Úvod > Aktuality > Kam se vydat v zimě na výlet? Tipy na hrady, zámky, kláštery i jeskyně
Památky

Kam se vydat v zimě na výlet? Tipy na hrady, zámky, kláštery i jeskyně

  • Vydáno14. ledna 2023
Dávno již neplatí, že po památkách lze cestovat jen v průběhu letní turistické sezóny a jeskyně se na zimu uzavírají. Mnohé hrady a zámky nejen ve správě Národního památkového ústavu mají otevřeno i v zimních měsících. Velkou výhodou zimních návštěv je komornější atmosféra prohlídek i větší časový prostor si ji pořádně užít. Návštěva podzemí je příjemná i tím, že se z mrazivého počasí dostanete do míst se stálou teplotou v plusových hodnotách.

To nej ze zimních hradů a zámků

zámek HlubokáK návštěvě láká zámek Hluboká, který nabízí soukromá apartmá posledních čtyř generací majitelů zdejšího panství. Pokoje jsou v zimě temperovány a otevřeno je denně kromě pondělí od 9 do 16 hodin, kdy vychází poslední prohlídka.  V zimě vítá návštěvníky také zámek Sychrov v Českém ráji. V jeho pokojích si můžete prohlédnout sbírky jednoho z nejvýznamnějších šlechtických rodů, Rohanů. Čeká na vás také Královské apartmá, jídelna, kulečníkový sál, knihovna nebo krásná zámecká kaple. Otevřeno je denně od 10 do 14 hodin.

Nekonečnou sezónu prožívají dva oblíbené hrady nedaleko Prahy: Karlštejn a Křivoklát. Hrad Karlštejn má otevřeno v lednu a únoru v pátek a o víkendu 10 až 15 hodin. Blízký hrad Křivoklát otevírá letos až od února (v lednu je tedy zavřeno). Okruh Gotické paláce bude otevřen od 4. do 26. února vždy o víkendech od 12:00 do 14:00 hodin.

Zámek Zbiroh, který zároveň poskytuje ubytovací služby, Křivoklátje otevřen všem zájemcům celoročně a nabízí dva prohlídkové okruhy. Zámek lze navštívit denně od 10 do 18 hodin. Vysoko na skalním ostrohu nad soutokem řeky Labe a Ploučnice se vypíná zámek Děčín, který dlouhou dobu patřil rodu Thun-Hohensteinů. Prohlídka vás zavede do soukromých apartmánů, otevřeno je až do února denně 10 – 16 hodin, o víkendech a svátcích 10-17 hodin. V sobotu 4. února se otevře také zámek Lednice! Ti, kteří rádi obdivují zámecké interiéry mohou přijít od února do března vždy víkendech do 10 do 16 hodin na zámek a projít si první prohlídkovou trasu.


Ohřejte se v jeskyních

JeskyněNávštěva jeskyní v zimním období má tu výhodu, že se na ní určitě ohřejete – podzemní prostory mají totiž stálou teplotu okolo 8°C. Přes zimu zůstávají otevřeny například oblíbené Punkevní jeskyně. Nahlédnete do rozlehlých dómů s bohatou krápníkovou výzdobou, na dno propasti Macocha a svezete se na lodičkách – prohlídková trasa je stejná jako v hlavní sezoně. Otevřeny jsou denně kromě pondělí od 8:40 do 14:00 hodin. O návštěvu jeskyní je i v zimě velký zájem a proto doporučujeme zajistit si rezervaci předem.

JeskyněRezervace je nutná v případě návštěvy Sloupsko-Šošůvských jeskyní, kde se do zajímavého výkladu průvodce zaposloucháte při světle baterek. Vstupy v 10:00, 12:00, 13:00 si můžete rezervovat od úterý do neděle až do konce února 2022. Posledním otevřeným "zástupcem" Moravského krasu je Jeskyně Výpustek. Otevřeno je denně, od úterý do neděle vždy v 10:00, 12:00 a 14:00 hodin. Dozvíte se zde zajímavosti z dob, kdy jeskyně sloužila armádě i z období, kdy byla domovem jeskynních medvědů a lvů.

bozkovské jeskyněSenzační novinkou letošní zimy je otevření Jeskyně Na Špičáku,k terá je přístupná bez objednání každý čtvrtek od 12. ledna do 30. března 2023, a to vždy v 10, 12 a 14 hodin. Od ledna do konce března je přístupná i Jeskyně na Pomezí v Rychlebských horách. Prohlídky se konají vždy ve středu v 10, 12 a 14 hodin. Jeskyně se vyznačují úzkými, místy vysokými chodbami, které se v místech křížení rozšiřují v menší dómy. Pro tyto jeskyně jsou typické nátekové útvary vytvářející kaskády a mohutné členité krápníky. Prohlídku si domluvte na telefonním čísle: 584 421 284. Ve všedních dnech včetně pondělí mají od ledna až do konce března otevřeno Javoříčské jeskyně nedaleko Olomouce, a to od pondělí do pátku v 10 a 13 hodin. Do Bozkovských dolomitových jeskyní, které naleznete u Semil v Českém ráji, můžete přijít přes zimu od úterý do neděle od 9 do 15 hodin.
 

