Úvod > Kalendář akcí > Společenské akce > Krojované hody v Kobylí
Společenské akce

Krojované hody v Kobylí

​Přijďte nasát místní lidové tradice a folklór u příležitosti nejvýznajmnější akce v obci Kobylí – krojovaných hodů. K tanci a poslechu hraje dechová hudba.
Lidové obyčeje a slavnosti mají na jihu Moravy dlouhou a silnou tradici. Kobylí náleží svou polohou do kraje hanáckého Slovácka, což má na místní folklór zcela zásadní vliv. Lidové svátky a obyčeje se v minulosti odvíjely od svátků církevních. Katolická jižní Morava nebyla žádnou vyjímkou. Největší folklórní slavností v dnešní době jsou bezpochyby tradiční krojované hody.

V Kobylí jsou hody již řadu let třetí víkend v červnu a startují hodový maraton v tomto kraji. Dříve se hodovalo na sv. Jiří, kterému je zasvědcen místní kostelnebo první neděli po jeho svátku. Nepříznivé a nestálé počasí mělo vliv na změnu termínu hodů blíže k letním měsícům. Hody jsou především oslavou mládí, dobrého jídla a pití a hlavně překrásných krojů.
 

Hody od soboty do pondělí

Vlastní slavnost začína v sobotu ráno zvaním. Stárci a chasa společně s muzikou obchází dům od domu a zvou obyvatele na hody. Odpoledne vyráží stárci průvodem pro děvčata – stárky – společně se pak vydávají do Sokolské zahrady na sólo pod máju. Tady jim starostka propůjčí fedro – symbol vlády nad obcí – kterou mají stárci (zpravidla dva až tři a sklepník) po dobu hodů. A zábava proudí až do rána.

V neděli jde průvod kromě stárek i ke starostovi či starostce, připojují se k němu krojované děti, nechybí koláče, cukroví, víno a zpěv. Navečer se na sólo sjíždí přespolní chasa ze všech stran, aby naše stárky pozdravila a zatancovala si s kobylskými děvčaty.

V pondělí je vrchol hodůzávádka. Po průvodu se sejdou ženatí muži a doprovázejí zpěvem rituální tanec – zavádku. Při tomto tanci předávají stárci své stárky starým stárkům, kteří za ně pondělní večer dělají zábavu. 
 

Program letošních hodů

V sobotu a v neděli hraje DH Zlaťanka, v pondělí DH Lácaranka.

1. stárek a stárka: Jakub Mazánek a Tereza Jislová

Sklepník a sklepnica: Václav Pavel Kuba a Kateřina TopínkováČtvrtek 13.6. – stavění máje, začátek od 17.00 hodin, poté posezení s muzikou.

Sobota 15.6. – od 7.00 hodin zvaní celé obce, v 15.30 hodin začátek průvodu ze sokolské zahrady ke sklepnici v ulici Školní, odtud okolo Penzionu ulicí Dvorce, Kašnice, ke starostovi v ulici Sokolská a zpět do sokolské zahrady.

Nedělele 16.6. – ve 13.30 hodin začátek průvodu ze sokolské zahrady k 1.stárce na ulici Osvobození, odtud zpět ulicí Osvobození, okolo Synotu do Suchořádské zmole, kde proběhne focení a připojí se krojované děti. Dále přes Suchý řádek zpět do sokolské zahrady.

Pondělí 17.6. – ve 14.00 hodin začátek průvodu ze sokolské zahrady k 1.stárce na ulici Osvobození, odtud Židovou ulicí ke sklepnici na ulici Školní, poté ulicí Augusty Šebestové přes křižovatku zpět do sokolské zahrady.

