Úvod > Aktuality > Svatojánské Navalis 2019 - historické lodě a ohňostroje opět zazáří na Vltavě
Historické lode a ohnostroje opet zazárí na Vltave
"> Historické lode a ohnostroje opet zazárí na Vltave "> Letos pripadá zahájení Svatojánských slavností Navalis na ctvrtek 15. kvetna "> V 18 hodin probehne v katedrále sv. Víta slavnostní mše "> Slavnosti vyvrcholí barokním koncertem ve 21 hodin "> Pro všechny, kterí prijedou na vlastních lodích a plavidlech budou k dispozici „plovoucí bary“ kolem pódia "> Kardinál posvetí symbolickou regatu historických lodí "> V Muzeu Karlova mostu se bude v pátek 16- kvetna hrát loutkové divadlo

Svatojánské Navalis 2019 - historické lodě a ohňostroje opět zazáří na Vltavě

Vydáno 14. května 2019 Zážitky
Svatojánské slavnosti Navalis jsou oslavou nejznámějšího českého světce a patrona všech lidí od vody, sv. Jana Nepomuckého, kterého zná celý svět. Slavné vodní slavnosti na jeho počest se u Karlova mostu letos dočkají již 11. ročníku a nejen Pražané se z něj budou moci těšit už ve středu 15. května 2019!
Slavnosti Navalis

Nenechte si ujít Navalis 2019 již tradiční akci, která se na Vltavě v okolí Karlova mostu pořádá každým rokem. Přesně v duchu barokních ohromujících spektáklů, sytých barev, ohňostrojů, bohaté nabídky specialit a tajuplné atmosféry se bude v centru Prahy slavit svatořečení Jana Nepomuckého.

V roce 2019 to bude již po 291. a v novodobé historii po 11., kdy se uskuteční v Praze vodní barokní Svatojánské slavnosti Navalis. Přidejte se s celou rodinou do procesí a ponořte se do genia loci matky všech měst. Prahu rozradostní Svatojánské oslavy, jejichž cílem je pozvednout povědomí o Janu Nepomuckém a jeho morálním odkazu pro společnost v České republice.
 

Oslavy s otužilci i se závody dračích lodí

Slavnosti vyvrcholí barokním koncertemV letošním roce připadá zahájení Svatojánských slavností Navalis už na úterý 14. května, kdy v 18:00 hodin proběhne Mše svatá ke cti sv. Jana Nepomuckého a sv. Anežky České v kostele sv. Františka z Assisi.

Hlavní porgram započne o den později, tedy ve středu 15. května. Ve 14:30 proběhne slavnostní zdobení koní na Hradčanském náměstí a v 16:45 pořehná koním i jezdcům kardinál Dominik Duka. Od 17:30 se koná v katedrále sv. Víta slavnostní mše. Od katedrály bude potom od 18:45 hodin vypraveno procesí na Karlův most. Od 20.00 následuje regata lodí. Součástí slavnosti na počest svatého Jana Nepomuckého bude seskok pěti parašutistů včetně průletu pod obloukem Karlova mostu v místě mučednické smrti Nepomuckého a vystoupení pěti otužilců s ohněm pro připomenutí svatojánské legendy. 

NavalisTradičně po bohoslužbě v kostele sv. Františka z Assisi na Křižovnickém náměstí, která začíná ve 20:30 hodin, vyvrcholí slavnosti ve 21:00 hodin vodním koncertem na pontonu na vodní hladině Vltavy, kterému budou moci přihlížet diváci a návštěvníci slavností z přilehlých náplavek a mostů. Pro všechny, kteří přijedou na vlastních lodích a plavidlech budou k dispozici "plovoucí bary" kolem pódia. Finále večera plného barokní hudby bude žehnání všem přítomným lodím. Samozřejmě nakonec nebude chybět ani překvapení v podobě závěrečného barokního ohňostroje, který rozzáří Prahu ve 21:55 hodin.

Karlův most – nejstarší most přes Vltavu

Karlův most – nejstarší most přes Vltavu

Karlův most je druhý nejstarší most České republiky a v Praze nejstarší dochovaný most přes řeku Vltavu. Vznikl na místě původního Juditina mostu zničeného roku 1342 táním ledů. Most zakončený z obou stran věžemi založil Karel IV. v roce 1357. Pilíře mostu zdobí 30 soch světců.

Katedrála sv. Víta v Praze - absolutní vrchol gotické architektury

Katedrála sv. Víta v Praze - absolutní vrchol gotické architektury

Katedrála svatého Víta je největším a nejvýznamnějším pražským chrámem. Kromě bohoslužeb se zde odehrávaly i korunovace českých králů a královen. Je místem uložení ostatků svatých zemských patronů, panovníků, šlechticů a arcibiskupů.

Muzeum Karlova mostu

Muzeum Karlova mostu

Korunovační průvody i války, slavnosti i povodně, výjimečnost i každodennost – vše o Karlově mostě! V několika sálech původního Křižovnického špitálu a kostela sv. Ducha (sv. Františka) se setkáte s historií jedinečného místa a jedinečné stavby. Poznejte život mostu a lidí kolem něj!