Úvod > Aktuality > Kam se vydat v zimě na výlet? Tipy na hrady, zámky, kláštery i jeskyně

Kam se vydat v zimě na výlet? Tipy na hrady, zámky, kláštery i jeskyně

Vydáno 13. ledna 2020 Památky
Dávno již neplatí, že po památkách lze cestovat jen v průběhu letní turistické sezóny a jeskyně se na zimu uzavírají. Mnohé hrady a zámky nejen ve správě Národního památkového ústavu mají otevřeno i v zimních měsících. Velkou výhodou zimních návštěv je komornější atmosféra prohlídek i větší časový prostor si ji pořádně užít. Návštěva podzemí je příjemná i tím, že se z mrazivého počasí dostanete do prostor se stálou teplotou v plusových hodnotách.

To nej ze zimních hradů a zámků

Zimní RožmberkMilovníci hradů a zámků nemusí v zimě sedět doma, ale mohou vyrazit na některou ze zimích prohlídek. Do soukromých pokojů rodu Buquoy zve hrad Rožmberk. Zimní trasa vám dovolí nahlédnout do soukromí šlechtické rodiny okolo poloviny 19. století. Otevřeno je do března 2019 v úterý až pátek vždy v 11 a ve 13 hodin. O víkendech zůstává hrad až do dubna uzavřen.

K návštěvě láká také zámek Hluboká, který nabízí soukromá apartmá posledních čtyř generací majitelů zdejšího panství. Pokoje jsou v zimě temperovány a otevřeno je denně kromě pondělí od 10 do 16 hodin, kdy vychází poslední prohlídka.

Hrad KarlštejnV zimě vítá návštěvníky také zámek Sychrov v Libereckém kraji. V jeho pokojích si můžete prohlédnout sbírky jednoho z nejvýznamnějších šlechtických rodů, Rohanů. Čeká na vás také Královské apartmá, jídelna, kulečníkový sál, knihovna nebo krásná zámecká kaple. Otevřeno je denně od 10 do 14 hodin.

Nekonečnou sezónu prožívají dva oblíbené hrady nedeloko Prahy: Křivoklát a Karlštejn. Hrad Karlštejn otevírá své brány od 13. 1. do 29. 2. 2020 od pátku do neděle 10 až 15 hodin. Podobně je na tom i blízký hrad Křivoklát, od ledna do března je otevřeno o víkendech od 12 do 15 hodin. Prohlédnete si zde Gotické paláce.

Zámek LedniceZámek Zbiroh, který zároveň poskytuje ubytovací služby, je otevřen všem zájemcům celoročně a nabízí dva prohlídkové okruhy. Zámek lze navštívit denně od 10 do 18 hodin. Vysoko na skalním ostrohu nad soutokem řeky Labe a Ploučnice se vypíná zámek Děčín, který dlouhou dobu patřil rodu Thun-Hohensteinů. Prohlídka vás zavede do soukromých apartmánů, otevřeno je až do února denně 10 - 16 hodin, o víkendech a svátcích 10-17 hodin. Denně (kromě pondělí) je otevřeno na zámku v Miroslavi na Znojemsku, prohlídky začínají vždy v 10, 13 a 15 hodin.

V sobotu 2. února se otevře také zámek Lednice! Ti, kteří rádi obdivují zámecké interiéry mohou přijít od února do března vždy víkendech do 10 do 16 hodin na zámek a projít si první prohlídkovou trasu. Každou sobotu v únoru a březnu bude přístupný i nedaleký zámek Valtice, který v zimě otevírá zámeckou kapli a divadlo.


Ohřejte se v jeskyních

JeskyněNávštěva jeskyní v zimním období má tu výhodu, že se na ní určitě ohřejete - podzemní prostory mají totiž stálou teplotu okolo 8°C. Přes zimu zůstávají otevřeny například oblíbené Punkevní jeskyně. Nahlédnete do rozlehlých dómů s bohatou krápníkovou výzdobou, na dno propasti Macocha a svezete se na lodičkách - prohlídková trasa je stejná jako v hlavní sezoně. Otevřeny jsou denně kromě pondělí od 8:40 do 14:00 hodin. O návštěvu jeskyní je i v zimě velký zájem a proto doporučujeme zajistit si rezervaci předem.

