Úvod > Kalendář akcí > Krojované hody v Kobylí
Krojované hody v Kobylí
"> "> "> "> "> "> ">
15.6.
17.6.
+ Přidat foto

Krojované hody v Kobylí

Kdy 15. červen 2019 - 17. červen 2019 Společenské akce
​Přijďte nasát místní lidové tradice a folklór u příležitosti nejvýznajmnější akce v obci Kobylí - krojovaných hodů. K tanci a poslechu hraje dechová hudba.
Lidové obyčeje a slavnosti mají na jihu Moravy dlouhou a silnou tradici. Kobylí náleží svou polohou do kraje hanáckého Slovácka, což má na místní folklór zcela zásadní vliv. Lidové svátky a obyčeje se v minulosti odvíjely od svátků církevních. Katolická jižní Morava nebyla žádnou vyjímkou. Největší folklórní slavností v dnešní době jsou bezpochyby tradiční krojované hody.

V Kobylí jsou hody již řadu let třetí víkend v červnu a startují hodový maraton v tomto kraji. Dříve se hodovalo na sv. Jiří, kterému je zasvědcen místní kostelnebo první neděli po jeho svátku. Nepříznivé a nestálé počasí mělo vliv na změnu termínu hodů blíže k letním měsícům. Hody jsou především oslavou mládí, dobrého jídla a pití a hlavně překrásných krojů.
 

Hody od soboty do pondělí

Vlastní slavnost začína v sobotu ráno zvaním. Stárci a chasa společně s muzikou obchází dům od domu a zvou obyvatele na hody. Odpoledne vyráží stárci průvodem pro děvčata - stárky - společně se pak vydávají do Sokolské zahrady na sólo pod máju. Tady jim starostka propůjčí fedro - symbol vlády nad obcí - kterou mají stárci (zpravidla dva až tři a sklepník) po dobu hodů. A zábava proudí až do rána.

V neděli jde průvod kromě stárek i ke starostovi či starostce, připojují se k němu krojované děti, nechybí koláče, cukroví, víno a zpěv. Navečer se na sólo sjíždí přespolní chasa ze všech stran, aby naše stárky pozdravila a zatancovala si s kobylskými děvčaty.

V pondělí je vrchol hodů - závádka. Po průvodu se sejdou ženatí muži a doprovázejí zpěvem rituální tanec - zavádku. Při tomto tanci předávají stárci své stárky starým stárkům, kteří za ně pondělní večer dělají zábavu. 
 

Program letošních hodů

V sobotu a v neděli hraje DH Zlaťanka, v pondělí DH Lácaranka.

1. stárek a stárka: Jakub Mazánek a Tereza Jislová

Sklepník a sklepnica: Václav Pavel Kuba a Kateřina TopínkováČtvrtek 13.6. - stavění máje, začátek od 17.00 hodin, poté posezení s muzikou.

Sobota 15.6. - od 7.00 hodin zvaní celé obce, v 15.30 hodin začátek průvodu ze sokolské zahrady ke sklepnici v ulici Školní, odtud okolo Penzionu ulicí Dvorce, Kašnice, ke starostovi v ulici Sokolská a zpět do sokolské zahrady.

Nedělele 16.6. - ve 13.30 hodin začátek průvodu ze sokolské zahrady k 1.stárce na ulici Osvobození, odtud zpět ulicí Osvobození, okolo Synotu do Suchořádské zmole, kde proběhne focení a připojí se krojované děti. Dále přes Suchý řádek zpět do sokolské zahrady.

Pondělí 17.6. - ve 14.00 hodin začátek průvodu ze sokolské zahrady k 1.stárce na ulici Osvobození, odtud Židovou ulicí ke sklepnici na ulici Školní, poté ulicí Augusty Šebestové přes křižovatku zpět do sokolské zahrady.
Celý popis
Naposledy změněno: 13. 6. 2019