!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Kam se vydat v zimě na výlet? Tipy na hrady, zámky, kláštery i jeskyně
Kam se vydat v zimě na výlet? Tipy na hrady, zámky, kláštery i jeskyně
"> "> "> "> "> "> ">
Památky

Kam se vydat v zimě na výlet? Tipy na hrady, zámky, kláštery i jeskyně

  • Vydáno13. ledna 2022
Dávno již neplatí, že po památkách lze cestovat jen v průběhu letní turistické sezóny a jeskyně se na zimu uzavírají. Mnohé hrady a zámky nejen ve správě Národního památkového ústavu mají otevřeno i v zimních měsících. Velkou výhodou zimních návštěv je komornější atmosféra prohlídek i větší časový prostor si ji pořádně užít. Návštěva podzemí je příjemná i tím, že se z mrazivého počasí dostanete do míst se stálou teplotou v plusových hodnotách.

To nej ze zimních hradů a zámků

zámek HlubokáK návštěvě láká zámek Hluboká, který nabízí soukromá apartmá posledních čtyř generací majitelů zdejšího panství. Pokoje jsou v zimě temperovány a otevřeno je denně kromě pondělí od 9 do 16 hodin, kdy vychází poslední prohlídka.  V zimě vítá návštěvníky také zámek Sychrov v Českém ráji. V jeho pokojích si můžete prohlédnout sbírky jednoho z nejvýznamnějších šlechtických rodů, Rohanů. Čeká na vás také Královské apartmá, jídelna, kulečníkový sál, knihovna nebo krásná zámecká kaple. Otevřeno je denně od 10 do 14 hodin.

Nekonečnou sezónu prožívají dva oblíbené hrady nedaleko Prahy: Křivoklát a Karlštejn. Hrad Karlštejn otevírá své brány od 7. 1. do 28. 2. 2022 od pátku do neděle 10 až 15 hodin. Podobně je na tom i blízký hrad Křivoklát, od ledna do března je otevřeno o víkendech od 12 do 14 hodin. Prohlédnete si zde Gotické paláce.

Hrad KarlštejnZámek Zbiroh, který zároveň poskytuje ubytovací služby, je otevřen všem zájemcům celoročně a nabízí dva prohlídkové okruhy. Zámek lze navštívit denně od 10 do 18 hodin. Vysoko na skalním ostrohu nad soutokem řeky Labe a Ploučnice se vypíná zámek Děčín, který dlouhou dobu patřil rodu Thun-Hohensteinů. Prohlídka vás zavede do soukromých apartmánů, otevřeno je až do února denně 10 – 16 hodin, o víkendech a svátcích 10-17 hodin. V sobotu 5. února se otevře také zámek Lednice! Ti, kteří rádi obdivují zámecké interiéry mohou přijít od února do března vždy víkendech do 10 do 16 hodin na zámek a projít si první prohlídkovou trasu. Každou sobotu v únoru a březnu bude přístupný i nedaleký zámek Valtice, který v zimě otevírá zámeckou kapli a divadlo.


Ohřejte se v jeskyních

JeskyněNávštěva jeskyní v zimním období má tu výhodu, že se na ní určitě ohřejete – podzemní prostory mají totiž stálou teplotu okolo 8°C. Přes zimu zůstávají otevřeny například oblíbené Punkevní jeskyně. Nahlédnete do rozlehlých dómů s bohatou krápníkovou výzdobou, na dno propasti Macocha a svezete se na lodičkách – prohlídková trasa je stejná jako v hlavní sezoně. Otevřeny jsou denně kromě pondělí od 8:40 do 14:00 hodin. O návštěvu jeskyní je i v zimě velký zájem a proto doporučujeme zajistit si rezervaci předem.

