Úvod > Aktuality > Masopust začíná aneb tipy, kam se vypravit na masopustní oslavy

Masopust začíná aneb tipy, kam se vypravit na masopustní oslavy

Vydáno 23. ledna 2019 Kultura
Masopust, fašank, ostatky – řeč je pořád o stejném svátku. Dříve jej provázely magické lidové obřady a fantastické pověry ohledně příští úrody, dnes si užijete zejména průvody veselých masek, zabíjačky a spousty dobrot. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat na některou z masopustních veselic! Už tento víkend 26. ledna zahajují masopustní veselí dvě akce: Masopust v Máslovicích a Letenské prase v Praze.
Je to trochu nespravedlivé – zatímco Vánoce a Velikonoce jsou zaznamenané ve všech kalendářích, o masopustu v nich nenajdete ani zmínku. Jistě, řeknete si, je to svátek rozverný a vlastně se slaví pokaždé jindy. Přesto i masopust má svá pravidla. Začíná 6. ledna na Tři krále a končí masopustním pondělím, úterým a Popeleční neboli Škaredou středou, čtyřicet dní před Velikonocemi, letos tedy 6. března. A pak?

Pochováním basy v úterý večer končí legrace, tancovačky, zabíjačky a radovánky, a naopak začíná období odříkání, půstu a střídmosti. Takže je nejvyšší čas vybrat místo, kam se letos podíváte!
 

Masopustní oslavy ve stylu UNESCO

Masopust MáslovicePodobně jako Jízda králů, tanec slovácký verbuňk nebo sokolnictví se i masopustní průvody staly jednou z položek nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Zatímco jízdy králů a verbuňk jsou typické zejména pro Slovácko a Hanou, masopustní oslavy se do dnešních dnů v téměř nezměněné podobě udržely na Hlinecku. Do masek se tu sice dodnes většinou převlékají pouze muži, ale termíny akcí se přizpůsobily dnešní době a pořádají se proto hlavně o víkendech.

Už v sobotu 26. ledna rozveselí masopust středočeské Máslovice. Na programu je zabijačka na návsi, prodej čerstvých zabijačkových dobrot, teplé nápoje, soutěž v pojídání jitrnic a samozřejmě také průvod masek obcí s hudbou.

Hned za týden, 2. února vypukne Masopust na Veselém Kopci v Hlinsku, kde průvod a všechny tradiční masky připravuje masopustní skupina ze Studnic. O dva týdny později 16. února se bude konat Staročeský masopust v Hamrech, obci jenž má své obchůzky zapsány na seznam UNESCO. Průvodu se účastní tradičně 21 masek, za které se převlékají výhradně muži. Jsou vedeni laufrem, ženou, za nimi kobyly, rasové, židi, kominíci a slamění. Tradiční obchůzky pod patronátem UNESCO se konají také každoročně ve vsi Vortová. Letošní masopustní obchůzky ve Vortové se pořádají v sobotu 2. března. Koho zajímaví masopustní maškary, zvyky a tradice hlouběji, neměl by minout stálou expozici věnovanou masopustním obchůzkám z Hlinecka, která se nachází v památkové rezervaci Betlém v Hlinsku, v domku číslo 362. Během ledna a února je tu otevřeno denně kromě pondělí, vstupné stojí 30 korun.

V řádném termínu letošního masopustu, tedy od pátku 1. do půlnoci 5. února, se odehraje festival masopustních tradic Fašank ve Strání na Uherskobrodsku. Uvidíte více než stovku účinkujících v krojích, v čele s magickým slaměňákem, prastarý mečový tanec fašankářů, uslyšíte množství lidových písní a ochutnáte spoustu dobrot. V sobotu 2. března se navíc můžete podívat na Den otevřených dveří v blízkých sklárnách Květná.
 

Masopust v Praze

MasopustI v hlavním městě se bude masopust jak se patří oslavovat. K masopustním oslavám patří tradičně spousta jídla, průvody v maskách a všeobecné veselí. V Praze se  již tradičně pořádá mnoho masopustních oslav a průvodů. Už tento víkend se můžete zúčastnit oblíbené akce s názvem Letenské prase aneb zabijačka v muzeu, která slibuje v sobotu 26. ledna již XII. ročník tradiční slavnosti v Národním zemědělském muzeum Praha spojený s ukázkami práce řezníků při klasické české zabíjačce.