Výpravy do duchovního světa

Broumovský klášterZábavné prohlídky středověké písárny Broumovského kláštera pro malé i velké. Prohlídky se konají vždy v sobotu, až do 25. února 2023. Poutní místo Svatá Hora v Příbrami je jedno z nejstarších mariánských poutních míst v Čechách. Prohlídky s průvodcem nabízí i v zimním období. Kromě klasické prohlídky Svaté Hory s průvodcem, která trvá asi 50 minut, můžete navštívit zcela nově zpracované muzeum umístěné částečně v bývalé jezuitské kryptě.

Břevnovský klášter v Praze nabízí prohlídky s průvodcem každou sobotu a neděli. Pro návštěvníky je zpřístupněna bazilika sv. Markéty, krypta z 11. století a prelatura s Tereziánským sálem. Prohlídková trasa trvá přibližně 90 minut. V hlavním městě lze také navštívit Strahovský klášter s historickou knihovnou, a to denně od 9:00 do 17:00 hodin.
Interaktivní prohlídky broumovského skriptoria

11.2.
Interaktivní prohlídky broumovského skriptoria

Zábavné prohlídky středověké písárny broumovského kláštera pro malé i velké. Prohlídky se konají každou sobotu v 10:00 hodin. Rezervace nutná 1 hodinu předem!

Zimní prohlídky Svaté Hory

3.11.
26.3.
Zimní prohlídky Svaté Hory

Svatá Hora je návštěvníkům přístupná i v zimním období, ve kterém nabízí nejen prohlídky, ale i pestrý program v adventním období a v čase vánočních svátků. Přijďte ochutnat jedinečnou zimní atmosféru Svaté Hory.

Zimní prohlídky zámku Lednice

4.2.
26.3.
Zimní prohlídky zámku Lednice

Státní zámek v Lednici zůstává otevřen všem milovníkům historie. Je přístupný vždy o víkendech od 10 do 16 hodin (mimo leden).

Zimní prohlídky zámku Hluboká

3.1.
31.3.
Zimní prohlídky zámku Hluboká

Zimní prohlídky na zámku Hluboká lákají k návštěvě již několik let. Návštěvníci zavítají do devíti pokojů soukromých apartmá posledních čtyř generací majitelů hlubockého panství – Schwarzenbergů.

Zimní prohlídky jeskyně Na Špičáku

12.1.
30.3.
Zimní prohlídky jeskyně Na Špičáku

Jeskyně Na Špičáku u Supíkovic na Jesenicku se poprvé otevírají i mimo sezónu, a to v podobě série garantovaných zimních prohlídek. Prohlídky se konají vždy v 10, 12 a 14 hodin.

Zimní prohlídky zámku Blansko

1.11.
31.3.
Zimní prohlídky zámku Blansko

Zámek v Blansku zůstává přes zimu otevřen – sídlí zde Muzeum Blanenska. Přijít sem můžete za zajímavým expozicemi i zámeckými interiéry od úterý do soboty v časech 9-17 hodin.

Zimní prohlídky hradu Český Šternberk

11.2.
12.2.
Zimní prohlídky hradu Český Šternberk

Hrad Český Šternberk je pro návštěvníky otevřen i v zimních měsících, prohlídky začínají vždy v sobotu a v neděli v 11:00 a ve 14:00 hodin.

Dračí čarodějné pohádkové prohlídky hradu a zámku Staré Hrady

11.2.
12.2.
Dračí čarodějné pohádkové prohlídky hradu a zámku Staré Hrady

Hrad a zámek Staré Hrady leží v Českém ráji, jižně od Jičína hned vedle městečka Libáň. V zimě však své brány neuzavírá a vítá všechny návštěvníky, a to každou sobotu, neděl i o prázdninách a svátcích.

Zimní prohlídky hradu Karlštejn

1.1.
28.2.
Zimní prohlídky hradu Karlštejn

Hrad Karlštejn je otevřený i v zimní sezóně. V lednu a únoru je otevřeno od pátku do neděle 10:00 –15:00 hodin. V březnu pak denně mimo pondělí.