Rezervace je nutná v případě návštěvy Sloupsko-Šošůvských jeskyní, kde se do zajímavého výkladu průvodce zaposloucháte při světle baterek. Vstupy v 10:00, 12:00, 13:00 si můžete rezervovat od úterý do neděle až do konce února 2019.

JeskyněPosledním otevřeným "zástupcem" Moravského krasu je Jeskyně Výpustek. Otevřeno je denně, od úterý do neděle vždy v 10:00, 12:00 a 14:00 hodin. Dozvíte se zde zajímavosti z dob, kdy jeskyně sloužila armádě i z období, kdy byla domovem jeskynních medvědů a lvů.

Od ledna do konce března je přístupná i Jeskyně na Pomezí v Rychlebských horách. Prohlídky se konají vždy ve středu v 10, 12 a 14 hodin. Jeskyně se vyznačují úzkými, místy vysokými chodbami, které se v místech křížení rozšiřují v menší dómy. Pro tyto jeskyně jsou typické nátekové útvary vytvářející kaskády a mohutné členité krápníky.

Ve všedních dnech včetně pondělí mají od ledna až do konce března otevřeno Javoříčské jeskyně nedaleko Olomouce, a to od pondělí do pátku v 10 a 13 hodin. Do Bozkovských dolomitových jeskyní, které naleznete u Semil v Českém ráji, můžete přijít přes zimu od úterý do neděle od 9 do 15 hodin.
 

Výpravy do duchovního světa

Broumovský klášterZábavné prohlídky středověké písárny Broumovského kláštera pro malé i velké. Prohlídky se konají vždy v sobotu 18. a 25. ledna 2020.

Také Loretánská kaple s ambitem v Rumburku je v zimě přístupná v netradiční dobu. Návštěvníci se do barokního skvostu severních Čech vydají na speciální prohlídku za svitu svíček a s vůní svařeného vína. Zimní večerní prohlídka se koná úterý 21. 1. 2020.

Poutní místo Svatá Hora v Příbrami je jedno z nejstarších mariánských poutních míst v Čechách. Prohlídky s průvodcem nabízí i v zimním období. Kromě klasické prohlídky Svaté Hory s průvodcem, která trvá asi 50 minut, můžete navštívit zcela nově zpracované muzeum umístěné částečně v bývalé jezuitské kryptě.

klášter ŽelivOd úterý do neděle konají pravidelné prohlídky konventu kláštera Želiv s přilehlým kostelem Narození Panny Marie, který po požáru na počátku 18. století přestavěl významný český architekt Jan Blažej Santini. Celá prohlídka je bezbariérová a mohou ji absolvovat i návštěvníci s omezenou mobilitou, nebo na invalidním vozíku. První lednová prohlídka se bude konat od 21. ledna 2020.

Břevnovský klášter v Praze nabízí prohlídky s průvodcem každou sobotu a neděli. Pro návštěvníky je zpřístupněna bazilika sv. Markéty, krypta z 11. století a prelatura s Tereziánským sálem. Prohlídková trasa trvá přibližně 90 minut. V hlavním městě lze také navštívit Strahovský klášter s historickou knihovnou, a to denně od 9:00 do 17:00 hodin.
Komentované prohlídky Novoměstské radnice 2020

Komentované prohlídky Novoměstské radnice 2020

Chcete si poslechnout poutavý výklad historie národní kulturní památky, která vznikla brzy po založení Nového Města Karlem IV.? Pak přijďte na komentovanou prohlídku Novoměstské radnice. Během prohlídky návštěvníci nahlédnou i do prostor, které nejsou veřejnosti běžně přístupné a vystoupí i na věž.

