!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Prezidentský domeček na Pražském hradě
Památky

Prezidentský domeček na Pražském hradě

Prezidentský domeček, známý také jako Husákův domek, se nachází Královské zahradě na Pražském hradě a bydleli v něm všichni komunističtí prezidenti, ale také první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk.
Najdete ho v dnešní Královské zahradě. Není nijak okázalý, snad jedině svou rozlehlou zahradou, která je nyní volně průchozí a spojuje Letohrádek královny Anny (Belvedere) a Pražský hrad.

"Domeček" má zajímavý osud. Když na Hrad usedl druhý prezident samostatného Československa Edvard Beneš, nechtěl v žádném případě bydlet ve stejném apartmá jako zakladatel státu Tomáš Garrigue Masaryk. Zaúkoloval tedy architekta Pavla Janáka, aby mu pro bydlení upravil renesanční míčovnu. Architekt to ale odmítl a místo toho přesvědčil Beneše (s vydatnou pomocí první dámy Hany), že mu navrhne zcela novou budovu. Pro její základ použil pozůstatek bývalé barokní oranžerie, ke které přistavěl dvě křídla.

V rezidenci pak bydlel nejprve Klement Gottwald a pak všichni další komunističtí prezidenti. Ti se dost nešetrně zapsali do interiéru budovy. Antonín Novotný nechal odstranit mezipatra, Husák postavit nový balkon v jižním čele a také saunu a bazén. "Domeček" byl ale v té době hlavně nejstřeženějším místem v republice. Zvláště poslední totalitní prezident jej ze strachu o svůj život přeměnil na nedobytnou pevnost. Ze stejného důvodu byla veřejnosti úplně uzavřena Královská zahrada, všechny budovy v okolí rezidence musely mít zaslepená okna a nepřístupný byl jak Jelení příkop, tak i věž svatovítského chrámu.

Václav Havel tu bydlel krátce, ten díky dobré finanční i společenské situaci nakonec upřednostnil svou vlastní osobní vilu Na Ořechovce. Václav Klaus si raději nechal opravit nedalekou Lumbeho vilu, ve které dnes bydlí i současný prezident Miloš Zeman.

V současnosti prochází “domeček” zevrubnou rekonstrukcí. Dostane novou kuchyň, klimatizaci či dva jídelní výtahy. Kompletní opravou projde také bazén, který si nechal zbudovat Gustáv Husák, a malý kinosál. Objekt bude sloužit pro ubytování státních návštěv či hostů Kanceláře prezidenta republiky a prostory v přízemí budou sloužit pro pořádání menších společenských akcí.
Zobrazit více