Úvod > Aktuality > Zima v Jizerkách a na Ještědu: Jizerská 50, Cimrman a akce z lyží do bazénu

Zima v Jizerkách a na Ještědu: Jizerská 50, Cimrman a akce z lyží do bazénu

Vydáno 30. ledna 2019 Zimní sporty
Skiaréna Jizerky se třemi lyžařskými areály, propojenými jedním skipasem a skibusem, bezmála 200 kilometrů stop pro běžkaře a také několik vážných i nevážných akcí, to všechno nabízejí v zimě Jizerské hory. Prim samozřejmě hraje Jizerská 50, ale užijete si atraktivní závody na saních anebo na prastarých lyžích.

Skiaréna Jizerky, ledový bar i Jára Cimrman

JeštědMíříte do Jizerských hor s vybavením na sjezdovky? Z Prahy a Středních Čech můžete být do 90 minut na lyžích jak na sjezdovkách na Ještědu, tak v areálu Obří sud anebo ve Skiaréně Jizerky. Tři lyžařská střediska, Ski areál Bedřichov, Ski areál Severák a Ski areál Tanvaldský Špičák, propojuje společný skipas.

Využít samozřejmě můžete skibusy, které až do konce března 2019 pendlují mezi jednotlivými lyžařskými středisky; kromě toho vás dopraví i k Jizerské magistrále. Vyjíždějí z Liberce, Jablonce nad Nisou, Tanvaldu a Frýdlantu, zastavují v Bedřichově, Josefově Dole, na Smědavě či v Janově.

Možná ale máte raději jiná, méně rušná místa, například Josefův Důl a Ski areál Lucifer, který pohádkově pekelnými názvy sjezdovek, rodinnou atmosférou i nenáročnými tratěmi přitahuje pozornost rodin s dětmi. Anebo jste si oblíbili lyžařské středisko v Černé Říčce, části Desné v srdci Jizerských hor pod přehradou Souš? Mezi oblíbené klidnější lokality patří také areál Kořenov – Rejdice a Skiareál u Čápa v Příchovicích, kde každou zimu vyrůstá originální ledový bar. Je v provozu ve dne i večer a od lyžování si odpočinete jak při zdejších diskotékách, tak v originálním Muzeu Járy Cimrmana.
 

Fenomén Jizerské 50

Nejslavnější tuzemský závod na běžkách Jizerská 50 hladce doklouzal do 52. ročníku; letos se poběží  od 8. do 10. února 2019. Kromě hlavního závodu v neděli 10. 2. se pojede řada dalších: už v pátek 8. 2. to bude Bedřichovská 30, dětské závody Mini Jizerská a jako vzpomínka na dobu, kdy se začala psát historie Jizerské 50, i netradiční závod v historických kostýmech. V sobotu 9. 2. pak odstartuje Jizerská 25, Jizerská 10 s Českou televizí a Jizerská firemní pro stmelení pracovních kolektivů, a teprve neděle bude patřit slavnému klání. Startuje se v 9:00 hodin z Bedřichova.

Měli byste také vědět, že Jizerská 50 je již od roku 1971 Memoriálem horolezecké expedice Peru 1970. Setkání historických lyžníků v pátek 8. 2. je vzpomínkou na tuto expedici, jejíchž 15 členů zahynulo při ničivém zemětřesení pod vrcholem Huascaranu. Členové expedice se jen pár měsíců před osudnou tragédií zúčastnili Jizerské 50.

Máte-li při pohledu do rozesmátých tváří jejích účastníků pocit, že Jizerská 50 je jen obyčejná procházka na běžkách, vyvedeme vás z omylu. Například ten, kdo projede celou trať, zdolá celkové převýšení 937 metrů – pro vaši představu je to víc než převýšení z Ostravice na Lysou horu nebo z Pece pod Sněžkou na vrcholek Sněžky. Nejdelší stoupání na trase Jizerské 50 měří 3,31 km a zdoláte při něm 187 výškových metrů. Náročnější, než jste si mysleli? Jistě, ale zblízka poznáte řadu ikonických míst Jizerských hor, od Kristiánova s Památníkem sklářství přes Knajpu a Jizerku až po vyhlídku Krásnou Máří a Čihadla. Spoustu z nich najdete i na zkrácené trati Jizerské 50, kterou zvládnou i rekreační běžkaři – ale pro výlet si vyberte jiný termín než závodní víkend!
 

Lety na saních, psí spřežení, lyžníci i Himaláje                                

HimalájDo světa velehor se dostanete na výstavě Magický Himaláj, která je obrazem 27 let putování cestovatele Rudolfa Švaříčka do oblasti Himálaje. Projekt není jen o „jedné cestě na Everest“ vytržené z kontextu. Čtvrt století vznikaly snímky etnik a jejich lidských příběhů. Sekce Nepál, Bhútán, Tibet a Indie mapují země na svazích Himálaje. Poutavě prezentují čarovné kultury, tradice i svérázné rituály. K vidění bude už jen do 28. února na libereckém výstavišti.

