Úvod > Aktuality > V botanické zahradě v Troji připravují nové expozice: představí ohrožené rostliny i evoluci
Příroda

V botanické zahradě v Troji připravují nové expozice: představí ohrožené rostliny i evoluci

  • Vydáno9. září 2023
Botanická zahrada hl. m. Prahy pro návštěvníky připravuje nové expozice. Ty představí ohrožené rostlinné druhy, evoluci rostlin nebo přiblíží lesy dalekého Japonska a Jižní Koreje. Některé nové expozice se otevřou již v příští sezóně. V současné době v areálu probíhají terénní úpravy a drobné stavební práce a připravují se rostliny pro novou výsadbu. Kromě nových expozic se návštěvníci v příštím roce mohou těšit i na řadu nových výstav a akcí.
JaroPro své návštěvníky Botanická zahrada hlavního města Prahy připravuje každoročně mnoho příjemných novinek. Již v letošním roce se návštěvníci dočkali významných úprav a novinek v areálu zahrady. Tou největší bylo otevření nové lávky pro pěší, která spojila areál venkovních expozic s areálem u  skleníku Fata Morgana.

Nové expozice vznikají právě v blízkosti lávky, a to expozice Evoluce rostlin a Japonské mlžné lesy. Tyto části budou mít jak relaxační, tak vzdělávací charakter. Před dokončením je nová expozice Archa Bohemica, která má seznamovat s těmi největšími poklady české flóry, často vážně ohroženými, nebo dokonce vyhynulými.
 

Evoluce rostlin

Botanická zahradaInteraktivní expozice Evoluce rostlin vzniká formou stezky v bezprostřední blízkosti skleníku Fata Morgana a návštěvníkům botanické zahrady nabídne pohled na vývoj rostlin od prvopočátku až do dnešních dnů. Za pomoci modelů, edukačních prvků i tematických výsadeb bude vyprávět vzrušující příběh evoluce rostlin. Na celkem osmi zastaveních se návštěvníci seznámí s nejdůležitějšími skupinami rostlin i milníky evoluce. První část bude věnována nekvetoucím rostlinám – řasám a mechorostům, plavuním, přesličkám a kapradinám, cykasům, jinanům a jehličnanům, chvojníkům, ale své místo v ní najde i nevšední pouštní rostlina Welwitschia mirabilis. Druhá část přiblíží revoluční inovaci těla rostlin – vznik květu. Na posledním zastavení budou představeny rostliny, které na našem území převažovaly v období čtvrtohor – rostliny stepí. Stezka bude otevřena celoročně a povede podél spojovací cesty mezi skleníkem Fata Morgana a venkovními expozicemi.

Mlžné lesy Japonska

V blízkosti lávky, na rozhraní expozic Stráně a Lesa vzniká i další nová expozice – Japonské mlžné lesy. Zde se představí flóra a dřeviny Japonska, ale expozice bude návštěvníkům sloužit i k relaxaci. Počítá se s vytvořením jezírek v nejnižších částech terénu, která mají kromě estetické funkce i důležitou úlohu mikroklimatickou, totiž zvlhčování okolního vzduchu a zmírňování teplotních extrémů. Symbolem expozice bude altánek moderního vzhledu s odkazem na japonské tvarosloví. Díky členitému terénu bude možno do prostoru umístit i několik vyhlídkových plošin a odpočinkových zákoutí.
 

Archa Bohemica – největší poklady české květeny

Již nyní se mohou návštěvníci projít novou expozicí Archa Bohemica. V současné době probíhají poslední úpravy terénu a dokončují se výsadby rostlin. Expozice poukazuje na vybrané chráněné lokality České republiky.

V přirozených podmínkách tu nalezly útočiště ohrožené druhy rostlin. Expozice je vybudována jako systém skalek a mokřadů, ve kterých byly beze změn ponechány původní a velmi cenné přírodní partie. Základem jsou skalky krajiny Dolního Povltaví, vápencové skalky Českého krasu, hadcové skalky reprezentující svými výsadbami celou ČR a opuková bílá stráň z Polabí. Součástí jsou dva mokřadní biotopy. Slatina představuje polabské černavy s přesahem na slatiny Českolipska, slanisko má část českou a část panonskou, kde je přesah i do slovenské květeny. Výrazným prvkem expozice je zvonička, která je připomínkou vyhynulých rostlin ČR. U zvoničky jsou vysazeny druhy, které už v české a moravské přírodě nenajdeme.
 

