Úvod > Česká nej > Kulturní > Hodová závaďka – obřadní lidový tanec ze Slovácka
Kulturní

Hodová závaďka – obřadní lidový tanec ze Slovácka

Zaváďka nebo také zavádka je starý lidový zvyk, který se udržel jen ve dvou desítkách obcí na Slovácku. Pomalý důstojný tanec ve tříčtvrtečním taktu bývá jedním z vrcholů hodových slavností, a protože se ho účastní několik desítek párů, nabízí také nádhernou podívanou na bohatě zdobené lidové kroje.
Hodová zaváďka ze Slovácka je podobně jako vysypávané pískové ornamenty unikátem v celé střední Evropě. Zvyk se udržel jen v jednadvaceti obcích, například ve Velkých Bílovicích, Bořeticích, Kobylí, Vrbici, Velkých Pavlovicích nebo Němčičkách. Doprovodné zaváďkové písně, styl i provedení tance se mohou lišit, ranec samotný ale vždy nabízí unikátní podívanou. S lety se ale stará lidová tradice v lecčems změnila: například dřív zaváďku provázely výhradně hudecké kapely, později je vystřídaly cimbálové muziky a dechovky. K doprovodu obvykle zpívá mužský sbor.

Zaváďka coby kráčivý či chodivý tanec ve volném tempu bývala oficiálním zahájením hodové taneční zábavy, dnes je spíše slavnostním vyvrcholením hodů a v některých vesnicích se tančí dokonce několikrát. Tančí se pod májí a stárci a po nich další muži a chlapci obřadně zavádějí do tance své partnerky. Někde se první zavádějí stárky a teprve po nich svobodná děvčata, jinde na pořadí nezáleží. Pokud je krojovaných dvojic hodně – například ve Velkých Bílovicích v roce 2021 tančilo 72 párů – zaváďka se může protáhnout i na několik hodin.

Podobně jako další tradiční lidové zvyky z jižní Moravy by se i zaváďka měla objevit na Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury Jihomoravského kraje a po něm v celorepublikovém seznamu. Teprve pak se podobně jako modrotisk, slovácký verbuňk nebo jízda králů může ucházet také o zápis na seznam Mistrovských děl ústního a nehmotného dědictví lidstva UNESCO.
 
Slovácký Verbuňk – nehmotné kulturní dědictví UNESCO

Slovácký Verbuňk – nehmotné kulturní dědictví UNESCO

Slovácký verbuňk je mužský lidový tanec skočného charakteru pocházející ze Slovácka. Od roku 2005 je zapsán organizací UNESCO na seznam Mistrovských děl ústního a nehmotného dědictví lidstva.

#světovéČesko a nehmotné kulturní dědictví UNESCO

#světovéČesko a nehmotné kulturní dědictví UNESCO

Oficiální památky UNESCO mají různou podobu. Zatímco zámky a kostely se do kufru a batohu sbalit nedají, poklady lidových tradic ano – třeba pestré peruánské látky a mexická keramika, řecké perníky, turkmenské koberce, nahrávky byzantského chorálu či tónů irské harfy. Vesměs jde o chráněné kulturní dědictví lidstva. I Česko se má čím pochlubit: v seznamu je zapsán lidový tanec Slovácký verbuňk, Jízda králů, sokolnictví, loutkářství, masopustní obchůzky, modrotisk, foukané vánoční ozdoby a vorařství.

Vysypávané pískové ornamenty – originální tradice ze Slovácka

Vysypávané pískové ornamenty – originální tradice ze Slovácka

Šardice, Hovorany, Ježov či Moravany: to je několik vesnic na kyjovském Slovácku, kde se dodnes udržela tradice ornamentů vysypávaných z písku. Dřív se pískové ornamenty vysypávaly od Bílé soboty do svátku sv. Václava každou sobotu večer, aby byly cesty vyzdobené před nedělní mší, dnes provázejí zejména hody a folklorní slavnosti.