Zimní prohlídky hradu Nové Hrady

Zimní prohlídky hradu Nové Hrady

Návštěvníci mohou zavítat během zimních měsíců na hrad v Nových Hradech. Speciální prohlídka vás zavede do doby první poloviny 20. století, kdy hradní prostory sloužily jako byty pro panské zaměstnance. Otevřeno je každou středu a každý pátek.

Interaktivní prohlídky broumovského skriptoria

Interaktivní prohlídky broumovského skriptoria

Zábavné prohlídky středověké písárny broumovského kláštera pro malé i velké. Prohlídky se konají vždy v sobotu 11., 18. a 25. ledna 2020.

Zimní prohlídky Punkevních jeskyní

Zimní prohlídky Punkevních jeskyní

Punkevní jeskyně zůstávají přes zimu otevřeny. Nahlédnete do rozlehlých dómů s bohatou krápníkovou výzdobou, na dno propasti Macocha a svezete se na lodičkách - prohlídková trasa je stejná jako v hlavní sezoně.

Zimní prohlídky Svaté Hory

Zimní prohlídky Svaté Hory

Poutní místo Svatá Hora v Příbrami je jedno z nejstarších mariánských poutních míst v Čechách. Je to raně barokní perla Čech, hlavní poutní místo Pražské arcidiecéze, častý cíl turistů nejen českých, ale mnoha zahraničních.

Chebský hrad - zimní prohlídky

Chebský hrad - zimní prohlídky

Brána Chebského hradu se nezavírá ani v blížícím se zimním období.

Zimní prohlídky jeskyně Výpustek

Zimní prohlídky jeskyně Výpustek

Pokud jste tedy v létě nestihli Výpustek navštívit, přijďte nyní, v zimě! Otevřeno je denně, od úterý do neděle vždy v 10:00, 12:00 a 14:00 hodin.

Zimní prohlídky Sloupsko-šošůvských jeskyní

Zimní prohlídky Sloupsko-šošůvských jeskyní

Sloupsko-šošůvské jeskyně jsou už poosmé v historii otevřeny přes zimu. V jeskyních je příjemná teplota okolo 8° C, a to i když je venku pod nulou. Na prohlídku je nutná včasná rezervace. Prohlídky s baterkou se konají od prosince do konce února, v listopadu a březnu jsou prohlídky bez baterky!

Zimní prohlídky jeskyně Na Pomezí v Rychlebských horách

Zimní prohlídky jeskyně Na Pomezí v Rychlebských horách

Od ledna do konce března budou Jeskyně Na Pomezí otevřeny vždy ve středy a prohlídky se budou konat v 10:00, 12:00 a 14:00 hodin. Ostatní dny po dohodě na telefonním čísle: +420 584 421 284.

Zimní prohlídky na hradě Loket

Zimní prohlídky na hradě Loket

Hrad Loket si můžete prohlédnout s průvodcem nebo si ho projít od sklepů až po půdu sami. V několika patrech studených a vlhkých kobek naleznete expozici útrpného práva. Hrad je pro návštěvníky otevřen denně.

Zimní prohlídky na zámku Radim

Zimní prohlídky na zámku Radim

Zimní prohlídky zámku Radim probíhají od října až do dubna, vždy o víkendech a svátcích od 11:00, 13:00 a 15:00 hod . Nenechte si je ujít.

Zimní prohlídky zámku Blansko

Zimní prohlídky zámku Blansko

Zámek v Blansku zůstává přes zimu otevřen - sídlí zde Muzeum Blanenska. Přijít sem můžete za zajímavým expozicemi i zámeckými interiéry od úterý do pátku v časech 9-17 hodin.

Zimní prohlídky zámku Fryštát

Zimní prohlídky zámku Fryštát

Až do konce března roku 2020 můžete přijít v sobotu nebo v neděli na jeden z okruhů zámku Fryštát.

Zimní prohlídky zámku Mělník

Zimní prohlídky zámku Mělník

Dominantou Mělníka je zámek a od zámku je nádherný pohled na soutok Labe a Vltavy, posvátnou horu Říp i vinice svaté Ludmily.