Plánovaný rozvoj zahrady v roce 2024

Rozvoj zahrady bude pokračovat i v příštím roce. V rámci přípravy na novou sezónu 2024 se však nechystají jen nové expozice. Unikátní tropický skleník Fata Morgana čeká v příštím roce významné výročí. Bude to již 20 let, co se otevřel návštěvníkům. Celou nadcházející sezónu tak zasvětí v zahradě tropům a tropické flóře. Kromě tradičních výstav se návštěvníci mohou těšit i na výstavu sukulentů.
Vinobraní na Vinici sv. Kláry 2024 v Troji

14. 9.15. 9.
Vinobraní na Vinici sv. Kláry 2024 v Troji

Vinice sv. Kláry připravuje pro milovníky vína tradiční vinobraní. Sklizeň vína na trojské vinici bude možné oslavit o víkendu 14. – 15. září 2024. Během vinobraní se představí místní vinařská produkce i produkty dalších českých a moravských vinařů.

Kurátorské provázení v Botanické zahradě

9. 5.
Kurátorské provázení v Botanické zahradě

Kurátoři Botanické zahrady Praha vás opět zvou na prohlídky jednotlivých expozic. Ve vybrané čtvrtky od konce března do září nahlédnete pod pokličku pěstování rostlin z celého světa.

Zámek Troja

Zámek Troja

Trojský zámek je stavba pozoruhodná a výjimečná. Spíše než zámkem by se vlastně měl nazývat vilou, je totiž ozvěnou honosných římských předměstských vil, které na své dlouhé cestě viděl její stavebník, Václav Vojtěch hrabě ze Šternberka. Během sezóny zde Galerie hlavního města Prahy pořádá výstavy.

Stezka osobností v Trojské botanické zahradě

Stezka osobností v Trojské botanické zahradě

V Botanické zahradě hlavního města Prahy je unikátní stezka, kterou tvoří téměř osmdesát vzácných rostlin a dřevin, které od roku 2009 v zahradě v rámci projektu Kořeny osobností vysazují významní představitelé českého, ale také zahraničního kulturního, sportovního, vědeckého či politického života.

Nedělní komentované prohlídky výroby vína v Botanické zahradě v Troji

7. 4.15. 12.
Nedělní komentované prohlídky výroby vína v Botanické zahradě v Troji

V Botanické zahradě v Praze – Troji můžete zajít každou neděli na komentovanou prohlídku vinice a sklepa s malou degustací na závěr. Nakoukněte, kde zpracováváme naše hrozny a ochutnejte vína kompletně vyrobená v botanické zahradě.

Kaple sv. Kláry v Troji

Kaple sv. Kláry v Troji

Drobná sakrální stavbička, barokní kaple sv. Kláry, stojí na vrcholu vinice nad trojským zámkem a tvoří tak nejvyšší dominantu této části Prahy, viditelnou z mnoha blízkých i dalekých míst.

Restaurace Salabka v Troji – skrytý klenot Prahy

Restaurace Salabka v Troji – skrytý klenot Prahy

Usedlost Salabka je místem, v němž se budete cítit jako na jihofrancouzském venkově, nikoli na okraji vibrující metropole. Koncept zdejší kuchyně nejlépe definuje výraz současná gastronomie. I když zde tradiční česká jídla nenajdete, o to víc si vychutnáte produkty od českých dodavatelů.

Menhiry Troja

Menhiry Troja

Kameny zvané Tři bohyně stojí nedaleko ulice na Farkách v Praze Troji. Místo, kde mají být vztyčeny, vybral slovinský sochař a geomant, autor slovinské vlajky a státního znaku Marko Pogačnik.

Dovolená s dětmi – Praha – 5denní program

Dovolená s dětmi – Praha – 5denní program

Praha je považovaná za jedno z nejkrásnějších měst na světě. Přezdívá se jí srdce Evropy, matka měst, zlaté a stověžaté město (i když popravdě těch věží je mnohonásobně víc) a dospělým i dětem nabízí nespočet atrakcí. Řadu z nich navštívíme společně, na další určitě narazíte cestou.

