Úvod > Aktuality > Masopust začíná aneb tipy, kam se vypravit na masopustní oslavy

Masopust začíná aneb tipy, kam se vypravit na masopustní oslavy

Vydáno 23. ledna 2019 Kultura
Masopust, fašank, ostatky – řeč je pořád o stejném svátku. Dříve jej provázely magické lidové obřady a fantastické pověry ohledně příští úrody, dnes si užijete zejména průvody veselých masek, zabíjačky a spousty dobrot. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat na některou z masopustních veselic! Už tento víkend 26. ledna zahajují masopustní veselí dvě akce: Masopust v Máslovicích a Letenské prase v Praze.
Je to trochu nespravedlivé – zatímco Vánoce a Velikonoce jsou zaznamenané ve všech kalendářích, o masopustu v nich nenajdete ani zmínku. Jistě, řeknete si, je to svátek rozverný a vlastně se slaví pokaždé jindy. Přesto i masopust má svá pravidla. Začíná 6. ledna na Tři krále a končí masopustním pondělím, úterým a Popeleční neboli Škaredou středou, čtyřicet dní před Velikonocemi, letos tedy 6. března. A pak?

Pochováním basy v úterý večer končí legrace, tancovačky, zabíjačky a radovánky, a naopak začíná období odříkání, půstu a střídmosti. Takže je nejvyšší čas vybrat místo, kam se letos podíváte!
 

Masopustní oslavy ve stylu UNESCO

Masopust MáslovicePodobně jako Jízda králů, tanec slovácký verbuňk nebo sokolnictví se i masopustní průvody staly jednou z položek nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Zatímco jízdy králů a verbuňk jsou typické zejména pro Slovácko a Hanou, masopustní oslavy se do dnešních dnů v téměř nezměněné podobě udržely na Hlinecku. Do masek se tu sice dodnes většinou převlékají pouze muži, ale termíny akcí se přizpůsobily dnešní době a pořádají se proto hlavně o víkendech.

Už v sobotu 26. ledna rozveselí masopust středočeské Máslovice. Na programu je zabijačka na návsi, prodej čerstvých zabijačkových dobrot, teplé nápoje, soutěž v pojídání jitrnic a samozřejmě také průvod masek obcí s hudbou.

Hned za týden, 2. února vypukne Masopust na Veselém Kopci v Hlinsku, kde průvod a všechny tradiční masky připravuje masopustní skupina ze Studnic. O dva týdny později 16. února se bude konat Staročeský masopust v Hamrech, obci jenž má své obchůzky zapsány na seznam UNESCO. Průvodu se účastní tradičně 21 masek, za které se převlékají výhradně muži. Jsou vedeni laufrem, ženou, za nimi kobyly, rasové, židi, kominíci a slamění. Tradiční obchůzky pod patronátem UNESCO se konají také každoročně ve vsi Vortová. Letošní masopustní obchůzky ve Vortové se pořádají v sobotu 2. března. Koho zajímaví masopustní maškary, zvyky a tradice hlouběji, neměl by minout stálou expozici věnovanou masopustním obchůzkám z Hlinecka, která se nachází v památkové rezervaci Betlém v Hlinsku, v domku číslo 362. Během ledna a února je tu otevřeno denně kromě pondělí, vstupné stojí 30 korun.

V řádném termínu letošního masopustu, tedy od pátku 1. do půlnoci 5. února, se odehraje festival masopustních tradic Fašank ve Strání na Uherskobrodsku. Uvidíte více než stovku účinkujících v krojích, v čele s magickým slaměňákem, prastarý mečový tanec fašankářů, uslyšíte množství lidových písní a ochutnáte spoustu dobrot. V sobotu 2. března se navíc můžete podívat na Den otevřených dveří v blízkých sklárnách Květná.
 

Masopust v Praze

MasopustI v hlavním městě se bude masopust jak se patří oslavovat. K masopustním oslavám patří tradičně spousta jídla, průvody v maskách a všeobecné veselí. V Praze se  již tradičně pořádá mnoho masopustních oslav a průvodů. Už tento víkend se můžete zúčastnit oblíbené akce s názvem Letenské prase aneb zabijačka v muzeu, která slibuje v sobotu 26. ledna již XII. ročník tradiční slavnosti v Národním zemědělském muzeum Praha spojený s ukázkami práce řezníků při klasické české zabíjačce.

V sobotu 9. února se bude masopust slavit ve Kbelích. Na Stanici přírodovědců pak mohou děti přijít 26. února, aby od 15 hodin, aby poznaly masopust očima biologa - uvidí dělící se kvasinky na kynutý koláč, svalová vlákna a další biologické objekty související s oslavou masopustu.

