Úvod > Aktuality > Svatojánské Navalis 2023 – historické lodě opět rozzáří hladinu Vltavy
Zážitky

Svatojánské Navalis 2023 – historické lodě opět rozzáří hladinu Vltavy

  • Vydáno11. května 2023
Svatojánské slavnosti Navalis jsou oslavou nejznámějšího českého světce a patrona všech lidí od vody, sv. Jana Nepomuckého, kterého zná celý svět. Slavné vodní slavnosti na jeho počest se u Karlova mostu letos dočkají již 15. ročníku a nejen Pražané se z něj budou moci těšit celé tři dny, od soboty 13. května do pondělí 15. května 2023!
Slavnosti Navalis

Už po 295. a 15. v novodobé historii se v Praze budou od soboty 13. května do pondělí 15. května konat Svatojánské slavnosti Navalis 2023. Vltava v blízkosti Karlova mostu se tak opět stane místem, kde se stejně jako v barokní době uskuteční vodní koncert. Přesně v duchu barokních ohromujících spektáklů, sytých barev, ohňostrojů, bohaté nabídky specialit a tajuplné atmosféry se bude v centru Prahy slavit svatořečení Jana Nepomuckého. Slavnosti navíc letos připomenou 630 let od jeho mučednické smrti. Přidejte se s celou rodinou do procesí a ponořte se do genia loci matky všech měst. Prahu rozradostní Svatojánské oslavy, jejichž cílem je pozvednout povědomí o Janu Nepomuckém a jeho morálním odkazu pro společnost v České republice.

navalisProgram slavností zahájí Svatojánské sympozium, které se bude konat v sobotu 13. května od 14 hodin v Arcibiskupském paláci. Právě Jan Nepomucký, jenž je celosvětově nejznámějším českým světcem, je také jedním z patronů italských Benátek. Každý rok proto organizátoři slavností Navalis zvou do Prahy benátské gondoliéry a veslaře, a letos poprvé ozdobí Vltavu historické benátské plachetnice. Návštěvníci Navalis si v neděli 14. května od 14 do 18 hodin u Hergetovy cihelny budou moci plavbu na těchto lodích, které jsou ve vlastnictví aristokratických rodin z Benátek, zdarma vyzkoušet.

navalisSlavnosti vyvrcholí v pondělí 15. května, kdy svatojánské procesí povede Banderium z Kunovic, které je dle tradice ochranou pro panovníka či biskupa. Kladrubský hřebčín vypraví původní arcibiskupský kočár s reprezentativním čtyřspřežím kladrubských hřebců. Arcibiskup pražský požehná v 16:30 jezdcům a koním z balkónu Arcibiskupského paláce, od 17:30 bude sloužit v katedrále slavnostní mši svatou. V 19:45 odstartuje regatu historických závodních veslic symbolicky benátským praporem od mřížky, kde podle tradice svrhli tělo sv. Jana Nepomuckého. Regaty se zúčastní i bývalí čeští reprezentanti v čele s Václavem Chalupou a Radkem Šťovíčkem.
 

Parašutisté i vodní koncert

navalisVečerní koncert na hladině Vltavy zahájí seskok pěti osvětlených parašutistů. Šestý parašutista, Marek Rahbani, proletí pod obloukem Karlova mostu, kde bylo podle tradice tělo Jana Nepomuckého svrženo do Vltavy.

V období baroka, byly tzv. vodní hudby, musicae navales, komponovány vždy pro jednotlivé ročníky slavností, dle tohoto kánonu i v roce 2023 zazní již pošesté autorská hudba skladatele Kryštofa Marka. Skladatel, dirigent a držitel Českého lva představí svou symfonickou skladbu Pět hvězd svatého Jana Nepomuckého, na které s Markem spolupracoval P. Miroslav Herold SJ. Autorem námětu skladby je Vojtěch Pokorný, předseda Svatojánského spolku a Zdeněk Bergman, ředitel Muzea Karlova mostu.

Katedrála sv. Víta v Praze – absolutní vrchol gotické architektury

Katedrála sv. Víta v Praze – absolutní vrchol gotické architektury

Katedrála svatého Víta je největším a nejvýznamnějším pražským chrámem. Kromě bohoslužeb se zde odehrávaly i korunovace českých králů a královen. Je místem uložení ostatků svatých zemských patronů, panovníků, šlechticů a arcibiskupů.

Svatojánské slavnosti Navalis 2024

15. 5.
Svatojánské slavnosti Navalis 2024

Svatojánské slavnosti Navalis jsou oslavou nejznámějšího českého světce a „Pražana“ sv. Jana Nepomuckého, patrona všech lidí od vody. Konají se vždy v předvečer jeho svátku, 15. května.

Muzeum Karlova mostu

Muzeum Karlova mostu

Korunovační průvody i války, slavnosti i povodně, výjimečnost i každodennost – vše o Karlově mostě! V několika sálech původního Křižovnického špitálu a kostela sv. Ducha (sv. Františka) se setkáte s historií jedinečného místa a jedinečné stavby. Poznejte život mostu a lidí kolem něj!

