Úvod > Kam pojedete? > Zlínský kraj > Kroměřížsko > Bystřice pod Hostýnem
Bystřice pod Hostýnem
"> "> "> "> "> ">
Přidat foto

Bystřice pod Hostýnem

Bystřice leží na úpatí Hostýnských vrchů, přímo pod památnou moravskou horou Svatým Hostýnem. Ve městě, kde začíná svou svatohostýnskou cestu většina poutníků, stojí za vidění především zámek s muzeem keramiky a místnostmi, které obývala rodina slavného generála Laudona.

Bystřický zámek v proměnách staletí

Bystřický zámek je ojedinělou ukázkou postupné modernizace panských sídel. Zatímco jinde se s gustem bouralo a znovu stavělo, v Bystřici si staré budovy nechali a k nim postupně přistavovali nové, které lépe odpovídaly požadavkům na pohodlnější bydlení. Při prohlídce zámku navštívíte jak interiéry, tak netradiční zákoutí, například půdy a sklepy. Na zámku také sídlí informační centrum s půjčovnou horských kol – a k bicyklu samozřejmě dostanete cykloturistickou mapu Kroměřížska s výletními tipy.
 

Z Bystřice pochází slavná „thonetka“

Nadčasová elegantní židle, která se řadí mezi ikony designu – to je slavná „thonetka“. Obdivovali ji architekti Le Corbusier, Adolf Loos i Miese van der Rohe. Její původ musíte hledat právě v Bystřici pod Hostýnem, kde roku 1861 Michael Thonet založil tehdy ve světě ojedinělou továrnu na ohýbaný nábytek. I když firma v průběhu let několikrát změnila majitele i název, tradice výroby židlí, křesel, barových židlí, stolů, věšáků a dalších druhů ohýbaného nábytku se tu udržela dodnes.
 

Hostýnské vrchy jsou rájem turistů

Na vlastním či půjčeném kole se z Bystřice za pár minut dostanete na lesní trasy Hostýnské magistrály a můžete se vydat třeba k poutnímu místu Svatý Hostýn s bazilikou Nanebevzetí Panny Marie nebo až na druhou stranu Hostýnských vrchů. Páteřní trasa magistrály dlouhá 19 kilometrů začíná na Hostýně a končí v místě zvaném Lázy. V zimě tu najdete oblíbená lyžařská střediska Tesák a Troják a několik desítek kilometrů dlouhou síť značených a upravovaných běžkařských tras.

Turistická informační centra


15.6.
Bylinková procházka s Vláďou Vytáskem

Bylinková procházka s Vláďou Vytáskem

Bystřice pod Hostýnem, Zlínský kraj

Ubytování a restaurace

Restaurant Sušil v Bystřici pod Hostýnem

Restaurant Sušil v Bystřici pod Hostýnem

Bystřice pod Hostýnem, Zlínský kraj
Poutní domy na Svatém Hostýně

Poutní domy na Svatém Hostýně

Bystřice pod Hostýnem, Zlínský kraj