Úvod > Aktuality > Svatojánské Navalis 2023 – historické lodě opět rozzáří hladinu Vltavy
Zážitky

Svatojánské Navalis 2023 – historické lodě opět rozzáří hladinu Vltavy

  • Vydáno11. května 2023
Svatojánské slavnosti Navalis jsou oslavou nejznámějšího českého světce a patrona všech lidí od vody, sv. Jana Nepomuckého, kterého zná celý svět. Slavné vodní slavnosti na jeho počest se u Karlova mostu letos dočkají již 15. ročníku a nejen Pražané se z něj budou moci těšit celé tři dny, od soboty 13. května do pondělí 15. května 2023!
Slavnosti Navalis

Už po 295. a 15. v novodobé historii se v Praze budou od soboty 13. května do pondělí 15. května konat Svatojánské slavnosti Navalis 2023. Vltava v blízkosti Karlova mostu se tak opět stane místem, kde se stejně jako v barokní době uskuteční vodní koncert. Přesně v duchu barokních ohromujících spektáklů, sytých barev, ohňostrojů, bohaté nabídky specialit a tajuplné atmosféry se bude v centru Prahy slavit svatořečení Jana Nepomuckého. Slavnosti navíc letos připomenou 630 let od jeho mučednické smrti. Přidejte se s celou rodinou do procesí a ponořte se do genia loci matky všech měst. Prahu rozradostní Svatojánské oslavy, jejichž cílem je pozvednout povědomí o Janu Nepomuckém a jeho morálním odkazu pro společnost v České republice.

navalisProgram slavností zahájí Svatojánské sympozium, které se bude konat v sobotu 13. května od 14 hodin v Arcibiskupském paláci. Právě Jan Nepomucký, jenž je celosvětově nejznámějším českým světcem, je také jedním z patronů italských Benátek. Každý rok proto organizátoři slavností Navalis zvou do Prahy benátské gondoliéry a veslaře, a letos poprvé ozdobí Vltavu historické benátské plachetnice. Návštěvníci Navalis si v neděli 14. května od 14 do 18 hodin u Hergetovy cihelny budou moci plavbu na těchto lodích, které jsou ve vlastnictví aristokratických rodin z Benátek, zdarma vyzkoušet.

navalisSlavnosti vyvrcholí v pondělí 15. května, kdy svatojánské procesí povede Banderium z Kunovic, které je dle tradice ochranou pro panovníka či biskupa. Kladrubský hřebčín vypraví původní arcibiskupský kočár s reprezentativním čtyřspřežím kladrubských hřebců. Arcibiskup pražský požehná v 16:30 jezdcům a koním z balkónu Arcibiskupského paláce, od 17:30 bude sloužit v katedrále slavnostní mši svatou. V 19:45 odstartuje regatu historických závodních veslic symbolicky benátským praporem od mřížky, kde podle tradice svrhli tělo sv. Jana Nepomuckého. Regaty se zúčastní i bývalí čeští reprezentanti v čele s Václavem Chalupou a Radkem Šťovíčkem.
 

Parašutisté i vodní koncert

navalisVečerní koncert na hladině Vltavy zahájí seskok pěti osvětlených parašutistů. Šestý parašutista, Marek Rahbani, proletí pod obloukem Karlova mostu, kde bylo podle tradice tělo Jana Nepomuckého svrženo do Vltavy.

V období baroka, byly tzv. vodní hudby, musicae navales, komponovány vždy pro jednotlivé ročníky slavností, dle tohoto kánonu i v roce 2023 zazní již pošesté autorská hudba skladatele Kryštofa Marka. Skladatel, dirigent a držitel Českého lva představí svou symfonickou skladbu Pět hvězd svatého Jana Nepomuckého, na které s Markem spolupracoval P. Miroslav Herold SJ. Autorem námětu skladby je Vojtěch Pokorný, předseda Svatojánského spolku a Zdeněk Bergman, ředitel Muzea Karlova mostu.

Katedrála sv. Víta v Praze – absolutní vrchol gotické architektury

Katedrála sv. Víta v Praze – absolutní vrchol gotické architektury

Katedrála svatého Víta je největším a nejvýznamnějším pražským chrámem. Kromě bohoslužeb se zde odehrávaly i korunovace českých králů a královen. Je místem uložení ostatků svatých zemských patronů, panovníků, šlechticů a arcibiskupů.

Svatojánské slavnosti Navalis 2024

15. 5.
Svatojánské slavnosti Navalis 2024

Svatojánské slavnosti Navalis jsou oslavou nejznámějšího českého světce a „Pražana“ sv. Jana Nepomuckého, patrona všech lidí od vody. Konají se vždy v předvečer jeho svátku, 15. května.