V sobotu 9. února se bude masopust slavit ve Kbelích. Na Stanici přírodovědců pak mohou děti přijít 26. února, aby od 15 hodin, aby poznaly masopust očima biologa - uvidí dělící se kvasinky na kynutý koláč, svalová vlákna a další biologické objekty související s oslavou masopustu.

Malostranský masopustTradice první republiky při masopustních oslavách uvidíte na Toulcově dvoře, který připravil na sobotu 2. března bohatý program. Čeká vás zde výroba masek, masopustní průvod starou Hostivaří, prohlídka Špýcharu, tradiční scénka "poprava kobyly" či "pochovávání basy". Mimoto je připraveno spousta her, tanec, zpěv a soutěže pro malé i velké.

Pozadu nezůstávají ani městské části. Ty připravují program v tradičním masopustním termínu, leto s tedy na začátku března. Hlavní oslavy masopustu v Praze pak vypuknou v sobotu 2. března, a to v Karlíně, na Letné, na Malé Straně i na Žižkově, kde bude trvat až do 5. února.

Děti si užijí zábavu také v neděli 3. března v klubu Klamovka. Zde je čeká masopustní karneval s promenádou masek plný tance a zábavy.


Masopust v ulicích Českého Krumlova

Český Krumlov masopustPestrobarevný průvod masek, pouliční kejklíři a muzikanti, dobré jídlo a pití - tradiční masopustní veselí zažijí obyvatelé a návštěvníci Českého Krumlova od soboty 2. do úterý 5. března.

Krumlovský masopust odstartuje letos v sobotu 2. března v 10:00 hod. v Klášterech Český Krumlov. Zde můžete po celý den nejen ochutnávat tradiční slané i sladké masopustní pochutiny, poslouchat tradiční lidovou hudbu, ale dát i průchod vlastní fantazii a tvořivosti. Letos se totiž tradičního průvodu maškar (dne 5. března) můžete zúčastnit i vy a vaše děti! Buďte proto na průvod dobře připraveni a přijďte si 2. a 3. března vyrobit nejrůznější maškarní masky inspirované tématem „Republika v rytmu swingu“. K tradičnímu masopustnímu průvodu samozřejmě patří hudba, ruchy a rytmika, takže se můžete těšit i na výrobu nejrůznějších rytmických nástrojů.

Masopust v KrumlověVíkendový program pokračuje 2. a 3. března masopustním jarmarkem a ukázkou řemesel v Klášterech. Součástí jarmarku bude v rámci řemeslné soboty i otevření mnoha řemeslných dílen! Přijďte se naučit dovednostem našich předků od hrnčíře, brašnáře, sedláře, kováře, pekařky, barvířky či sklářky a vytvořte si společně s vašimi dětmi tradiční řemeslný výrobek. Jarmark a řemesla na Klášterním dvoře oživí pod lípou originální harmonikářské duo Fanda a Martin z Českého Krumlova! Nebude chybět ani tradiční sobotní masopustní veselice v restauraci pivovaru Krumlov (Eggenberg). Můžete se těšit na zabijačkové hody s ochutnávkou zabijačkových specialit. Dobroty ze zabijačky si budete moci na místě také zakoupit a odnést si s sebou domů.

Krumlovský masopustTradiční masopustní průvod masek vyrazí do ulic v úterý 5. února v 16.00 hodin od ZUŠ v Kostelní ulici. Za veselého vyhrávání muziky se budou účastníci v maskách představovat na mnoha zastaveních v centru města různorodým programem a koledováním, odměnou jim za to bude pohoštění ve formě koblih, koláčků a dalších dobrot. Žáci výtvarného oboru ZUŠ připravují 50 nových masek na téma „Republika v rytmu swingu“, masky jsou inspirovány výročím naší vlasti, významnými počiny či produkty naší historie i hudbou první republiky.
 

