Úvod > Co chcete dělat? > Hora Prenet na Železnorudsku
Příroda

Hora Prenet na Železnorudsku

Vrch Prenet (1 071 m) leží 7 km jihovýchodně od Nýrska. Je krajním bodem Pancířského hřbetu a milovníci přírody si z něj užijí krásný výhled na pohraniční hory i vnitrozemí. Pod Prenetem na hřebenové trase leží i známá chata Prenet (nyní zavřená).
Prenet (1071 m n. m.) je vrch nad Nýrskem, krajní bod Pancířského hřbetu. V minulosti zde býval královácký dvorec, později přestavěn pro rekreační účely – horská chata a hotel. Chata Prenet je umístěna v nádherném prostředí Šumavy, ve výšce 984 m n/m. Objekt je položen na náhorní plošině a na samotě je v současné době návštěvníkům uzavřena. Jediným dalším objektem v sousedství je historická kaple sv. Kunhuty z roku 1384 – významné poutní místo.
 
Z Prenetu jsou pěkné výhledy na západ do Českého lesa se zříceninou hradu Přimdy a na sever do širokého údolí řeky Úhlavy. Hezký pohled je i na protilehlý masiv Ostrého.
 

Z historie Prenetu

První písemná zpráva o osídlení Prenetu pochází z roku 1040. Je spojena s vybíráním „prenetského cla." Postupem let zde vznikala osada, kteří sloužila jako odpočívka na obchodní cestě zvané Zwieselská nebo též „horní cesta“. S rozvojem obchodu a těžbou rud se osada stále rozrůstala. V roce 1409 zde nechali Bohuslav a Racek z Janovic, páni na Riesenberku, postavit kapli svaté Kunhuty a dům pro celníka. Osada měla několik statků a řemeslnických chalup. V roce 1666 uvádějí pozemkové knihy na Prenetu 5 dvorů, kapli a několik chalup. V roce 1850 byl Prenet připojen k Hojsově Stráži. Osada tehdy čítala už 6 dvorů a 16 chalup. I dnes patří Prenet k obci Hojsova Stráž. Po odsunu německých obyvatel v roce 1946 byla osada zcela vylidněna. Kaple i dvory začaly pomalu chátrat. Z většiny staveb již nezbylo nic a stejný osud čekal i kapli. Díky občanskému sdružení „Společnost Hojsova Stráž" se podařilo obnovit a zachovat tuto památku i dalším generacím. Pod kaplí objevíte malou studánku, která získala pověst léčivé vody. Blízko studánky stávala poustevna, protože zázračná voda lákala poutníky z celého okolí.
 
A kde se vzal zvláštní název tohoto místa? Odpoveď hledejme v původním německém názvu hory Brenet, jež pochází od slovesa „brennen“, tj. „pálit“. V dávných dobách se zde vypaloval les a pod vrcholem stávala Páteříkova huť.
 

Provozovatel

Vrchol Prenet

Hojsova Stráž
340 22 Železná Ruda
WWW:
www.sumava.cz
GPS:
49,240419 13,205357
 
Region:
Plzeňský kraj
Oblast:
Šumava
Město:
Železná Ruda
 

Časová náročnost

1,0 hodina

 
 
10.9.
Český pohár vodáků 2022 na Úhlavě

Český pohár vodáků 2022 na Úhlavě

Nýrsko, Plzeňský kraj
15.6.
19.9.
Zahájení letní sezóna na Špičáku

Zahájení letní sezóna na Špičáku

Železná Ruda, Plzeňský kraj
4.7.
6.7.
Živá řemesla v podhradí

Živá řemesla v podhradí

Velhartice, Plzeňský kraj
8.7.
Dětské prohlídky s Bílou paní

Dětské prohlídky s Bílou paní

Velhartice, Plzeňský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Tři domky

Tři domky

Dešenice, Plzeňský kraj