Úvod > Co chcete dělat? > Bájný vrch Náklo u Ratíškovic
Příroda

Bájný vrch Náklo u Ratíškovic

Náklo (265 m) je vrch nedaleko obcí Ratíškovice a Milotice. Své okolí převyšuje asi o 58 metrů a z jeho vrcholu jsou hezké rozhledy směrem na Chřiby i Bílé Karpaty. Právě zde se mohlo, dle jedné z teorií, v minulosti nacházet bájné slovanské megaměsto Veligrad.
V 30. letech 20. století nastal na vrchu Náklo rozvoj těžby lignitu firmou Baťa. Dodnes najdete nedaleko vrcholu pozůstatky dolů Žofie, Tomas, Josef a Franc de Paule. Mimo to jsou na svazích Nákla založeny vinice. Těsně pod vrcholem kopce objevíte ukázku miniaturních pecí – jsou zde postaveny minirepliky chlebové, hutní i sklářské pece. Tato ukázka má za cíl podpořit záměr vybudování archeoparku, který by informoval o obrovském výrobním areálu, který se zde v dobách velké Moravy rozkládal. Mohlo se zde nacházet až tisíce těchto pecí, a možná, že tato "výroba" přispěla ke vzniku nedaleké Moravské Sahary, která byla zalesněna až v 19. stol.

Název vrcholu je zřejmě odvozen od náklí, což bylo místo, kde vše dobře klíčilo. To mohlo být způsobeno tím, že se zde nachází obrovský podzemní rezervoár artézské vody. Protržením svahu na severu vznikla rokle do propasti. Tato oblast je zajímavá i ložiskem uhlovodíků, jejichž výrony vytvořily na severním úpatí Nákla různé mohylovité pahrbky.

Dle teorie, popularizované především Janem Galatíkem, mohl být v kráteru Nákla umístěn bájný Veligrad. Podle písemných pramenů mělo jít o tehdejší megaměsto s výjimečným vzhledem. Jan Galatík se také rozhodl jít po stopách perských kupců a z překladu písemných pramenů získával další informace o podobě megaměsta, které je popsáno jako místo s nedobytnými hradbami a zároveň je jeho část umístěna pod povrchem země. Pan Galatík svoji teorii podpořil i leteckou archeologií, díky které zjistil, že u kóty 218 se nachází silueta bývalé stavby o půdorysu cca 80 m x 40 m, připomínající obrovský chrám, kam by se vešlo až 4 000 lidí. To vede pana Galatíka k doměnce, že by se mohlo jednat o hledaný Velký Moravský chrám, kde byl pohřben sv. Metoděj. V rámci letecké archeologie zde byly objeveny i další půdorysy staveb, možná i Svatoplukův chrám v podobě věže.

Ještě před průzkumy pana Galatíka zde byl v roce 1954 náhodně objeven hrob avarské princezny, která mohla být jednou z manželek Sáma. Dnes na Náklu najdete kousek od turistického rozcestníku sochu Sáma (který se svým ozbrojeným doprovodem pomohl Slovanům proti Avarům) a k uctění příchodu Cyrila a Metoděje zde byl v roce 2004 vybudován kříž, který má svá ramena zakončena liliovitým okvětím.
 

Cyklostezka Náklo – Vacenovice

Od roku 2022 vede na vrch Náklo cca jeden kilometr cyklostezky. Navazuje na vinařské stezky u obcí Vacenovice a Ratíškovice a je nejpohodlnějším a nejbezpečnějším způsobem, jak se na kole na tajemný vrch dostat.

Ubytování a restaurace v okolí

Ratíškovický Slavín – mladé vinné uličky

Ratíškovický Slavín – mladé vinné uličky

Ratíškovice, Jihomoravský kraj
Vinařství Tomáš Krist

Vinařství Tomáš Krist

Milotice, Jihomoravský kraj