Dubňany

Jako v mnoha dalších městech na Slovácku se i v Dubňanech, městečku v polovině cesty mezi Hodonínem a Kyjovem, udržely živé lidové tradice a umění. K návštěvě zve malé muzeum hornictví a sklářství, spojené s folklorní Slováckou jizbou, a také rozsáhlý les protkaný sítí pohodlných cest.

Dubňany a dubová ratolest

Dubňany nemají duby jen ve jméně, ale také v městském znaku: list dubu na něm doplňuje dubová ratolest s pěti žaludy. S historií sklářství a hornictví, které stálo za rozvojem města v 19. století a pro obyvatele Hodonínska bylo desítky let součástí každodenního života, vás seznámí stálá expozice se Slováckou jizbou v Kulturním a informačním centru. V Dubňanech sídlí řada vinařství, ovšem nejbližší vinice najdete až na Dubňanské hoře, která leží kousek na západ poblíž Mutěnic.
 

Za městem začíná Sahara

Od Hodonína až k Bzenci se táhne rozsáhlý lesní komplex Doubrava, lemovaný železniční tratí z Přerova do Břeclavi. Všudypřítomné nánosy jemného písku prozrazují, že téměř dokonalá rovina kdysi byla dnem velkého třetihorního jezera; také proto se místu s lehkou nadsázkou říká Moravská Sahara. Lesy křižuje netypická, ale pravidelná a hustá síť lesních cest, plná zvláštních jmen: najdete tu například téměř 10 km dlouhou Zlodějskou alej, ale také aleje Škrábanou, Skočnou, Deskovou, Studniční a řadu dalších.
 

Výlety pěšky, na kole, na bruslích i na drezíně

Doubrava láká k romantickým procházkám a výletům na kolech a in-linech, i když písečné cesty bývají občas zrádné. V horkých letních dnes nabízí osvěžení dubňanské koupaliště, k nejzajímavějším výletním místům v okolí patří Ratíškovická železnice, kde se po části staré Baťovy železniční dráhy projedete na šlapací drezíně. Milovníky vína pozveme do vinařské vesničky Šidleny, složené podobně jako Nechory u Prušánek či Búdy v Mutěnicích jen z vinných sklepů. Můžete se také zajít podívat na bájný vrch Náklo a výlet si prodloužit až na zámek Milotice
Celý popis

Turistická informační centra


17.8.
21.8.
Vinařský pobyt na Skaláku

Vinařský pobyt na Skaláku

Dubňany, Jižní Morava
Koupaliště Dubňany

Koupaliště Dubňany

Dubňany, Jižní Morava
FB vinařství z Dubňan

FB vinařství z Dubňan

Dubňany, Jižní Morava

Ubytování a restaurace