Oslavy v Ostravě, Rožnově a Hustopečích

Průvod masek a zabíjačku spojenou s ochutnáváním nejrůznějších specialit i vín z místních sklepů si užijete v sobotu 2. února při hustopečském masopustu na Turhandlích.

V sobotu 16. února ovládne masopustní veselí také Slezskoostravský hradOstravě, kde čekají ukázky lidových zvyků, rej masopustních masek, lidové písničky a samozřejmě spousta dobrého jídla. Vstupné pro dospělé stojí 80 korun, pro děti, studenty a seniory polovinu, ovšem kdo dorazí v masopustní masce, bude mít vstup zdarma!

V sobotu 23. února se můžete zúčastnit masopustních obchůzek v Dřevěném městečku v rožnovském skanzenu; i tady samozřejmě ochutnáte z pestré nabídky zabijačkových výrobků, kterou pro vás připravili mistři řeznického řemesla.
Karlínský masopust 2019

Karlínský masopust 2019

Karlínské náměstí v sobotu 2. března 2019 ožije již pošestnácté masopustním veselím.

Mělnický masopust 2019

Mělnický masopust 2019

Tradiční masopustní průvod městem. Regionální muzeum Mělník veškeré veselí podporuje a do všelikých taškařic se s chutí zapojuje…

Masopust 2019 v Rožnově

Masopust 2019 v Rožnově

V sobotu 23. 2. 2019 ožije Dřevěné městečko tradičním masopustním veselím!

Fašank Strání - festival masopustních tradic

Fašank Strání - festival masopustních tradic

Neopakovatelné zážitky živých lidových tradic slibuje návštěva Festivalu masopustních tradic Fašank ve Strání. Masopust začíná již v pátek a končí v úterý o půlnoci, kdy se pochovává basa, aby na Popeleční středu mohl řádně začít půst před velikonočními svátky.

Masopustní průvod Vortová 2019

Masopustní průvod Vortová 2019

Tradice, která se drží v několika vesnicích v okolí Hlinska, byla zapsána na seznam kulturních památek UNESCO. Zásluhu na tom má především poslední den masopustu, takzvané "vostatky", které jsou právě na Vysočině velmi svérázné.

Krumlovský masopust 2019

Krumlovský masopust 2019

Pojďme si znovu připomenout tradice masopustního veselí. V programu nebude chybět pravá masopustní veselice ani masopustní průvod městem.

Milevské maškary 2019

Milevské maškary 2019

157. masopustní průvod v Milevsku.

Masopust v Toulcově dvoře

Masopust v Toulcově dvoře

Masopust držíme, nic se nevadíme pospolu …Setkání masek při oslavě konce masopustního období. Představení tradičních masek, průvod starou Hostivaří, tanec, scénky, masopustní občerstvení, ocenění zajímavých masek z řad návštěvníků … Samozřejmostí bude i zpěv při harmonice.

Staročeský masopust 2019 Hamry

Staročeský masopust 2019 Hamry

Prožijte na českém venkově tradiční masopustní veselí, chráněné značkou UNESCO! Hamry u Hlinska patří k obcím, kde se ještě udržel zvyk staročeských maškar, které se konají jednou v roce na závěr církevního období, kdy se odděluje čas zvaný masopůst.

Expozice masopustních masek a obchůzek z Hlinecka

Expozice masopustních masek a obchůzek z Hlinecka

Stálou Expozici masopustních masek a obchůzek z Hlinecka, které jsou od roku 2010 součástí světového nehmotného kulturního dědictví UNESCO, si můžete prohlédnout v památkové rezervaci Betlém v Hlinsku, v domku číslo 362.

Masopust ve skanzenu Zubrnice

Masopust ve skanzenu Zubrnice

Masopustní veselí v Zubrnicích a v zubrnickém skanzenu v sobotu 23. února od 9.30 do 15 hodin.

31. Mokropeský Masopust

31. Mokropeský Masopust

Tradiční masopust dolního Poberouní.