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji

Areál botanické zahrady se rozkládá v Trojské kotlině na rozloze cca 25 ha. Její nejznámější částí je skleník Fata Morgana, ale k zahradě patří také venkovní expozice včetně vinice. Skleník Fata Morgana je celoročně otevřen úterý až neděle, pondělí je zavíracím dnem.

Skleník Fata Morgana – výlet exotickou přírodou v Praze

Skleník Fata Morgana – výlet exotickou přírodou v Praze

Užijte si procházku přes exotické hory, lesy a polopouště v jakoukoliv roční dobu, která potěší každého zvídavého návštěvníka. Pozoruhodná expoziční plocha činí svým originálním řešením z Fata Morgany evropský unikát.

Vinotéka sv. Kláry v trojské botanické zahradě

Vinotéka sv. Kláry v trojské botanické zahradě

Vinotéku sv. Kláry najdete v areálu Ornamentální zahrady na místě bistra. Kromě vína z vinice sv. Kláry zde čeká hosty i další občerstvení – horké a studené nápoje, sýrové a uzeninové talíře a sezónní obložené chleby.

Vinice sv. Kláry v Troji

Vinice sv. Kláry v Troji

Krásné vinice si v Tróji všimne každý. Památkově chráněná Vinice sv. Kláry připomíná zašlou slávu pražského vinařství.

Stezka pro nevidomé v Botanické zahradě v Praze

Stezka pro nevidomé v Botanické zahradě v Praze

Stezka nabízí třicet sloupků s braillovým písmem a informacemi pro vidící. Sloupky jsou v blízkosti rostlin nebo stromů, takže si nevidomý může exponát také osahat.

Laboratorní učebna Botanické zahrady hl. m. Prahy

Laboratorní učebna Botanické zahrady hl. m. Prahy

V laboratorní učebně mohou učitelé a žáci využívat mikroskopickou techniku, která je na vyšší úrovni než standardní školní vybavení. Kromě špičkových mikroskopů a projekční techniky jim bude k dispozici i stereoskopický mikroskop s kamerou nebo senzory pro měření CO2, O2, pH, teploty.

Praha 7

Praha 7

Málokterá městská část vám nabídne tolik cestovatelských lákadel jako sedmý pražský obvod. Kromě rozlehlého parku Stromovka s několika rybníčky, výletními restauracemi a Planetáriem tu objevíte také akvárium Mořský svět, zoologickou zahradu, botanickou zahradu či Národní technické muzeum!

Bistro Botanická na talíři

Bistro Botanická na talíři

Na místě bistra vyrostla dočasná budova Vinotéky sv. Kláry. Kromě vína z vinice sv. Kláry zde čeká hosty i další občerstvení.

Naučná stezka přírodním areálem Botanické zahrady v Troji

Naučná stezka přírodním areálem Botanické zahrady v Troji

Na trase naučné stezky budete procházet zachovalou příměstskou, v minulosti intenzivně obhospodařovanou, zemědělskou krajinou s usedlostmi, kolem kterých se dosud nachází fragmenty zahrad, sadů, vinic a pastvin. Celé území je cenné ekologicky, biologicky, geomorfologicky a také historicky.

Rozárium v pražské Botanické zahradě

Rozárium v pražské Botanické zahradě

K nejvoňavějším rostlinám patří bezesporu růže. Nové rozárium najdete v severní části areálu trojské botanické zahrady.

Vonná stezka Botanickou zahradou hlavního města Prahy

Vonná stezka Botanickou zahradou hlavního města Prahy

Zavřete oči a nechte se vést vůní rostlin – trojskou botanickou zahradou vede Vonná stezka, originální vzdělávací projekt, který postupně zahrnuje jednotlivé expozice. Vznikl díky spolupráci Botanické zahrady hl. m. Prahy s přední českou odbornicí na vůně Petrou Hlavatou.

