Úvod > Co chcete dělat? > Muzeum Čs. pohraničního opevnění Pohansko U Závory
Památky

Muzeum Čs. pohraničního opevnění Pohansko U Závory

Muzeum československého opevnění 1936-38 Pohansko je umístěno v lehkém objektu (LO) vzor 37, typ A-120N, který se nalézá v sousedství loveckého zámečku Pohansko na břehu rybníka. V interiéru si prohlédnete dobovou výstroj a výzbroj, ruční ventilátor a několik zbraní.

Hned vedle zámečku Pohansko je pro veřejnost zpřístupněn betonový bunkr (vzor 37, typ A-120N), který byl součástí prvorepublikového opevnění Československa. Milovníci vojenské historie zde naleznou předválečnou výzbroj a výstroj.

Pravá střelecká kasemata jsou vybavena předválečnou lafetou, lapačem nábojnic a drobným nářadím. V chodbičce mezi oběma střeleckými místnostmi si můžete prohlédnout ruční ventilátor a střílnu pro obranu vstupu. V levé střelecké místnosti je instalována poválečná lafeta s lehkým kulometem vz. 37, periskop, granátový skluz a další doplňky patřící k tehdejšímu vybavení bunkru.

Exteriér bunkru je opatřen maskovacím nátěrem a v okolí je možno vidět několik lehkých protipěchotních překážek. Zajímavostí je rovněž betonová jímka s odtokem a zvýšenou stěnou umístěná před vchodem do bunkru, která sloužila jako ochrana proti zaplavení bunkru vodou. V širším okolí této pevnůstky je možno zhlédnout ještě několik zajímavých objektů lehkého opevnění, které KVH Břeclav postupně rekonstruuje.

Již se podařilo zrekonstruovat 3 lehké objekty vz. 37, tzv. řopíky. 2 objekty jsou zrekonstruovány do podoby konce 30. let (U Závory a U Cesty), jeden do podoby let 80. minulého století (U Trafa). Řopíky U Cesty a U Trafa jsou zpřístupněny pouze výjimečně u příležitosti významných svátků.

Velkou chloubou klubu je také rekonstruovaný dobový hraniční přechod s originální závorou Ippen a dokonalou replikou hraničního sloupu. Jedná se o stálé zařízení na komunikacích budované od poloviny 30. let, které armádě dodávala firma Alfréd Ippen z Hradce Králové. Tyto uzávěry se používaly na komunikacích vedoucích ke státní hranici s nepřátelským územím a měly zabránit rychlému vpádu nepřátelské útočné vozby na naše území.

Po Mnichovské zradě je začali sudetští Němci a Maďaři s velkou oblibou likvidovat a proto se do dnešní doby dochovalo pouze několik exemplářů. Rekonstrukce se však dočkaly jen dvě "Ippenky", z nichž jednu můžete zhlédnout ve zdejším muzeu.

Ubytování a restaurace v okolí

Fredy's bistro Břeclav

Fredy's bistro Břeclav

Břeclav, Jihomoravský kraj
Frankies – pivovarská pivnice

Frankies – pivovarská pivnice

Břeclav, Jihomoravský kraj
Kavárna & bistro Karma

Kavárna & bistro Karma

Břeclav, Jihomoravský kraj