Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Zóna Zlín – komentované procházky po zlínské architektuře
tovární areál
Památky

Zóna Zlín – komentované procházky po zlínské architektuře

Toužíte poznat výjimečná místa a architektonické skvosty s nezaměnitelnou atmosférou? Pak se vydejte na prohlídku baťovského Zlína s průvodci, kteří vás seznámí s jeho výjimečností. Kromě architektonicky cenných staveb se seznámíte s typickým baťovským bydlením nebo jedinečným továrním areálem.

Procházky s názvem ZÓNA ZLÍN se konají od května do září každou středu od 15.30 a každou sobotu od 14.00. 

Vybrat si můžete ze tří tematických tras:

Komentovaná procházka PLÁNOVANÉ MĚSTO
Procházka vás seznámí s nejvýznamnějšími architektonicky cennými stavbami a tzv. funkčními zónami, podle kterých byl plánován moderní urbanismus Zlína. Od historického centra s městskou radnicí se vydáte do tzv. zóny prácetovárního areálu se zastávkou u 14|15 BAŤOVA INSTITUTU s výhledem na centrální sklad obuvi. Další zastávkou je správní budova č. 21 tzv. Baťův mrakodrap s unikátní technickou památkou – pojízdnou kanceláří ve výtahu. V tzv. zóně obchodu a společenského života se seznámíte s prvními výškovými budovami a největším kinosálem v tehdejším Československu a ve střední Evropě. Další zónou je tzv. zóna relaxace s urbanisticky nejcennějším místem ve městě, Gahurovým prospektem. Zvlněné travnaté plochy se zapuštěnými chodníky a krátkým textovým sdělením vybízí k odpočinku a setkávání. Ve čtvrté tzv. zóně bydlení se u typického firemního jednodomku, který se jako jediný nachází mezi budovami chlapeckých internátů, dozvíte informace o způsobu baťovského ubytování a typických dělnických domcích.

Na konci procházky vás čeká návštěva jedné z nejradikálnějších staveb minulého století, Památníku Tomáše Bati. Jedná se o neobyčejné místo, které ukazuje na výjimečné postavení této budovy v rámci celého urbanistického řešení. Památník T. Bati vyjadřuje Baťovu velkorysost, jasnost, vzlet, optimismus i prostotu.

Komentovaná procházka BYDLENÍ U BATI
Procházka po baťovském bydlení vám představí první dělnickou čtvrť Letná, která vyrostla v průběhu 20. a 30. let minulého století nedaleko továrního areálu firmy Baťa. Návrhy na její výstavbu zpracoval Jan Kotěra, na jehož práci později navázal jeho žák František Lýdie Gahura, architekt, urbanista a vedoucí Stavebního oddělení firmy Baťa. Uvidíte jediný dosud stojící dům s mansardovou střechou, omítané čtyřdomky, dále typicky nejrozšířenější dvojdomky, doplněné o různé varianty jednodomků a také individualizované a experimentální domy, jako je např. americký dřevěný dům Alladin, který nechal Tomáš Baťa přivézt ze zámoří rozložený na několik dílů. Seznámíte se také s pravidly a režimem, které museli obyvatelé čtvrti dodržovat.

Komentovaná procházka TOVÁRNA V ZAHRADÁCH
Tato procházka vás provede po bývalém továrním areálu firmy Baťa, který dodnes patří k nejvíce autentickým místům svědčícím o časech průmyslové výroby ve Zlíně. Dominují zde budovy založené na standardním baťovském konstrukčním modulu 6, 15 x 6,15 m. Průvodci vás seznámí také s logistikou uvnitř areálu a zelení, která doplňovala veřejný prostor množstvím stromů i pobytových trávníků. Vedle typických továrních budov je jedním ze zastavení také výjimečná 21. budova, tzv. Baťův mrakodrap architekta Vladimíra Karfíka nebo centrální sklad obuvi, který byl navržen architektem Vladimírem Kubečkou, a který patřil k technicky nejlépe vybaveným objektům s moderní technologií skladování a vnitřní dopravou v ČSR. Součástí procházky je také návštěva budovy 44, která dodnes slouží výrobě obuvi, a ve které sídlí 44 centrum řemesel, kde se seznámíte s tradičním ševcovským řemeslem.