Další aktuality

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Praze

Chtěli byste navštívit hlavní město, ale spát v drahém hotelu se vám nechce? Vyzkoušejte pražské kempy! Moderně zařízené areály vítají stanaře, karavanisty i ty, kteří si přejí přespat třeba v chatičce nebo mobilheimu. Většina kempů leží na klidných místech – u řeky Vltavy či nedaleko centra v přírodních lokalitách.
Praha | Ubytování

Na Pražském hradě proběhne 1. května Svátek růžových vín

Moravská a česká růžová vína se i letos představí 1. května v Praze. Již dvaadvanáctý ročník oblíbeného Svátku růžových vín zahájí tradičně novou sezonu. Růžová vína budou pro návštěvníky připravena ve velmi atraktivní lokalitě Villy Richter a na přilehlé Svatováclavské vinici na Pražském hradě. Svá růžová vína představí několik desítek vinařství, ochutnat můžete více než 100 vzorků. Vyzkoušet můžete také kombinaci růžových vín s vybranými lahůdkami. Svátek růžových vín je jednou z největších přehlídek tuzemských rosé, v Praze pak vůbec největší.
Praha | Gurmánská turistika

Niche Tourism: jaké oblíbené téma mají vaše cesty?

Výraz Niche Tourism asi neznáte, ale mnozí z vás jej přesto už dávno provozují. Jednoduše řečeno jde o všechny netradiční formy cestování, jejichž popularita stále roste. I na Kudy z nudy vás lákáme na cestování, při kterém zažijete něco navíc.
Praha | Životní styl

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (27.4. – 28.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Bitva Libušín 2024 – pocta Janu Žižkovi, Automobilové klenoty na golfovém hřišti v Hostivaři, Zahájení sezony Muzea ČD v Lužné u Rakovníka, Zahájení sezony v Centru řemesel a zahrad Botanicus v Ostré, Festival ABC – zábava pro všechny děti od 2 do 99 let. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

10 tipů, kam za sochami Davida Černého

David Černý je jednou z nejvýraznějších postav české výtvarné scény. Do povědomí veřejnosti jej dostalo hlavně přetření smíchovského tanku na růžovo, kůň v Lucerně, miminka na Žižkovské věži, nebo Entropa během českého předsednictví EU v roce 2009. Naposledy vzbudily emoce informace o nových sochách motýlů, které budou na budově opravovaného Máje v centru Prahy. Než se tak stane, tak se podívejte na tipy portálu Kudy z nudy, kam za sochami Černého můžete vyrazit.
Praha | Kultura

Oslavte Den Evropy a 20 let od vstupu České republiky do EU

Oslavy Dne Evropy se konají druhý květnový týden na veřejných prostranstvích evropských měst každý rok. Evropská unie oslavuje 9. května vyhlášení Schumanovy deklarace v roce 1950 a úspěchy, kterých dosáhla. Česká republika si letos připomíná dvacet let od vstupu do Evropské unie. Zároveň brzy nastanou evropské volby a Evropský parlament zve na zajímavé akce po celé Evropě. Kudy u nudy vás zve na pár vybraných akcí v Praze, Jihlavě, Trojmezí nebo Hradci Králové.
Praha | Kultura

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Praha

Poznejte opomíjené krásy Prahy! Ve městě najdete vedle celosvětově proslulých historických památek řadu dalších zajímavých míst. Prohlédněte si Rothmayerovu a Bílkovu vilu, Galerii Josefa Sudka nebo vilu nebo Hvězdárnu Ďáblice. Projděte se Starým městem a objevte Clam-Gallasův palác, který patří k nejvýznamnějším architektonickým památkám Prahy a České republiky. Vezměte děti na nejstarší dochovaný podlahový kolotoč v Evropě na Letné, prohlédněte si Národní památník na Vítkově s jezdeckou sochou Jana Žižky a fantastickým výhledem, anebo Prahu takovou, jaká byla v době panování Karla IV. v zajímavé expozici v domě U Zlatého prstenu.
Praha | Životní styl

Staroměstská a Malostranská mostecká věž: brány Karlova mostu, které se pletou i Pražanům

Nabízejí krásný výhled, spoustu zajímavých informací o historii Prahy a také nejedno středověké tajemství. Mostecké brány Karlova mostu sloužily jako strážkyně Starého Města a Malé Strany. Obě se mohly uzavřít a nepovolaným osobám tak znemožnit přístup do nebo odchod z Karlova mostu. Pozvánku na návštěvu obou věží a další zajímavosti o nich vám přináší Kudy z nudy.
Praha | Památky