!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Menhir Zakletá panna
Příroda

Menhir Zakletá panna

Odedávna jitřil fantazii obyvatel Lounska velký křemencový kámen vztyčený při polní cestě z Března do Malnic. Venkované jej nazývali „Zakletá panna" a běda prý tomu, kdo by se pokusil o jeho přemístění či poničení.
Kámen vysoký 135 cm stával původně na poli při cestě do Malnic. Podle pověsti jej kdysi odvezl z původního místa sedlák, aby si z něho udělal sedátko u svého statku. V noci se však kolem kamene sbíhali psi a žalostně vyli, krávy dojily místo mléka krev, a proto byl sedlák nucen vrátit kámen na původní místo. V 80. letech se tento menhir povaloval v příkopu okresní silnice poblíž svého původního místa a hrozilo mu zničení. V listopadu 1986 byl převezen do muzea v Žatci, kde je umístěn na zahradě dodnes.

Kupodivu, dávná hrozba se v tomto případě nevyplnila a muzeum nepostihlo nic neblahého. Existuje doměnka, že původní umístění „Zakleté panny“ vyznačovalo spolu s „Kamennou pannou“ u Rakovníka přesný poledníkový směr.
Zobrazit více

Provozovatel

Regionální muzeum K. A. Polánka v Žatci

Husova 678
v zahradě muzea
438 01 Žatec
Email:
rmz@muzeumzatec.cz
Facebook:
https://www.faceb...
WWW:
www.muzeumzatec.cz
GPS:
50,322565 13,540467
 
 

Časová náročnost

0,5 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Pizzeria Panamera

Pizzeria Panamera

Žatec, Severozápadní Čechy
Hotel Zlatý lev v Žatci

Hotel Zlatý lev v Žatci

Žatec, Severozápadní Čechy
Hotel a restaurace U Hada v Žatci

Hotel a restaurace U Hada v Žatci

Žatec, Severozápadní Čechy
Pivovar Žatec

Pivovar Žatec

Žatec, Severozápadní Čechy