Zimní prohlídky jeskyně Na Pomezí v Rychlebských horách

8.2.
Zimní prohlídky jeskyně Na Pomezí v Rychlebských horách

Od ledna do konce března bude Jeskyně Na Pomezí otevřena každou středu. Prohlídky se konají v 10:00, 12:00 a 14:00 hodin.

Zimní prohlídky Královské zahrady Pražského hradu

25.12.
31.3.
Zimní prohlídky Královské zahrady Pražského hradu

Královská zahrada se roku 2022 poprvé otevírá veřejnosti i v zimní sezóně. Přijít sem můžete od 10:00 do 20:00 hodin. Po dobu adventu zde bude živý betlém, bezplatné kluziště a historický kolotoč.

Zimní prohlídky zámku Adršpach

1.12.
31.3.
Zimní prohlídky zámku Adršpach

Zámek Adršpach je přes zimní sezonu otevřen! Návštěvníkům jsou k dispozici stálé expozice, historické suvenýry a zajímavosti z Adršpašsko-teplických skal, úniková hra na téma pohádky Třetí princ a pro děti pohádková místnost.

Zimní prohlídky jeskyně Výpustek

1.12.
28.2.
Zimní prohlídky jeskyně Výpustek

Pokud jste tedy v létě nestihli Výpustek navštívit, přijďte nyní, v zimě! Otevřeno je denně, od úterý do neděle vždy v 10:00, 12:00 a 14:00 hodin.

Zimní prohlídky Sloupsko-šošůvských jeskyní

1.12.
28.2.
Zimní prohlídky Sloupsko-šošůvských jeskyní

Sloupsko-šošůvské jeskyně jsou už podeváté v historii otevřeny přes zimu. V jeskyních je příjemná teplota okolo 8° C, a to i když je venku pod nulou. Na prohlídku je nutná včasná rezervace. Prohlídky s baterkou se konají od prosince do konce února, v listopadu a březnu jsou prohlídky bez baterky!

Zimní prohlídky na Křivoklátě

4.2.
26.2.
Zimní prohlídky na Křivoklátě

V listopadu a prosinci je hrad otevřen o víkendech a vánočních svátcích od 10 do 15 hodin. V únoru je otevřeno o víkendech od 12 do 14 hodin.

Zimní prohlídky na hradě Loket

1.11.
31.3.
Zimní prohlídky na hradě Loket

Hrad Loket si můžete prohlédnout s průvodcem nebo si ho projít od sklepů až po půdu sami. V několika patrech studených a vlhkých kobek naleznete expozici útrpného práva. Hrad je pro návštěvníky otevřen denně.

Chebský hrad – zimní prohlídky

5.11.
26.3.
Chebský hrad – zimní prohlídky

Brána Chebského hradu se nezavírá ani se zimním období.

Zimní prohlídky Punkevních jeskyní

1.11.
31.3.
Zimní prohlídky Punkevních jeskyní

Punkevní jeskyně zůstávají přes zimu otevřeny. Nahlédnete do rozlehlých dómů s bohatou krápníkovou výzdobou, na dno propasti Macocha a svezete se na lodičkách – prohlídková trasa je stejná jako v hlavní sezoně.

Zimní prohlídky na zámku Radim

2.11.
26.3.
Zimní prohlídky na zámku Radim

Zimní prohlídky zámku Radim probíhají vždy o víkendech a svátcích v 11:00, 13:00 a 15:00 hod . Nenechte si je ujít. Otevřena ji i zámecká kavárna s nejméně jedním teplým jídlem denně, ovocnými limonádami a postřižinským pivem.

Zimní prohlídky Hradního muzea Český Krumlov

3.1.
31.3.
Zimní prohlídky Hradního muzea Český Krumlov

Celoročním provozem se již devátou zimní sezonu pyšní Hradní muzeum v Českém Krumlově. Milovníci historie a kulturního dědictví mohou strávit příjemné a zároveň poučné chvíle v prostorách nejstarší dochované části krumlovské rezidence, v tzv. Hrádku s věží na II. zámeckém nádvoří.

Zimní prohlídky zámku Valeč

1.11.
28.2.
Zimní prohlídky zámku Valeč

Barokní zámek Valeč na úpatí Doupovských hor je letos opět otevřený návštěvníkům i v zimě. Spolu se vstupenkou si v Informačním centru Prádelna můžete půjčit průvodcovský text (vratná kauce 100 Kč) a s ním si sami procházet zámek libovolně dlouhou dobu.

