Úvod > Kalendář akcí > Akce pro děti > Sběratelská hra Dvanáct pokladů Třebíčska
Muzeum Hrotovicka
Akce pro děti

Sběratelská hra Dvanáct pokladů Třebíčska

Tato akce již proběhla a není tedy aktuální. Prohlédněte si aktuální akce v okolí této již neaktuální akce, prozkoumejte aktuální akce v regionu Kraj Vysočina nebo navštivte Akce pro děti v celé ČR.
Vydejte se objevovat dvanáct jedinečných míst na Třebíčsku! Najdete mezi nimi zámky, židovské a církevní památky nebo přírodní zajímavosti.
Naplánujte si o prázdninách dovolenou na Třebíčsku a navštivte dvanáct pokladů Třebíčska!

Navíc se můžete zapojit do sběratelské hry. Hrací karta je součástí brožury, kterou dostanete na informačních centrech na Třebíčsku. Po získání všech dvanácti razítek získáte za odevzdaný soutěžní kupon v TIC Bazilika volný vstup na komentovanou prohlídku baziliky sv. Prokopa v Třebíči. Kupony budou navíc slosovatelné a při troše štestí můžete vyhrát zážitkový program v Mozkoherně, jediné posilovně pro mozek v Česku. Tu najdete přímo v židovské čtvrti v Třebíči. 
 

A jaké, že jsou jednotlivé poklady?

Hasičské muzeum v Heralticích vystavuje historickou techniku a výstroj a výbroj hasičů z přelomu 19. a 20 století. 

Někdejší letní sídlo hrabat Paarů v Budišově ukrývá zoologické sbírky Moravského zemského muzea v Brně. Jedná se o největší a nejstarší zoologický depozitář na Moravě. Jeho část je zpřístupněna veřejnosti. 

V Polici na jihu Vysočiny najdete nejen zámek, ale také je mimořádnou synagogu. V zámku upoutá kompletně dochovaná barokní kaple, milovníky motocyklů potěší expozice motocyklů značek ČZ a JAWA. Zámek hostí také expozici věnovanou československému zpěvákovi Waldemaru Matuškovi. 

Židovské památky najdete i mimo Třebíč, kde je na seznamu UNESCO od roku 2003 zapsaná židovská čtvrť se hřbitovem a areál bývalého benediktinského kláštera s bazilikou sv. Prokopa. Mimořádné židovské ghetto ukrývá také Police u Jemnice. Vzniklo v 18. století po vyčlenění části obce židovskému obyvatelstvu. Čtvrť tvoří 25 domů, její součástí byla vinopalna, škola a dům s rituální lázní mikve. Zcela mimořádná je zdejší synagoga, jedna z mála barokních venkovských synagog na našem území. Na jihovýchodním okraji Police najdete židovský hřbitov.

S babickými událostmi je spojena Pamětní síň kněze Jana Buly v Lukově. Oblíbený kněz byl odsouzen k trestu smrti v procesech v 50. letech 20. století. Této nelehké době se věnuje také část expozice spojená s kolektivizací zemědělství nazvaná Vyhnanci

Fenomému vesnických kapel se věnuje Muzeum vesnických kapel v Lesonicich. Mezi vystavenými předměty jsou nejen hudební nástroje, ale také fotografie a notové zápisy. 

Špitál s kaplí sv. Kateřiny v Jaroměřice nad Rokytnou stál již ve 14. století. Svoji současnou barokní podobu získal v letech 1671–1672. V průčelí můžete vidět znak hraběcí rodiny Questenberků, rodu, který je neodmyslitelně spojen s Jaroměřicemi. Za jejich vlády se z Jaroměřic stalo významné kulturní a společenské centrum. Rozvržení interiérů budovy špitálu si uchovalo původní barokní podobu. Špitál je rozdělený chodbami na čtyři prostory. Přední sloužily k hospodářským účelům, v zadních se nacházely ložnice. V zadní části navazuje na špitál kaple zasvěcená sv. Kateřině. V areálu se také nachází  bylinková zahrádka.

