ÚvodCo chcete dělat?PřírodaPoutní stezky Východní Moravy: I. etapa Kroměříž – Velehrad
Příroda

Poutní stezky Východní Moravy: I. etapa Kroměříž – Velehrad

Vydejte se na cestu spojující dvě nejvýznamnější poutní místa Moravy – Svatý Hostýn a Velehrad, poznejte dávnou historii naší země. Putování zahájíte v Kroměříži, městě památek UNESCO. Po sedmi dnech můžete putování zakončit na Velehradě, odkud bylo Slovanům před mnoha věky přineseno křesťanství.
Vydejte se na cestu spojující dvě nejvýznamnější poutní místa Moravy – Svatý Hostýn a Velehrad. Poutní stezku, kterou pohodlně zvládnete za sedm dní, si můžete projít zcela individuálně, výlet není nijak organizován. Pro přehlednost zde uvádíme, co vše se dá během jednoho dne stihnout, konkrétní trasa výletu je však ponechána na vašem uvážení.  

1. den: Příjezd do Kroměříže.

2. den: Kroměříž – perla zahradní architektury. Komplex tvořený Arcibiskupským zámkem, Květnou a Podzámeckou zahradou byl v roce 1998 zapsán na Seznam UNESCO. K vidění jsou mimořádné barokní zahrady, krásné historické sály arcibiskupského zámku i obrazárna světového významu (s nejcennějším obrazem Apollo a Marsyas od italského mistra Tiziana). V podzemí ukrývá zámek rozsáhlé vinné sklepy. Možnost ochutnávek i nákupu vína. Kroměřížská biskupská mincovna s ojedinělou kolekcí více než deset tisíci kusu papežských mincí a medailí, mincí církevních rytířských rádu, církevních bratrstev aj. je druhou nejvýznamnější sbírkou církevních ražeb na světě, hned po Vatikánské. Stravování v Kroměříži.

3. den: Přesun do Bystrice pod Hostýnem, výstup na Hostýn. Výstup na Svatý Hostýn po červené turistické značce od bystrického vlakového nádraží (6 km). Prohlídka barokní poutní baziliky Nanebevzetí Panny Marie, Jurkovičovy křížové cesty ve stylu valašské lidové architektury, Vodní kaple se zázračným pramenem, rozhledny z roku 1898 (základní kámen položil císař František Josef I.) a Svatohostýnského muzea. Ubytování v poutním dome.

4. den: Pešky ze Svatého Hostýna do Štípy. Z Hostýna se vydáte po žluté značce na rozcestí „Pod Valy“, dále po modré na „Skalný“ a odtud po zelené na Klapinov a Holý vrch. Z Holého vrchu po modré značce směr Zlín-Velíková (Na Písečném). Z Písečného pres zříceninu středověkého hradu do Lukova. Z Lukova po silnici směrem na Zlín-Lešnou. Cesta vede kolem areálu zlínské zoologické zahrady, která je nejnavštěvovanějším turistickým cílem na Moravě, k poutnímu kostelu ve Štípe, jehož výstavba je spojena s Albrechtem s Valdštejna. Délka trasy cca 23 km, vede terénem po značených turistických stezkách, závěr z Lukova po silnici. Ubytování po předchozí dohodě pro ženy v karmelitánském kláštere Štípa, pro muže v penzionu.

5. den: Pešky ze Štípy do Napajedel Přesun do Zlína (pešky, MHD). Od autobusového nádraží po modré turistické značce na rozcestí U Boudy, dále po zelené značce směrem na Malenovice-Svatá voda s kaplickou u vodního pramene. Po žluté značce dojdeme k silnici a po ní pokračujte pres Oldřichovice a Pohořelice do Napajedel. Město Napajedla nabízí radu historických památek, jako je barokní zámek s anglickým parkem, neorenesanční radnice a barokní farní kostel sv. Bartolomeje. Zpevněné lesní cesty a silnice. Ubytování Napajedla – Pahrbek, délka trasy cca 23 km.