Prohlídky pro vás připravilo město Zlín ve spolupráci se spolkem aArchitektura a Zlínským architektonickým manuálem (ZAM).

Provozovatel

Městské informační a turistické středisko Zlín

náměstí Míru 12
760 01 Zlín
Tel.:
+420 577 630 270
Email:
is@zlin.eu
Facebook:
https://www.faceb...
Instagram:
https://www.insta...
WWW:
www.ic-zlin.cz
GPS:
49,226570 17,666155
 
Region:
Zlínský kraj
Oblast:
Zlínsko – Luhačovicko
Město:
Zlín
Tipy na výlet:
Zlín a okolí
 

Vstupné

Cena: 239 Kč

Snížená cena: 139 Kč

Poznámka:děti do 15 let včetně zdarma

 

Časová náročnost

2,0 hodiny

 
 

Adventní Zlín 2023

Zpříjemněte si adventní atmosféru na zlínských vánočních trzích na náměstí Míru. Vánočně ozdobené dřevěné domečky a stánky vám přinesou spoustu voňavých dobrot a vánočního sortimentu. Nebude chybět řada koncertů a zábavy pro děti. Novinkou letošního roku bude obří adventní věnec a vánoční rozhledna.
Zlín, Zlínský kraj

Veletrh stavebnictví – Therm – Domov – Zahrada 2024

Ve více jak 100 expozicích uvidíte nabídku nejžhavějších novinek, výrobků a služeb, energeticky nejúspornějších technologií z oborů stavebnictví, vytápění, vybavení domácností a firemních prostor, inspiraci pro zahradu, chalupáře a chataře. Sortiment je určen pro laickou i odbornou veřejnost.
Zlín, Zlínský kraj

Adventní koncert: Musica Angelica

Přijďte si s námi užít krásnou adventní atmosféru na zámek Zlín! Nalaďte se na vánoční čas a odpočiňte si při skladbách u harfy a zpěvu. Během hodinového koncertu zazní především vánoční skladby a těšit se můžete také na malé pohoštění a vánoční výzdobu pro navození příjemné atmosféry.
Zlín, Zlínský kraj

Sopka les prales Elišky Podzimkové

Interaktivní výstava SOPKA LES PRALES celosvětově uznávané české animátorky, ilustrátorky a fotografky Elišky Podzimkové představí návštěvníkům průřez její bohatou tvorbou.
Zlín, Zlínský kraj

Světelný happening ve Zlíně – připomenutí odkazu Jana Palacha

Připomeňte si odkaz Jana Palacha skrze každoroční streetartový světelný happening.
Zlín, Zlínský kraj

Nigel Price Trio

Nejdynamičtější a nejnadanější kytarista na současné britské jazzové scéně zahraje už 22. února 2024 na zámku Zlín!
Zlín, Zlínský kraj

Vánoční jarmark ve Zlíně

Přijďte na Vánoční jarmark Pod Kaštany! 16. prosince od 10 do 18 hodin na tržišti ve Zlíně.
Zlín, Zlínský kraj

Petr Špaček & band – Vánoční koncerty

Petr Špaček již třetím rokem vyráží s početnou sestavou na vánoční turné. Přijďte zažít jedinečné vánoční violoncellové koncerty s nabitým programem. Na koncertech kromě Petra Špačka a jeho bandu vystoupí i dívčí pěvecká kapela – Sedmikrásky.
Zlín, Zlínský kraj

Hanzelkova vila ve Zlíně

Vila Jiřího Hanzelky stojí ve svahu o něco výše než Zikmundova vila a má pyramidální kompozici (završenou dříve ještě z dálky viditelnou americkou vysílačkou Collins na střeše domu). Značně se liší od organizovaného pojetí Zikmundova domu a symbolicky dominuje zástavbě Niv.
Zlín, Zlínský kraj

Swajpni se do Zlína

Přestože zlínská historie sahá až do 14. století, dá se o něm říct, že je to mladé město. Moderní urbanismus a architektura, nové gastronomické koncepty, motorsport i kultura, film, design a umění sem každoročně přiláká desítky tisíc turistů z Česka i zahraničí. Letos i mladé cestovatele.
Zlín, Zlínský kraj

