ÚvodAktualityČesko mezi řádky: Šikmý kostel, Karviná a Karin Lednická
Životní styl

Česko mezi řádky: Šikmý kostel, Karviná a Karin Lednická

Poslechněte si audio verzi článku
Románová trilogie Šikmý kostel Karin Lednické otevřela zapomenutou kapitolu našich dějin a změnila pohled na město, které téměř zmizelo z mapy – starou Karvinou. Z příběhu zasaženého důlním neštěstím se stal kulturní fenomén, který ožil nejen v knihách, ale i na divadelních prknech. Společně s ním ožila i paměť města, které zmizelo. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat k šikmému kostelu u Karviné, skutečné památce, která románu dala jméno.
Některá města mizí pomalu – tiše, v prachu času. Jiná zmizí naráz a beze stop. A pak jsou ta, která nezmizí úplně a zůstávají s lidmi jako vzpomínka, jako varování, jako příběh, který si zaslouží být vyprávěn.

Karin Lednická (*1969) se v Karviné narodila, vyrostla v Havířově a nyní žije v Ostravě. Své knihy vydává ve vlastním nakladatelství Bílá vrána, které samo o sobě působí jako literární akt nezávislosti. Když v roce 2020 vydala první díl své trilogie, netušila, že probudí tolik emocí a zájmu. Šikmý kostel se stal čtenářským hitem, dostal se do seznamů doporučené četby a na Kudy z nudy jsme ho samozřejmě zařadili do seriálu Česko mezi řádky.
 

Příběhy zmizelého města

Román zároveň otevřel diskusi o zapomenutých kapitolách našich dějin. Příběh ztracené staré Karviné se stal mostem mezi minulostí a dneškem. Čtenáři oceňují nejen autenticitu a jazykovou věrnost, ale také způsob, jakým spisovatelka pracuje s pamětí místa a hlasem těch, kteří byli historií umlčeni. Trilogie má silný dokumentární základ a zároveň poetiku, která citlivě propojuje osobní osudy s osudem regionu. I to přispělo k mimořádnému ohlasu: knihy se dočkaly několika dotisků, čtou je studenti, senioři, lidé z Karviné i ti, kteří o městě nikdy dřív neslyšeli.
 

Karviná – město, které se propadlo

Na začátku 20. století byla Karviná město plné života s radnicí, pivovarem, hotely i plovárnou. Stál tu zámek Solca a dva kostely, rozvíjely se živnosti, obchody, spolková i kulturní činnost. Pak ale přišlo uhlí, a to, co bylo hybnou silou překotného rozvoje, nakonec vzkvétající město navždy zničilo. Vinou lidské hamižnosti, poddolování, poklesů terénu a demolic se téměř celá stará Karviná pomalu propadala do země, až docela zmizela. Trosky domů zarostly trávou, ulice si vzal zpátky les. Vzpomínky byly nuceně vymazány, lidé odsunuti a přesídleni.
 
Dnešní Karviná vznikla sloučením několika obcí až po druhé světové válce o něco dál směrem na severovýchod. Jen kostel sv. Petra z Alkantary dál ční šikmo k nebi jako poslední připomínka ztraceného města, které se kvůli neřízené těžbě uhlí začalo propadat a nakonec bylo srovnáno se zemí.
 
Postupné proměny šikmého kostela jsou zaznamenány i na obálkách tří románů – kostel vidíme v proměnách času, od jádra hornického městečka až po stavbu divně zabořenou do země. Jak k tomu došlo? Ještě před sto lety kostel stával na kopci, na kterém v zimě sáňkovaly děti. Během pár desetiletí ale půda pod ním kvůli poddolování poklesla téměř o čtyřicet metrů. Kostel měl namále a dokonce byl určen k demolici. Po rekonstrukci se sice opět zaskvěl v celé kráse, jen na kopeček ho už nikdy nikdo nevrátí. Ten zmizel podobně jako město, které se rozkládalo kolem něj.
 

