!

Upozornění: Redakce prosí všechny zájemce o akce a aktivity, aby se před jejich návštěvou informovali u organizátora, zda a kdy probíhají vzhledem k opatřením přijatým vládou ČR k nákaze Covid-19. Omlouváme se, že informace o otevíracích dobách a termínech konání uvedených na webu Kudyznudy.cz nemusí být vždy aktuální.

Úvod > Co chcete dělat? > Mokřady dolního toku Dyje - Moravská Amazonie

Mokřady dolního toku Dyje - Moravská Amazonie

Příroda
V nejjižnějším cípu Moravy, uprostřed hlubokých lužních lesů, se stékají dvě řeky Morava a Dyje. Jejich soutok je zároveň trojmezím České republiky, Rakouska a Slovenska. Oblasti se přezdívá Moravská Amazonie a nachází se zde nádherná příroda bez zásahu civilizace obydlená vzácnými živočichy.
V místě, kde se stýkají tři státní hranice Česka, Rakouska a Slovenska se zachoval jeden z nejrozsáhlejších lužních lesů v Evropě. Průběh hranic vytyčují dva největší moravské "veletoky" – Morava a Dyje, jejichž soutok je nejen historickým trojmezím, ale zároveň nejjižnějším místem Moravy. Na území převažují porosty dubu a jasanu, z nichž některé jsou staré až 450 let.

Pro oblast je typická hustá síť meandrujících říčních ramen a periodicky zaplavovaných tůní. Domov zde nachází spousta vzácných živočichů, jakým je napříkad čáp černý, tesařík obrovský nebo bobr. Létají tu luňáci hnědí, káňata lesní, čápi černí, orli nebo včelojedi. Když budete dobře poslouchat, budete svědky i ptačího orchestru. Nechybí zde také bohaté zastoupení flóry, včetně dřevokazných hub, kterým se mimořádně daří na trouchnivějících kmenech.

Východiskem k dosažení soutoku Moravy a Dyje je Lanžhot – nejjižnější obec Moravy a zároveň poslední česká vlaková zastávka při cestě do Bratislavy. K soutoku se můžete také vydat z Břeclavi, kde za zámečkem Pohansko najdete ukazatele, které vás k soutoku dovedou. Celou oblastí, která je poměrně rozlehlá, však nevedou žádné turistické značky, a to z několika důvodů: jedním je  velká oplocená obora, tím druhým fakt, že je toto území pravidelně zaplavováno, takže není vždy zaručen průchod. Na jaře a za vyššího vodního stavu sem proto není vhodné na výlet vyrazit.
Celý popis
Naposledy změněno: 5. 10. 2019

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel  a restaurace Celnice Břeclav

Hotel a restaurace Celnice Břeclav

Břeclav, Jižní Morava
Vinárna a penzion U Doubků

Vinárna a penzion U Doubků

Břeclav, Jižní Morava
Zámecký pivovar v Břeclavi

Zámecký pivovar v Břeclavi

Břeclav, Jižní Morava