Budete-li mít chuť prožít vlastní dobrodružství, nabízíme vám další akce na sněhu v Jizerských horách: v obci Plavy sejdou ty nejlepší a nejoriginálnější stroje, aby nejen změřily své síly, ale hlavně pobavily všechny zúčastněné při "letech na saních". Závod se uskuteční 9. 2. v areálu bývalého skokanského můstku v Plavech.

Lyžníci ze SmržovkyO víkendu 16. a 17. 2. se v Zásadě konají závody psích spřežení, historické kostýmy se vám budou hodit i v sobotu 16. 2. na akci Lyžníci ve Smržovce. Samotná Smržovka je známá zejména díky umělé i přírodní sáňkařské dráze.

Rájem pro běžecké lyžování je Jizerská lyžařská magistrála s více než 180 kilometry upravovaných tratí. Lyžařské stopy spojují nejen známá střediska jako je Bedřichov nebo Jizerka, ale dostanete se na ně i z dalších nástupních míst: Oldřichova v Hájích, Desné, Souše i z Kořenova. Na řadě míst se dá přejet i na trasy v Krkonoších nebo na upravené tratě v Polsku.

Máme pro vás i další lákadla: víte například, že v areálu Obří sud mají bobovou dráhu? Anebo že skiareál Ještěd ve spolupráci s Aquaparkem BabylonLiberci nabízí bonusový balíček Z lyží do aquaparku? Jde o celodenní skipas, kombinovaný s celodenním vstupným do aquaparku s platností na jediný den.
Ski Aréna Jizerky - lyžování na Tanvaldském Špičáku

Ski Aréna Jizerky - lyžování na Tanvaldském Špičáku

Ski Aréna Jizerky Tanvaldský Špičák je největším lyžařským areálem v Jizerských horách. Středisko disponuje sjezdovými tratěmi takové kvality, že se zde pořádají i závody evropské úrovně. Pro nejmenší lyžaře a jejich výuku v areálu naleznete pojízdný koberec Sunkid.

Národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny

Národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny

Národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny je nejenom největším chráněným územím v Jizerských horách, ale patří také mezi několik největších Národních přírodních rezervací v České republice.

Jizerské hory na běžkách - běžecké tratě okolo Štěpánky

Jizerské hory na běžkách - běžecké tratě okolo Štěpánky

V Kořenově a okolí se nachází zhruba 60 km upravovaných lyžařských běžeckých tras, které navazují na další stopy - jedním směrem na Smědavu a Bedřichov, druhým směrem na Krkonoše. Součástí tohoto systému jsou též tři vyznačené trasy kolem vrcholku Hvězda s rozhlednou Štěpánka.

Lyžařský areál U Čápa Příchovice

Lyžařský areál U Čápa Příchovice

Příchovice patří mezi menší, ale útulné středisko pro turisty na pomezí mezi Jizerskými horami a Krkonošemi, vzdálené 6 km od Harrachova. Lyžařský areál je vhodný pro rodiny s dětmi, ale i pro zdatnější lyžaře. Na své si zde však přijdou také vyznavači běžeckého lyžování.

Ještěd - jedinečný výhled na všechny světové strany a originální ubytování

Ještěd - jedinečný výhled na všechny světové strany a originální ubytování

Vydejte se na výlet na vrchol Ještědského hřbetu (1012 m) kde stojí slavný horský hotel s vysílačem Ještěd. Těsně pod vrcholem je horní stanice kabinové lanovky z Horního Hanychova. Věž byla oceněna mezinárodní architektonickou cenou a nabízí jedinečný pohled na Liberec a do okolí.

Skiareál Studenov v Rokytnici nad Jizerou

Skiareál Studenov v Rokytnici nad Jizerou

Skiareál Studenov se rozkládá v nadmořské výšce 620 – 933 m n. m. Je dostupný z centra Rokytnice nad Jizerou a je oblíben díky svým mírným a širokým svahům především u rodin s dětmi a u začínajících snowboardistů. Jsou zde dva kotvové vleky, poma a dětský tyčový vlek.

Jizerská magistrála - ráj pro běžky i pěší turistiku

Jizerská magistrála - ráj pro běžky i pěší turistiku

Jizerská magistrála patří k nejoblíbenějším běžkařským trasám v republice. Chráněná krajinná oblast nabízí mimořádný zážitek rekreačním i závodním běžkařům, kteří si mohou vybrat z několika základních tras. K nejkrásnějším patří okolí Kristiánova, Bedřichova, Nové Louky a Jizerky.

Přírodní sáňkařská dráha Černá Studnice - Smržovka

Přírodní sáňkařská dráha Černá Studnice - Smržovka

Na čtyřkilometrovou přírodní sáňkařskou dráhu se můžete vydat v Jizerských horách. Vede lesy a po obecních cestách od rozhledny Černá Studnice až dolů do Smržovky.

Sáňkařská dráha ve Smržovce

Sáňkařská dráha ve Smržovce

Ve Smržovce byla již v roce 1912 vybudovaná první sáňkařská dráha. Současná závodní dráha pochází z let 1972 – 1975. Je dlouhá 1 020 m, má převýšení 82 m, raritou je kruhová 400° zatáčka.