Literární hrdinové a reálná historie

Ze šikmého kostela se díky románu Karin Lednické stal symbol, místo setkávání a také výchozí bod pro tematické vycházky po stopách Barbory, Julka, Ludwika a dalších postav románu. U kostela najdete informační panel a mapu zmizelého města s detailními popisy dolů, dělnických kolonií, pivovaru, nádraží, obchodů a dalších míst, jimiž v knížce procházíte mezi řádky.
 
Trilogie Šikmý kostel začíná obrovským důlním neštěstím roku 1894, při němž zahynulo přes 200 mužů a drsně zasáhlo do života obyvatel celého kraje. I další příběhy pak jsou postavené na skutečných událostech, donedávna pečlivě skrytých ve třinácté komnatě české historie. Hrdinové románu se snaží přežít v těžké době. Stíháni nemilosrdnými ranami osudu na pozadí událostí zmítajících jejich životy, domovy i celou Evropou, důlními neštěstími a společenskými změnami, bojují o živobytí a často i o holé přežití. V druhém a třetím díle sledujeme proměnu společnosti, nástup totality, kolektivizaci, ale také osobní příběhy naděje, lásky i rezignace. Poslední díl pak zachycuje definitivní zkázu původního města v 60. letech 20. století.
 
Karin Lednická ve svém románu nechává promluvit ty, kteří bývají v učebnicích opomíjeni – horníky, ženy v domácnosti, děti. Vše je podáno a zachyceno jazykem, který věrně odráží místní dialekt a mentalitu. Autorka často zmiňuje, že důkladně pracovala s archivními materiály, svědectvími pamětníků a konzultacemi s historiky. Výsledkem je text, který nejen dojemně vypráví, ale i vzdělává a zachraňuje paměť místa, které by jinak zmizelo v kolektivním zapomnění.
 

Divadlo: přepis emocí na jeviště

Strhující román Karin Lednické uvedlo v roce 2022 ve světové premiéře Divadlo Petra BezručeOstravě. Adaptaci knihy, která se stala absolutním vítězem v anketě Kniha roku 2020, vytvořila přímo pro toto divadlo uznávaná dramatička Anna Saavedra. Adaptace kroniky ztraceného města posunula příběh ještě dál. Postavy, které lidé dosud znali jen z knihy, najednou ožívaly před očima – s ostravským přízvukem, emocemi a gesty. Inscenace vracela diváky do doby, která nebyla jen dekorací, ale bolestně živým svědectvím. Každé gesto, každá věta rezonuje jinak, když se odehrává před divákem v reálném čase. „Je velmi příjemné, když za vámi přicházejí lidé, někteří třeba i se slzami v očích, protože je to jejich příběh a říkají vám ´tohle je o nás, děkujeme´. To jsou velmi emotivní chvíle a je to potvrzení toho, jak moc to bylo potřeba,” řekla o představení Karin Lednická.
 

Šikmý kostel je příběh o naději

Divadelní zpracování v Divadle Petra Bezruče potvrdilo sílu příběhu, který nelze uzavřít mezi obálky knížky, ale kvůli předčasnému úmrtí herce Norberta Lichého (1964–2024), místního rodáka a velkého patriota, přišla po dvou letech derniéra. Po jeho smrti byla inscenace stažena z repertoáru. V představení excelovaly zejména Barbora Křupková a Markéta Matulová, která si svým výkonem vysloužila nominaci na Cenu Thálie.

Nemusí vám ale být líto, pokud jste Šikmý kostel na jevišti neviděli. Unikátní představení si našlo cestu i k divákům mimo divadelní sál a je jedním z nejsledovanějších na platformě Dramox.cz. „My si neuvědomujeme, jak dobře se máme,“ shrnuje Karin Lednická hlavní poselství románu i úspěšného představení, které si získalo srdce diváků po celé republice. „Šikmý kostel je příběh o naději, o schopnosti si ji uchovat, o nezdolnosti člověka, o ochotě přebrodit se tím vším špatným a doufat, že jednou bude zase líp.“
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Věda a historie není nuda: šlechtické rody coby úspěšní průmyslníci

Věda a historie není nuda: šlechtické rody coby úspěšní průmyslníci

Jaké byly příběhy průmyslníků ze známých šlechtických rodů? Co založili Thurn-Taxisové a co Harrachové, ve které oblasti vynikli Larisch-Mönnichové a se kterým městem jsou spojené osudy rodu Salm-Reifferscheidtů? Jedinečné příběhy nejznámějších českých průmyslníků ze šlechtických rodů vám představíme na Kudy z nudy.