Podzimní a zimní prohlídky kláštera Teplá

1.2.
30.3.
Podzimní a zimní prohlídky kláštera Teplá

Vydejte se na prohlídku tepelského kláštera Premonstrátů i v zimním období.

Zimní prohlídky zámku Slatiňany

5.1.
31.3.
Zimní prohlídky zámku Slatiňany

Státní zámek Slatiňany je od letoška přístupný po celý rok! Areál zámku prošel rozsáhlou obnovou, a proto by byla velká škoda nechat ho otevřený jen přes hlavní sezónu. Zimní prohlídkovou trasu můžete navštívit vždy ve čtvrtek až sobotu od 9:45 do 15 hod.

Zimní prohlídky zámku Fryštát

1.11.
31.3.
Zimní prohlídky zámku Fryštát

Až do konce března roku 2023 můžete přijít v sobotu nebo v neděli na jeden z okruhů zámku Fryštát.

Zimní prohlídky zámku Loučeň

1.11.
31.3.
Zimní prohlídky zámku Loučeň

Již od roku 2011 je zámek Loučeň otevřen nepřetržitě po celý rok! Nebojte se proto přijet i v zimní sezóně.

Zámek Sychrov – sídlo Rohanů, kam se můžete vydat po celý rok

Zámek Sychrov – sídlo Rohanů, kam se můžete vydat po celý rok

Novogotický zámek Sychrov, který sloužil jako rezidence původem francouzského rodu Rohanů, znáte z pohádky Zlatovláska či Nesmrtelná teta. Zámek nabízí 3 návštěvnické okruhy, noční prohlídky, ukázky sokolnictví, koncerty.

Další aktuality

10 tipů na výlety do zřícených kostelů aneb ve stínu i na výsluní

Zřícené kostely: tajemné, působivé a zvláštní památky provází jedinečné příběhy. Dozvíte se, že třeba z jednoho kostela sňali za minulého režimu střešní tašky a použili je na místní kravín, z jiného filmový štáb vyrobil peklo (i s obrázky čertů na stěnách!) a další zase zmizel pod zemí, aby se jako zázrakem vynořil po stovkách let.
Památky

10 tipů na výlety k opevněným kostelům aneb ve stínu i na výsluní

Příkopy a valy, robustní věže, okrouhlé bašty se střílnami a střeleckými ochozy i hradby široké několik metrů, za které by se nemusel stydět žádný hrad: to jsou opevněné kostely. V časech míru zalitých sluncem sloužily jako svatostánky, ovšem v dobách válečné vřavy a temna při nájezdech nepřátel a tažení vojsk poskytovaly lidem z okolí vojenskou ochranu a často se na dlouhé měsíce měnily v bezpečná útočiště.
Památky

Santini Immortalis – objevte známá i neznámá díla Jana Blažeje Santini-Aichela

3. února, symbolicky v den narození geniálního Jana Blažeje Santiniho-Aichla, začíná celoroční projekt Santini Immortalis, který připomíná osobnost a dílo výjimečného architekta. Rok 2023 přinese řadu zajímavých akcí, výstav, přednášek, prohlídek a workshopů. Jan Blažej Santini-Aichel (3. února 1677, Praha – 7. prosince 1723, Praha) byl významný český architekt italského původu, který se proslavil svým jedinečným stylem nazývaným barokní gotika. Pracoval zejména pro církevní řády, ale nevyhýbal se ani zakázkám pro šlechtu. Stavby barokního architekta Santiniho-Aichela dodnes obdivují nejen laici, ale i současní architekti. Vtiskl neopakovatelný ráz nejen mnoha velkým a významným stavbám, ale i drobný kaplím a kostelíkům. Letos uplyne přesně 300 let od úmrtí slavného českého architekta italského původu. Objevte svět linií, kterými proniká světlo a Santiniho významné realizace na území Čech a Moravy. Kudy z nudy přináší tipy na návštěvu staveb postavených podle jeho návrhů.
Památky

Seznamte se: legendy v našich dějinách aneb od praotce Čecha až k výletům na Říp

Kolik dětí měl Krok? Jak se jmenoval bratr Praotce Čecha? Jaké zvíře ulovil legendární silák Bivoj a kde najdete hrob statečného koně Šemíka? Uznejte sami, bez starých národních pověstí a legend by náš život byl pořádná nuda. K bájným dějinám naší vlasti se vrací otázky v televizních soutěžích, učíme se o nich v dějepise a kdekoho zajímá, jak to tenkrát vlastně bylo. Tak jak to tedy bylo…?
Památky