Malostranský masopustTradice první republiky při masopustních oslavách uvidíte na Toulcově dvoře, který připravil na sobotu 2. března bohatý program. Čeká vás zde výroba masek, masopustní průvod starou Hostivaří, prohlídka Špýcharu, tradiční scénka "poprava kobyly" či "pochovávání basy". Mimoto je připraveno spousta her, tanec, zpěv a soutěže pro malé i velké.

Pozadu nezůstávají ani městské části. Ty připravují program v tradičním masopustním termínu, leto s tedy na začátku března. Hlavní oslavy masopustu v Praze pak vypuknou v sobotu 2. března, a to v Karlíně, na Letné, na Malé Straně i na Žižkově, kde bude trvat až do 5. února.

Děti si užijí zábavu také v neděli 3. března v klubu Klamovka. Zde je čeká masopustní karneval s promenádou masek plný tance a zábavy.


Masopust v ulicích Českého Krumlova

Český Krumlov masopustPestrobarevný průvod masek, pouliční kejklíři a muzikanti, dobré jídlo a pití - tradiční masopustní veselí zažijí obyvatelé a návštěvníci Českého Krumlova od soboty 2. do úterý 5. března.

Krumlovský masopust odstartuje letos v sobotu 2. března v 10:00 hod. v Klášterech Český Krumlov. Zde můžete po celý den nejen ochutnávat tradiční slané i sladké masopustní pochutiny, poslouchat tradiční lidovou hudbu, ale dát i průchod vlastní fantazii a tvořivosti. Letos se totiž tradičního průvodu maškar (dne 5. března) můžete zúčastnit i vy a vaše děti! Buďte proto na průvod dobře připraveni a přijďte si 2. a 3. března vyrobit nejrůznější maškarní masky inspirované tématem „Republika v rytmu swingu“. K tradičnímu masopustnímu průvodu samozřejmě patří hudba, ruchy a rytmika, takže se můžete těšit i na výrobu nejrůznějších rytmických nástrojů.

Masopust v KrumlověVíkendový program pokračuje 2. a 3. března masopustním jarmarkem a ukázkou řemesel v Klášterech. Součástí jarmarku bude v rámci řemeslné soboty i otevření mnoha řemeslných dílen! Přijďte se naučit dovednostem našich předků od hrnčíře, brašnáře, sedláře, kováře, pekařky, barvířky či sklářky a vytvořte si společně s vašimi dětmi tradiční řemeslný výrobek. Jarmark a řemesla na Klášterním dvoře oživí pod lípou originální harmonikářské duo Fanda a Martin z Českého Krumlova! Nebude chybět ani tradiční sobotní masopustní veselice v restauraci pivovaru Krumlov (Eggenberg). Můžete se těšit na zabijačkové hody s ochutnávkou zabijačkových specialit. Dobroty ze zabijačky si budete moci na místě také zakoupit a odnést si s sebou domů.

Krumlovský masopustTradiční masopustní průvod masek vyrazí do ulic v úterý 5. února v 16.00 hodin od ZUŠ v Kostelní ulici. Za veselého vyhrávání muziky se budou účastníci v maskách představovat na mnoha zastaveních v centru města různorodým programem a koledováním, odměnou jim za to bude pohoštění ve formě koblih, koláčků a dalších dobrot. Žáci výtvarného oboru ZUŠ připravují 50 nových masek na téma „Republika v rytmu swingu“, masky jsou inspirovány výročím naší vlasti, významnými počiny či produkty naší historie i hudbou první republiky.
 

Oslavy v Ostravě, Rožnově a Hustopečích

Průvod masek a zabíjačku spojenou s ochutnáváním nejrůznějších specialit i vín z místních sklepů si užijete v sobotu 2. února při hustopečském masopustu na Turhandlích.

V sobotu 16. února ovládne masopustní veselí také Slezskoostravský hradOstravě, kde čekají ukázky lidových zvyků, rej masopustních masek, lidové písničky a samozřejmě spousta dobrého jídla. Vstupné pro dospělé stojí 80 korun, pro děti, studenty a seniory polovinu, ovšem kdo dorazí v masopustní masce, bude mít vstup zdarma!

V sobotu 23. února se můžete zúčastnit masopustních obchůzek v Dřevěném městečku v rožnovském skanzenu; i tady samozřejmě ochutnáte z pestré nabídky zabijačkových výrobků, kterou pro vás připravili mistři řeznického řemesla.
Expozice masopustních masek a obchůzek z Hlinecka

Expozice masopustních masek a obchůzek z Hlinecka

Stálou Expozici masopustních masek a obchůzek z Hlinecka, které jsou od roku 2010 součástí světového nehmotného kulturního dědictví UNESCO, si můžete prohlédnout v památkové rezervaci Betlém v Hlinsku, v domku číslo 362.