!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Kam se vydat v zimě na výlet? Tipy na hrady, zámky, kláštery i jeskyně
Kam se vydat v zimě na výlet? Tipy na hrady, zámky, kláštery i jeskyně
"> "> "> ">
Památky

Kam se vydat v zimě na výlet? Tipy na hrady, zámky, kláštery i jeskyně

Vydáno 13. ledna 2020
Dávno již neplatí, že po památkách lze cestovat jen v průběhu letní turistické sezóny a jeskyně se na zimu uzavírají. Mnohé hrady a zámky nejen ve správě Národního památkového ústavu mají otevřeno i v zimních měsících. Velkou výhodou zimních návštěv je komornější atmosféra prohlídek i větší časový prostor si ji pořádně užít. Návštěva podzemí je příjemná i tím, že se z mrazivého počasí dostanete do prostor se stálou teplotou v plusových hodnotách.

To nej ze zimních hradů a zámků

Zimní RožmberkMilovníci hradů a zámků nemusí v zimě sedět doma, ale mohou vyrazit na některou ze zimích prohlídek. Do soukromých pokojů rodu Buquoy zve hrad Rožmberk. Zimní trasa vám dovolí nahlédnout do soukromí šlechtické rodiny okolo poloviny 19. století. Otevřeno je do března 2019 v úterý až pátek vždy v 11 a ve 13 hodin. O víkendech zůstává hrad až do dubna uzavřen.

K návštěvě láká také zámek Hluboká, který nabízí soukromá apartmá posledních čtyř generací majitelů zdejšího panství. Pokoje jsou v zimě temperovány a otevřeno je denně kromě pondělí od 10 do 16 hodin, kdy vychází poslední prohlídka.

Hrad KarlštejnV zimě vítá návštěvníky také zámek Sychrov v Libereckém kraji. V jeho pokojích si můžete prohlédnout sbírky jednoho z nejvýznamnějších šlechtických rodů, Rohanů. Čeká na vás také Královské apartmá, jídelna, kulečníkový sál, knihovna nebo krásná zámecká kaple. Otevřeno je denně od 10 do 14 hodin.

Nekonečnou sezónu prožívají dva oblíbené hrady nedeloko Prahy: Křivoklát a Karlštejn. Hrad Karlštejn otevírá své brány od 13. 1. do 29. 2. 2020 od pátku do neděle 10 až 15 hodin. Podobně je na tom i blízký hrad Křivoklát, od ledna do března je otevřeno o víkendech od 12 do 15 hodin. Prohlédnete si zde Gotické paláce.

Zámek LedniceZámek Zbiroh, který zároveň poskytuje ubytovací služby, je otevřen všem zájemcům celoročně a nabízí dva prohlídkové okruhy. Zámek lze navštívit denně od 10 do 18 hodin. Vysoko na skalním ostrohu nad soutokem řeky Labe a Ploučnice se vypíná zámek Děčín, který dlouhou dobu patřil rodu Thun-Hohensteinů. Prohlídka vás zavede do soukromých apartmánů, otevřeno je až do února denně 10 - 16 hodin, o víkendech a svátcích 10-17 hodin. Denně (kromě pondělí) je otevřeno na zámku v Miroslavi na Znojemsku, prohlídky začínají vždy v 10, 13 a 15 hodin.

V sobotu 2. února se otevře také zámek Lednice! Ti, kteří rádi obdivují zámecké interiéry mohou přijít od února do března vždy víkendech do 10 do 16 hodin na zámek a projít si první prohlídkovou trasu. Každou sobotu v únoru a březnu bude přístupný i nedaleký zámek Valtice, který v zimě otevírá zámeckou kapli a divadlo.


