Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Prezidentský domeček na Pražském hradě
Památky

Prezidentský domeček na Pražském hradě

Prezidentský domeček, známý také jako Husákův domek, se nachází Královské zahradě na Pražském hradě a bydleli v něm všichni komunističtí prezidenti, ale také první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk.
Najdete ho v dnešní Královské zahradě. Není nijak okázalý, snad jedině svou rozlehlou zahradou, která je nyní volně průchozí a spojuje Letohrádek královny Anny (Belvedere) a Pražský hrad.

"Domeček" má zajímavý osud. Když na Hrad usedl druhý prezident samostatného Československa Edvard Beneš, nechtěl v žádném případě bydlet ve stejném apartmá jako zakladatel státu Tomáš Garrigue Masaryk. Zaúkoloval tedy architekta Pavla Janáka, aby mu pro bydlení upravil renesanční míčovnu. Architekt to ale odmítl a místo toho přesvědčil Beneše (s vydatnou pomocí první dámy Hany), že mu navrhne zcela novou budovu. Pro její základ použil pozůstatek bývalé barokní oranžerie, ke které přistavěl dvě křídla.

V rezidenci pak bydlel nejprve Klement Gottwald a pak všichni další komunističtí prezidenti. Ti se dost nešetrně zapsali do interiéru budovy. Antonín Novotný nechal odstranit mezipatra, Gustáv Husák postavit nový balkon v jižním čele a také saunu a bazén. "Domeček" byl ale v té době hlavně nejstřeženějším místem v republice. Zvláště poslední totalitní prezident jej ze strachu o svůj život přeměnil na nedobytnou pevnost. Ze stejného důvodu byla veřejnosti úplně uzavřena Královská zahrada, všechny budovy v okolí rezidence musely mít zaslepená okna a nepřístupný byl jak Jelení příkop, tak i věž svatovítského chrámu.

Václav Havel tu bydlel krátce, ten díky dobré finanční i společenské situaci nakonec upřednostnil svou vlastní osobní vilu Na Ořechovce. Václav Klaus si raději nechal opravit nedalekou Lumbeho vilu, ve které dnes bydlel i prezident Miloš Zeman.

V současnosti prochází “domeček” zevrubnou rekonstrukcí. Dostane novou kuchyň, klimatizaci či dva jídelní výtahy. Kompletní opravou projde také bazén, který si nechal zbudovat Gustáv Husák, a malý kinosál. Objekt bude sloužit pro ubytování státních návštěv či hostů Kanceláře prezidenta republiky a prostory v přízemí budou sloužit pro pořádání menších společenských akcí.

Zimní prohlídky Královské zahrady Pražského hradu

Královská zahrada se roku 2022 poprvé otevírá veřejnosti i v zimní sezóně. Přijít sem můžete od 10:00 do 20:00 hodin. Po dobu adventu zde bude živý betlém, bezplatné kluziště a historický kolotoč.
Praha 1, Praha

Královská zahrada s návštěvou interiéru Oranžérie a Domu sokolníka

Správa Pražského hradu připravila pro zájemce sezónní prohlídky Královské zahrady od jara do podzimu. Podíváte se i do Domu sokolníka.
Praha 1, Praha

Jižní zahrady Pražského hradu s návštěvou vinice

Správa Pražského hradu připravila pro zájemce sezónní prohlídky exteriéru této památky s průvodcem, konkrétně jižních zahrad s následnou návštěvou vinice.
Praha 1, Praha

Prohlídka románského a gotického podlaží Starého královského paláce Pražského hradu

Správa Pražského hradu nabízí zájemcům prohlídku románského a gotického podlaží Starého královského paláce. S průvodcem se podíváte do expozice Příběh pražského hradu a do míst, kam v rámci standardního okruhu není vstup povolen!
Praha 1, Praha

Aktivity v okolí

Míčovna Pražského hradu

Nádherná renesanční budova uvnitř Královské zahrady na okraji Jeleního příkopu byla postavena v 16. století architektem Bonifácem Wolmutem a Ulrikem Aostalisem. Průčelí je krásně zdobené dobovými sgrafity, přesto zde naleznete i námět se srpem a kladivem.
Praha 1, Praha

Jelení příkop pod Pražským hradem

Jelení příkop je přírodní rokle, kterou teče potok Brusnice. Jméno "jelení" má příkop proto, že zde byla nejen v době vlády Rudolfa II. chována lovná zvěř. Otevřen je celoročně, vždy od 10:00 hodin do soumraku.
Praha 1, Praha

Kapitulní děkanství na Pražském hradě

Budova kapitulního děkanství na Pražském hradě je v jádru renesanční objekt (se zbytky románských a gotických prvků), který dal barokně přestavět kapitulní děkan Adam Ignác Mladota ze Solopysk. Autorem projektu byl Jan Blažej Santini-Aichel.
Praha 1, Praha

Prašná věž – Mihulka s expozicí hradní stráže

Prašná věž Mihulka byla vystavěna Benediktem Rietem koncem 15. století jako nejmohutnější dělová bašta nového hradního opevnění. Dle tradice zde v době Rudolfa II. zde byla císařská alchymistická laboratoř. Mihulka je v současnosti z technických důvodů zavřená.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace Vikárka na Pražském hradě

Známá restaurace na Pražském hradě, v ulici těsně přiléhající ke katedrále svatého Víta, se znovu otevřela v roce 2023.
Praha 1, Praha

Hotel Golden Well s restaurací Terasa U Zlaté studně

Hotel U Zlaté Studně je původní residence slavného astronoma Tychona Brahe situována do inspirativního prostředí Malé Strany. Nabízí 17 luxusně vybavených pokojů a 2 nádherné apartmány odrážející historii doby císaře Rudolfa II. Hotel okouzlí nejen nádhernými výhledy, ale také vyjímečným servisem.
Praha 1, Praha

Pražská čokoláda – čokoláda s motivy Prahy

Česká rodinná firma s 11-ti letou tradicí se specializuje na výrobu originálních, luxusních čokoládových delikates v obalech s motivy Prahy. Specialitou je Český nugát z mandlí a medu, který v roce 2015 získal ocenění Great Taste.
Praha 8, Praha

Středověká krčma U Krále Brabantského v Praze

Krčma na pražské Malé Straně je opředena tajemnými legendami a ve středověkém duchu se zde nese nejen interiér, ale také jídelní lístek. Personál zde chodí v dobových kostýmech a na hostinu plnou dobového jídla vám posvítí svíčky. Nechybí ani originální dobový program.
Praha 1, Praha