Vydejte se objevovat dvanáct jedinečných míst na Třebíčsku! Najdete mezi nimi zámky, židovské a církevní památky nebo přírodní zajímavosti.
Naplánujte si o prázdninách dovolenou na Třebíčsku a navštivte dvanáct pokladů Třebíčska!
Navíc se můžete zapojit do sběratelské hry. Hrací karta je součástí brožury, kterou dostanete na informačních centrech na Třebíčsku. Po získání všech dvanácti razítek získáte za odevzdaný soutěžní kupon v TIC Bazilika volný vstup na komentovanou prohlídku baziliky sv. Prokopa v Třebíči. Kupony budou navíc slosovatelné a při troše štestí můžete vyhrát zážitkový program v Mozkoherně, jediné posilovně pro mozek v Česku. Tu najdete přímo v židovské čtvrti v Třebíči.
A jaké, že jsou jednotlivé poklady?
Hasičské muzeum v Heralticích vystavuje historickou techniku a výstroj a výbroj hasičů z přelomu 19. a 20 století.
Někdejší letní
sídlo hrabat Paarů v Budišově ukrývá zoologické sbírky Moravského zemského muzea v Brně. Jedná se o největší a nejstarší zoologický depozitář na Moravě. Jeho část je zpřístupněna veřejnosti.
V
Polici na jihu Vysočiny najdete nejen zámek, ale také je mimořádnou synagogu. V zámku upoutá kompletně dochovaná barokní kaple, milovníky motocyklů potěší
expozice motocyklů značek ČZ a JAWA. Zámek hostí také expozici věnovanou československému zpěvákovi Waldemaru Matuškovi.
Židovské památky najdete i mimo
Třebíč, kde je na seznamu UNESCO od roku 2003 zapsaná židovská čtvrť se hřbitovem a areál bývalého benediktinského kláštera s
bazilikou sv. Prokopa. Mimořádné židovské ghetto ukrývá také
Police u Jemnice. Vzniklo v 18. století po vyčlenění části obce židovskému obyvatelstvu. Čtvrť tvoří 25 domů, její součástí byla vinopalna, škola a dům s rituální lázní mikve. Zcela mimořádná je zdejší
synagoga, jedna z mála barokních venkovských synagog na našem území. Na jihovýchodním okraji Police najdete židovský hřbitov.
S babickými událostmi je spojena
Pamětní síň kněze Jana Buly v Lukově. Oblíbený kněz byl odsouzen k trestu smrti v procesech v 50. letech 20. století. Této nelehké době se věnuje také část expozice spojená s kolektivizací zemědělství nazvaná Vyhnanci
Fenomému vesnických kapel se věnuje Muzeum vesnických kapel v
Lesonicich. Mezi vystavenými předměty jsou nejen hudební nástroje, ale také fotografie a notové zápisy.
Špitál s kaplí sv. Kateřiny v Jaroměřice nad Rokytnou stál již ve 14. století. Svoji současnou barokní podobu získal v letech 1671–1672. V průčelí můžete vidět znak hraběcí rodiny Questenberků, rodu, který je neodmyslitelně spojen s Jaroměřicemi. Za jejich vlády se z Jaroměřic stalo významné kulturní a společenské centrum. Rozvržení interiérů budovy špitálu si uchovalo původní barokní podobu. Špitál je rozdělený chodbami na čtyři prostory. Přední sloužily k hospodářským účelům, v zadních se nacházely ložnice. V zadní části navazuje na špitál kaple zasvěcená sv. Kateřině. V areálu se také nachází bylinková zahrádka.
Jaroměřicemi protéká také
říčka Rokytná pramenící na Třebíčsku. Její nejkrásnější částí vede žlutá turistická značka. Na jaře zde rozkvétají tisíce sněženek. K oblíbeným místům výlatů patří skála Justýnka, Spálený dub nebo hradiště Pulkov.
Středověku se přiblížíte jižně od
Hrotovic. Do roku 1468 zde stávala vesnice
Mstěnice. Její zbytky byly objeveny v 60. letech 20. století. Vesnici tvořila vodní tvrz, přilehlý hospodářský dvůr a několik zemědělských usedlostí. Nálezy z výzkumu si můžete prohlédnout v Muzeu Hrotovicka v Hrotovicích. Najdete ho v rodném domě malíře F.B. Zvěřiny. V muzeum se seznámíte také s regionálními dějinami a dílnami místních řemeslníků.
Muzeum s nejrozsáhlejší
řeznickou tématikou si můžete prohlédnout v
Náměšti nad Oslavou. Uvidíte zde vše od malých strojků na ruční pohon až po velké transmisní stroje.
Významnou roli pro uchování našeho jazyka mělo dílo tajné bratrské tiskárny sídlící v
Kralicích nad Oslavou. Nejvýznamějším dílem tiskárny je
šestidílná Bible kralická. Tiskárna odchází po roce 1620 do vyhnanství polského Lešna. Před památníkem se nachází první památník na světě věnovaný knize knih.