JeskyněRezervace je nutná v případě návštěvy Sloupsko-Šošůvských jeskyní, kde se do zajímavého výkladu průvodce zaposloucháte při světle baterek. Vstupy v 10:00, 12:00, 13:00 si můžete rezervovat od úterý do neděle až do konce února 2022. Posledním otevřeným "zástupcem" Moravského krasu je Jeskyně Výpustek. Otevřeno je denně, od úterý do neděle vždy v 10:00, 12:00 a 14:00 hodin. Dozvíte se zde zajímavosti z dob, kdy jeskyně sloužila armádě i z období, kdy byla domovem jeskynních medvědů a lvů.

bozkovské jeskyněOd ledna do konce března je přístupná i Jeskyně na Pomezí v Rychlebských horách. Prohlídky se konají vždy ve středu v 10, 12 a 14 hodin. Jeskyně se vyznačují úzkými, místy vysokými chodbami, které se v místech křížení rozšiřují v menší dómy. Pro tyto jeskyně jsou typické nátekové útvary vytvářející kaskády a mohutné členité krápníky. Prohlídku si domluvte na telefonním čísle: 584 421 284. Ve všedních dnech včetně pondělí mají od ledna až do konce března otevřeno Javoříčské jeskyně nedaleko Olomouce, a to od pondělí do pátku v 10 a 13 hodin. Do Bozkovských dolomitových jeskyní, které naleznete u Semil v Českém ráji, můžete přijít přes zimu od úterý do neděle od 9 do 15 hodin.
 

Výpravy do duchovního světa

Broumovský klášterZábavné prohlídky středověké písárny Broumovského kláštera pro malé i velké. Prohlídky se konají vždy v sobotu, až do 26. března 2022. Poutní místo Svatá Hora v Příbrami je jedno z nejstarších mariánských poutních míst v Čechách. Prohlídky s průvodcem nabízí i v zimním období. Kromě klasické prohlídky Svaté Hory s průvodcem, která trvá asi 50 minut, můžete navštívit zcela nově zpracované muzeum umístěné částečně v bývalé jezuitské kryptě.

Břevnovský klášter v Praze nabízí prohlídky s průvodcem každou sobotu a neděli. Pro návštěvníky je zpřístupněna bazilika sv. Markéty, krypta z 11. století a prelatura s Tereziánským sálem. Prohlídková trasa trvá přibližně 90 minut. V hlavním městě lze také navštívit Strahovský klášter s historickou knihovnou, a to denně od 9:00 do 17:00 hodin.
Zimní prohlídky zámku Fryštát

1.11.
31.3.
Zimní prohlídky zámku Fryštát

Až do konce března roku 2022 můžete přijít v sobotu nebo v neděli na jeden z okruhů zámku Fryštát.

Zimní prohlídky na Křivoklátě

8.1.
28.2.
Zimní prohlídky na Křivoklátě

Od ledna do února je otevřeno o víkendech od 12 do 14 hodin.

Zimní prohlídky hradu Karlštejn

7.1.
31.3.
Zimní prohlídky hradu Karlštejn

Hrad Karlštejn je otevřený i v zimní sezóně. V lednu a únoru je otevřeno od pátku do neděle 10:00 –15:00 hodin. V březnu pak denně mimo pondělí.

Zimní prohlídky jeskyně Na Pomezí v Rychlebských horách

5.1.
30.3.
Zimní prohlídky jeskyně Na Pomezí v Rychlebských horách

Od ledna do konce března bude Jeskyně Na Pomezí otevřena po předchozí domluvě každou ve středu. Prohlídky se konají v 10:00, 12:00 a 14:00 hodin.

Zimní prohlídky zámku Hluboká

2.11.
31.3.
Zimní prohlídky zámku Hluboká

Zimní prohlídky na zámku Hluboká lákají k návštěvě již několik let. Návštěvníci zavítají do devíti pokojů soukromých apartmá posledních čtyř generací majitelů hlubockého panství – Schwarzenbergů.

Zimní prohlídky zámku Zákupy

2.11.
29.3.
Zimní prohlídky zámku Zákupy

Zimní okruh je v provozu od 2. listopadu 2021 do 29. dubna 2022. Všechny místnosti zimního okruhu jsou bohatě zařízeny nábytkem, obrazy, porcelánem, loveckými trofejemi atd. Součástí zimního okruhu je i historická zámecká kuchyně v přízemí zámku.

