Úvod > Výlety > Cesty poznání > Výlet do cihlového města aneb Zlín podle Bati

Výlet do cihlového města aneb Zlín podle Bati

Zlín je unikát, který by měl každý alespoň jednou v životě navštívit. Zlíňáci ho milují pro jeho baťovské domky ve stráních, pro nově opravené parky, kde se odehrává většina společenského života, pro procházky staletým továrním areálem. Pojďte si unikátní Zlín objevit také podle sebe.
ZlínKdyž na konci 19. století přišli sourozenci Baťovi do Zlína, bylo to poklidné valašské městečko. Průmyslová revoluce, kterou tu vizionář Tomáš Baťa rozpoutal, změnila jeho ráz. Vyrostly tu nejmodernější továrny, pro dělníky z pasek domy s tekoucí vodou a splachovacím záchodem, byl tu propracovaný systém úplně všeho, co lidský život zahrnuje – od školství přes organizaci práce až po trávení volného času.

Továrny Baťa stavěl před sto lety. Dnes se povedlo řadu z nich revitalizovat a vdechnout jim život. Na platformě 14 | 15 Baťův institut se konají koncerty, v bývalých fabrikách sídlí muzeum, knihovna, galerie. Díky tomu je dnes Zlín unikátem. Jeho srdce tvoří tovární areál postavený z červených cihel na přehledném rastru, aby se v číslování budov každý vyznal. Obklopují ho zalesněné čtvrti dělnických domků, které dnes patří k nejstylovějšímu bydlení ve městě. Patří sem i architektonické unikáty, jako jsou ředitelské vily či prosklený Památník Tomáše Bati, zářící nad městem.
 

Industriál v Továrním areálu a unikátní architektura

ZlínA kde začít? Rozhodně v místě, které udělalo Zlín Zlínem – v Továrním areálu. První kroky směřujte do krajského infocentra a do Muzea jihovýchodní Moravy v budově 14 | 15 Baťova institutu. Dozvíte se, jak to ve Zlíně kdysi vypadalo, kdo vymýšlel propracovaný urbanistický koncept továrny v zahradách a jak vypadal den baťovského dělníka.

Pokračujte do 21. budovy, domluvte si projížďku pojízdnou kanceláří ve výtahu a podívejte se na cihlové město z výšky 16. etáže (vyvézt se tam můžete páternosterem!). Představu o skutečně unikátní architektuře Zlína si nejlépe uděláte z terasy 21. budovy, odkud budete mít jako na dlani továrnu, obslužnou čtvrť s obchodním domem i baťovské domky. Zpět na zemi nevynechejte Infopoint baťovského bydlení nebo Památník Tomáše Bati. Projít si můžete Tovární areál i dělnické čtvrti, vydat se k vile Tomáše Bati či k ředitelské vile…

Architektonicky je ve Zlíně na malém prostoru spousta skvělých věcí k objevování. Abyste na to nebyli sami, vezměte si do ruky skvělého průvodce jménem Zlínský architektonický manuál, kde najdete podrobně popsané všechny objekty, ale taky vytipované stezky za tím, co vás zrovna bude zajímat. Spoustu tipů na výlety a procházky najdete i na webu destinační společnosti Zlínsko a Luhačovicko. Náš tip: Objednejte se také na procházku s rodáky Zóna Zlín.
 

Kde se najíst?

ZlínZlín je skvělým místem pro ty, kdo milují kávu a rádi ji objevují. Najdete tu taky řadu skvělých bister, několik dobrých restaurací a jeden opravdu výjimečný bar.

Doporučujeme zajít si do Bistrotéky Valachy v rekonstruovaném Obchodním domě Zlín, kde se vaří z poctivých surovin a pochutnáte si tu od snídaní až po večeře. Dělají se tady kurzy vaření, můžete si tu nakoupit farmářské produkty z celého regionu a cvrčí to tu krásně živým ruchem dobré gastronomie. Kdo by raději něco rychlého do ruky, najde v přízemí také Kornuterii nebo pekařský pult, kde mají vždycky plné pulty dobrot. Do Obchodního domu kdysi chodili obědvat Baťovi zaměstnanci, dnes je to krásně rekonstruovaná budova s obchody a restauracemi, kde se skvěle najíte po celý den. Večer pak zajděte do Baru 1931 a dejte si některý ze zdejších skvělých drinků.
 

S dětmi do nejkrásnější zoo a za historií filmu

park ZlínA kde si odpočinout? V centru Zlína najdete zrekonstruovaný Park Komenského, kde si můžete dát jídlo, skleničku, dopřát si piknik nebo si odpočinout ve stínu stromů. Je tu skvělý Gahurův prospekt, Sad Svobody kolem zámku a místa, kde se dá strávit celý den. Vezměte s sebou i děti. Můžou jezdit na koloběžce nebo si pohrát na velkém hřišti na začátku parku.

Co si pak rozhodně s dětmi nesmíte nechat ujít, je návštěva Zoo Zlín, která je vůbec nejnavštěvovanějším turistickým místem na Moravě. Nové expozice jsou často průchozí, můžete si tu pohladit rejnoka, pozorovat zdejší slony dovádějící v krásném výběhu Karibuni, nebo navštívit největší expozici jaguárů v Evropě – Jaguar Trek. Skvělým místem pro děti je Filmový uzel v areálu bývalých filmových ateliérů na Kudlově.