Jaroměřicemi protéká také říčka Rokytná pramenící na Třebíčsku. Její nejkrásnější částí vede žlutá turistická značka. Na jaře zde rozkvétají tisíce sněženek. K oblíbeným místům výlatů patří skála Justýnka, Spálený dub nebo hradiště Pulkov. 

Středověku se přiblížíte jižně od Hrotovic. Do roku 1468 zde stávala vesnice Mstěnice. Její zbytky byly objeveny v 60. letech 20. století. Vesnici tvořila vodní tvrz, přilehlý hospodářský dvůr a několik zemědělských usedlostí. Nálezy z výzkumu si můžete prohlédnout v Muzeu Hrotovicka v Hrotovicích. Najdete ho v rodném domě malíře F.B. Zvěřiny. V muzeum se seznámíte také s regionálními dějinami a dílnami místních řemeslníků. 

Muzeum s nejrozsáhlejší řeznickou tématikou si můžete prohlédnout v Náměšti nad Oslavou. Uvidíte zde vše od malých strojků na ruční pohon až po velké transmisní stroje. 

Významnou roli pro uchování našeho jazyka mělo dílo tajné bratrské tiskárny sídlící v Kralicích nad Oslavou. Nejvýznamějším dílem tiskárny je šestidílná Bible kralická. Tiskárna odchází po roce 1620 do vyhnanství  polského Lešna. Před památníkem se nachází první památník na světě věnovaný knize knih.

Provozovatel

Rozvoj Třebíčska, z.s.p.o.

Masarykovo náměstí 116/6
674 01 Třebíč
Facebook:
https://www.faceb...
WWW:
https://www.visit...
GPS:
49,214923 15,881657
 
 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 

Třebíčský kotlík 2023

Sedmý ročník úspěšného programu pořádaný Kamarády staré řeky a třebíčské osady.
Třebíč, Kraj Vysočina

Vánoční náměstí v Třebíči 2023

Tradiční vánoční trhy, bohaté občerstvení, kulturní program se chystají na Karlově náměstí v Třebíči.
Třebíč, Kraj Vysočina

Dýňobraní v Třebíči

První říjnovou sobotu vyražte na Karlovo náměstí v Třebíči, kde se bude konat Dýňobraní.
Třebíč, Kraj Vysočina

Můj vzor, Božský Karel – Kristián Šebek

Koncert, ve kterém s pokorou a úctou zazní průřez celou hudební kariérou našeho největšího zpěváka a zlatého slavíka v podání 24letého Kristiána Šebka za doprovodu 15ti členného živého orchestru!
Třebíč, Kraj Vysočina

Vánoční trhy v Třebíči

Tradiční trhy.
Třebíč, Kraj Vysočina

Den otevřených dveří na zámku Třebíč

Pojďte s námi navštívit třebíčský zámek, někdejší benediktinský klášter, dnes památku UNESCO a sídlo Muzea Vysočiny Třebíč. Bude pro Vás připraven bohatý program!
Třebíč, Kraj Vysočina

Nejenom pan správce je pivovaru pán

Kostýmované prohlídky pivovaru představující pivovarská řemesla v průběhu času.
Dalešice, Kraj Vysočina

Koloběh 2023

Již jedenáctý ročník tradičního podzimního závodu v KOLOBĚHU – Závodí muž a žena, jeden z dvojice běží a druhý jede na kole. Není dovoleno si navzájem pomáhat tlačením nebo táhnutím. Kolo se předává z ruky do ruky. Dvojice musí být na vizuální kontakt.
Velké Meziříčí, Kraj Vysočina

Kulečníková škola

Kulečníková škola Vám umožní pochopit tajemství této hry. Její oblíbenost stále stoupá a i v ČR postupně ztrácí podnázev hospodský sport.
Třebíč, Kraj Vysočina

Destinace Třebíčsko

Turistická oblast na jihozápadě Moravy nabízí možnost trávení volného času milovníkům historických památek a kultury, ale i těm, kteří dávají přednost pobytu v přírodě nebo gastrozážitkům.
Třebíč, Kraj Vysočina

Zimní aktivity na Třebíčsku

Sníh a mráz dávají vyniknout zdejším místům, památkám a přírodě. Na řekách a potocích vytvořila zima ledopády, kaskády a vodopády. Na své si přijdou i milovníci běžeckého lyžování.
Třebíč, Kraj Vysočina