Běžecký areál Břízky v Jablonci nad Nisou

Běžecký areál Břízky v Jablonci nad Nisou

Běžecký areál Břízky se nachází v zalesněné příměstské části města Jablonce. Svým umístěním i výškovou polohou umožňuje využití pro běžecké lyžování i v období, kdy již v nižších partiích není sníh. Současně je vstupem na turistické a sportovně-rekreační trasy Jizerských hor.

Lyžování v Josefově Dole v Jizerkách

Lyžování v Josefově Dole v Jizerkách

V areálu najdete 3 lyžařské vleky s možností večerního lyžování. Svahy jsou denně technicky upravovány a v případě nedostatku sněhu i zasněžovány. Lyžovat můžete na 6 sjezdovkách lehké a střední obtížnosti o celkové délce 2,5 km.

Chráněná krajinná oblast Jizerské hory

Chráněná krajinná oblast Jizerské hory

Jizerské hory jsou geomorfologickým celkem a nejsevernějším pohořím Česka. Pohoří bylo nazváno podle řeky Jizery, která pramení na svazích Smrku, nejvyšší hory české části hor.

Po stopách Jizerské 50 na běžkách

Po stopách Jizerské 50 na běžkách

Zkrácenou verzi slavného závodu zvládnou i rekreační běžkaři. Projedete se krásnou přírodou Jizerských hor a prověříte svou fyzickou kondici. Cestou projedete okolo Šámalovy chaty, Knajpy, Smědavy nebo vyhlídky Krásná Máří.

Socha Járy Cimrmana nad bájným Liptákovem

Socha Járy Cimrmana nad bájným Liptákovem

Český fiktivní génius Jára Cimrman má v jizerskohorské obci Tanvald zvláštní sochu. Návrh sochy, cimrmanovsky pojaté jako "Cimrman v mlze", vybral duchovní otec Járy Cimrmana Zdeněk Svěrák.

Lyžařský areál Severák v Hraběticích

Lyžařský areál Severák v Hraběticích

Lyžařský areál Severák je nejchladnějším místem v Jizerských horách. Sjezdové tratě jsou vhodné především pro rodiny s dětmi. Pro nejmenší návštěvníky také areál významně rozšířil své služby.

Ski areál Bedřichov

Ski areál Bedřichov

Ski areál Bedřichov disponuje 8 vleky. Lyžovat můžete na 9 sjezdovkách s lehkou a střední obtížností. Noční lyžování si vyzkoušíte na sjezdovce Malinovka. A pokud chcete prozkoumat okolí, stačí přezout lyže a vyrazit na běžkařské tratě Jizerské magistrály.

Ski areál Lucifer v Josefově Dole

Ski areál Lucifer v Josefově Dole

Ski areál Lucifer je jednou ze tří sjezdových lokalit v Josefově Dole, která je místem pro celou rodinu. Lyžařské vleky, půjčovna lyží, ubytování, hospůdka – to vše nabízí ski areál pro vaši prima dovolenou na horách. K dispozici je zde také půjčovna lyží a půjčovna čtyřkolek.

Výlet po obou stranách řeky Jizery na kole i běžkách

Výlet po obou stranách řeky Jizery na kole i běžkách

Tento nenáročný výlet je určen především milovníkům nádherné přírody, kteří si rádi užívají volnosti v člověkem neporušené krajině. Část trasy vede na území Polska a v místě, kde leží hranice s českou stranou se nachází jizerská oblast tmavé oblohy.

Lyžařský areál Rejdice - Kořenov

Lyžařský areál Rejdice - Kořenov

Nejen pro letní, ale především pro zimní rekreaci je určen Alpine Pro Sport areál Rejdice na pomezí Jizerských hor a Krkonoš. Místní Chata Panorama nabízí stylové ubytování, celodenní stravování, relaxační centrum, a cca 30 m od chaty pak lyžařský areál.

Muzeum Járy Cimrmana a rozhledna Maják v Příchovicích

Muzeum Járy Cimrmana a rozhledna Maják v Příchovicích

V areálu U Čápa bylo s velkou slávou představeno veřejnosti Muzeum Cimrmanovy doby - Maják Járy Cimrmana. První oficiální Cimrmanovo muzeum pokřtil početný soubor herců divadla Járy Cimrmana v čele se Zdeňkem Svěrákem.

Lanovka na Ještěd

Lanovka na Ještěd

Pravidelná jarní odstávka lanové dráhy na Ještěd je v roce 2019 delší než obvykle. Lanovka nepojede od 1. 4. do 20. 6. 2019.

Osada Jizerka v Jizerských horách

Osada Jizerka v Jizerských horách

Sklářská osada Jizerka se rozprostírá v malebném údolí říčky Jizerky, nad nímž se vypíná kopec Bukovec (1005 m.n.m.). Jizerka je významnou turistickou křižovatkou, představuje ideální základnu jak pro pěší turistiku, tak pro horskou cyklistiku a v zimě se její okolí mění na ráj pro běžkaře.

Další aktuality