Úvod > Kam pojedete? > Vysočina > Vysočina > Třebíč
Třebíč
"> "> "> "> "> "> "> "> ">
+ Přidat foto

Třebíč

Máte rádi románský styl, gotiku, baroko i uličky starých židovských čtvrtí? Třebíč nabízí od každého trochu. Zdejší židovská čtvrť se synagogou a hřbitovem byla společně s románsko-gotickou bazilikou sv. Prokopa v roce 2003 zapsána na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Co musíte vidět v Třebíči

Přijeďte si prohlédnout pitoreskní židovskou čtvrť, bludiště úzkých uliček a průchodů se dvěma synagogami, školou, radnicí a rabinátem, sevřenou z jedné strany příkrým svahem, z druhé strany řekou s upraveným nábřežím. Jedině v Třebíči, kde vedle sebe po staletí žili Židé a křesťané, sousedé různé víry, ale stejného údělu, mohla v těsném sousedství ghetta vzniknout křesťanská bazilika sv. Prokopa, postavená v románském slohu s gotickými prvky, patřící ke skvostům středověkého stavitelství.
 

Koho byste měli znát z židovského města

Chcete nahlédnout do typické židovské domácnosti? Seligmann Bauer vás zve na návštěvu svého domu, který si v 18. století postavil na takzvaném Španělovském gruntu v sousedství synagogy. Prohlédnete si přízemní krámek s dobovým vybavením, ložnici i další interiéry. Bývalá půda se proměnila v příjemný přednáškový sál s audiovizuální technikou, moderní je i kuchyně se dvěma oddělenými linkami, kde při slavnostních příležitostech budou vařit tradiční židovská jídla – a vy je budete smět ochutnat!
 

Cestovatelská potěšení města a okolí

Ke každé židovské čtvrti patří hřbitov; ten třebíčský leží ve strmých svazích v údolí Týnského potoka, s přibližně třemi tisíci náhrobků patří k největším v Česku a má kouzelnou atmosféru. Protože městem prochází dálková cyklotrasa z Jihlavy do rakouského města Raabs an der Thaya, Třebíčsko si můžete užít také při vyjížďkách na kole. Přibližně třetinu trasy tvoří bezpečné úseky, určené pouze pro jezdce na kolech, in-line bruslaře a chodce.

Celý popis

Letecký pohled Třebíč

Aktuality z města

Festival divadla v Třebíči láká na komedie i drama
2. březen 2020 16:00

Festival divadla v Třebíči láká na komedie i drama

Třebíč
Od 2. do 24. března se v Třebíči na Vysočině uskuteční již osmnáctý ročník divadelního festivalu s názvem "Festival divadla 2-3-4 herců". Ve městě se představí pražská divadla Ungelt, Divadlo Dva, Agentura Harlekýn, Divadlo v Rytířské, ale také Divadlo Bolka Polívky z Brna, která přivezou na jeviště Národního domu komediální i dramatické hry, v nichž uvidíte známé herecké osobnosti.

Turistická informační centra


25.5.
31.10.
Příběh Benediktinského kláštera

Příběh Benediktinského kláštera

Třebíč, Vysočina
4.7.
Svatoprokopská pouť v Třebíči

Svatoprokopská pouť v Třebíči

Třebíč, Vysočina
31.7.
1.8.
Polanka Fest 2020

Polanka Fest 2020

Třebíč, Vysočina