Muzeum Karlova mostu

Muzeum Karlova mostu

Korunovační průvody i války, slavnosti i povodně, výjimečnost i každodennost – vše o Karlově mostě! V několika sálech původního Křižovnického špitálu a kostela sv. Ducha (sv. Františka) se setkáte s historií jedinečného místa a jedinečné stavby. Poznejte život mostu a lidí kolem něj!

Karlův most – nejstarší most přes Vltavu

Karlův most – nejstarší most přes Vltavu

Karlův most je druhý nejstarší most České republiky a v Praze nejstarší dochovaný most přes řeku Vltavu. Vznikl na místě původního Juditina mostu zničeného roku 1342 táním ledů. Most zakončený z obou stran věžemi založil Karel IV. v roce 1357. Pilíře mostu zdobí 30 soch světců.

Další aktuality

V Zoo Praha se narodila další gorilka – v Rezervaci Dja tak jsou dvě mláďata!

V pátek 12. dubna v po půl jedné v noci porodila samice gorily nížinné Kijivu mládě. Tříměsíční samička Mobi tak získala sourozence a v gorilí skupině v Zoo Praha jsou poprvé v historii dvě malá mláďata. Pro Kiviu se jedná už o pátého potomka. Mládě začalo krátce po porodu pít a zkušená matka o něj velmi dobře pečuje.
Praha | Příroda

Malá příručka pro pražské kavárenské povaleče, milovníky kávy i vášnivé turisty

Milujete kavárny, máte své oblíbené podniky a nebráníte se ani novinkám? Máme pro vás pár tipů – a nutno dodat, že tipů osvědčených a zajímavých. Bude vám tu dobře v deštivém počasí i ve slunečných dnech a vaše chuťové buňky nadchne vynikající a voňavá káva doplněná třeba o domácí zákusky či slané dobroty.
Praha | Gurmánská turistika

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (13.4. – 14.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Moravský ples v Praze, Zahájení turistické sezony v Příbrami, UmTrh na Palachově náměstí, Celodenní vystavení souprav metra v Depu Kačerov, Klášter Sázava – speciální prohlídka kláštera a jeho okolí pro malé i velké. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

Oslavte Den Evropy a 20 let od vstupu České republiky do EU

Oslavy Dne Evropy se konají druhý květnový týden na veřejných prostranstvích evropských měst každý rok. Evropská unie oslavuje 9. května vyhlášení Schumanovy deklarace v roce 1950 a úspěchy, kterých dosáhla. Česká republika si letos připomíná dvacet let od vstupu do Evropské unie. Zároveň brzy nastanou evropské volby a Evropský parlament zve na zajímavé akce po celé Evropě. Kudy u nudy vás zve na pár vybraných akcí v Praze, Jihlavě, Trojmezí nebo Hradci Králové.
Praha | Kultura

Užijte si pohyblivý svátek hanami a piknik pod rozkvetlými sakurami

Dříve byly oslavy příchodu jara a rozkvetlých sakur doménou japonské šlechty. Dnes si hanami, pozorování krásy rozkvetlých květů, můžete užít i v Praze. Závan Japonska zažijete 20. dubna v překrásném Clam-Gallasově paláci a 27. dubna v parku Hanspaulka. Nechte se okouzlit rozkvetlými stromy i japonskou gastronomií a kulturou.
Praha | Příroda

Televizní věž, Švejk, Kafka a Nobelova cena: poznejte žižkovská zákoutí

Jak dobře znáte Žižkov, jednu z nejznámějších pražských čtvrtí? Víte, že se můžete projít po starém popravišti, že z několika míst se otevírají fantastické výhledy na centrum města a že Žižkov má dodnes bohémské srdce? Například jedna stará tančírna se stala domovem divadla Járy Cimrmana.
Praha | Památky

Renovovaný hlavní dalekohled se vrací na Štefánikovu hvězdárnu

Ve středu 10. dubna 2024 bude od 10 hodin za pomoci těžké techniky instalován zpět do kopule největší dalekohled Štefánikovy hvězdárny. Tento jedinečný přístroj vážící 5,5 tuny prošel v uplynulých dvou letech v německé Jeně kompletní renovací. Pro veřejná pozorování bude dalekohled k dispozici v květnu, kdy se zároveň návštěvníci hvězdárny budou moci podrobně seznámit s jeho historií v rámci připravované výstavy „Návrat krále“.
Praha | Památky

Evropa v Česku: proč máme rádi Francii?

Gurmánské speciality od cibulačky až po crème brûlée a makronky, víno, sýry, Cannes a nejslavnější filmový festival na světě, Paříž, Le Mont Saint Michel, zámky na Loiře, cyklistický závod Tour de France, Azurové pobřeží, Bretaň a Provence provoněná levandulí: je tolik věcí, které máme rádi ve Francii! Seriál o evropských zemích pokračuje na západě Evropy. Pojďte s Kudy z nudy poznat Francii!
Praha | Kultura