Úvod > Co chcete dělat? > Letní sporty > Turistická trasa Cesta T. G. Masaryka
Letní sporty

Turistická trasa Cesta T. G. Masaryka

Cesta T.G.M. křižuje jižní Moravu od Hustopečí přes Čejč a Čejkovice až do Hodonína. Za městem pokračuje dále k hraničnímu přechodu Hodonín/Holíč na řece Moravě. Celkem trasa měří 60,5 km a lze ji doporučit pěším turistům i cyklistům na trekových kolech.
Začátek trasy je v Hustopečích, kde první československý prezident studoval na piaristické reálce (dnes SOŠ a SOU) u Masarykova náměstí. Mladý student zde pobýval v letech 1861–1863. Ubytování mu tehdy poskytl strýc František Kos ve svém domě v Zámečnické ulici (dnes Dobrovského č. 7).
 
Z města se cesta ubírá po červené značce shodně s Mandloňovou NS, kolem Předního a Zadního rybníka. Vede ve stepních trávnících přírodní památky Kamenný vrch u Kurdějova, kdo by zde dostal žízeň, uhasí ji ve studánce Jasmínka. Pak cesta přechází silnici 420 a vstupuje do lesa Cukmandle, a kolem Diváckého potoka přijde do Diváků. Zde objevíte pískovcový pomník věnovaný padlým hrdinům první světové války s bustou T.G.M. Pak trasa vyjde z obce po silnici a uhne do lesa směrem na Klobouky u Brna. Tady stojí za podívání větrný mlýn a městské muzeum. Vzpomínku na T.G.M. najdete v podobě pamětní desky na evangelickém kostele, která informuje o účasti T. G. Masaryka na bohoslužbách v letech 1878–1882.
 

Čejč a Čejkovice

Z Klobouků vede trasa přes vinohrady na kopci Harasky k obci Brumovice a pod Kobyliskou skálu, skalnatý hřbet lemovaný kolmými stěnami někdejších lomů, na dohled obce Kobylí. Trasa však přijde do další vyhlášené vinařské obce, a to do Čejče. Příchozí uvítá sirný pramen Heliga (v letech 1716-1857 vodu pramene využívaly stejnojmenné lázně). V centru obce si prohlédnete kostel, v létě pak otevřené sklepy. Nutno vzpomenout skutečnost, že T.G.M. prožil jako hoch významnou dobu svého života v Čejči. Rodina Masarykova se do Čejče přistěhovala v dubnu roku 1864 a nejprve bydlela na panském dvoře v domě č.3, kde byl zaměstnán otec. Druhým bytem Masaryků byla panská myslivna na č. 93, naposledy Masarykovi bydleli v domě č. 27 u Fabiána Slabého.
 
Posilněni vínem pokračujte z Čejče směrem k fotovoltaické elektrárně, kde cesta zahýbá k rybníku Čejč a stepními loukami Špidláky se přiblíží k vinicím u Čejkovic. Masaryk do obce přišel v roce 1856 jako šestiletý chlapec. Chodil zde do školy, prožíval radosti dětského života a studoval v zámecké knihovně. Do Čejkovic se vrátil ještě jednou v letech 1864-65, kdy zde působil jako praktikant ve škole. Nahlédnout zde můžete do jeho domku. Za vinařskými zajímavostmi se vydejte k vinnému lisu (Templářská 1005), do Čejkovických sklepů (Templářská 75), Templářských sklepů (Na Bařině 945) a v létě do otevřených sklepů. Opomenout byste neměli ani Bylinkový ráj Sonnentor (Příhon 943) s krásnou zahradou.
 

Masaryk a Hodonín

Okolo vinic pak stezka pokračuje k Starému Poddvorovu a do Mutěnic, kde rodiče s dvouletým Tomášem několik měsíců roku 1852 pobývali, než se vrátili do Hodonína. Domu, ve kterém rodina bydlela se říká Drábovna (U Obory 120) a je veřejnosti nepřístupný. Z Mutěnic se cesta ubírá okolo vlakové stanice a přes soustavu rybníků do místních lesů (NPR Hodonínská Dúbrava). U zoologické zahrady pak přichází do Hodonína, kde se Tomáš Garrigue 7. 3. 1850 narodil, jako prvorozený syn Terezie a Josefa Masarykových. Jako jeho rodiště je v matrice uveden domek čp. 121 v pozdější Školské ulici; ten byl roku 1898 zbořen a na jeho místě vybudován studentský domov tehdejší německé reálky. Masarykův otec, pracující na císařském velkostatku na Hodonínsku (postupně jako kočí, dráb a šafář), byl překládán na jednotlivé dvory v rámci panství, proto se rodina (jako již víme z předchozích řádků) často stěhovala.

