Úvod > Výlety > Výlety za každého počasí > Karavanem od jara do zimy: na pohodovou dovolenou k Vranovské přehradě

Karavanem od jara do zimy: na pohodovou dovolenou k Vranovské přehradě

Vydejte se s Kudy z nudy na toulky s obytňákem po nejzápadnějších výběžcích Znojemska! Čeká vás oblíbená rekreační oblast, jejímž srdcem je Vranovská přehrada, krásné hrady a zámky, skvělé koupání i gastronomické zážitky.
Oblíbeným letním cílem pro dovolenou na jižní Moravě je Znojemsko a Vranovská přehrada. Místní kempy patří v anketách mezi nejvyhlášenější, jsou tu vynikající podmínky pro koupání a pestré sportovní vyžití, okolí je protkané sítí turistických i cyklistických tras. Na nich také objevíte ty nejkrásnější vyhlídky: silnice totiž kolem přehrady téměř nevedou. Kudy z nudy proto doporučuje vybrat si pro karavan jedno místo a z něj se vydávat na výlet do okolí – pěšky, na kole anebo třeba na lodi.
 

Vranovská přehrada: kde se ubytovat?

Pěkné letní dny plné koupání na Vranovské přehradě si užijete hlavně v kempu Vranovská pláž. Platí to i pro ty, kteří jindy dávají přednost expedičnímu stylu s kempováním na divoko. Proč? Za prvé podobně jako v jiných oblíbených turistických oblastech je i kolem Vranovské přehrady takových míst podle aplikací pro karavanisty velmi málo, za druhé nemusíte ztrácet čas s hledáním vhodného místa ke koupání. A konečně za třetí, jedině jako ubytovaní hosté můžete využívat turistickou kartu ZnojmoRegion+ a získávat nejrůznější dárky, slevy a bonusy. Kartu dostanete na recepci svého ubytovacího zařízení, a dokonce čím více nocí na Znojemsku strávíte, tím více benefitů získáte.

Kemp je rozdělený na klidnější a rušnější zónu, najdete tu místa na slunci i ve stínu stromů. A pokud se vám na Vranovské přehradě zalíbí, není nic jednoduššího než si včas zamluvit umístění karavanu na celou sezonu: takovou možnost nabízí nejenom kemp Vranovská pláž, ale i Camp Bítov.
 

Zajímavá místa v okolí Vranovské přehrady

Místo, které nejlépe vyhovuje vašim přáním, jste si tedy vybrali a ničím nerušená dovolená u vody může začít. Teoreticky z kempu nemusíte vytáhnout paty, ale to by byla škoda. Díky Bílé lávce, unikátnímu visutému mostu přes Švýcarskou zátoku, přezdívanému Vranovský Golden Gate, dojdete z campu Vranovská pláž pěšky do Vranova nad Dyjí a na krásný barokní zámek. Stejně snadno se lodí při pravidelných plavbách dostanete k hradu Bítov (i když výstup k hradu na vysokém útesu od přístaviště je trochu náročnější), další zajímavá místa v okolí se ale vyplatí objet karavanem.

Vypravit se můžete třeba do vesničky Lesná, kde zve k návštěvě 1. České muzeum motocyklů a galerie automobilových veteránů, podívat se můžete i na větrný mlýn.

Z Lesné se přes Horní Břečkov vydejte do Čížova, kde je Návštěvnické centrum Národního parku Podyjígeoparkem, památníkem železné opony a ukázkou pohraničních zátarasů. Zároveň odtud vede nejkratší trasa pro cyklisty i pěší k Hardeggské vyhlídce s výhledem do údolí řeky Dyje a na krásný středověký hrad Hardegg, vévodící stejnojmennému rakouskému městečku.
 

Vyhlídka na Vranov nad Dyjí, zatáčka zamilovaných a hrad Cornštejn

Přes Horní Břečkov pak dojedete do Lukova a zaparkujete na konci obce. Jste na místě, kde může začít váš pěší výlet do národního parku Podyjí se zastávkou na zřícenině hradu Nový Hrádek (tam a zpátky 6 km), anebo cyklistický výlet o kousek dál, třeba k vinici Šobes (celkem 16 km).

Úžasné výhledy na zámek Vranov nad Dyjí se otvírají z klikaté silnice, která vede do Vranova nad DyjíLesné. Ikonickým místem je hlavně Vyhlídka zamilovaných, kde zamilované dvojice na zábradlí a řetězy zavěšují visací zámky, aby tak symbolicky uzamkly svou věčnou lásku. Kousek pod vyhlídkou je malé místo k zastavení, ale musíte mít štěstí, aby tu zrovna bylo volné místo.

Přes vesničku Lančov pak dojedeme k dalšímu oblíbenému výletnímu místu u Vranovské přehrady, což je středověký hrad Cornštejn. Přímo u hradu je malý plácek pro pár aut, s karavany ale raději rovnou zamiřte na záchytné parkoviště asi 500 metrů směrem na Lančov. Romantický hrad nabízí úchvatné výhledy na přehradu, ve sklepení si prohlédnete mučírnu a šenk hradní posádky. Cornštejn, který spravuje Jihomoravské muzeum ve Znojmě, v létě oživují historické programy, šermířské duely a divadelní představení.
 

Zámek Uherčice a hrad Bítov

Od hradu Cornštejna vede přes Vysočany a Korolupy nejkratší cesta na půvabný zámek Uherčice. Leží nedaleko hraničního přechodu Vratěnín–Drosendorf a za sebou má časy, kdy mu dokonce hrozila demolice. Nyní se mu pomalu vrací někdejší lesk a máte jedinečnou možnost vidět nejenom ukázkovou památkovou obnovu, ale i její výsledky. Na návštěvu si vyhraďte dost času, k zámku totiž patří rozsáhlý park s několika romantickými stavbami, třeba s rozhlednou vybudovanou v 19. století v podobě umělé romantické zříceniny. Dnes je nejstarší kamenná rozhledna na Moravě po obnově opět přístupná pro návštěvníky!

Pokud jste to zatím nestihli lodí, cestou zpět se zastavte na hradě Bítov; z parkoviště kousek za restaurací Rumburak je to k hradu něco málo přes kilometr pěšky. Přes Zálesí se pak vrátíte zpět do kempu Vranovská pláž.
 

Stání u vinařů a pařba na Pařníku

Malebné Znojemsko znají hlavně milovníci vína a vinařské turistiky. Je sympatické, že vinaři budují u svých zařízení parkoviště a u nich velká stání, takže po ochutnávce vína můžete přímo na místě přenocovat i s karavanem. Takhle můžete vyzkoušet třeba vinařství Lahofer nebo vinařství Thaya.

Víno a další alkoholické i nealkoholické nápoje a koktejly ochutnáte také na Pařníku, v unikátním hudebním baru a kavárně. Houpe se přímo na vodě: jde totiž o loď, která před postavením Bílé lávky v letech 1981–1992 sloužila na Vranovské přehradě jako přívoz přes Švýcarskou zátoku. Dnes kotví přímo u Vranovské pláže a nabízí nejenom malé občerstvení, ale také zapůjčení paddleboardů.