Úvod > Aktuality > Svatojánské Navalis 2023 – historické lodě opět rozzáří hladinu Vltavy
Zážitky

Svatojánské Navalis 2023 – historické lodě opět rozzáří hladinu Vltavy

  • Vydáno11. května 2023
Svatojánské slavnosti Navalis jsou oslavou nejznámějšího českého světce a patrona všech lidí od vody, sv. Jana Nepomuckého, kterého zná celý svět. Slavné vodní slavnosti na jeho počest se u Karlova mostu letos dočkají již 15. ročníku a nejen Pražané se z něj budou moci těšit celé tři dny, od soboty 13. května do pondělí 15. května 2023!
Slavnosti Navalis

Už po 295. a 15. v novodobé historii se v Praze budou od soboty 13. května do pondělí 15. května konat Svatojánské slavnosti Navalis 2023. Vltava v blízkosti Karlova mostu se tak opět stane místem, kde se stejně jako v barokní době uskuteční vodní koncert. Přesně v duchu barokních ohromujících spektáklů, sytých barev, ohňostrojů, bohaté nabídky specialit a tajuplné atmosféry se bude v centru Prahy slavit svatořečení Jana Nepomuckého. Slavnosti navíc letos připomenou 630 let od jeho mučednické smrti. Přidejte se s celou rodinou do procesí a ponořte se do genia loci matky všech měst. Prahu rozradostní Svatojánské oslavy, jejichž cílem je pozvednout povědomí o Janu Nepomuckém a jeho morálním odkazu pro společnost v České republice.

navalisProgram slavností zahájí Svatojánské sympozium, které se bude konat v sobotu 13. května od 14 hodin v Arcibiskupském paláci. Právě Jan Nepomucký, jenž je celosvětově nejznámějším českým světcem, je také jedním z patronů italských Benátek. Každý rok proto organizátoři slavností Navalis zvou do Prahy benátské gondoliéry a veslaře, a letos poprvé ozdobí Vltavu historické benátské plachetnice. Návštěvníci Navalis si v neděli 14. května od 14 do 18 hodin u Hergetovy cihelny budou moci plavbu na těchto lodích, které jsou ve vlastnictví aristokratických rodin z Benátek, zdarma vyzkoušet.

navalisSlavnosti vyvrcholí v pondělí 15. května, kdy svatojánské procesí povede Banderium z Kunovic, které je dle tradice ochranou pro panovníka či biskupa. Kladrubský hřebčín vypraví původní arcibiskupský kočár s reprezentativním čtyřspřežím kladrubských hřebců. Arcibiskup pražský požehná v 16:30 jezdcům a koním z balkónu Arcibiskupského paláce, od 17:30 bude sloužit v katedrále slavnostní mši svatou. V 19:45 odstartuje regatu historických závodních veslic symbolicky benátským praporem od mřížky, kde podle tradice svrhli tělo sv. Jana Nepomuckého. Regaty se zúčastní i bývalí čeští reprezentanti v čele s Václavem Chalupou a Radkem Šťovíčkem.
 

Parašutisté i vodní koncert

navalisVečerní koncert na hladině Vltavy zahájí seskok pěti osvětlených parašutistů. Šestý parašutista, Marek Rahbani, proletí pod obloukem Karlova mostu, kde bylo podle tradice tělo Jana Nepomuckého svrženo do Vltavy.

V období baroka, byly tzv. vodní hudby, musicae navales, komponovány vždy pro jednotlivé ročníky slavností, dle tohoto kánonu i v roce 2023 zazní již pošesté autorská hudba skladatele Kryštofa Marka. Skladatel, dirigent a držitel Českého lva představí svou symfonickou skladbu Pět hvězd svatého Jana Nepomuckého, na které s Markem spolupracoval P. Miroslav Herold SJ. Autorem námětu skladby je Vojtěch Pokorný, předseda Svatojánského spolku a Zdeněk Bergman, ředitel Muzea Karlova mostu.

Katedrála sv. Víta v Praze – absolutní vrchol gotické architektury

Katedrála sv. Víta v Praze – absolutní vrchol gotické architektury

Katedrála svatého Víta je největším a nejvýznamnějším pražským chrámem. Kromě bohoslužeb se zde odehrávaly i korunovace českých králů a královen. Je místem uložení ostatků svatých zemských patronů, panovníků, šlechticů a arcibiskupů.

Muzeum Karlova mostu

Muzeum Karlova mostu

Korunovační průvody i války, slavnosti i povodně, výjimečnost i každodennost – vše o Karlově mostě! V několika sálech původního Křižovnického špitálu a kostela sv. Ducha (sv. Františka) se setkáte s historií jedinečného místa a jedinečné stavby. Poznejte život mostu a lidí kolem něj!