6. den: Poutní trasa Napajedla – Staré Město – Velehrad. Do Starého města se dostanete podél reky Moravy a Baťova kanálu. Baťův kanál je obnovenou historickou vodní cestou, která dnes slouží pro turisty. Podél Baťova kanálu a reky Moravy je vybudována cyklostezka do Kroměříže. Od vlakového nádraží pokračujte na Velehrad po červené turistické značce. Celková délka trasy je cca 20 km. Ubytování lze po předchozí domluvě dohodnout v poutním dome Stojanov, v kempu či některém z místních hotelu.

7. den: Prohlídka Velehradu, Archeoskanzenu Modrá a expozice Živá voda. Velehrad je nejvýznamnějším poutním místem v České republice. Je spojen s příchodem slovanských věrozvěstů sv. Cyrila a Metoděje na Moravu. Velehradský klášter je nejstarším na Moravě. Dominantou obce je původně románská, později barokně přestavená bazilika Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje. V jejím podzemí je lapidárium s vykopávkami z románsko-gotického období. Každoročně 5. července je cílem Národní pouti u příležitosti svátku sv. Cyrila a Metoděje. Roku 1990 Velehrad navštívil papež Jan Pavel II. Na dohled Velehradu se nachází archeoskanzen Modrá, kde se můžete seznámit se životem obyvatel Velkomoravské říše. Skanzen je situován v blízkosti základu velkomoravského kostela z 9. stol. Nedaleko těchto základu byla provedena rekonstrukce (replika) původní stavby. V sousedství archeoskanzenu je expozice Živá voda ukazující podvodní svět reky Moravy. Stravování v místě. Odjezd na nebo pokračování v putování druhou etapou.

Aktuality

Den medu a medoviny v Archeoskanzenu Modrá 2024

Archeoskanzen Modrá nedaleko Velehradu připravil na sobotu 24. srpna tradiční Den medu a medoviny.
Velehrad, Zlínský kraj

Rybářovy žně v Modré u Velehradu 2024

Srdečně zveme na Rybářovy žně na Živé vodě. Prodej specialit z jihočeského kapra a dalších druhů sladkovodních ryb.
Velehrad, Zlínský kraj

Umění a řemeslo v Kovozoo

Ukázky vybraných uměleckých řemesel, řemeslné a výtvarné dílny.
Staré Město, Zlínský kraj

Strašidelná zahrada

Festival strašidel a hororu.
Staré Město, Zlínský kraj

Radana Krausová – Charakter 2

Zveme Vás na výstavu maleb a tisků vytvořených studentkou produktového designu, v ateliéru Ondřeje Toboly, Radanou Krausovou.
Buchlovice, Zlínský kraj

Oldřich Vícha – Moje pohádka

Srdečně Vás zveme na výstavu celoživotní tvorby Oldřicha Víchy, který představí jeho sochy z kameniny a kresby.
Buchlovice, Zlínský kraj

Slavnosti česneku na zámku Buchlovice 2024

Netradiční festival v duchu hesla "Česnek je hrdost a pýcha" proběhne v Buchlovicích na konci července. Můžete zde ochutnat česnekový koláč, zúčastnit se soutěže "čichačů", nebo pletení česnekových copů.
Buchlovice, Zlínský kraj

Krajem vína – Na kole vinohrady Uherskohradišťska – uzavírání cyklostezek 2024

Symbolickým uzavřením cyklostezek bude akce Krajem vína – Na kole vinohrady Uherskohradišťska, která se letos koná v sobotu 5. října 2024.
Uherské Hradiště, Zlínský kraj

Chřiby na kole – cyklotrasa ikonickými místy hor kolem Velehradu

Dvě rozhledny a hrad Buchlov jsou hlavními cíli této kopcovité trasy, která Vás provede ikonickými místy Chřibů. Trasa začíná krátkým stoupáním nad Velehrad.
Velehrad, Zlínský kraj

Cyklostezka Velehrad – Tupesy

Přijeďte zkusit novou cyklostezku Velehrad – Tupesy. Stezka je vedena mimo motorovou dopravu a výrazně zvyšuje bezpečnost na této frekventované trase.
Velehrad, Zlínský kraj