Bystřický masopust se zabijačkou (4)

Bystřický masopust se zabijačkou

Velká Bystřice, Zámecké náměstí, amfiteátr, průvod městem.

Číčovský masopust

Číčovský masopust

Pomozte udržet tradici číčovského masopustu! Obnovená tradice lidového masopustu s obchůzkami v sobotu 2. března 2019.

Hrčavské ostatky 2019

Hrčavské ostatky 2019

Horská obec Hrčava, srdce Trojmezí, tam kde se 3 sousedící země spojují a z české strany Těšínské Slezsko vévodí se v sobotu 2.3.2019 již po sedmé konají jedinečné masopustní slavnosti „ Hrčavské ostatky“

Jihoměstský masopust

Jihoměstský masopust

Zveme všechny, malé i velké, na masopustní veselí s kostýmovaným průvodem. Letos ve stylu tradičního staročeského masopustu.

Jílovský masopust a malý jarmark

Jílovský masopust a malý jarmark

Tradiční zábavní akce pro celou rodinu se odehraje v Jílovém u Prahy v sobotu 16. února. Masopust je v Jílovém u Prahy den plný veselí, zábavy, dobrého jídla, pití, hudby a tance. Tradiční masopustní hody, rej masek, jarmark, masopustní průvod Jílovým.

Kaňkovský masopust 2019

Kaňkovský masopust 2019

Masopust zahájíme v 9:30 hodin před bývalou radnicí, k tomu nám bude hrát hudba staročeské písně.

Lešetínský Fašank

Lešetínský Fašank

Zveme vás na tradiční masopustní veselici v centru Zlína s vystoupením hudebních a folklorních souborů, průvodem masek, zabijačkou, ukázkou lidových řemesel, atrakcemi pro děti apod. Lešetínský Fašank se koná na třech ulicích; Lešetín I, Lešetín II a Kvítková.

Letenský masopust 2019

Letenský masopust 2019

V sobotu 2. března se hned několik míst Prahy 7 stane dějištěm velkého Letenského masopustu. Specifický program bude připraven v budově Národního zemědělského muzea: můžete zde po celý den nejen ochutnávat tradiční masopustní pokrmy a sladkosti, ale dát i průchod vlastní fantazii a tvořivosti.

Malešický masopustní průvod

Malešický masopustní průvod

Přijďte se s námi veselit a užijte si venkov ve městě.Hudba, tanec, masky, divadlo,průvod i nefalšovaná staročeská zabijačka. To vše vás čeká na třetím ročníku Malešického Masopustu.

Malostranský masopust 2019

Malostranský masopust 2019

Malostranský a hradčanský masopust se letos chystá na sobotu 2. března 2019, sraz 13:30 před hradčanskou restaurací U černého vola.

Masopust na Slezskoostravském hradě 2019

Masopust na Slezskoostravském hradě 2019

Masopustní veselí ovládne v sobotu Slezskoostravský hrad. Čekat vás budou ukázky lidových zvyků, rej masopustních masek, lidové písničky a spousta dobrého jídla.

Masopust na statku Piletice

Masopust na statku Piletice

Masopustní hodokvas v tradičním staročeském stylu. Tradiční venkovská zabíjačka. Obchůzky masopustních maškar a taneční rej. Ukázky rukodělných výtvarných technik. K ochutnání bude také poctivý domácí piletický chléb, koblížky, jitrnice, jelítka a další pochutiny.

Masopust pohledem biologa (1)

Masopust pohledem biologa

Na Stanici přírodovědců DDM hl. m. Prahy se koná masopust, při kterém nahlédnete do tajů biologie.

Masopust v Bílé Třemešné

Masopust v Bílé Třemešné

Tradiční masopustní veselí v Bílé Třemešné s průvodem po vesnici, prodejem zabijačkových pochutin, tombolou a večerní zábavou v místní hasičárně.

Masopust v Hanáckém skanzenu

Masopust v Hanáckém skanzenu

Tradiční masopustní veselí.

