Úvod > Co chcete dělat? > Ratíškovická železnice
Kultura

Ratíškovická železnice

Projeďte se po části staré Baťovy železniční dráhy na šlapací drezíně. Trať sloužila v minulosti k přepravě uhlí z dolů Tomáš a I. Máje 1 do výklopníku v Sudoměřicích, odkud uhlí putovalo po Baťově kanálu do Otrokovic.
Ratíškovická železnice je Baťova železniční trať (vlečka) do bývalých lignitových (hnědouhelných) dolů, která se už bohužel nepoužívaná pro žádnou dopravu, snad jen pro připravovaný, částečně realizovaný, projekt velodráhy – šlapací drezíny. Muzeum ve Vagónu vás seznámí s historií důlní těžby na Hodonínsku a s historií místních železnic. Trať sloužila k přepravě uhlí z dolů Tomáš a I. Máje 1 do výklopníku v Sudoměřicích, odkud uhlí putovalo po Baťově kanálu do Otrokovic.

V případě hezkého počasí si můžete zapůjčit na hodinu šlapací drezínu a projet tak 3 kilometry tratě kolem Ratíškovic. Trasa určená pro drezíny je dlouhá 3km a propojuje dvě vinařské stezky Podluží a Moravskou vinnou. K dispozici jsou tři šlapací drezíny. Jedna uveze až šest osob, z nichž musí dvě šlápnout do pedálů, aby se ostatní mohli vézt. Cena za zapůjčení šlapací drezíny je 200Kč/hodina. Maximum je 6 osob/drezína (cena je za drezínu a ne za osoby). Jízdu na drezíně je nutno předem objednat.
 

Ubytování a restaurace v okolí

Ratíškovický Slavín – mladé vinné uličky

Ratíškovický Slavín – mladé vinné uličky

Ratíškovice, Jihomoravský kraj
Vinařství Tomáš Krist

Vinařství Tomáš Krist

Milotice, Jihomoravský kraj