Poznejte místní tradice obce Morkůvky – folklor a morkůvská zavádka

Poznejte místní tradice obce Morkůvky – folklor a morkůvská zavádka

Morkůvky, rodiště pilota RAF genpor. Františka Peřiny. Morkůvky prosluly svou mimořádnou muzikálností a zpěvností.

Klobócké košt 2024

Výstava vín z jižní Moravy. Prezentace min 700-900 vzorků vín. Připraveno bohaté občerstvení. Zahraje Cimbálová hudba. Zpřístupněn rozsáhlý zámecký sklep pouze pro tuto výstavu.
Klobouky u Brna, Jihomoravský kraj

Aligators Open Air Klobouky 2024

Sportovní organizace Aligators organizuje florbalový turnaj pro širokou veřejnost Open Air Cup. Pro potřeby turnaje jsou postavené venkovní hřiště s rozměry 20×10 metrů. Během víkendu probíhá hlavní turnaj v mužské i ženské kategorii pro širokou veřejnost. Kapacita turnaje je 30 týmů.
Klobouky u Brna, Jihomoravský kraj

Dětské hodečky Kobylí

Klub přátel historie a Muzeum Kobylí si Vás dovolují pozvat na Kobylské dětské hodečky.
Kobylí, Jihomoravský kraj

Krojované hody v Kobylí

​Přijďte nasát místní lidové tradice a folklór u příležitosti nejvýznajmnější akce v obci Kobylí – krojovaných hodů. K tanci a poslechu hraje dechová hudba.
Kobylí, Jihomoravský kraj

Štěpánská zábava v Kobylí

Kobylští stárci a stárky zvou na tradiční Štěpánskou zábavu, která se koná v Sokolovně.
Kobylí, Jihomoravský kraj

Zarážení hory v Kobylí 2024

Obec Kobylí zve na slavnost vinařů, vinohradníků a přátel dobrých vín s názvem Zarážení hory, které je jednou z největších akcí v Modrých Horách.
Kobylí, Jihomoravský kraj

Po kobylských uličkách za vínem a burčákem 2024

Vinaři z Kobylí vás zvou na 11. ročník otevřených sklepů Po kobylských uličkách za vínem a burčákem, který se uskuteční 21. září 2024.
Kobylí, Jihomoravský kraj

Vaření trnek s lízačků

Dáme kroj a vaření trnek s lízačkú. Tradiční akce s ochutnávkou tradičních pochutin – belešú aj..
Kobylí, Jihomoravský kraj

Poznejte místní tradice obce Morkůvky – folklor a morkůvská zavádka

Morkůvky, rodiště pilota RAF genpor. Františka Peřiny. Morkůvky prosluly svou mimořádnou muzikálností a zpěvností.
Morkůvky, Jihomoravský kraj

Muzeum generálporučíka Františka Peřiny

Muzeum Františka Peřiny, legendárního pilota druhé světové války, je vybudované v budově bývalé mateřské školy v obci Morkůvky. Autorem expozice je historik plk v. v. Oldřich Rampula.
Morkůvky, Jihomoravský kraj

Rodný dům Jana Herbena v Brumovicích

V Brumovicích se 7. května 1857 narodil publicista a spisovatel dr. Jan Herben, souputník T. G. Masaryka.
Brumovice, Jihomoravský kraj

Turistická trasa Cesta T. G. Masaryka

Cesta T.G.M. křižuje jižní Moravu od Hustopečí přes Čejč a Čejkovice až do Hodonína. Za městem pokračuje dále k hraničnímu přechodu Hodonín/Holíč na řece Moravě. Celkem trasa měří 60,5 km a lze ji doporučit pěším turistům i cyklistům na trekových kolech.
Klobouky u Brna, Jihomoravský kraj

Větrný mlýn Klobouky u Brna

Historie větrných mlýnů v Kloboukách je velmi bohatá a proto se skupina místních nadšenců rozhodla, že nepřipustí, aby navždy zanikla. Z podobného mlýna se podařilo zajistit hlavní části a ty byly převezeny do Klobouk. V letech 1983 – 1985 byl mlýn renovován a postaven na původním místě, kde stával.
Klobouky u Brna, Jihomoravský kraj