Masaryk nechoval ke svému rodišti sentimentální vztah; vnímal je jako jedno z několika míst, kde prožil dětství, z nichž nejvíce přilnul k Čejkovicím, a centrum rodného kraje, do nějž se v dobách svých brněnských a vídeňských studií i později vracel na prázdniny k rodičům. Ve dnech 13. až 15. 8. 1911 se Masaryk v Hodoníně účastnil sjezdu pokrokového studentstva, kde pronesl neobyčejně osobní řeč o sociálním prostředí svého dětství a mládí a o svém vztahu ke slováckému regionu. Městské zastupitelstvo jmenovalo 2. 11. 1918 T. G. Masaryka čestným občanem Hodonína (prvním českým) a přejmenovalo dosavadní náměstí Františka Josefa I. na náměstí Masarykovo. Jako prezident republiky se Masaryk v Hodoníně krátce zastavil v roce 1921, když tudy projížděl jeho vlak. Vzápětí převzal záštitu nad Krajinskou výstavou živnostensko-průmyslovou, uspořádanou ve městě v červenci a srpnu 1922, a v červnu 1923 svolil, aby zdejší muzeum neslo jeho jméno. Prezidentova oficiální návštěva rodiště se uskutečnila až 18. 6. 1924.
 
Ve městě nemůže chybět Masarykovo muzeum, to najdete na Zámeckém náměstí. Úplně posledním bodem Cesty T. G. Masaryka je hraniční přechod Hodonín/Holíč (CZ/SK) za řekou Moravou.

Komentovaná prohlídka výstav tvorby Natálie Roučkové Opatrné a Zdeňka Kučery

Galerie výtvarného umění v Hodoníně zve na komentovanou prohlídku výstav Nati-Y | OBRAZ-Y | Natálie Roučková Opatrná a Zdeněk Kučera | Úhel pohledu. Vstup je zdarma.
Hodonín, Jihomoravský kraj

Zdeněk Kučera – Úhel pohledu

Vrcholná tvorba olomouckého malíře a sochaře (1935-2016) se stylově váže ke geometrické abstrakci, a právě obrazy i sochy z tohoto období jsou na výstavě k vidění.
Hodonín, Jihomoravský kraj

Nati-Y – Obraz-Y – Natálie Roučková Opatrná

Tvorba této umělkyně a profesionální parkurové jezdkyně je charakteristická především spojením malby s jezdeckou tematikou. V jejích dílech se nejčastěji objevuje stylizovaná hlava koně, nebo část těla koně v pohybu, v různorodé barevnosti, provedená expresivními tahy štětce.
Hodonín, Jihomoravský kraj

Výstava Mařka – Adéla Marie Jirků

Výstava představuje ilustrace z knihy Mařka, která pojednává o výjimečném přátelství hluchoněmé Mařky a malé holčičky, dnes uznávané malířky a ilustrátorky Adély Marie Jirků.
Hodonín, Jihomoravský kraj

Den otevřených sklepů Dolní Bojanovice

Otevřené sklepy v malebné vesnici Dolní Bojanovice.
Dolní Bojanovice, Jihomoravský kraj

Plenér Mutěnice

4-denní výtvarný kurs akvarelu, kresby, kvaše a suchého pastelu v prostředí moravských vinic, v malebných Mutěnicích na Jižní Moravě
Mutěnice, Jihomoravský kraj

Mezi sklepy – festival otevřených sklepů v Mutěnicích 2023

Festival Mezi Sklepy je akce, která nemá na Jižní Moravě obdoby. Proč? Otevřeno bude něco kolem 50 sklepů v mutěnickém sklepním areálu Pod Búdama, včetně těch, do kterých se jen tak nedostanete. A k tomu v pátek i v sobotu budou koncerty: Monkey Business, Wohnout, B.Basiková, TH!S, P.Bende ad.
Mutěnice, Jihočeský kraj

K Nechorám do sklepa za mladým vínem 2023

Členové spolku vám tradičně nabídnou k ochutnávce svá nejen mladá vína ročníku 2023. Nechorské sklepní uličky vás opět okouzlí svou pohodovou předvánoční atmosférou.
Prušánky, Jihomoravský kraj

Víkendová zastávka v Hodoníně

Ještě nemáte plány na víkend? Přijeďte k nám do Hodonína! Můžete u nás jen tak relaxovat, ale i aktivně odpočívat. Okouzlí vás moravské slunce, krásná příroda. Poznáte kousek historie i současnosti a o kulturu, tak o tu tady není nikdy nouze!
Hodonín, Jihomoravský kraj

Dětské hřiště Bambino v Hodoníně

Komfortně a moderně vybavené dětské hřiště pro vyžití vašich dětí s bezbariérovým vstupem, kde si můžete za každého počasí užít spoustu zábavy na rozloze 430 m², včetně kavárny s WiFi. Najdete zde velký tobogán, skluzavky, balónkové bazény, velké hrací kostky, odrážedla a spoustu dalšího vyžití.
Hodonín, Jihomoravský kraj