Interaktivní prohlídky broumovského skriptoria

8.1.
26.3.
Interaktivní prohlídky broumovského skriptoria

Zábavné prohlídky středověké písárny broumovského kláštera pro malé i velké. Prohlídky se konají každou sobotu v 10:00 hodin. Rezervace nutná 1 hodinu předem!

Zimní prohlídky Punkevních jeskyní

1.11.
31.3.
Zimní prohlídky Punkevních jeskyní

Punkevní jeskyně zůstávají přes zimu otevřeny. Nahlédnete do rozlehlých dómů s bohatou krápníkovou výzdobou, na dno propasti Macocha a svezete se na lodičkách – prohlídková trasa je stejná jako v hlavní sezoně.

Zimní prohlídky zámku Lednice

1.11.
31.3.
Zimní prohlídky zámku Lednice

Státní zámek v Lednici zůstává otevřen přes zimní sezónu všem milovníkům historie. Je přístupný vždy o víkendech od 10 do 16 hodin (mimo leden).

Zimní prohlídky Sloupsko-šošůvských jeskyní

3.12.
31.3.
Zimní prohlídky Sloupsko-šošůvských jeskyní

Sloupsko-šošůvské jeskyně jsou už poosmé v historii otevřeny přes zimu. V jeskyních je příjemná teplota okolo 8° C, a to i když je venku pod nulou. Na prohlídku je nutná včasná rezervace. Prohlídky s baterkou se konají od prosince do konce února, v listopadu a březnu jsou prohlídky bez baterky!

Zimní prohlídky na hradě Loket

1.11.
31.3.
Zimní prohlídky na hradě Loket

Hrad Loket si můžete prohlédnout s průvodcem nebo si ho projít od sklepů až po půdu sami. V několika patrech studených a vlhkých kobek naleznete expozici útrpného práva. Hrad je pro návštěvníky otevřen denně.

Chebský hrad – zimní prohlídky

1.11.
31.3.
Chebský hrad – zimní prohlídky

Brána Chebského hradu se nezavírá ani se zimním období.

Zimní prohlídky zámku Loučeň

1.11.
31.3.
Zimní prohlídky zámku Loučeň

Již od roku 2011 je zámek Loučeň otevřen nepřetržitě po celý rok! Nebojte se proto přijet i v zimní sezóně.

Zimní prohlídky zámku Blansko

1.11.
31.3.
Zimní prohlídky zámku Blansko

Zámek v Blansku zůstává přes zimu otevřen – sídlí zde Muzeum Blanenska. Přijít sem můžete za zajímavým expozicemi i zámeckými interiéry od úterý do pátku v časech 9-17 hodin.

Zimní prohlídky pohádkového hradu a zámku Staré Hrady

1.11.
31.3.
Zimní prohlídky pohádkového hradu a zámku Staré Hrady

Hrad a zámek Staré Hrady leží v Českém ráji, jižně od Jičína hned vedle městečka Libáň. V zimě však své brány neuzavírá a vítá všechny návštěvníky.

Zimní prohlídky jeskyně Výpustek

1.12.
31.3.
Zimní prohlídky jeskyně Výpustek

Pokud jste tedy v létě nestihli Výpustek navštívit, přijďte nyní, v zimě! Otevřeno je denně, od úterý do neděle vždy v 10:00, 12:00 a 14:00 hodin.

Zámek Sychrov – sídlo Rohanů, kam se můžete vydat po celý rok

Zámek Sychrov – sídlo Rohanů, kam se můžete vydat po celý rok

Novogotický zámek Sychrov, který sloužil jako rezidence původem francouzského rodu Rohanů, znáte z pohádky Zlatovláska či Nesmrtelná teta. Zámek nabízí 3 návštěvnické okruhy, noční prohlídky, ukázky sokolnictví, koncerty.