Divadlo Petra Bezruče Kultura

Divadlo Petra Bezruče

Divadlo Petra Bezruče je ostravské komorní divadlo, které svůj dramaturgický plán směřuje zejména k mladým diváků a všem, kteří se nebojí aktuálních témat a netradičních zpracování. "Bezruči" často hostují v mnoha městech České republiky i v zahraničí.

POHO Park – důl Gabriela v Karviné Památky

POHO Park – důl Gabriela v Karviné

Projekt POHO Park usiluje o vybudování důstojného centra pohornické krajiny, které nabídne zázemí nejen návštěvníkům dolu Gabriela, ale také přilehlého kostela sv. Petra z Alkantary. Vzniknout by měl do roku 2027.

Kostel sv. Petra z Alkantary – unikát v Karviné Památky

Kostel sv. Petra z Alkantary – unikát v Karviné

V místě centra původního města Karviná, dnes Doly, najdeme kostel postavený v roce 1736 v barokním slohu, který je zasvěcený sv. Petru z Alkantary. Kostel je známý také pod pojmem "šikmý" kostel v Karviné.

Poznejte Těšínské Slezsko – pestrou mozaiku turistických cílů pro každé roční období

Poznejte Těšínské Slezsko – pestrou mozaiku turistických cílů pro každé roční období

Láká vás východ České republiky? Beskydy, horalé? Chcete poznat krajinu kolem Šikmého kostela? Nejvýchodnější cíp České republiky nabízí nespočet zajímavých míst a zážitků. Ať se tam vydáte jako turisté, cykloturisté nebo za poznáním, nebudete litovat.

Zámek Fryštát v Karviné Památky

Zámek Fryštát v Karviné

Dominantou města Karviná je zámek Fryštát. Empírový zámek je jedinečnou památkou svého druhu v ostravském regionu a představuje opravdový unikát, který byl původně předurčen k výlučné industrializaci.

Česko mezi řádky: Životice, obraz (po)zapomenuté tragédie a Karin Lednická

Česko mezi řádky: Životice, obraz (po)zapomenuté tragédie a Karin Lednická

Trilogie Šikmý kostel spisovatelky Karin Lednické (*1969), s poutavým vyprávěním o životě v době skutečné dramatické proměny jednoho města a okolní krajiny na Severní Moravě, zaujala řadu čtenárů. V knize Životice: obraz (po)zapomenuté tragédie bestsellerová autorka zavádí čtenáře do okolí Havířova za vzpomínkami na tragédii z druhé světové války. Pojďte se tam podívat společně s portálem Kudy z nudy v seriálu Česko mezi řádky.

Česko mezi řádky

Česko mezi řádky

Vydejte se s Kudy z nudy mezi řádky a objevujte zákoutí, která znáte z knížek.

Ostrava

Ostrava

Objevte město, které překvapí a poznejte proměnu bývalé ocelářské velmoci na vlastní kůži! Protože současná Ostrava, to jsou historické památky, secesní perly i industriální architektura, a k tomu bohatý výběr aktivit pro volný čas.

Česko mezi řádky: Literární ceny Magnesia Litera 2002–2024

Česko mezi řádky: Literární ceny Magnesia Litera 2002–2024

Nejoblíbenějším koníčkem řady lidí je četba. Čteme doma i na výletech, v parcích i v knihovnách, v knihkupectvích, v posteli, u vody i u moře. Zkrátka všude. Možnost strávit volnou chvilku s knížkou je pro spoustu z nás jedním z nejlákavějších způsobů trávení volného času. Hledáte na Kudy z nudy tipy, co číst? Vyzkoušejte vítěze knižních cen Magnesia Litera.