Městská věž v Třebíči

Městská věž je jednou z dominant Třebíče, která nabízí neopakovatelný pohled na město.
Třebíč, Kraj Vysočina

Naučná stezka Po stopách opatů a rabínů v Třebíči

V Třebíči se projdete naučnou stezkou Po stopách opatů a rabínů, která propojuje místní památky – baziliku sv. Prokopa a židovské město se hřbitovem – zapsané do seznamu UNESCO.
Třebíč, Kraj Vysočina

Cesta Václava Vlastníka

Pokud jste příznivci pěší turistiky, vydejte se prozkoumat okolí Třebíče po okruhu Václava Vlastníka. Turistický okruh je vyznačený v okolí města a jeho délka dosahuje téměř 50 km. Okruh si můžete projít celý nebo si ho rozdělit na kratší etapy.
Třebíč, Kraj Vysočina

Pátrání po zachránci – zážitková trasa v Třebíči

Znáte mobilní hru Skryté příběhy? Vydejte se za příběhy velkých osobností i malých postav českých dějin… už na vás čekají a potřebují vaši pomoc. Tentokrát je to Antonín Kalina z Třebíče.
Třebíč, Kraj Vysočina

Historický stereoskop Kaiserpanorama v Třebíči

V třebíčském Malovaném domě si můžete prohlédnout předchůdce kinematografu – Kaiserpanorama. Jedná se vlastně o stereoskop – optický přístroj „k plastickému a perspektivnímu vidění z fotografií plochých“. Kolem roku 1900 se světelné panorámy nacházely v jedenácti českých a moravských městech.
Třebíč, Kraj Vysočina

Ubytování a restaurace v okolí

Apartmány Holiday Třebíč

Celková ubytovací kapacita činí 9 osob. Samozřejmostí je vlastní toaleta, kuchyňka, sprcha, televize a Internetové připojení.
Třebíč, Kraj Vysočina

Gao Viet

Tradiční vietnamská restaurace a Sushi bar Gao Viet na Karlově náměstí v Třebíči vás naladí na exotickou atmosféru.
Třebíč, Kraj Vysočina

Restaurace U Vaignerů

Víte, kam chodili v Třebíči na pivo Vítězslav Nezval, Jiří Sovák nebo třeba Jaroslav Uhlíř? No přece k Vaignerům. Vyhlášená restaurace v srdci našeho města láká svou nezaměnitelnou atmosférou nejen umělce a kumštýře, ale všechny flamendry a štamgasty, co jich tady je.
Třebíč, Kraj Vysočina

Papi Café

Ikonické zelené jablko Granny Smith, poctivý karamelový větrník, nápaditý punčák s pipetou nebo lahodné kávové zrno. Tyto a mnohé další zákusky vlastní výroby můžete ochutnat v Papi Café v Třebíči.
Třebíč, Kraj Vysočina

Restaurant Černý dům v Třebíči

Černý dům (Black House) v Třebíči nabízí českou, americkou a řeckou kuchyni.
Třebíč, Kraj Vysočina

Chlupatá kavárna Třebíč – posezení v kočičí společnosti

První kočičí kavárna v Třebíči nabízí nejen lahodnou kávu a lahodné domácí dezerty, ale hlavně pomoc chlupatým kamarádům z třebíčského spolku Kapka pro tlapky. Lidé zde mohou odpočívat, pomazlit se s kočkami anebo si vybrat kočičího společníka k adopci.
Třebíč, Kraj Vysočina

Hotel & apartments U Černého orla

Hotel Černý Orel se nachází v centru Třebíče ležící na řece Jihlavě a nabízí prostorné, moderně zařízené pokoje s koupelnou i bezplatným Wi-Fi připojením.
Třebíč, Kraj Vysočina

Kavárna Vzpomínka Třebíč

Navštivte naši jedinečnou kavárnu a vinárnu v centru města Třebíče. Užijte si skleničku vína, šálek kávy či nevšední dezerty a chlebíčky v kouzelné atmosféře příjemného podniku.
Třebíč, Kraj Vysočina