Karlův most – nejstarší most přes Vltavu

Karlův most – nejstarší most přes Vltavu

Karlův most je druhý nejstarší most České republiky a v Praze nejstarší dochovaný most přes řeku Vltavu. Vznikl na místě původního Juditina mostu zničeného roku 1342 táním ledů. Most zakončený z obou stran věžemi založil Karel IV. v roce 1357. Pilíře mostu zdobí 30 soch světců.

Další aktuality

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Praze

Chtěli byste navštívit hlavní město, ale spát v drahém hotelu se vám nechce? Vyzkoušejte pražské kempy! Moderně zařízené areály vítají stanaře, karavanisty i ty, kteří si přejí přespat třeba v chatičce nebo mobilheimu. Většina kempů leží na klidných místech – u řeky Vltavy či nedaleko centra v přírodních lokalitách.
Praha | Ubytování

Na Pražském hradě proběhne 1. května Svátek růžových vín

Moravská a česká růžová vína se i letos představí 1. května v Praze. Již dvaadvanáctý ročník oblíbeného Svátku růžových vín zahájí tradičně novou sezonu. Růžová vína budou pro návštěvníky připravena ve velmi atraktivní lokalitě Villy Richter a na přilehlé Svatováclavské vinici na Pražském hradě. Svá růžová vína představí několik desítek vinařství, ochutnat můžete více než 100 vzorků. Vyzkoušet můžete také kombinaci růžových vín s vybranými lahůdkami. Svátek růžových vín je jednou z největších přehlídek tuzemských rosé, v Praze pak vůbec největší.
Praha | Gurmánská turistika

Niche Tourism: jaké oblíbené téma mají vaše cesty?

Výraz Niche Tourism asi neznáte, ale mnozí z vás jej přesto už dávno provozují. Jednoduše řečeno jde o všechny netradiční formy cestování, jejichž popularita stále roste. I na Kudy z nudy vás lákáme na cestování, při kterém zažijete něco navíc.
Praha | Životní styl

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (27.4. – 28.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Bitva Libušín 2024 – pocta Janu Žižkovi, Automobilové klenoty na golfovém hřišti v Hostivaři, Zahájení sezony Muzea ČD v Lužné u Rakovníka, Zahájení sezony v Centru řemesel a zahrad Botanicus v Ostré, Festival ABC – zábava pro všechny děti od 2 do 99 let. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

10 tipů, kam za sochami Davida Černého

David Černý je jednou z nejvýraznějších postav české výtvarné scény. Do povědomí veřejnosti jej dostalo hlavně přetření smíchovského tanku na růžovo, kůň v Lucerně, miminka na Žižkovské věži, nebo Entropa během českého předsednictví EU v roce 2009. Naposledy vzbudily emoce informace o nových sochách motýlů, které budou na budově opravovaného Máje v centru Prahy. Než se tak stane, tak se podívejte na tipy portálu Kudy z nudy, kam za sochami Černého můžete vyrazit.
Praha | Kultura

Oslavte Den Evropy a 20 let od vstupu České republiky do EU

Oslavy Dne Evropy se konají druhý květnový týden na veřejných prostranstvích evropských měst každý rok. Evropská unie oslavuje 9. května vyhlášení Schumanovy deklarace v roce 1950 a úspěchy, kterých dosáhla. Česká republika si letos připomíná dvacet let od vstupu do Evropské unie. Zároveň brzy nastanou evropské volby a Evropský parlament zve na zajímavé akce po celé Evropě. Kudy u nudy vás zve na pár vybraných akcí v Praze, Jihlavě, Trojmezí nebo Hradci Králové.
Praha | Kultura

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Praha

Poznejte opomíjené krásy Prahy! Ve městě najdete vedle celosvětově proslulých historických památek řadu dalších zajímavých míst. Prohlédněte si Rothmayerovu a Bílkovu vilu, Galerii Josefa Sudka nebo vilu nebo Hvězdárnu Ďáblice. Projděte se Starým městem a objevte Clam-Gallasův palác, který patří k nejvýznamnějším architektonickým památkám Prahy a České republiky. Vezměte děti na nejstarší dochovaný podlahový kolotoč v Evropě na Letné, prohlédněte si Národní památník na Vítkově s jezdeckou sochou Jana Žižky a fantastickým výhledem, anebo Prahu takovou, jaká byla v době panování Karla IV. v zajímavé expozici v domě U Zlatého prstenu.
Praha | Životní styl

Staroměstská a Malostranská mostecká věž: brány Karlova mostu, které se pletou i Pražanům

Nabízejí krásný výhled, spoustu zajímavých informací o historii Prahy a také nejedno středověké tajemství. Mostecké brány Karlova mostu sloužily jako strážkyně Starého Města a Malé Strany. Obě se mohly uzavřít a nepovolaným osobám tak znemožnit přístup do nebo odchod z Karlova mostu. Pozvánku na návštěvu obou věží a další zajímavosti o nich vám přináší Kudy z nudy.
Praha | Památky