ÚvodVýletyNa hrady a zámkyZ Písku na královský hrad Zvíkov: po souši i po vodě

Z Písku na královský hrad Zvíkov: po souši i po vodě

Klenot středověkého stavitelského umění, po staletí shlížející na soutok Vltavy a Otavy: to je gotický královský hrad Zvíkov. Kdysi se tyčil na skalách vysoko nad údolím, dnes se zrcadlí v hladině Orlické přehrady. Výlet můžete spojit s procházkou po jihočeském Písku. Víte, že se tu projdete po jednom z nejstarších kamenných mostů na světě?
Téměř každý, kdo přijede do Prahy, chce alespoň jednou přejít přes Karlův most. Totéž platí pro Písek, zvlášť když tamní Kamenný most je vůbec nejstarší dochovaný most v České republice. Stavět se začal v druhé polovině 13. století a pověst vypráví, že jej obyvatelé města chtěli pojmenovat po tom, kdo přes něj přejde jako první. Náhoda tomu chtěla, že nešlo o žádného z vážených měšťanů, ale zvědavého jelena, a tak se mostu dodnes občas říká Jelení.
 

Zážitky při návštěvě Písku

Most v PískuV Písku stojí za vidění například Sladovna plná fantastických výstav, na prohlídky láká Zemský hřebčinec a vypravit se můžete také na řadu městských slavností. Rok 1887 a dobu, kdy se Písek stal jedním z prvních českých měst s veřejným elektrickým osvětlením, připomíná stará elektrárna, vzácná technická památka. Mezi kuriozity se řadí hodiny na věži kostela Narození Panny Marie, kde malá ručička ukazuje minuty a velká hodiny. Kostel ale stojí za vidění i z jiného důvodu: stejně jako Kamenný most pochází z druhé poloviny 13. století a je dílem písecko-zvíkovské kamenické hutě. Ta brala materiál z místních lomů, například z Mehelníku, nejvyššího kopce Píseckých hor.

Značky tehdejších kameníků najdete na celém Písecku, od kostelů přes mosty až po královský hrad Zvíkov. Najdete je také na Hlízové věži z poloviny 13. století, která je nejstarší dochovanou stavbou Zvíkova. Je dvacet metrů vysoká, zdi jsou 3,5 metru silné a jméno dal věži tvar hrubě opracovaných kvádrů – hlíz. Víte, že kamenické značky někteří návštěvníci považují za tajemná poselství, psaná runovým písmem?
 

Zvíkov: klenot gotické architektury

hrad ZvíkovZvíkov je jedním z nejlépe dochovaných královských hradů z doby posledních Přemyslovců. Rád tu pobýval císař Karel IV. a než byl dostavěn hrad Karlštejn, byly právě tady uloženy korunovační klenoty.

Při prohlídce můžete obdivovat interiéry královského paláce s bohatou malířskou výzdobou a mimořádně půvabné nádvoří s ambity a arkádami. Podíváte se i do středověkých sklepení a do pozdně gotické kaple sv. Václava s oltářem Mistra zvíkovského Oplakávání. Kaple si zachovala původní podobu z 13. století a patří k nejkrásnějším raně gotickým interiérům v Česku. K návštěvě Zvíkova patří také okouzlující výhledy na soutok Otavy a Vltavy, během letních prázdnin se na hradě konají divadelní a šermířská vystoupení, výstavy a koncerty.
 

Výletní plavby, dobré pivo a zámek Orlík

Zámek OrlíkPři stavbě Orlické přehrady zmizelo zvíkovské podhradí pod hladinou a hrad, který původně stával vysoko na skalách, se rázem ocitl na břehu. Díky vodní nádrži se ale ke Zvíkovu pohodlně dostanete na lodi. Využít můžete některou z pravidelných plavebních linek, které kolem proplouvají od jara do podzimu.

Nejbližším okolím hradu sice kvůli skalám a vodě žádné stezky nevedou, ale o kousek dál najdete obec Zvíkovské Podhradí: stojí na trase, po které ke Zvíkovu přijedete směrem od Písku. K návštěvě a ochutnávce tradičních piv plzeňského typu i svrchně kvašených speciálů láká Pivovarský dvůr, jeden z nejstarších minipivovarů v Česku. Zároveň navazuje na dávnou slávu hradního pivovaru na Zvíkově, kde se pivo vařilo dlouhá staletí. A pokud by vás lákalo další šlechtické sídlo, zamiřte po souši nebo výletní lodí na gotický, renesančně upravený zámek Orlík. I on se podobně jako Zvíkov ještě před sto lety vznášel vysoko na skalách, dnes to k němu z přístaviště budete mít jen pár kroků. K procházkám láká rozlehlý anglický park s novogotickou Schwarzenberskou hrobkou.
 

Na zpátek do Písku

Pokud vám bude výlet na Zvíkov (cca 37 km) stačit a nepohrdnete svezením zpět do Písku vlakem, doporučujeme vám dojet ke stanici ČD Smetanova Lhota, jenž se nachází na trati Březnice – Písek. Kdo se nechá zlákat plavbou na Orlík, bude se muset buď vrátit zpět směrem na Zvíkov (cca 16 km) anebo k nejbližší vlakové stanici, což jsou Čimelice (cca 10 km).