Výlet za kuriozitami do Ostravy: sopka, pohádkový orloj, venuše a horníci

Výlet za kuriozitami do Ostravy: sopka, pohádkový orloj, venuše a horníci

Vydejte se s Kudy z nudy na dobrodružnou výpravu do Ostravy! Metropole Moravskoslezského kraje je pulzující místo plné zajímavých příběhů a také novinek a kuriozit. Ukážeme vám Ostravu shora i zdola, a to jak fantastické industriální památky, tak stavby, které mohou jiná města jen závidět.

Karavanem od jara do zimy: po Ostravě a jejím okolí

Karavanem od jara do zimy: po Ostravě a jejím okolí

Na dovolenou v karavanu se většinou vydáváte k moři nebo do hor, ale co když se děje něco zajímavého v Ostravě? Do metropole Moravskoslezského kraje se můžete bez obav vydat s přívěsem nebo obytným autem. Na Kudy z nudy vám poradíme, kde zastavit, co vidět i kam se vypravit na výlet do okolí.

Karviná

Karviná

Dnešní Karviná není stará Karviná, protože ta zanikla při těžbě černého uhlí. Místo, kde stála původní osada, připomíná nakloněný barokní kostel sv. Petra z Alkantary, který po poddolování i s okolím poklesl o 36 m. Kromě toho můžete navštívit také empírový zámek s parkem či lázně Darkov.

Havířov

Havířov

V Česku se města a vesnice „na zelené louce“ nestaví příliš často, zejména v posledních staletích. Pověstnou výjimku představuje Havířov, s osmdesáti tisíci obyvateli dvanácté největší město u nás. Byl založen v roce 1955 jako hornické sídliště v prostoru mezi několika menšími vesnicemi.

Česká Pisa aneb 10 tipů na nejšikmější věže v Česku

Česká Pisa aneb 10 tipů na nejšikmější věže v Česku

Toužíte mít v albu fotku, na níž „podpíráte“ šikmou věž v Pise, aby nespadla? Pořiďte si podobný snímek s ještě šikmější stavbou, která se vinnou poddolování propadla o 37 metrů! Mimo kostela sv. Petra z Alkantary v Karviné máme u nás za humny takových staveb ještě několik. Pojďte je společně s Kudy z nudy prozkoumat! Dostanete se tak třeba do Domažlic, Ústí nad Labem i do Prahy.

Další aktuality

Rododendrony v Zoo Ostrava se staly součástí Národních sbírek Unie botanických zahrad ČR

V Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava můžete vídět jednu z největších sbírek rododendronů a azalek v České republice a na Slovensku. Kolekce těchto nápadně kvetoucích rostlin čítá téměř 8 000 exemplářů a zahrnuje přibližně 530 druhů a kultivarů. Nově byla přijata mezi Národní sbírky pod záštitou Unie botanických zahrad ČR.  Rododendrony a azalky jsou v ostravské zoologické zahradě k vidění doslova na každém kroku.
13. červen 2025 15:47
Příroda, Moravskoslezský kraj

Projeďte se parním vlakem na Osoblažsku

Patříte k lidem, kteří milují jízdu vlakem? A což teprve, když se jedná o vláček parní! Přesně takový zážitek v čele s mašinkou, které stpoupá z komína oblak bílé páry si můžete dopřát během letních víkendů na Osoblažsku. Tady, v podhůří Jeseníků, se totiž nachází unikátní úzkorozchodná dráha, která je jediná svého druhu v Českém Slezsku. Trať vede z Třemešné ve Slezsku (napojení na normálněrozchodnou trať z Krnova do Jeseníku) přes Slezské Rudoltice do Osoblahy. Parní vláčky tu na vás budou čekat do konce června každou sobotu, v červenci a srpnu pak i v neděli.
8. červen 2025 7:47
Zážitky, Moravskoslezský kraj

Zoo Ostrava bude plná vůně medu – koná se tu medobraní!

