Úvod > Aktuality > Nová sezóna v trojské botanické zahradě přinese oblíbené akce i řadu novinek
Nová sezóna v trojské botanické zahradě přinese oblíbené akce i řadu novinek
">
Příroda

Nová sezóna v trojské botanické zahradě přinese oblíbené akce i řadu novinek

  • Vydáno5. dubna 2017
Botanická zahrada hlavního města Prahy zahájila od dubna novou sezonu. Letošní rok patří tematicky kontinentu Amerika a toto téma se jako červená nit táhne většinou letos pořádaných akcí. Vyvrcholením bude „Americké léto“, které nabídne ukázky skvostů tamní přírody, zvyky původních obyvatel i malý náhled do kuchyně tohoto kontinentu. Z novinek se můžete těšit na nové informační centrum, dlouho očekávané rostlinné bistro, nově vybudovanou expozici Medonosných rostlin a včel i rozšířené výsadby amerických trvalek, které vás přenesou na rozkvetlé prérie. Malí i velcí najdou v trojské zahradě místo pro relaxaci, odpočinek i poučení.
JaroPro návštěvníky si Botanická zahrada hlavního města Prahy připravila mnoho příjemných novinek. Mimo jiné tu byla zrekonstruována část cestní sítě. Od samoobslužného vstupu ze směru od Bohnic můžete nyní pohodlně sejít zpevněnou cestou až do Ornamentální zahrady. Začátkem dubna se otevře i páteřní komunikaci od severní pokladny na vyhlídku u Severoamerické prérie.

Americký rok je pojítkem většiny letošních akcí. Stěžejními akcemi „Amerického léta“ bude
22. července Indiánský den a 5. srpna American food day. Na podzim se do amerického hávu oblékne i výstava dýní a rok zakončíme premiérou amerických pokojovek ve skleníku Fata Morgana.
 

Altán s rostlinným bistrem

Botanická zahradaOčekávanou událostí jara je otevření nově vybudovaného Altánu v Ornamentální zahradě. Sídlit tu bude originální rostlinné bistro nazvané Botanická na talíři s nabídkou zdravého občerstvení a vína z vinice sv. Kláry. Najdete zde rovněž toalety a přístřeší v případě nepříznivého počasí. Prostor poslouží i pro konání vzdělávacích akcí, konferencí, přednášek či workshopů. Otevřeno bude denně v otevírací době zahrady.
 

Opyluj rozkvetlý květ

Pro děti jsme vybudovali nové edukační prvky v expozici Medonosných rostlin a včel, např. dřevěnou houpačku nazvanou „Zvaž, kolik medu bys vytvořil, kdybys byl včelou“. Zahrada zde také chystá edukační prvek „Opyluj rozkvetlý květ“ a naučnými panely o včelích tancích, způsobech opylování rostlin a dalšími zajímavostmi ze světa včel. Expozici zkrášlí i maliniště a rozsáhlá sbírka medonosných rostlin.
 

Plánovaný rozvoj zahrady

Vinice kláryRozvoj zahrady bude pokračovat i v této sezoně. Letošní rok bude především ve znamení projektových příprav. V následných letech se tak můžete těšit na nové expozice, mimo jiné například na Mediterán, Pueblo, návštěvnické centrum či nový vstup do zahrady přes vinici sv. Kláry. Aktuálně se řeší také důstojnější WC pro návštěvníky vinotéky a na sklonku tohoto roku bude zahájena stavba vodovodu přivádějícíhod vodu z Vltavy určenou pro závlahový systém.
Prohlídky po Vinici sv. Kláry s expozicí výroby vína

Prohlídky po Vinici sv. Kláry s expozicí výroby vína

Krásné vinice si v Tróji všimne každý. Navozuje příjemnou atmosféru a pocit klidu, když listy vinné révy lehounce ševelí ve větru. Snad právě větru vyprávějí o výrobě vína; ale vy máte možnost poslechnout si příjemného průvodce a na závěr prohlídky ochutnat samotný produkt.

Skleník Fata Morgana – výlet exotickou přírodou v Praze

Skleník Fata Morgana – výlet exotickou přírodou v Praze

Užijte si procházku přes exotické hory, lesy a polopouště v jakoukoliv roční dobu, která potěší každého zvídavého návštěvníka. Pozoruhodná expoziční plocha činí svým originálním řešením z Fata Morgany evropský unikát.

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji

Areál botanické zahrady se rozkládá v Trojské kotlině na rozloze cca 70 ha. Její nejznámější částí je skleník Fata Morgana, ale k zahradě patří také venkovní expozice včetně vinice. Skleník Fata Morgana je celoročně otevřen úterý až neděle, pondělí je zavíracím dnem.

Rekordmani ze světa rostlin v Botanické zahradě hl. m. Prahy

17.9.
30.10.
Rekordmani ze světa rostlin v Botanické zahradě hl. m. Prahy

Přijďte do venkovní expozice popustit uzdu fantazii a naladit se podzimní atmosférou Návštěvníci nyní uvidí nejdelší tykev nebo nejjedovatější rostlinu na světě.