Úvod > Aktuality > Masopust je tady aneb tipy, kam se vypravit na masopustní oslavy ve stylu UNESCO
Kultura

Masopust je tady aneb tipy, kam se vypravit na masopustní oslavy ve stylu UNESCO

  • Vydáno24. ledna 2024
Masopust, fašank, ostatky či voračky – řeč je pořád o stejném svátku. Dříve jej provázely magické lidové obřady a fantastické pověry ohledně příští úrody, dnes si užijete zejména průvody veselých masek, zabíjačky a spousty dobrot. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat na některou z masopustních veselic!
MasopustJe to trochu nespravedlivé – zatímco Vánoce a Velikonoce jsou zaznamenané ve všech kalendářích, o masopustu v nich nenajdete ani zmínku. Jistě, řeknete si, je to svátek rozverný a vlastně se slaví pokaždé jindy. Přesto i masopust má svá pravidla. Začíná 6. ledna na Tři krále a končí masopustním pondělím, úterým a Popeleční neboli Škaredou středou, čtyřicet dní před Velikonocemi, letos tedy 14. února. A pak? Pochováním basy úterý večer končí legrace, tancovačky, zabíjačky a radovánky, a naopak začíná období odříkání, půstu a střídmosti. Takže je nejvyšší čas vybrat místo, kam se letos podíváte!
 

Masopustní oslavy ve stylu UNESCO

Podobně jako Jízda králů, tanec slovácký verbuňk, sokolnictví nebo vorařství, se i masopustní průvody staly jednou z položek nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Zatímco jízdy králů a verbuňk jsou typické zejména pro Slovácko a Hanou, masopustní oslavy se do dnešních dnů v téměř nezměněné podobě udržely na Hlinecku. Do masek se tu sice dodnes většinou převlékají pouze muži, ale termíny akcí se přizpůsobily dnešní době a pořádají se proto hlavně o víkendech.

masopust hlineckoJižně od města Hlinska na Českomoravské vysočině se nachází obec Studnice. Z poklidného života je malá víska každoročně vytržena masopustním veselím, které se letos odehraje 10. února 2024, zatímco v blízkém Jeníkově u Hlinska to bude již 3. února. Jednou z nejtradičnějších obchůzek je masopustní průvod Vortová, letos se masky vydají na svou pouť také 10. února 2024. První chodí Laufr, často se Ženuškou, následuje muzika, dva mládenci a čtyři Turci – dva modří, dva červení. Po nich jdou Kominíci, pak Slamění, Ras s Kobylkou, Bába s dědkem v nůši, Medvědář s medvědem a Židi. Ve vsi budou maškary řádit od 8:00 do 16:00 hodin. Koho zajímají masopustní maškary, zvyky a tradice hlouběji, neměl by minout stálou expozici věnovanou masopustním obchůzkám z Hlinecka, která se nachází v památkové rezervaci Betlém v Hlinsku, v domku číslo 362. Během února je tu otevřeno denně kromě pondělí, vstupné stojí 60 korun.
 

Masopust v Praze

Malostranský masopustI v hlavním městě se bude masopust jak se patří oslavovat. K masopustním oslavám patří tradičně spousta jídla, průvody v maskách a všeobecné veselí. V Praze se již tradičně pořádá mnoho masopustních oslav a průvodů. V sobotu 10. února se jich bude konat nejvíce. Malostranský a hradčanský masopust představuje veselý průvod nejrůznějších masek, který se vydá z Loretánského náměstí přes Malou Stranu na Kampu. Nebudou chybět zabijačové dobroty nebo svařák. Na druhé straně města bude probíhat 6. února Břevnovský masopust, který vychází od křižovatky Bělohorská – Pod Královkou (u Kredence) a končí v Břevnovském klášteře, kde na příchozí čeká masopustní posvícení. Velmi oblíbenou taškařicí je Žižkovský masopust letos 11. února. Masopustní průvod tentokrát povede z Kostnického náměstí okolo radnice a skončí před Atriem na Žižkově. Během února si užijí obyvatelé Prahy masopustní legraci 2. února na Jižním Městě, 3. února ve Kbelích.


Masopust v ulicích Českého Krumlova

Český Krumlov masopustPestrobarevný průvod masek, pouliční kejklíři a muzikanti, dobré jídlo a pití – tradiční masopustní veselí zažijí obyvatelé a návštěvníci Českého Krumlova od soboty 10. do úterý 18. února. Krumlovský masopust v městských ulicích a na řadě míst v okolí je vždy zážitek. Kromě rozjásaných procesí kejklířů, muzikantů a pestrých masek, kterými masopustní oslavy každoročně vrcholí, si můžete užít masopustní hodování a ochutnat tradiční zabijačkové speciality. Každý rok jsou k dostání v centru města na masopustním jarmarku. Užijte si masky, tanec a dobrou zábavu!
 

Masopust na Hané, v Rožnově a Strání

masopust rožnovV sobotu 3. února se můžete zúčastnit masopustních obchůzek v Dřevěném městečku v rožnovském skanzenu; i tady samozřejmě ochutnáte z pestré nabídky zabijačkových výrobků, kterou pro vás připravili mistři řeznického řemesla. Součástí tradičního programu jsou také soutěže o nejlepší valašskou klobásu a valašskou tlačenku. Ve stejný den se koná oslava masopustu v Hanáckém skanzenu v Příkazech. Návštěvníci se mohou těšit na tradiční vesnický masopustní průvod s předáním ostatkového práva, cimbálovou muziku Okybača či bohatou nabídku zabijačkových specialit. A kdo na masopust přinese vlastní tlačenku nebo jitrnici, může se zúčastnit klání o ceny.

