague se nachází v magickém centru města hned u Karlova mostu.
Praha, Praha

Socha Karla IV. – novogotický památník na Křížovnickém náměstí v Praze

Novogotický bronzový pomník císaře Karla IV. byl odhalen uprostřed náměstí roku 1848 u příležitosti 500. výročí založení Univerzity Karlovy.
Praha, Praha

Programy pro školy v Muzeu Karlova Mostu

Muzeum Karlova mostu připravuje pro školy speciální komentované prohlídky expozice v jedinečných prostorách kláštera Řádu křižovníků s červenou hvězdou u jedné z našich nejvýznamnějších památek – Karlova mostu.
Praha 1, Praha

Socha svaté Ludmily na Karlově mostu

Socha sv. Ludmily vznikla někdy po roce 1720 v dílně některého z následovníků či učedníků Matyáše Bernarda Brauna,
Praha 1, Praha

Kostel sv. Františka z Assisi u Karlova mostu

Kostel sv. Františka z Assisi (sv. Františka Serafinského) byl postaven v letech 1679–85 podle návrhu Jeana-Baptisty Matheye.
Praha 1, Praha

Venkovní úniková hra Tajemství iluminátů

Vyzkoušejte tajemnou outdoorovou únikovku v kulisách stověžaté Prahy. Pojďte vyřešit skutečnou záhadu a odhalte tajemství Starého Města pomocí zajímavých gadgetů, nástrojů a metod.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace Tři Grácie

Tři Grácie jsou historickou vinárnou, vinná karta restaurace nabízí celou řadu příjemných zážitků v podobě vín z Chateau Valtice.
Praha, Praha

The Prague Beer Museum – ochutnávky speciálních piv v Praze

V Praze je možné navštívit pivní par The Prague Beer Museum neboli Pražské muzeum piva. Klasický interiér pivního baru nabízí přátelskou a neformální atmosféru. K dispozici je hostům 80 míst k sezení, více než 30 míst ke stání a v létě pak zahrádka.
Praha 1, Praha

Hotel Four Seasons na Praze 1

Pětihvězdičkový hotel Four Seasons se nachází na břehu řeky Vltavy, jen několik kroků od Karlova mostu a pokoje nabízí ten nejlepší výhled na Pražský hrad. Hotel je v historickém centru vás nadchne magickou atmosférou místa a zároveň vysokým standardem poskytovaných služeb.
Praha 1, Praha

The Mozart Prague

Hotel The Mozart Prague je bývalou rezidencí hraběte Karla Pachty a kdysi v něm při svém pobytu ve městě přespával Mozart; palác se pyšní nádhernými nástěnnými malbami, klenutými stropy, sochami a krby.
Praha 1, Praha

Dům U Zlatého hada

Nárožní dům U zlatého hada vznikl na dvou středověkých stavebních parcelách spojených v roce 1419. Z doložených historických spisů zde býval proslulý šenk. Domovní znamení dům obdržel až v 18. století, kdy v něm byla lékárna.
Praha 1, Praha

Atmosphere café pub

Zastavte se v Atmošce na nový drink růžový gin s tonikem a čerstvými jahodami.
Praha 1, Praha

Ramencraft

Všechny milovníky tradiční japonské polévky ramen i japonských her nadchne nové bistro Milana Tarabíka Ramencraft v centru Prahy.
Praha 1, Praha

Lehká hlava

Vegetariánská restaurace, která má za cíl potěšit vaše smysly a odlehčit vaší hlavě. Vegetariánské a veganské menu je inspirované kuchyněmi celého světa.
Praha, Praha