Úvod > Aktuality > Dirigent Jakub Hrůša byl jmenován novým hudebním ředitelem Královské opery v Londýně
Kultura

Dirigent Jakub Hrůša byl jmenován novým hudebním ředitelem Královské opery v Londýně

  • Vydáno19. října 2022
Senzační zpráva pro českou kulturu: dirigent Jakub Hrůša byl jmenován novým hudebním ředitelem Královské opery v Londýně! Svého místa ujme od sezony 2024/2025, a tak máte ještě tři roky na to, abyste si jeho vynikající dirigentské umění mohli vychutnat i u nás doma – a to nejlépe hned.
Fenomenální úspěch dirigenta Jakuba Hrůši se podle generálního ředitele České filharmonie Davida Marečka dá přirovnat k tomu, kdyby tuzemský trenér začal šéfovat fotbalový Real Madrid. Počítáno od druhé světové války bude Hrůša teprve sedmým hudebním ředitelem světově proslulého tělesa, ale přesto už druhým Čechem: v polovině 20. století Královskou operu tři roky řídil legendární Rafael Kubelík.

Kde si dirigentské umění Jakuba Hrůši můžete vychutnat v nejbližší době?
 
Jakub Hrůša – dirigent a hudební ředitel Královské opery v Londýně

Jakub Hrůša – dirigent a hudební ředitel Královské opery v Londýně

Když časopis Gramophone označil světově uznávaného českého dirigenta Jakuba Hrůšu (* 23. července 1981, Brno) za jednoho z dirigentů s hvězdnou budoucností, nespletl se. Hrůša se od září 2025 stane novým hudebním ředitelem Královské opery / The Royal Opera House v londýnské Covent Garden. Na tomto postu bude již druhým Čechem, před ním operu v polovině 20. století tři roky řídil Rafael Kubelík.

Jakub Hrůša a Česká filharmonie

14.12.
Jakub Hrůša a Česká filharmonie

Čistě český program sestavený výhradně ze skladeb 20. století, tak by se dal charakterizovat výběr, který připravil Jakub Hrůša spolu s Leonidasem Kavakosem a Danielem Mikoláškem. Podle Hrůši „skladatelství Jaroslava Krčka, Bohuslava Martinů a Leoše Janáčka ledaco spojuje.“

Rudolfinum – budova dvou múz a sídlo České filharmonie

Rudolfinum – budova dvou múz a sídlo České filharmonie

V 19. století postrádala Praha opravdu reprezentativní i kapacitou vyhovující prostory pro potřeby symfonického orchestru a pro umístění obrazárny. Proto vznikl záměr postavit budovu, která by tyto dvě potřeby uspokojila a zároveň by ilustrovala ekonomický i kulturní rozvoj českého národa.

Další aktuality

Na pražském Výstavišti budou o víkendu vánoční hrnčířské a řemeslné trhy

Již osmnáctiletou tradici mají naše vyhlášené, vánoční hrnčířské a řemeslné trhy na Výstavišti v Praze 7, v Holešovicích. I letos se na setkání s vámi těší ve dnech 3. a 4. prosince na 130 uměleckých řemeslníků, kteří se do Prahy sjedou z různých krajů republiky, i ze zahraničí, aby vám představili bohatou nabídku na vkusné a hodnotné dárky. Jako každý rok zde najdete výběr těch nejlepších, tradičních, ale i nevšedních řemesel, inspiraci a předvánoční pohodu.
Praha | Zážitky

Kam v Praze na dobrý svařák? 10 tipů pro sváteční pohodu

Vánoční čas a vůně svařeného vína patří k sobě. Ať už trávíte adventní víkendy či vánoční svátky v Praze jako turista nebo jste v hlavním městě doma, určitě se vám budou hodit tipy, kam vyrazit na dobré svařené víno, případně i punč. Užijte si advent a Vánoce v Praze! Kudy z nudy napoví, kde vám vánoční svařák bude chutnat!
Praha | Gurmánská turistika

30 let od zápisu Prahy na Seznam UNESCO: připomeňte si výročí pěknou procházkou

V neděli 4. prosince uplyne přesně 30 let od zápisu historického centra Prahy – spolu s historickými centry Českého Krumlova a Telče – na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Historická jádra těchto měst byla vůbec našimi prvními památkami, zapsanými na tento prestižní Seznam. Oslavit toto významné výročí můžete pěknou procházkou po historických koutech hlavního města. Kam se vydat vám poradí Kudy z nudy.
Praha | Památky

Nenechte si ujít Czech Space Week – největší tuzemský festival kosmických aktivit

Za hranice Česka a ještě dál se vydá letošní festival kosmických aktivit Czech Space Week, který pořádá Ministerstvo dopravy společně s agenturou CzechInvest, Hvězdárnou a planetáriem hl. m. Prahy Planetum a dalšími partnery, a to pod záštitou českého předsednictví v Radě EU. Festival odstartoval dnes 28. listopadu v prostorách Kongresového centra Praha a potrvá až do pátku 2. prosince. Nabídne bohatý program pro firmy, investory, startupy, studenty, děti a ostatní fanoušky vesmíru.
Praha | Zážitky