Zlínská radnice

Nejstarší zmínka o zlínské radnici stojící na dnešním náměstí Míru pochází z roku 1569. V roce 1586 byla nově vystavěna v renesanční podobě a částečně sloužila i jako zájezdní hostinec. V srpnu roku 1921 renesanční radnice vyhořela, přitom jen rok předtím byla vypsána soutěž na novou stavbu.
Zlín, Zlínský kraj

Sdílená kola Nextbike ve Zlíně

Půjčte si sdílené kolo a pak ho vraťte do určeného stojanu. Vše jednoduše a rychle přes naší appku nebo zákaznickou linku. Firma Nextbike nabízí ve Zlíně 120 mechanických 8 rychlostních kol a 25 elektrických sdílených kol na 80 oficiálních stanicích.
Zlín, Zlínský kraj

Tatince pro tatínky a jejich děti

Tatínci, kteří mají rádi dobrodružství a nebojí se jet někam sami se svými dětmi, mohou využít nabídky zlínského Centra pro rodinu, které pořádá pravidelné víkendy pro tatínky s dětmi – takzvané „Tatince“.
Zlín, Zlínský kraj

Bai mai – navštivte pravé thajské masáže ve Zlíně

V příjemných prostorách salonu Bai mai se o vaše tělo i duši zmáhané každodenním stresem postarají profesionální masérky, rodilé Thajky. Své odborné znalosti a zkušenosti získaly dlouholetou praxí v rehabilitačních centrech thajských nemocnic.
Zlín, Zlínský kraj

Golden Apple Cinema ve Zlíně

Multikino Golden Apple Cinema Zlín najdete v OC Zlaté Jablko na náměstí Míru. Zlínské kino disponuje plnohodnotný digitálním vybavení odpovídající světovému standardu DCI (Digital Cinema Initiatives).
Zlín, Zlínský kraj

Zlínská zrcadla – multimediální expozice v sadu Svobody

Volně přístupná expozice vypráví poutavou formou historii města Zlína a jeho obyvatel prostřednictvím atraktivních multimédiálních prvků a nových technologií.
Zlín, Zlínský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace Kozlovna Celnice

Restaurace Kozlovna Celnice – originální hospoda Kozlovna Celnice sneopakovatelnou atmosférou, Kvalitní tankové pivo a chutná kuchyně s denním menu ve Zlíně.
Zlín, Zlínský kraj

Potrefená Husa Zlín

Potrefená Husa je značková hospoda Pivovaru Staropramen.
Zlín, Zlínský kraj

TamTam restaurant – delikatesy zvučných jmen

Moderní restaurace v centru Zlína s výtečnou kuchyní a výhledem na náměstí. Ochutnejte u nás českou klasiku: Svíčkovou na smetaně s houskovým knedlíkem a divokými brusinkami nebo dozlatova upečená kachní stehna.
Zlín, Zlínský kraj

Tržiště Pod kaštany ve Zlíně

Tradiční místo s rozmanitou nabídkou regionálních produktů a pestrým doprovodným programem v samém srdci Zlína, kde se lidé potkávají při nákupu kvalitních potravin a občerstvení. Důraz klademe na rozmanitost, kvalitu, zdraví a lokální produkty.
Zlín, Zlínský kraj

Mercii Caffè – valašská kavárna

Kavárna v srdci Zlína s baťovskou architekturou, kterou doplňují prvky slovácka a valašska.
Zlín, Zlínský kraj

Bůrger

Martin Terč byl stavař, ale když skončil v nemocnici na JIP, rozhodl se udělat ve svém životě tlustou čáru.
Zlín, Zlínský kraj

Kafö Zlín

Kavárna s výběrovou kávou ve Zlíně, kde si vyberete z něčeho malého k zakousnutí, vychutnáte si lahodnou kávu od prvotřídních baristů.
Zlín, Zlínský kraj

Ubytování na VŠ koleji Štefánikova ve Zlíně

VŠ kolej Štefánikova se nachází v centu města Zlína. Nabízí kvalitní ubytování za příznivou cenu zpravidla ve 2lůžkových pokojích s chladničkou a připojením k internetu.
Zlín, Zlínský kraj