!

Upozornění: Redakce prosí všechny zájemce o akce a aktivity, aby se před jejich návštěvou informovali u organizátora, zda a kdy probíhají vzhledem k opatřením přijatým vládou ČR k nákaze Covid-19. Omlouváme se, že informace o otevíracích dobách a termínech konání uvedených na webu Kudyznudy.cz nemusí být vždy aktuální.

Úvod > Co chcete dělat? > Muzeum Čs. pohraničního opevnění Pohansko U Závory

Muzeum Čs. pohraničního opevnění Pohansko U Závory

Památky
Muzeum československého opevnění 1936-38 Pohansko je umístěno v lehkém objektu (LO) vzor 37, typ A-120N, který se nalézá v sousedství loveckého zámečku Pohansko na břehu rybníka. V interiéru si prohlédnete dobovou výstroj a výzbroj, ruční ventilátor a několik zbraní.

Hned vedle zámečku Pohansko je pro veřejnost zpřístupněn betonový bunkr (vzor 37, typ A-120N), který byl součástí prvorepublikového opevnění Československa. Milovníci vojenské historie zde naleznou předválečnou výzbroj a výstroj.

Pravá střelecká kasemata jsou vybavena předválečnou lafetou, lapačem nábojnic a drobným nářadím. V chodbičce mezi oběma střeleckými místnostmi si můžete prohlédnout ruční ventilátor a střílnu pro obranu vstupu. V levé střelecké místnosti je instalována poválečná lafeta s lehkým kulometem vz. 37, periskop, granátový skluz a další doplňky patřící k tehdejšímu vybavení bunkru.

Exteriér bunkru je opatřen maskovacím nátěrem a v okolí je možno vidět několik lehkých protipěchotních překážek. Zajímavostí je rovněž betonová jímka s odtokem a zvýšenou stěnou umístěná před vchodem do bunkru, která sloužila jako ochrana proti zaplavení bunkru vodou. V širším okolí této pevnůstky je možno zhlédnout ještě několik zajímavých objektů lehkého opevnění, které KVH Břeclav postupně rekonstruuje.

Již se podařilo zrekonstruovat 3 lehké objekty vz. 37, tzv. řopíky. 2 objekty jsou zrekonstruovány do podoby konce 30. let (U Závory a U Cesty), jeden do podoby let 80. minulého století (U Trafa). Řopíky U Cesty a U Trafa jsou zpřístupněny pouze výjimečně u příležitosti významných svátků.

Velkou chloubou klubu je také rekonstruovaný dobový hraniční přechod s originální závorou Ippen a dokonalou replikou hraničního sloupu. Jedná se o stálé zařízení na komunikacích budované od poloviny 30. let, které armádě dodávala firma Alfréd Ippen z Hradce Králové. Tyto uzávěry se používaly na komunikacích vedoucích ke státní hranici s nepřátelským územím a měly zabránit rychlému vpádu nepřátelské útočné vozby na naše území.

Po Mnichovské zradě je začali sudetští Němci a Maďaři s velkou oblibou likvidovat a proto se do dnešní doby dochovalo pouze několik exemplářů. Rekonstrukce se však dočkaly jen dvě "Ippenky", z nichž jednu můžete zhlédnout ve zdejším muzeu.

Celý popis
Naposledy změněno: 9. 10. 2019
18.7.
Construct Man

Construct Man

Břeclav, Jižní Morava
20.6.
Zámecký košt vín

Zámecký košt vín

Valtice, Jižní Morava
14.6.
Verdiovský galakoncert

Verdiovský galakoncert

Valtice, Jižní Morava
9.5.
Valtické vinné trhy

Valtické vinné trhy

Valtice, Jižní Morava

Ubytování a restaurace v okolí

Vinárna a penzion U Doubků

Vinárna a penzion U Doubků

Břeclav, Jižní Morava
Zámecký pivovar v Břeclavi

Zámecký pivovar v Břeclavi

Břeclav, Jižní Morava
Hotel Rose Břeclav

Hotel Rose Břeclav

Břeclav, Jižní Morava