Kaple sv. Barbory v Kloboukách u Brna

Kaple sv. Barbory v Kloboukách u Brna byla zbudována roku 1669 v barokním slohu. Stavba má půdorys řeckého kříže. Po zrušení císařem Josefem II. sloužila od roku 1786 jako sýpka na obilí. Obnovy zpět na svatostánek se dočkala teprve až v polovině 19. století.
Klobouky u Brna, Jihomoravský kraj

Městské muzeum Klobouky u Brna

Svou uceleností jednotlivých kolekcí a estetickou hodnotou patří muzeum k nejpozoruhodnějším sbírkám na Moravě. Muzeum shromažďuje sbírky na témata archeologie, národopis, keramika, textil, malba na skle a kraslice.
Klobouky u Brna, Jihomoravský kraj

Přírodní rezervace Zázmoníky u Bořetic

Přírodní rezervace Zázmoníky se nachází na území o rozloze 4,85 ha. Ochraňuje lesostepní stráně s výskytem velmi vzácného včelníku rakouského, který tu roste na jediném místě na Moravě.
Bořetice, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace

Sklepní uličky Kobylí

Řady vinných sklepů jsou tradičním architektonickým prvkem v Kobylí. Najdete v nich několik zbývajících původních dřevěných lisů.
Kobylí, Jihomoravský kraj

Vinařství Valihrach – ochutnejte víno od nejlepšího vinaře České republiky

Vychutnejte si skvělá vína z produkce vinařství Valihrach, která získala řadu ocenění nejenom na domácích výstavách, ale také v zahraničí. Z poslední doby jsou to například zlaté medaile ze světových soutěží ve Francii a v Bruselu.
Kašnice, Jihomoravský kraj

Vinařství Koráb – atmosféra přírodního areálu 13 vinných sklepů

Pojďte zapomenout na všední starosti a shon dnešní moderní doby. S námi se vrátíte do éry našich dědů, kdy se lidé po celodenní těžké práci scházeli a u skleničky vína si dokázali najít čas na sebe i na své přátele.
Boleradice, Jihomoravský kraj

Vynikající vína Zemědělského družstva Němčičky

Vinařství ZD Němčičky hospodaří ve Velkopavlovické vinařské podoblasti na 124 ha vlastních vinic v šetrné integrované produkci. Rozlohou vinohradů a půdními podmínkami viničních tratí patří Němčičky k významným moravským vinařským obcím.
Němčičky, Jihomoravský kraj

Vinný sklípek v Kobylí na Moravě

Vinný sklípek „Na výsluní“ se nachází ve vinařské obci Kobylí s dlouholetou vinařskou tradicí. V nabídce ochutnávka 10 vzorků odrůdových jakostních vín včetně archivního vína ve sklepení mezi sudy se zhruba 45 min debatou o vinařství, vinohradnictví a tématech s tím spojených.
Kobylí, Jihomoravský kraj

Řízené degustace a zážitkové dny v rodinném vinařství Herzánovi

Rodinné vinařství Herzánovi se nachází ve vinařské obci Kobylí, která je začleněná do mikroregionu Modré Hory. Přijeďte k nám a zapojte se do vinohradnických i vinařských aktivit, ochutnejte celý sortiment vín z naší produkce.
Kobylí, Jihomoravský kraj

Rodinné vinařství Jan Stávek v Němčičkách

Víno J. Stávek je rodinné vinařství situované v němčičském Vinařském dvoře, který byl postaven pradědečkem Františkem v roce 1929. Specializuje se na fortifikovaná, růžová a cuvée vína.
Němčičky, Jihomoravský kraj

Obecní vinařská stezka Němčičky

Jihovýchodní výběžky Ždánického lesa, vinařská obec rozložená ve strmých svazích devíti údolí a vinice, táhnoucí se do všech stran, to jsou jihomoravské Němčičky. Po místech s nejhezčími výhledy vede vinařská stezka.
Němčičky, Jihomoravský kraj