Masarykovo muzeum v Hodoníně

Tomáš Garrigue Masaryk je bezesporu nejvýznamnějším hodonínským rodákem, proto není divu, že první profesionální stálá expozice na území České republiky se nachází právě zde. Není, jak by se dalo očekávat, v Masarykově rodném domku, neboť ten byl zbořen již v 19. století, ale v prostorách barokní...
Hodonín, Jihomoravský kraj

Různé druhy masáží v Hodoníně

Masáž je prostředek k odstranění bolesti, navození dobré nálady a pohody, pro povzbuzení energie a k zotavení svalstva. Dopřejte si některou z blahodárných masáží.
Hodonín, Jihomoravský kraj

Zpívající fontána na Masarykově náměstí v Hodoníně

Město Hodonín se pyšní neobvyklou zpívající fontánou před místní radnicí. Celá fontána je řízena počítačem, což umožňuje vytvářet zajímavé střikové a vířivé kombinace včetně barevných, světelných efektů a synchronizace s reprodukovanou hudbou.
Hodonín, Jihomoravský kraj

Lázeňské město Hodonín a jeho zajímavosti

Lázeňské město Hodonín na jižní Moravě je rodiště zakladatele československého státu a prvního prezidenta T.G. Masaryka. Ve městě je řada památek, které tuto velkou osobnost a jeho život zde připomínají. Zavítat do Hodonína můžete také za dalšími zajímavostmi či zábavou.
Hodonín, Jihomoravský kraj

Zimní stadion Teza Hodonín

Krytý zimní stadion v centru města s možností pronájmu na sportovní využití a kulturní akce. Pro širokou veřejnost se zde koná pravidelné lední bruslení, v areálu je také možnost občerstvení.
Hodonín, Jihomoravský kraj

Galerie výtvarného umění v Hodoníně

Výstavy výtvarného umění (stálá expozice SVUM a současného umění, krátkodobé výstavy výtvarných umělců českých i zahraničních), koncerty, přednášky, animační programy pro děti, workshopy, komentované prohlídky, besedy s autory a další akce.
Hodonín, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Fabrica de café – kavárna a pražírna kávy

Fabrica de café je regionální pražírna, která vznikla s cílem produkovat kvalitní kávu, služby a šířit kávovou kulturu.
Hodonín, Jihomoravský kraj

Fresh Burgr’s

Burgrárna u zimního stadionu bere maso z českých chovů od tišnovského řeznictví Steinhauser, briošky pro ně zase peče rodinné pekařství. Kečup a omáčky si ale vyrábějí sami. A protože se snaží pracovat s co nejkvalitnějšími surovinami, třeba hranolky dělají z brambor holandské odrůdy.
Hodonín, Jihomoravský kraj

Hotel Panon v Hodoníně

Slovácko je kraj vína, v každé roční době můžete posedět v některém z mnoha stylových vinných sklípků a ochutnat vynikající bílá i červená vína od nejlepších moravských vinařů. Hotel Panon je vhodný pro pobyty se sportovně-společenským vyžitím s možností návštěvy vinných sklepů v okolí Hodonína.
Hodonín, Jihomoravský kraj

Apartmány Lužičan

Moderně zařízené apartmány a pokoje apartmánového typu v centru obce Lužice na Slovácku. Naši hosté u nás najdou nejenom zázemí pro pořádání cyklovýletů v regionu vína a folkloru, ale mohou navštívit také náš vinný sklep, který se nachází v bezprostřední blízkosti ubytování.
Lužice, Jihomoravský kraj

Pension ve Vinařství Maláník-Osička v Mikulčicích

Penzion ve Vinařství Maláník-Osička se nachází v prostorách rodinného vinařství, v lokalitě "Těšických búd" v obci Mikulčice. Kromě ubytování se zde můžete zúčastnit také degustace místních vín.
Mikulčice, Jihomoravský kraj

Vinařství Dvořáček Mikulčice

Malá rodinná firma se zabývá pěstováním vinné révy a výrobou kvalitního vína několik desetiletí. V současné době hospodaří na vlastních vinicích, přičemž celková plocha vinic představuje celkem cca 3,5 hektaru.
Mikulčice, Jihomoravský kraj

Vinařství Marada v Mikulčicích

Primáš cimbálové muziky Slovácko a absolvent zahradnické fakulty MZLU v Lednici Ing. Petr Marada založil své vlastní vinařství v roce 2006. Hospodaří na mladých vinicích v tratích Kněžské a Kukvička. Další suroviny nakupuje od vinohradníků z okolí, především z tratí Kukvička a Čtvrtky.
Mikulčice, Jihomoravský kraj

Pivovar Mazák

Pivovar Mazák vyrábí pivo klasickou technologií pouze z přírodních surovin: vody, sladu, chmele a kvasnic. Pivo Mazák je nefiltrované a nepasterizované.
Dolní Bojanovice, Jihomoravský kraj