Úvod > Co chcete dělat? > Zóna Zlín – komentované procházky po architektuře
Památky

Zóna Zlín – komentované procházky po architektuře

Od června do září se každou středu a sobotu konají procházky po architektuře za doprovodu zasvěcených milovníků zlínské architektury. Ti vám kromě architektonicky cenných staveb představí i tzv. funkční zóny, podle nichž byl plánován moderní urbanismus Zlína.
Prohlídky s názvem Zóna Zlín se konají od června do září každou středu od 16 hodin a každou sobotu od 14 hodin a začínají u Městského informačního a turistického centra na náměstí Míru.

Od historického centra s městskou radnicí se vydáte do tzv. zóny práce – továrního areálu se zastávkou u 14|15 BAŤOVA INSTITUTU s výhledem na Centrální sklad obuvi. Další zastávkou bude správní budova č. 21 tzv. Baťův mrakodrap s unikátní technickou památkou – pojízdnou kanceláří ve výtahu. V tzv. zóně obchodu a společenského života se seznámíte s prvními výškovými budovami a největším kinosálem v tehdejším Československu a ve střední Evropě. Další zónou je tzv. zóna relaxace s urbanisticky nejcennějším místem ve městě, Gahurovým prospektem. Zvlněné travnaté plochy se zapuštěnými chodníky a krátkým textovým sdělením vybízí k odpočinku a setkávání. Ve čtvrté tzv. zóně bydlení se u typického firemního jednodomku, který se jako jediný nachází mezi budovami chlapeckých internátů, dozvíte informace o způsobu baťovského ubytování a typických dělnických domcích.

Na konci procházky vás čeká návštěva jedné z nejradikálnějších staveb minulého století, Památníku Tomáše Bati. Jedná se o neobyčejné místo, které ukazuje na výjimečné postavení této budovy v rámci celého urbanistického řešení. Památník T. Bati vyjadřuje Baťovu velkorysost, jasnost, vzlet, optimismus i prostotu.

Prohlídky pro vás připravilo město Zlín ve spolupráci se spolkem aArchitektura a Zlínským architektonickým manuálem (ZAM).
 

Provozovatel

Městské informační a turistické středisko Zlín

náměstí Míru 12
760 01 Zlín
Tel.:
+420 577 630 270
Email:
is@zlin.eu
Facebook:
https://www.faceb...
WWW:
www.ic-zlin.cz
GPS:
49,226570 17,666155
 
 

Vstupné

Cena: 149 Kč

Snížená cena: 99 Kč

 

Časová náročnost

2,0 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí