ÚvodAktuality10 staveb světoznámé architektky Evy Jiřičné
Památky

10 staveb světoznámé architektky Evy Jiřičné

Eva Jiřičná (3.3.1939) – architektka českého původu, již více než 50 let žije a pracuje v Londýně, Profesní kariéru zahájila v Ateliéru Louis de Soisson, kde projektovala přístav v Brightonu. V roce 1986 založila vlastní architektonické studio Eva Jiricna Architects, ale její práce byla v tehdejším Československu neznámá. Do Čech se vrátila až v roce 1990, roku 1996 se stala profesorkou a vedoucí ateliéru architektury na Vysoké škole uměleckoprůmyslové, o tři roky později otevřela v Praze vlastní studio AI Design Praha. Byla rovněž členkou poroty, která v roce 2007 vybírala nejlepší návrh pro novou Národní knihovnu. Za svou práci získala Řád britského impéria, je členkou několika Královských akademií a byla uvedena do Americké síně slávy. Přezdívají jí královna kovu a skla. Časopis Evening Standard ji zařadil mezi stovku nejvlivnějších žen Londýna.
Kostel sv. Anny – Pražská křižovatka Památky

Kostel sv. Anny – Pražská křižovatka

Mezinárodní duchovní centrum Pražská křižovatka je jedním z projektů Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97, která rovněž dbá o záchranu a správu tohoto jedinečného prostoru. Pražská křižovatka sídlí v dávno odsvěceném kostele založeném sv. Václavem již v roce 927 n. l.

Oranžerie v Královské zahradě Pražského Hradu Příroda

Oranžerie v Královské zahradě Pražského Hradu

Z původní fíkovny a oranžerie určené k pěstování exotického ovoce a středozemní flóry, se nedochovalo nic. Mohou za to švédská vojska, která Královskou zahradu dokonale zpustošila. Až po roce 1989 došlo k obnově skleníku, který dnes opět slouží k pěstování rostlin pro Pražský Hrad.

Design Hotel Josef na Starém Městě pražském Ubytování

Design Hotel Josef na Starém Městě pražském

Čtyřhvězdičkový Hotel Josef na Starém Městě pražském vás okouzlí svým útulným minimalismem a čistými liniemi. Vysoce moderní, prostorný a prosvětlený hotel v centru města je ideálním místem nejen pro milovníky současné architektury a designu.

Art & Event Gallery Černá labuť Kultura

Art & Event Gallery Černá labuť

Multifunkční prostor se nachází v 8. patře obchodního domu Černá labuť. Konají se zde artové projekty, výstavy, soukromé i firemní akce.

Královská zahrada Pražského hradu Příroda

Královská zahrada Pražského hradu

Původně renesanční Královská zahrada z roku 1534 se stala jedním z mála klidných míst v centru Prahy. Zahradu na místě původních středověkých vinic založil Ferdinand I. Habsburský. Nachází se nedaleko letohrádku královny Anny.

Tančící dům v Praze Památky

Tančící dům v Praze

Tančící dům je nepřehlédnutelná a skvostná stavba, která se stala nedílnou součástí Prahy. Své pojmenování stavba získala díky svým věžím, které připomínají postavy tanečníků Ginger Rogersové a Freda Astaira.

Lávka od Evy Jiřičné v Klatovech Památky

Lávka od Evy Jiřičné v Klatovech

Součástí rekonstrukce katakomb v Klatovech bylo roku 2012 i spojení dvou objektů v Balbínově ulici, skleněná nadzemní lávka, která byla postavena podle projektu architektky Evy Jiřičné.

B. Braun Café Gurmánská turistika

B. Braun Café

V budově Lékařského domu na I. P. Pavlova v Praze vznikla jedinečná kavárna, Café B. Braun, jejíž autorkou je Eva Jiřičná. Tento elegantní prostor pro odborná i společenská setkání zástupců lékařské obce i široké veřejnosti navrací budově Lékařského domu ztracenou důstojnost.

Hotel Maxmilian na Starém Městě v Praze Ubytování

Hotel Maxmilian na Starém Městě v Praze

Čtyřhvězdičkový hotel Maximilian v roce 2019 prošel kompletní rekonstrukcí, kterou má na svědomí známé londýnské designerské studio Conran&Partners.

Kongresové centrum Zlín – kulturně společenské centrum Zážitky

Kongresové centrum Zlín – kulturně společenské centrum

Kongresové centrum, které navrhla slavná architektka a zlínská rodačka Eva Jiřičná, je zaměřené na pořádání kulturních, společenských a vzdělávacích akcí. Poskytuje také zázemí pro Filharmonii Bohuslava Martinů.