Zimní prohlídky na Křivoklátě

Zimní prohlídky na Křivoklátě

Otevřeno většinou o víkendech v časech od 10:00 do 15:00 hodin. V zimě je možné přijít na prohlídkový okruh: Gotické paláce, jehož délka je 80 minut. Od ledna do března je otevřeno o víkendech od 12 do 15 hodin.

Zimní prohlídky hradu Rožmberk

Zimní prohlídky hradu Rožmberk

Již 9. zimní sezónu nabízí zimní prohlídkovou trasu také hrad Rožmberk. Návštěvníci mohou nahlédnout do soukromí šlechtického rodu Buquoy. Prohlídky hradu jsou možné v listopadu, lednu, únoru a březnu od úterý do pátku, a začínají vždy v 11:00 a ve 13:00 hodin.

Zimní prohlídky na zámku Valtice

Zimní prohlídky na zámku Valtice

Oblíbené zimní prohlídky zámecké kaple a divadla! Každou sobotu v únoru a březnu od 12:00 do 15:00 hodin.

Zimní prohlídky zámku Valeč

Zimní prohlídky zámku Valeč

Barokní zámek Valeč na úpatí Doupovských hor je letos opět otevřený návštěvníkům i v zimě.

Zimní prohlídky pohádkového hradu a zámku Staré Hrady

Zimní prohlídky pohádkového hradu a zámku Staré Hrady

Hrad a zámek Staré Hrady leží v Českém ráji, jižně od Jičína hned vedle městečka Libáň. V zimě však své brány neuzavírá a vítá všechny návštěvníky.

Zimní prohlídky Hradního muzea Český Krumlov

Zimní prohlídky Hradního muzea Český Krumlov

Celoročním provozem se již osmou zimní sezonu pyšní Hradní muzeum v Českém Krumlově. Milovníci historie a kulturního dědictví mohou strávit příjemné a zároveň poučné chvíle v prostorách nejstarší dochované části krumlovské rezidence, v tzv. Hrádku s věží na II. zámeckém nádvoří.

Zimní prohlídky zámku Loučeň

Zimní prohlídky zámku Loučeň

Již od roku 2011 je zámek Loučeň otevřen nepřetržitě po celý rok! Nebojte se proto přijet i v zimní sezóně.

Zimní prohlídky huti František na Sázavě

Zimní prohlídky huti František na Sázavě

Centrum sklářského umění v Huti František v Sázavě nabízí expozici skla, rezidenční pobyty pro výtvarníky, kurzy pro širokou veřejnost, workshopy, sympozia, konference a další aktivity prezentující sklářské řemeslo.

Zimní prohlídky zámku Hluboká

Zimní prohlídky zámku Hluboká

Zimní prohlídky na zámku Hluboká lákají k návštěvě již několik let. Návštěvníci zavítají do devíti pokojů soukromých apartmá posledních čtyř generací majitelů hlubockého panství - Schwarzenbergů.

Zámek Sychrov - sídlo Rohanů, kam se můžete vydat po celý rok

Zámek Sychrov - sídlo Rohanů, kam se můžete vydat po celý rok

Novogotický zámek Sychrov, který sloužil jako rezidence původem francouzského rodu Rohanů, znáte z pohádky Zlatovláska či Nesmrtelná teta. Zámek nabízí 3 návštěvnické okruhy, noční prohlídky, ukázky sokolnictví, koncerty.

Zimní prohlídky hradu Karlštejn

Zimní prohlídky hradu Karlštejn

Hrad Karlštejn je otevřený i v zimní sezóně. Navštívit jej můžete v listopadu a prosinci o víkendech. Od 26. 12. 2019 do 12. 1. 2020 je otevřen od úterý do neděle, od 13. 1. do 29. 2. 2020 má otevřeno od pátku do neděle.

Zimní prohlídky zámku Lednice

Zimní prohlídky zámku Lednice

Státní zámek v Lednici zůstává otevřen přes zimní sezónu všem milovníkům historie. Je přístupný vždy o víkendech od 10 do 16 hodin (mimo leden).