!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Svatojánské Navalis 2021 - historické lodě opět rozzáří hladinu Vltavy
Historické lode a ohnostroje opet zazárí na Vltave
"> Historické lode a ohnostroje opet zazárí na Vltave "> Letos pripadá zahájení Svatojánských slavností Navalis na ctvrtek 15. kvetna "> V 18 hodin probehne v katedrále sv. Víta slavnostní mše "> Slavnosti vyvrcholí barokním koncertem ve 21 hodin "> Pro všechny, kterí prijedou na vlastních lodích a plavidlech budou k dispozici „plovoucí bary“ kolem pódia "> Kardinál posvetí symbolickou regatu historických lodí "> V Muzeu Karlova mostu se bude v pátek 16- kvetna hrát loutkové divadlo
Zážitky

Svatojánské Navalis 2021 - historické lodě opět rozzáří hladinu Vltavy

Vydáno 14. května 2021
Svatojánské slavnosti Navalis jsou oslavou nejznámějšího českého světce a patrona všech lidí od vody, sv. Jana Nepomuckého, kterého zná celý svět. Slavné vodní slavnosti na jeho počest se u Karlova mostu letos dočkají již 13. ročníku a nejen Pražané se z něj budou moci těšit už v sobotu 15. května 2021! Letos slavnosti navíc připomenou rovných 300 let do blahořečení sv. Jana Nepomuckého.
Slavnosti Navalis

Nenechte si ujít Navalis 2021 již tradiční akci, která se na Vltavě v okolí Karlova mostu pořádá každým rokem. Přesně v duchu barokních ohromujících spektáklů, sytých barev, ohňostrojů, bohaté nabídky specialit a tajuplné atmosféry se bude v centru Prahy slavit svatořečení Jana Nepomuckého.

V roce 2021 to bude již po 293. a v novodobé historii po 13., kdy se uskuteční v Praze vodní barokní Svatojánské slavnosti Navalis. Přidejte se s celou rodinou do procesí a ponořte se do genia loci matky všech měst. Prahu rozradostní Svatojánské oslavy, jejichž cílem je pozvednout povědomí o Janu Nepomuckém a jeho morálním odkazu pro společnost v České republice.

Na počest výročí 300 let od události blahořečení sv. Jana Nepomuckého složí skladatel, dirigent a držitel Českého lva, Kryštof Marek symfonii Svatojánské zvony, jejíž premiéra zazní 15. května při slavnostním koncertě na vodě.
 

Oslavy s otužilci i vodním koncertem

Slavnosti vyvrcholí barokním koncertemV letošním roce budou Svatojánské slavnosti Navalis tvořit mše svatá celebrovaná kardinálem Dominikem Dukou. Začne v sobotu 15. května od 17:30 hodin v katedrále sv. Víta. Přímým přenosem bude mše vysílaná v České televizi.

Od katedrály bude potom od 18:45 hodin vypraveno procesí na Karlův most. Od 19:40 následuje regata lodí. Součástí slavnosti na počest svatého Jana Nepomuckého bude vystoupení pěti otužilců s ohněm pro připomenutí svatojánské legendy. 

navalisTradičně po bohoslužbě v kostele sv. Františka z Assisi na Křižovnickém náměstí, která začíná ve 20:00 hodin, vyvrcholí slavnosti ve 20:30 hodin vodním koncertem na pontonu na vodní hladině Vltavy, kterému budou moci přihlížet diváci a návštěvníci slavností z přilehlých náplavek a mostů. Veřejnost může na slavnosti připlout na vlastních lodích a plavidlech, ovšem s negativním testem na Covid-19. Finále večera plného barokní hudby bude žehnání všem přítomným lodím.

Katedrála sv. Víta v Praze - absolutní vrchol gotické architektury

Katedrála sv. Víta v Praze - absolutní vrchol gotické architektury

Katedrála svatého Víta je největším a nejvýznamnějším pražským chrámem. Kromě bohoslužeb se zde odehrávaly i korunovace českých králů a královen. Je místem uložení ostatků svatých zemských patronů, panovníků, šlechticů a arcibiskupů.

Muzeum Karlova mostu

Muzeum Karlova mostu

Korunovační průvody i války, slavnosti i povodně, výjimečnost i každodennost – vše o Karlově mostě! V několika sálech původního Křižovnického špitálu a kostela sv. Ducha (sv. Františka) se setkáte s historií jedinečného místa a jedinečné stavby. Poznejte život mostu a lidí kolem něj!

Karlův most – nejstarší most přes Vltavu

Karlův most – nejstarší most přes Vltavu

Karlův most je druhý nejstarší most České republiky a v Praze nejstarší dochovaný most přes řeku Vltavu. Vznikl na místě původního Juditina mostu zničeného roku 1342 táním ledů. Most zakončený z obou stran věžemi založil Karel IV. v roce 1357. Pilíře mostu zdobí 30 soch světců.