Dancing House – hotel Tančící dům Ubytování

Dancing House – hotel Tančící dům

Hotel v Tančícím domě se nachází v centru Prahy, přímo na nábřeží řeky Vltavy. Nabízí celkem 40 luxusních pokojů s nezapomenutelným výhledem na Pražský hrad, za návštěvu určitě stojí kavárna v nejvyšším patře restaurace.

Další aktuality

100 tipů, kam se vydat za opevněnými městy

Cimbuří, podsebití, bastiony, kasematy – součásti středověkých opevnění. Valy, hradby a palisády měly v minulosti obranný charakter. Svou mohutností a neprostupností měly odrazovat případné útočníky. Dnes právě naopak lákají návštěvníky. Objevte díky tipům redakce Kudy z nudy zbytky a pozůstatky historie ve městech.
19. květen 2024 9:38
Památky

30 tipů na největší turistické bizarnosti okolo nás

Neuvěřitelná místa či expozice, o jejichž existenci mnohdy nemáme ani potuchy, nebo díla nekonečné lidské fantazie, o nichž přemýšlíme, kde jejich autoři čerpali inspiraci… Takové jsou dnešní tipy portálu Kudy z nudy, které se věnují bizarním skulpturám, zvláštním stavbám, unikátním dílům přírody i originálním muzeím.
19. květen 2024 9:00
Památky

Pozdní jaro 2024 na hradech a zámcích: kam na nové prohlídky a zajímavé akce

Sezona na hradech a zámcích ve správě Národního památkového ústavu je v plném proudu a pro milovníky historie a hradní či zámecké architektury je připraveno několik novinek a zajímavých kulturních akcí. Veděli jste, že si letos Bezděz připomíná 760 let od svého založení? Za vidění stojí i nový lovecký pokoj zámku Slatiňany nebo azalky na Opočně.
17. květen 2024 15:00
Památky

Hasičská muzea: tipy pro milovníky historické i moderní hasičské techniky

Staré nablýskané stroje i moderní hasičské vymoženosti dělají radost malým i velkým, i když nejlepší je samozřejmě taková expozice, ve které si děti mohou všechno patřičně osahat a vyzkoušet si, co který stroj umí. Hasičská muzea vycházejí v tomto směru návštěvníkům vstříc – objevte jejich kouzlo s portálem Kudy z nudy.
16. květen 2024 12:00
Památky

Věda a historie není nuda: kdo byl Arnošt z Pardubic, první pražský arcibiskup a přítel krále Karla IV.?

Patron města Pardubic, první pražský arcibiskup, přítel i rádce krále Karla IV., kterého sám korunoval: to byl Arnošt z Pardubic. Byl také reformátorem života církve i společnosti, štědrým donátorem umění a díky neuvěřitelnému rozhledu často působil jako diplomat ve službách krále. Pojďte se s ním seznámit na Kudy z nudy!
16. květen 2024 10:13
Památky

Kde najdete pradědečky a prababičky českých měst?

Seřadit česká města podle rozlohy nebo počtu obyvatel není žádná věda, ale co kdybychom se pokusili sestavit žebříček těch nejstarších? Komu bude patřit první místo a která města se snaží dokázat, že nejvyšší stupínek patří právě jim?
16. květen 2024 9:21
Památky

Tipy na výlet, kde na vás dýchnou vzpomínky na secesi

Přelom 19. a 20. století byl časem optimismu a prosperity. Umělecký sloh zvaný secese či nový styl, francouzsky Art Nouveau, který tehdy ovládl Evropu a Severní Ameriku, nás fascinuje dodnes: krásná ornamentální a květinová výzdoba našla uplatnění nejenom v architektuře, malířství a sochařství, ale i v dekoracích a užitém umění. Podívejte se na památky, které nám po sobě secese zanechala a jejichž krásu můžeme obdivovat dodnes – třeba 10. června, kdy slavíme Světový den secese.
15. květen 2024 7:37
Památky

Evropa v Česku: proč máme rádi Švédsko?

Masové kuličky köttbullar, heboučké vlněné svetry, fantastická jezera, Vasův běh aneb Vasaloppet, polární záře, letní slunovrat, Stockholm, ostrovy Gotland a Öland, nejstarší skanzen na světě anebo Pipi Dlouhá punčocha a další knížky Astrid Lindgrenové: je tolik věcí, které máme rádi ve Švédsku! Seriál o evropských zemích pokračuje ve Skandinávii. Pojďte s Kudy z nudy poznat Švédsko!
14. květen 2024 8:55
Památky