Karlův most – nejstarší most přes Vltavu

Karlův most – nejstarší most přes Vltavu

Karlův most je druhý nejstarší most České republiky a v Praze nejstarší dochovaný most přes řeku Vltavu. Vznikl na místě původního Juditina mostu zničeného roku 1342 táním ledů. Most zakončený z obou stran věžemi založil Karel IV. v roce 1357. Pilíře mostu zdobí 30 soch světců.

Další aktuality

Pražské vinice se otvírají: přijďte ochutnat, co se na nich urodilo

Podobně jako muzea, kostely a zahrady otevírají své brány veřejnosti, činí tak i soukromé a městské pražské vinice. O víkendu 27. a 28. května 2023 se přijďte seznámit s jejich historií i současností a objevte kouzlo často pozapomenutých koutů Prahy.
Praha | Gurmánská turistika

Trojská botanická zahrada se v červnu promění v malé Japonsko

V těchto dnech rozkvétají rododendrony v Japonské zahradě v Troji. Rododendrony, nebo spíše pěnišníky, tak zní jejich správný český název, jsou dřeviny patřící do čeledi vřesovcovitých. Rostliny z této čeledi jsou pověstné tím, že mají rády rašelinu, či jiný kyselý substrát. V Japonské zahradě, která letos slaví 26 let od svého založení, mají tyto rostliny ideální podmínky a k vidění je zde několik desítek keřů pestrých barev. Od června bude Japonská zahrada hostit i oblíbenou výstavu bonsají, kterou tradičně doprovodí bohatý víkendový program. Festival bonsají a japonské kultury se uskuteční od 16. do 25. června 2023.
Praha | Příroda

Žluté lázně otevřou dětský koutek a oslaví den dětí

Podolský areál Žluté lázně nabízí sportovní vyžití, koncerty a kulturní akce, letní kino, i pikniky. Letos nově otevírá dětský koutek, kde mohou děti využít kromě herních prvků také brouzdaliště se slanou vodou. Slavit se ve Žlutých lázních bude také den dětí a to v neděli 28. května. Dětský den začne v půl druhé odpoledne a potrvá do šesti hodin večer.
Praha | Zážitky

Jak si užít Prahu s dětmi na krku

Chcete si užít velkoměsta, ale s dětmi vám to připadá složité? Máme pro vás tipy, kam se vydat se svými potomky, aniž by se pro ně (i pro vás) procházka Prahou stala utrpením. Tipy, kde se v Praze s dětmi nebudete nudit – stačí jen trocha inspirace a českou metropoli si báječně užijete!
Praha | Zážitky

Tipy na víkend v Praze a okolí

V Praze a okolí se pořád něco děje! Hledáte kulturní akce na víkend a zajímavé výlety a novinky? Máme pro vás spousty kulturních a volnočasových akcí v Praze a okolí. Stačí si vybrat a vyrazit na výlet za zábavou i poznáním o víkendu 27. a 28. května 2023.
Praha | Zážitky

50 tipů, jak si užít volný čas s dětmi v Praze

Zůstáváte o víkendu nebo o dovolené s dětmi v Praze? Anebo naopak míříte s celou rodinou do metropole na výlet a hledáte inspiraci, kam se s malými turisty vydat za poznáním i zábavou? V obou případech se vám budou určitě hodit naše tipy, které jsou pro rodiny s dětmi jako ulité. Vydejte se za zvířátky, do originálních expozic, kde si děti vyhrají anebo za zábavou, která bude bavit jak děti, tak dospělé.
Praha | Zážitky

Věda a historie není nuda: Karlův most, Karlštejnská kapitula a lázně Karlovy Vary slaví 666 let

Satanovo číslo, označení Antikrista, symbol zla či číslo šelmy: taková označení platí pro číslo 666. V roce 2023 ale slavíme několik výročí s pověstnými třemi šestkami: 666. lázeňskou sezonu zažívají Karlovy Vary, Karlův most i Karlštejnská kapitula. Připomeňte si zajímavé historické milníky s Kudy z nudy!
Praha | Památky

Festival Růžový máj přinese na Rašínovo nábřeží sedm tisíc lahví růžového vína

Celkem 44 stánků, 25 vinařů, degustace růžových vín a klaretů, k tomu vhodná gastronomie, bohatý doprovodný program – to vše nabídne už 12. ročník festivalu Růžový máj. Ten proběhne 20. května 2023 na pravém břehu Vltavy na Rašínově nábřeží.
Praha | Gurmánská turistika