!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Kam pojedete? > Jižní Čechy > Písecko-Blatensko > Zvíkovské Podhradí
Zvíkovské Podhradí
"> "> "> "> "> "> ">
+ Přidat foto

Zvíkovské Podhradí

Na starých německých mapách se místo dnešního Zvíkovského Podhradí objevuje osada Karlov aneb Karlsdorf, sousední maličká Komora aneb Minin a konečně Klingenberg – Zvíkov. Po stavbě Orlické přehrady skutečné podhradí zmizelo pod vodou a jméno převzal někdejší Karlov.

Zvíkovské Podhradí stojí nad hradem

Původní podhradí leželo pod hradem Zvíkov přímo na soutoku Otavy a Vltavy. Stávalo tu jen několik stavení, mlýn, hřbitov a kostelík sv. Mikuláše, zbořený během 19. století. Dnešní Zvíkovské Podhradí vzniklo nad hradem směrem k Písku na pozemcích, které rod Schwarzenbergů uvolnil pro domky vorařů a lesních dělníků. Nová osada tehdy dostala jméno Karlov na počest Karla Filipa ze Schwarzenbergu (1771–1820), vítězem nad císařem Napoleonem u Lipska.
 

Hrad s mokrýma nohama

Když se po vybudování Orlické přehrady hladina zvedla o 30 metrů, voda se zastavila jen kousek od zdí hradu Zvíkov. Raně gotický hrad založil král Přemysl Otakar II. a z období gotiky se zachoval palác s arkádovým nádvořím, Hlízová věž a kaple s nástěnnými malbami. Při prohlídce uvidíte také zvon, náhodně objevený roku 1946 na břehu Otavy. Podle odborníků vznikl zhruba v polovině 14. století a pravděpodobně pochází z gotického podhradního kostelíka sv. Mikuláše.
 

Od Zvíkova k Orlíku pěšky nebo na lodi

Ve Zvíkovském Podhradí najdete upravené koupaliště a hotel Zvíkov s minipivovarem, můžete si vypůjčit lodičky, jízdní kolakoupit rybářské lístky, ze Zvíkovského mostu skáčou milovníci bungee jumpingu. U hradu zastavují pravidelné linky lodní dopravy po Orlické přehradě, snadno se tak podíváte třeba na zámek Orlík. Starší stezka nejsoucí jméno profesora a historika Augusta Sedláčka je zaplavená, nahradila ji naučná stezka Orlík – Zvíkovské Podhradí, která na dvanácti zastávkách informuje o historii, fauně i flóře krajiny mezi dvěma šlechtickými sídly.
 

Ubytování a restaurace

Pivovarský dvůr Zvíkov

Pivovarský dvůr Zvíkov

Zvíkovské Podhradí, Jižní Čechy
Hotel Zvíkov ve Zvíkovském Podhradí

Hotel Zvíkov ve Zvíkovském Podhradí

Zvíkovské Podhradí, Jižní Čechy