Úvod > Kam pojedete? > Oblasti > Šumava > Nýrsko
Nýrsko
"> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto

Nýrsko

Město na řece Úhlavě proslavily brýle; továrna na jejich výrobu se sem na konci 19. století přestěhovala z Vídně. Nýrsko je zároveň bránou do západní části Šumavy, do oblasti Královského hvozdu, a okolím se klikatí železniční trať do Železné Rudy.

Co musíte vidět v Nýrsku

Nejstarší budovou Nýrska je kostel sv. Tomáše apoštola. Větší chrám Čtrnácti svatých pomocníků uprostřed náměstí, zmenšená kopie dominikánského kostela sv. VavřinceKlatovech, byl v roce 1973 srovnán se zemí. V centru města se dochovalo několik budov s malebnými barokními štíty a bývalý vrchnostenský hostinec, k návštěvě zve Muzeum Královského hvozdu. Rybářská ulice vám připomene bývalé židovské ghetto, z něhož se dochovalo několik domů, jižně od města si prohlédnete starý židovský hřbitov.
 

Kolem lesního divadla na hrad Pajrek

Jižně od přírodního koupaliště objevíte Lesní divadlo, jednu z nejzajímavějších památek Nýrska. Součástí scény byla skála za jevištěm, podchody a propadliště, hlediště pojalo 1 480 diváků. V dobách největší slávy tu účinkovala řada významných herců, nyní se hraje příležitostně. Kolem divadla vede naučná stezka, která posléze lesem vystoupá až ke zřícenině hradu Pajrek. Nějakou dobu dokonce sloužil jako doupě loupeživých rytířů, od poloviny 16. století je ale trvale opuštěný.
 

Od přehrady do hlubin Královského hvozdu

Z Nýrska se můžete vypravit na známou šumavskou túru přes Prenet, Můstek a Pancíř až na Špičák. V Nýrské přehradě se sice nevykoupete, slouží jako zdroj pitné vody pro část Klatovska a Domažlicka, začínají u ní ale trasy a cyklostezky do oblasti Královského hvozdu, zalesněného hřebenu mezi Svatou Kateřinou a Železnou Rudou s vrcholy Ostrým, Velkým Kokrháčem, Svarohem a Jezerní horou, Černým a Čertovým jezerem, vodopádem Bílá strž a řadou dalších přírodních rezervací.

Turistická informační centra


10.9.
Český pohár vodáků 2022 na Úhlavě

Český pohár vodáků 2022 na Úhlavě

Nýrsko, Plzeňský kraj

Ubytování a restaurace

Autokemp Nýrsko

Autokemp Nýrsko

Nýrsko, Plzeňský kraj