Provozovatel

obec Kobylí

Sokolská zahrada
691 10 Kobylí
Tel.:
+420 519 431 106
Email:
ou@kobyli.cz
WWW:
www.kobyli.cz
GPS:
48,935626 16,880509
 
 

Vstupné

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

2,0 hodiny

 
 

Folklorní festival Kraj beze stínu

Festival Kraj beze stínu je regionální folklorní přehlídka Hanáckého Slovácka, největší podoblasti moravského Slovácka. Jedná se o dvoudenní festival, který se koná každý lichý rok druhý červnový víkend na národopisném areálu v Krumvíři již více jak 40 let.
Krumvíř, Jihomoravský kraj

Prohlídky v Habánských sklepích

Návštěvníky jižní Moravy čeká v létě jedinečná možnost poznat původní habánské sklepy a seznámit se s vinařstvím stejného jména. Prohlídky, zakončené degustací, budou trvat přibližně devadesát minut a návštěvníci se při nich dozvědí více o historii i současnosti Habánských sklepů.
Velké Bílovice, Jihomoravský kraj

Hustopečský masopust na Turhandlích 2023

Nenechte si ujít již tradiční Hustopečský masopust, který se uskuteční v sobotu 4. 2. 2023 od 10 hodin v ulici Na Hradbách a užijte si spolu s námi bohatý doprovodný program.
Hustopeče, Jihomoravský kraj

Mezi sklepy – festival otevřených sklepů v Mutěnicích 2023

Festival Mezi Sklepy je akce, která nemá na Jižní Moravě obdoby. Proč? Otevřeno bude něco kolem 50 sklepů v mutěnickém sklepním areálu Pod Búdama, včetně těch, do kterých se jen tak nedostanete. A k tomu v pátek i v sobotu budou koncerty: Monkey Business, Wohnout, B.Basiková, TH!S, P.Bende ad.
Mutěnice, Jihočeský kraj

Muzeum obce Kobylí

Muzeum obce Kobylí bylo otevřeno v r. 1997 v prostorách staré měšťanské školy. Shromažďuje především staré fotografie dokumentující život na venkově, lidový kroj, staré nářadí a předměty používané v domácnosti.
Kobylí, Jihomoravský kraj

Kostel sv. Jiří v Kobylí s unikátní zvonicí

V obci Kobylí, která je proslavená vynikajícím vínem, stojí prastarý kostel sv. Jiří, jehož počátky sahají do ranného středověku. Unikátem je obranná zvonice u kostela. Po stranách oltáře se nachází socha svaté Ludmily a svatého Václava.
Kobylí, Jihomoravský kraj

Biocentrum Ostrůvek v Kobylí

Biocentrum Ostrůvek je vybudováno na přibližně 15 hektarech pozemků a je tvořeno dvěma mělkými jezery – Mělkým a Koňským – a systémem osluněných a zastíněných vodních tůní, mokřadních stanovišť a kompletně přeloženým meandrujícím Kobylským potokem.
Kobylí, Jihomoravský kraj

Přírodní rezervace Zázmoníky u Bořetic

Přírodní rezervace Zázmoníky se nachází na území o rozloze 4,85 ha. Ochraňuje lesostepní stráně s výskytem velmi vzácného včelníku rakouského, který tu roste na jediném místě na Moravě.
Bořetice, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Sklepní uličky Kobylí

Řady vinných sklepů jsou tradičním architektonickým prvkem v Kobylí. Najdete v nich několik zbývajících původních dřevěných lisů.
Kobylí, Jihomoravský kraj

Vinný sklípek v Kobylí na Moravě

Vinný sklípek „Na výsluní“ se nachází ve vinařské obci Kobylí s dlouholetou vinařskou tradicí. V nabídce ochutnávka 10 vzorků odrůdových jakostních vín včetně archivního vína ve sklepení mezi sudy se zhruba 45 min debatou o vinařství, vinohradnictví a tématech s tím spojených.
Kobylí, Jihomoravský kraj

Řízené degustace a zážitkové dny v rodinném vinařství Herzánovi

Rodinné vinařství Herzánovi se nachází ve vinařské obci Kobylí, která je začleněná do mikroregionu Modré Hory. Přijeďte k nám a zapojte se do vinohradnických i vinařských aktivit, ochutnejte celý sortiment vín z naší produkce.
Kobylí, Jihomoravský kraj

Degustace vín Rodinného vinařství Fridrichovi a Trtkovi

Vychutnejte si jedinečnou atmosféru degustace s vinařem mezi sudy s následný posezením v našem sklepě v unikátní lokalitě Stráž v obci Vrbice nedaleko Velkých Pavlovic.
Vrbice, Jihomoravský kraj