Poutní trasa růžence ze Starého Města do Velehradu

Poutní cesta růžence začíná u železničního přejezdu ve Starém Městě, které je od Velehradu vzdáleno asi 4 km. Cesta, značená šipkami s nápisem „Poutní cesta“, pokračuje údolní nivou potoka Salašky.
Velehrad, Zlínský kraj

Velehradské muzeum ve Velehradském domě sv. Cyrila a Metoděje

Velehradský dům vznikl rekonstrukcí historických hospodářských objektů někdejšího velehradského předklášteří. V přebudované konírně se stájí ze 16. století, vzniklo Velehradské muzeum, v prvním podlaží nad ním pak Muzeum bible.
Velehrad, Zlínský kraj

Expozice Bible pro malé i velké na Velehradě

Expozice nabízí možnost shlédnout jedinečnou sbírku Biblí nebo pravou kopii Turínského plátna. Můžete si ji prohlédnout v přízemí bývalé konírny ve Velehradském domě sv. Cyrila a Metoděje.
Velehrad, Zlínský kraj

Galerie světců ve Velehradě

Na významném poutním místě ve Velehradu je ohradní zeď, která tvoří základ pro galerii světců.
Velehrad, Zlínský kraj

Cisterciácké cesty – evropské stezky Cisterscapes

Cisterscapes jsou evropské Cisterciácké stezky propojující cisterciácké kláštery napříč Evropou. Na našem území se nachází tři z nich. Pojďte objevit fascinující kus evropské kulturní historie na Cisterciácké cestě!
Velehrad, Zlínský kraj

Kostel Zjevení Páně – Cyrilka ve Velehradě

Kostel Zjevení Páně ve Velehradě byl postavený ve 13. století při klášterní bráně pro obyvatele předklášteří. V nedávné době byl kostelík zrekonstruován a probíhají v něm výstavy.
Velehrad, Zlínský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel U Velehradu

Příjemné ubytování v takřka domácím prostředí a atmosféře nabízí hotel U Velehradu, který vznikl rozsáhlou přestavbou ubytovny v roce 1995.
Velehrad, Zlínský kraj

Vinná stezka v Modré

Nová stálá výstava slováckých vín. Máte jedinečnou šanci degustace 104 druhů vín, z toho 64 ze slovácké podoblasti v jednom prostoru a nákup těchto vín za ceny vinařů ve vinotéce Skanzen.
Velehrad, Zlínský kraj

Slivovicová stezka ve Skanzenu Modrá

Nenechte si ujít návštěvu degustační expozice pálenek ve Skanzenu Modrá.
Velehrad, Zlínský kraj

Hotel Skanzen ve Velehradě

Hotel se nachází v turistickém komplexu Archeoskanzenu Modrá a nové expozice sladkovodních ryb Živá voda. Hotel je ideálním zázemím pro ubytování na služebních cestách i pro turisty, kteří chtějí poznat krásy Slovácka.
Velehrad, Zlínský kraj

Centrum slováckých tradic v Modré u Velehradu

Centrum Slováckých tradic se nachází v obci Modrá u Velehradu. Návštěvníci se mohou nejen seznámit s procesem pálení ovoce a historií vinařství, ale zároveň mohou ochutnat produkty typické pro místní kraj – ovocné destiláty a víno. Centrum dále doplňuje prodejna regionálních produktů a kavárna.
Velehrad, Zlínský kraj

Velehradské vinice

Velehradské vinice nabízejí nejen kvalitní moravské víno a čerstvé delikatesy, ale i krásný prostor k posezení s rodinou a přáteli.
Jalubí, Zlínský kraj

Vinařství Jakubík

Vinařství ve Zlechově produkuje špičková vína se zárukou kvality. Jako z prvních vinařství u nás začali v roce 1971 vyrábět ledová vína. Vinařství vyrábí pouze kvalitní přívlastková vína.
Zlechov, Zlínský kraj

Apartmany Rybníček ve Starém Městě

Apartmány Rybníček jsou součástí areálu pro sport, relaxaci a zábavu Sportpark Rybníček.
Staré Město, Zlínský kraj