fašankV termínu od pátku 9. do úterní půlnoci 13. února 2024, se odehraje tradiční festival masopustních tradic Fašank ve Strání na Uherskobrodsku. Uvidíte více než stovku účinkujících v krojích, v čele s magickým slameňákem, prastarý mečový tanec fašankářů, uslyšíte množství lidových písní a ochutnáte spoustu dobrot. V sobotu 10. února se navíc můžete podívat na Den otevřených dveří ve sklárně Ladi Breznického. Samozřejmě nemůže chybět tanec pod šable! Písemné prameny o mužských mečových tancích jsou z konce 18. století a podle etnografů vznikly jako zvláštní mix obětních obřadů, dvorních turnajů a dovednostních soubojů strážců moravsko-uherské hranice.
Expozice masopustních masek a obchůzek z Hlinecka

Expozice masopustních masek a obchůzek z Hlinecka

Stálou Expozici masopustních masek a obchůzek z Hlinecka, které jsou od roku 2010 součástí světového nehmotného kulturního dědictví UNESCO, si můžete prohlédnout v památkové rezervaci Betlém v Hlinsku, v domku číslo 362.

Další aktuality

Festival muzejních nocí 2024: Jaké zážitky nabídne?

Již 20. ročník Festivalu muzejních nocí bude probíhat ve dnech 17. května až 15. června 2024! Fenomén muzejních nocí, konající se již po řadu let ve velkých evropských metropolích, patří ke stálým prezentacím kulturního dědictví, který si návštěvníci velmi oblíbili. Muzea a galerie nabízejí ve večerních a nočních hodinách kromě prohlídek svých stálých expozic a výstav také řadu doprovodných i kulturních programů a stávají se místy mimořádných a nečekaných zážitků a setkávání. Festival navazuje na Mezinárodní den muzeí, který od roku 1977 každoročně připadá na 18. května.
Kultura

Svatý Vojtěch – český světec, jehož hlavu uvařili Prusové

Na 23. dubna připadá svátek svatého Vojtěcha, českého světce z rodu Slavníkovců, druhého pražského biskupa a v neposlední řadě mučedníka, který přišel o život ve východním Pobaltí. K tomuto dni, který připomíná Vojtěchovu mučednickou smrt, se váže řada jarních pranostik o předpokládaném vývoji počasí a úrodě.
Kultura

Kam v Česku za knihami?

Kam vyrazit, když milujete knihy? Nejen do knihovny a knihkupectví... Můžete se vydat do muzeí, expozic a klášterních knihoven se spousty starých zajímavých svazků. Víte, že 23. duben je Světovým dnem knihy a autorských práv? Objevujte s námi radost a požitek z četby i poznávání. Vyberte si ze zajímavých výletů: například do benediktinského kláštera v Rajhradě, kde najdete Památník písemnictví na Moravě nebo do Památníku národního písemnictví v bubenečské Petschkově vile. Víte, že jeden z nejosobitějších českých spisovatelů, Bohumil Hrabal, má expozici v Nymburce a ve vile ve Strži na Příbramsku naleznete muzeum Karla Čapka?
Kultura

Jazz, česká jazzová scéna a tipy, kam se vypravit za jazzovou hudbou

Co mají společného Jaroslav Ježek, Louis Armstrong, Frank Zappa, Rudy Linka, Ondřej Pivec, Jamie Cullum, Suchý & Šlitr nebo Jiří Stivín? Je to jazzová hudba, hudební žánr, jehož počátky sahají až do Spojených států konce 19. století. Máte nápad, jak oslavit 30. dubna Mezinárodní den jazzu? Zkuste to s Kudy z nudy: ukážeme vám, kde najdete nejlepší jazzové kluby, festivaly a akce!
Kultura

Kalendář 2024: Jízdy králů, slavnosti a otevírání studánek aneb kde oslavíte letnice

Letnice či svatodušní svátky jsou zahalené tajemstvím; možná jste o nich už někdy slyšeli, ale v běžných kalendářích vyznačené nebývají. Přesto v řadě evropských zemí, namátkou v Německu, Rakousku, Maďarsku, Belgii, Lucembursku, Nizozemí, Švýcarsku, Norsku, Dánsku, na Islandu a v Řecku bývá Svatodušní pondělí volný den. Co se tedy skrývá za slovem letnice?
Kultura

Korálky, čípky nebo tabulka čokolády: tipy na muzea a expozice, kde si něco sami vyrobíte

Patříte k těm lidem, kteří mají radost z tvoření? Anebo hledáte interaktivní expozice, kde se nebudete nudit vy, ani vaše děti? Pro oba případy má Kudy z nudy řešení: vyzkoušejte muzea a návštěvnická centra, kde si během vaší návštěvy můžete vyzkoušet, jak se co dělá. Hotový výrobek si pak můžete odnést s sebou domů na památku.
Kultura

Od kolébky ke kočárku: nahlédněte do expozic dobových kočárků

Patříte k milovníkům nostalgie, kteří si rádi prohlížejí krásné dobové věci, které sloužily našim prababičkám? Pak pro vás máme skvělý tip na výlet: podívejte se do některé z expozic věnující se dětským kočárkům! Nevěřili byste, kolik rozmanitých exemplářů svého druhu objevíte. Kam se za nimi podíváte vám prozradí Kudy z nudy.
Kultura

Cesty za uměním: tipy, kam se vypravit za moderním i středověkým uměním a kde objevíte nejcennější umělecká díla

Každoročně 15. dubna slavíme Světový den umění. Připomínáme si tak 15. duben 1452, kdy se narodil italský malíř a renesanční všeuměl Leonardo da Vinci. S Kudy z nudy můžete celosvětovou oslavu umění, talentu a tvořivosti prožít v některé z mnoha galerií – stačí si vybrat, co vás zajímá, o zbytek se postaráme my.
Kultura