Úvod > Co chcete dělat? > Pramen Dyje u Panenské Rozsíčky na Vysočině
Příroda

Pramen Dyje u Panenské Rozsíčky na Vysočině

Moravská Dyje pramení na louce u vísky Panenská Rozsíčka nedaleko Třeště. Místo, kde řeka pramení je teď příjemným místem k zastavení. Pramen zdobí soška s názvem Jarní studánka od třešťského sochaře Jaroslava Krechlera, ke které se můžete navštívit pěšky či na kole.
Na nenápadné louce nedaleko Panenské Rozsíčky na Jihlavsku vyvěrá ze země jeden ze zdrojů řeky Dyje (druhý pramen se nachází v sousedním Rakousku). U pramene stojí socha s názvem Jarní studánka od třešťského sochaře Jaroslava Krechlera.

Kousek vedle vás možná překvapí kovová pruhovaná jabloň se dvěma červenými jablky. Jde o první zastavení Podyjské glyptotéky umělce Lubo Kristka, které se jmenuje Zrození.

Pramen Moravské Dyje najdete na louce mezi lesy 2 kilometry severně od Panenské Rozsíčky, na místě bývalého rybníka. V roce 1982 upravili prameny Dyje členové Českého svazu ochránců přírody v Třešti a kolem jejího toku vysázeli 1 200 stromků.

Přírodní galerie Podyjská glyptotéka kopíruje tok Dyje a má deset zastavení – Kameny přání u Starého Hobzí, dřevoplastika Život na rakouském zámku Drosendorf, Kosmicky načasovaná parapyramidální potence v Podhradí nad Dyjí, dřevěná plastika Dyje – Osud stromu ve Vranově nad Dyjí, Ptačí poslání – sarkofág na hradě Hardegg v Rakousku, keramická soška Krista ve skalní kapličce ve Znojmě, Zrod a zároveň zatracení koule v kapličce u  Janova hradu, Strom větrné harfy – hrající kovová plastika u zámečku Pohansko a desátým zastavením je bronzová plastika Hledající na soutoku Dyje a Moravy. Jedenácté místo je prý utajené – pro poutníky, kteří hledají.
Zobrazit více

Ubytování a restaurace v okolí

Qranch u Třeště

Qranch u Třeště

Bezděkov, Kraj Vysočina
Zahradní pikniky na zámku Třešť

Zahradní pikniky na zámku Třešť

Třešť, Kraj Vysočina
Wellness Hotel Harmony

Wellness Hotel Harmony

Třešť, Kraj Vysočina