Ohřejte se v jeskyních

JeskyněNávštěva jeskyní v zimním období má tu výhodu, že se na ní určitě ohřejete - podzemní prostory mají totiž stálou teplotu okolo 8°C. Přes zimu zůstávají otevřeny například oblíbené Punkevní jeskyně. Nahlédnete do rozlehlých dómů s bohatou krápníkovou výzdobou, na dno propasti Macocha a svezete se na lodičkách - prohlídková trasa je stejná jako v hlavní sezoně. Otevřeny jsou denně kromě pondělí od 8:40 do 14:00 hodin. O návštěvu jeskyní je i v zimě velký zájem a proto doporučujeme zajistit si rezervaci předem.

Rezervace je nutná v případě návštěvy Sloupsko-Šošůvských jeskyní, kde se do zajímavého výkladu průvodce zaposloucháte při světle baterek. Vstupy v 10:00, 12:00, 13:00 si můžete rezervovat od úterý do neděle až do konce února 2019.

JeskyněPosledním otevřeným "zástupcem" Moravského krasu je Jeskyně Výpustek. Otevřeno je denně, od úterý do neděle vždy v 10:00, 12:00 a 14:00 hodin. Dozvíte se zde zajímavosti z dob, kdy jeskyně sloužila armádě i z období, kdy byla domovem jeskynních medvědů a lvů.

Od ledna do konce března je přístupná i Jeskyně na Pomezí v Rychlebských horách. Prohlídky se konají vždy ve středu v 10, 12 a 14 hodin. Jeskyně se vyznačují úzkými, místy vysokými chodbami, které se v místech křížení rozšiřují v menší dómy. Pro tyto jeskyně jsou typické nátekové útvary vytvářející kaskády a mohutné členité krápníky.

Ve všedních dnech včetně pondělí mají od ledna až do konce března otevřeno Javoříčské jeskyně nedaleko Olomouce, a to od pondělí do pátku v 10 a 13 hodin. Do Bozkovských dolomitových jeskyní, které naleznete u Semil v Českém ráji, můžete přijít přes zimu od úterý do neděle od 9 do 15 hodin.
 

Výpravy do duchovního světa

Broumovský klášterZábavné prohlídky středověké písárny Broumovského kláštera pro malé i velké. Prohlídky se konají vždy v sobotu 18. a 25. ledna 2020.

Také Loretánská kaple s ambitem v Rumburku je v zimě přístupná v netradiční dobu. Návštěvníci se do barokního skvostu severních Čech vydají na speciální prohlídku za svitu svíček a s vůní svařeného vína. Zimní večerní prohlídka se koná úterý 21. 1. 2020.

Poutní místo Svatá Hora v Příbrami je jedno z nejstarších mariánských poutních míst v Čechách. Prohlídky s průvodcem nabízí i v zimním období. Kromě klasické prohlídky Svaté Hory s průvodcem, která trvá asi 50 minut, můžete navštívit zcela nově zpracované muzeum umístěné částečně v bývalé jezuitské kryptě.

klášter ŽelivOd úterý do neděle konají pravidelné prohlídky konventu kláštera Želiv s přilehlým kostelem Narození Panny Marie, který po požáru na počátku 18. století přestavěl významný český architekt Jan Blažej Santini. Celá prohlídka je bezbariérová a mohou ji absolvovat i návštěvníci s omezenou mobilitou, nebo na invalidním vozíku. První lednová prohlídka se bude konat od 21. ledna 2020.

Břevnovský klášter v Praze nabízí prohlídky s průvodcem každou sobotu a neděli. Pro návštěvníky je zpřístupněna bazilika sv. Markéty, krypta z 11. století a prelatura s Tereziánským sálem. Prohlídková trasa trvá přibližně 90 minut. V hlavním městě lze také navštívit Strahovský klášter s historickou knihovnou, a to denně od 9:00 do 17:00 hodin.
Zámek Sychrov - sídlo Rohanů, kam se můžete vydat po celý rok

Zámek Sychrov - sídlo Rohanů, kam se můžete vydat po celý rok

Novogotický zámek Sychrov, který sloužil jako rezidence původem francouzského rodu Rohanů, znáte z pohádky Zlatovláska či Nesmrtelná teta. Zámek nabízí 3 návštěvnické okruhy, noční prohlídky, ukázky sokolnictví, koncerty.