Nenechte si ujít Navalis 2022 již tradiční akci, která se na Vltavě v okolí Karlova mostu pořádá každým rokem. Přesně v duchu barokních ohromujících spektáklů, sytých barev, ohňostrojů, bohaté nabídky specialit a tajuplné atmosféry se bude v centru Prahy slavit svatořečení Jana Nepomuckého. V roce 2022 to bude již po 294. a v novodobé historii po 14., kdy se uskuteční v Praze vodní barokní Svatojánské slavnosti Navalis. Přidejte se s celou rodinou do procesí a ponořte se do genia loci matky všech měst. Prahu rozradostní Svatojánské oslavy, jejichž cílem je pozvednout povědomí o Janu Nepomuckém a jeho morálním odkazu pro společnost v České republice. Hlavnímu nedělnímu programu bude v sobotu 14. května předcházet Chorvatské odpoledne plné barevného folklóru z Chorvatska, Moravy, Středních Čech a Ukrajiny! Do Prahy přijedou historické lodě z řeky Neretvy. Uvidíte je na náplavce u Hergetovy Cihelny od 14:00 do 18:00 hodin. Chorvatští přátelé přivezou i typický pokrm z dolní Neretvy – brudet ze žab, který budou moci všichni návštěvníci ochutnat. Bude se podávat také skvělé chorvatské víno.
V letošním roce začne hlavní program Svatojánských slavností Navalis v neděli 15. května ve 14:30 hodin zdobením koní na Hradčanském náměstí. O dvě hodiny později přijde na řadu žehnání koním a jezdcům a od 17:30 hodin proběhne slavnostní mše svatá v katedrále sv. Víta. Slavnosti pokračují od 19:00 Svatojánským procesím na Karlův most. Tam příchozí čeká bohatý program. Během procesí proletí parašutista Marek Rahbani pod pilířem Karlova mostu, kde bylo shozeno tělo sv. Jana Nepomuckého do Vltavy. Od 19:45 proběhne regata lodí – maraton lodí z řeky Neretvy. Součástí slavnosti na počest svatého Jana Nepomuckého bude vystoupení pěti otužilců s ohněm pro připomenutí svatojánské legendy. Od 20:00 mohou příchozí sledovat pobožnost před kostelem sv. Františka na Křižovnickém náměstí. Po bohoslužbě tradičně vyvrcholí slavnosti ve 20:30 hodin koncertem na pontonu na vodní hladině Vltavy, kterému budou moci přihlížet diváci a návštěvníci slavností z přilehlých náplavek a mostů. Kdo bude mít chuť, může na slavnosti připlout na vlastních lodích a plavidlech. Finále večera plného barokní hudby bude žehnání všem přítomným lodím.
Svatojánské slavnosti Navalis jsou oslavou nejznámějšího českého světce a „Pražana“ sv. Jana Nepomuckého, patrona všech lidí od vody. Konají se vždy v předvečer jeho svátku, 15. května.
Karlův most je druhý nejstarší most České republiky a v Praze nejstarší dochovaný most přes řeku Vltavu. Vznikl na místě původního Juditina mostu zničeného roku 1342 táním ledů. Most zakončený z obou stran věžemi založil Karel IV. v roce 1357. Pilíře mostu zdobí 30 soch světců.
Katedrála svatého Víta je největším a nejvýznamnějším pražským chrámem. Kromě bohoslužeb se zde odehrávaly i korunovace českých králů a královen. Je místem uložení ostatků svatých zemských patronů, panovníků, šlechticů a arcibiskupů.
Korunovační průvody i války, slavnosti i povodně, výjimečnost i každodennost – vše o Karlově mostě! V několika sálech původního Křižovnického špitálu a kostela sv. Ducha (sv. Františka) se setkáte s historií jedinečného místa a jedinečné stavby. Poznejte život mostu a lidí kolem něj!
Má příspěvek časově omezenou dobu trvání?