Masopust v Hlinsku

Masopust v Hlinsku

Přijďte se zúčastnit tradiční masopustní obchůzky na Hlinecku (v podání vesnické skupiny ze Studnic u Hlinska), které patří k nehmotnému kulturní dědictví UNESCO. Chybět nebudou ani zabijačkové hody.

Masopust v Zoo Děčín

Masopust v Zoo Děčín

Nebojíte se zadělat těsto a usmažit ty nejlahodnější koblihy? Pokud ne a jste navíc ještě i soutěživý typ, pak právě pro vás je určena soutěž O nechutnější masopustní koblihu, kterou každoročně vyhlašuje děčínská zoologická zahrada v rámci oblíbené akce Masopust v zoo.

Masopust ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm

Masopust ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm

Masopustní zvyky, nabídka zabijačkových výrobků.

Masopustní jarmark 2019 v Chrudimi

Masopustní jarmark 2019 v Chrudimi

Oblíbené jarmarky se v průběhu roku konají na chrudimském Resselově náměstí, i na jiných neobvyklých místech, a to k různým příležitostem.

Masopustní jarmark v Bohumíně

Masopustní jarmark v Bohumíně

Stánky s regionálními pochutinami, polní kuchyní, vystoupení kapely Srdíčko a tradiční masky nabídne masopustní jarmark. Uskuteční se v pátek 1. března od osmé hodiny ranní na náměstí T. G. Masaryka v centru Bohumína.

Masopustní karneval v Klubu Klamovka

Masopustní karneval v Klubu Klamovka

V Klubu Klamovka 3. března 2019 proběhne masopustní karneval s promenádou masek plný tance a zábavy.

Masopustní obchůzka městem Dačice

Masopustní obchůzka městem Dačice

Masopust v Dačicích. Začátek ve 14:00 h před budovou radnice. Součástí bude program Pod Lipkami.

Od masopustu do Velikonoc (1)

Od masopustu do Velikonoc

Během netradiční prohlídky se dozvíte něco o velikonočních zvycích a tradicích na hradě, v zámku i v chalupě a to vše v krásném prostředí naší druhé prohlídkové trasy.

Staročeský masopust Blatno

Staročeský masopust Blatno

Staročeský masopust Blatno. Těžko popisovat tuto tradici, nejlepší přijet se sami přesvědčit jak tento obyčej probíhá.

Stochovský masopust

Stochovský masopust

Masopust na Stochově - spousta jídla a pití, bohatý jarmark plný řemesel, kopec zábavy. Masopustní veselí s ochutnávkou zabijačkových specialit.

Suchdolský masopust 2019

Suchdolský masopust 2019

Masopustní veselí začne v sobotu 16. února od 13. hodiny strojením masek a malováním na obličej v přízemí radnice.

Tradiční masopust v Pasohlávkách

Tradiční masopust v Pasohlávkách

Masopustní obchůzka obcí.

Třeboňský masopust

Třeboňský masopust

Opět po roce město Třeboň připravuje masopustní veselí, které bude v Třeboni v sobotu 23. února 2019.

Žižkovský masopust 2019

Žižkovský masopust 2019

Masopust, který patří k nejstarším akcím v hlavním městě tohoto druhu, i tentokrát zaujme svým programem, v němž nebudou chybět aktivity pro děti, seniory a dospělé.

Fašanková obchůzka (4)

Fašanková obchůzka

Národopisný spolek Pálava a město Mikulov srdečně zvou na Každoroční Fašankovou obchůzku.

Masopust v Roztokách a Úněticích 2019

Masopust v Roztokách a Úněticích 2019

Průvod mezi nebem a zemí, údolím a vrchem, minulostí a budoucností vyráží opět za svou královnou. Maškary se v poledne setkají na roztockém zámku, spojí s Únětickými a Suchdolskými tancem na pláni Holého vrchu a zakončí svou cestu zábavou v pravém a nefalšovaném vyhřívaném šapitó.

Olomoucký masopust

Olomoucký masopust

I Olomouc letos ožije masopustním veselím. Olomoucký masopust přináší lidem nezapomenutelné zážitky a živé obrazy z dějin masopustního veselí. Oslavy Olomouckého masopustu 2019 proběhnou 16. února.