Úvod > Výlety > Výpravy za kuriozitami > Výlet za kuriozitami do Ostravy: sopka, pohádkový orloj, venuše a horníci

Výlet za kuriozitami do Ostravy: sopka, pohádkový orloj, venuše a horníci

Vydejte se s Kudy z nudy na dobrodružnou výpravu do Ostravy! Metropole Moravskoslezského kraje je pulzující místo plné zajímavých příběhů a také novinek a kuriozit. Ukážeme vám Ostravu shora i zdola, a to jak fantastické industriální památky, tak stavby, které mohou jiná města jen závidět.
Vydejte se s Kudy z nudy po stopách podivností, legrácek i osobností a poznejte Ostravu tak, jak ji ještě neznáte! Začít můžete pod zemí a hluboko v historii, a to v Landek Parku, přímo v areálu hornického muzea. Právě tady byla objevena takzvaná Petřkovická či Landecká venuše. Je přes 22 000 let stará a unikátní není jen tím, že je vyřezaná z krevele, ale také svými tvary. Jediná štíhlá venuše v Evropě ve zvětšené podobě zdobí společně se sochami mamuta a pravěkých lovců místo, kde byla v roce 1953 objevena.
 

Landek Park a jiný pohled na město

V Landek Parku se děti svezou hornickým vláčkem, společně si prohlédnete Hornické muzeum, sfárate těžní klecí dolů do šachty jako skuteční havíři, a pak zamíříte k další ostravské kuriozitě: na vyhlídkovou věž Nové radnice. Budova Nové radnice se může pochlubit hned několika nej, to hlavní ale poznáte na vlastní oči při pohledu z 85,6 metrů vysoké věže. Černé město? K smíchu! Ostrava je plná stromů, za nimiž se zvedá impozantní pásmo Beskyd s Lysou horou. Fanoušky technických vychytávek navíc nadchne adrenalinová jízda stále funkčním páternosterem z roku 1928!
 

Sýkorák aneb most s tankem

Každé město má svůj ikonický most. Pro Ostravu je to ocelový nýtovaný obloukový most Miloše Sýkory aneb Sýkorák. Spojuje moravskou a slezskou část Ostravy a je pojmenovaný po hrdinném odbojáři. Za druhé světové války během osvobozování města Miloš Sýkora (1920–1945) zabránil odpálení podminovaného mostu a nacisté ho za to zastřelili. Poblíž se nachází Sýkorův pomník a památník osvobození se sovětským tankem, který jako první vjel při osvobozování 30. dubna 1945 na území Ostravy.
 

Sopka v centru města

Kdysi se o Ostravě mluvilo jako o černém městě a ocelovém srdci republiky. Ty časy jsou dávno pryč, do dolů fárají jen turisté a haldy jsou porostlé zelení. Třeba jako takzvaná sopka v centru města, halda Ema. Od Sýkorova mostu vás až na její vrcholek dovede žlutá značka, zažijete netradiční výhled na celé město a panorama hor v dálce. Kopec navršený z vytěženého materiálu z uhelných dolů ale stále hoří, takže se vyplatí dívat také na zem, kde tu a tam ze země stoupá dým.
 

Hrad, orloj, liška Bystrouška a Klimtova Judita

Do centra Ostravy se vydejte kolem Slezskoostravského hradu. Možná vás překvapí, že kvůli poddolování klesl asi o 16 metrů níž. Dějiště románů Karin Lednické, šikmý kostelKarviné, se sice do země zanořil ještě hlouběji, ale po návštěvě Slezskoostravského hradu budete vědět, že to rozhodně není jediná budova s takovým osudem.Za řekou Ostravicí vás čeká pohádkový orloj na budově Divadla loutek. Ve třech oknech se střídá šest vyřezávaných pohádkových postav, a to každou sudou hodinu, od osmi hodin ráno do osmi hodin večer.

O kuriozity není nouze ani v centru města: zastavte se třeba na Jiráskově náměstí, kde je socha hudebního skladatele Leoše Janáčka, chovající na klíně lišku Bystroušku. Zastavit se můžete u katedrály Božského Spasitele, což je druhý největší chrám na Moravě a ve Slezsku, a v Domě umění. Chloubou ostravské galerie výtvarného umění je obraz Gustava Klimta Judita.
 

Galerie Plato, Stodolní a Malá Kodaň

Další povinnou zastávkou milovníků umění je Plato, ostravská městská galerie současného umění. Sídlí ve dvou zajímavých budovách: hlavní výstavy se konají v rekonstruovaných památkově chráněných městských jatkách z konce 19. století, bývalý hobbymarket z konce 20. století slouží pro vzdělávací a kulturní pořady. Hned za rohem je další z ostravských nej, ikonická Stodolní se spoustou barů, hospod a kaváren. Už dávno to ale není jediná ostravská párty ulice, čile jí sekunduje Malá Kodaň a bary, kluby a restaurace v blízkosti Kostelní ulice a Havlíčkova nábřeží.
 

Co ještě vidět v Ostravě?