Sobota 7. června 2025 bude v ostravské zoologické zahradě věnována včelám a včelaření. Uskuteční se zde tradiční medobraní a pro děti i dospělé budou připraveny rozmanité včelí aktivity, při nichž se dozvědí, k čemu se používá medomet, co je to voština, jak dlouho žije včelí dělnice a další zajímavosti. Vzhledem k alarmujícímu úbytku těchto významných opylovačů představí zoo i vlastní aktivity k ochraně včel, ale také čmeláků a dalších druhů hmyzu.
6. červen 2025 17:04
Příroda, Moravskoslezský kraj

Poznejte kulturní bohatství nejmenší historické části naší země – Slezska

Slezsko je historická země na severovýchodě České republiky. Velkou většinou leží v Moravskoslezském kraji, jeho západní konec na Jesenicku pak v kraji Olomouckém. V podstatě se jedná o část Slezska, která českým zemím zůstala po slezských válkách. Většina Slezska dnes patří Polsku malý jihovýchodní díl je součástí České republiky (České Slezsko) a okrajová území na západě zasahují do Německa. Název Slezsko je odvozen pravděpodobně od kmene Slezanů, kteří jsou vedle Opolanů, Dědošanů a Holasiců poprvé zmiňování v tzv. Geografu bavorském z 1. pol. 9. století ve výčtu etnik při východní hranici franské říše. Českého Slezsko je jednou z historických českých zemí z období Rakouska-Uherska. Měla status korunní země a byla označována jako Rakouské Slezsko. Hlavním městem oblasti je Opava, dále do Slezska patří například Jeseník, Krnov, Hlučín, Český Těšín nebo Karviná. Tipy na ty nejzajímavější místa Českého Slezska vám přiblíží Kudy z nudy.
31. květen 2025 12:00
Kultura, Moravskoslezský kraj

Zámek Janovice otevírá veřejnosti novou prohlídkovou trasu zámeckých interiérů

Vůbec poprvé otevírá státní zámek Janovice u Rýmařova prohlídkovou trasu s dobově zařízenými interiéry. Dosud návštěvníci viděli pouze prázdné salony a místnosti bez mobiliáře a dalšího vybavení. Nová prohlídková trasa, která se otevře v sobotu 31. května 2025, představí soukromé i společenské prostory, ve kterých žila rodina Františka z Harrachu. Nová prohlídková trasa zavede návštěvníky do východního a severního křídla zámku, kde na ně čekají interiéry z počátku 20. století. Nabídne pohled do každodenního života tehdejší šlechty i poutavý příběh spojený s klíčovými momenty světových dějin.
31. květen 2025 11:13
Památky, Moravskoslezský kraj

Zámek v Hradci nad Moravicí představuje Poklady hradeckého zámku

Zámek Hradec nad Moravicí chystá pro své návštěvníky druhou část expozice s názvem Poklady hradeckého zámku. Pět místností nově vybavených bude poprvé k vidění v sobotu 31. května. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, co nového na zámku uvidíte.
28. květen 2025 11:18
Památky, Moravskoslezský kraj

Kde se ukryjete před davy turistů? Zkuste neprozkoumaná zákoutí Těšínských Beskyd

V severovýchodní části severní Moravy a Slezska v pohraniční oblasti, leží Těšínské Slezsko, které přímo sousedí s Polskem a Slovenskem. Region spojuje řeka Olše, která na území České republiky vtéká u obce Bukovec a její horní tok plyne kolem Jablunkova a Třince. Klenotem regionu jsou Těšínské Beskydy, kde naleznete řadu krásných míst a, na rozdíl od známějších Moravskoslezských Beskydy, množství neprozkoumaných zákoutí. Užijte si výlet či dovolenou v místech, kde široko daleko nikoho nepotkáte.
28. květen 2025 8:00
Letní sporty, Moravskoslezský kraj

Sezonu u Vrbického jezera v Bohumíně odstartují závody dračích lodí

Sezona vodních aktivit právě startuje. U Vrbického jezera ji v sobotu 24. května 2025 zahájí divácky atraktivní závody dračích lodí. Okolí jezera a zázemí pro turisty se neustále vylepšuje, například se podařilo dokončit okruh pro bruslaře a cyklisty. Půjčovna lodiček a šlapadel otevře až v úplné letní sezoně na konci června.
21. květen 2025 8:08
Letní sporty, Moravskoslezský kraj