Úvod > Co chcete dělat? > Letní sporty > Výlet po obou stranách řeky Jizery na kole i běžkách
Letní sporty

Výlet po obou stranách řeky Jizery na kole i běžkách

Tento nenáročný výlet je určen především milovníkům nádherné přírody, kteří si rádi užívají volnosti v člověkem neporušené krajině. Část trasy vede na území Polska a v místě, kde leží hranice s českou stranou se nachází jizerská oblast tmavé oblohy.
Výchozím bodem výletu je železniční stanice Harrachov, která se nachází v místní části Harrachova – Mýtiny. Vydáme se odtud po zelené značce do prudkého kopce, až na vrchol, kde zhruba po 500 m narazíme na turistický přechod státní hranice. Na rozcestí odbočíme doleva na neznačenou šotolinovou cestu, které se budeme držet celých šest kilometrů.
 
Cesta vede po vrstevnici, takže skoro po rovině vysoko nad řekou Jizerou. Za jasného počasí se odtud otevírají krásné výhledy na českou stranu hor. Pozvolné klesání nás přivede k horské osadě Orle, jedinému sídlu široko daleko. V letech 1754 – 1888 bývala v osadě sklárna. Dnes ji  tvoří pouze několik stavení obklopených lesem. Po načerpání nových sil se vydáme zpátky na českou stranu. Nejdřív pojedeme rovně, mineme první odbočku (zelená značka) a asi po 400 m odbočíme druhou odbočkou doleva (cyklotrasa č. 22) na lesní stezku. Cesta ubíhá s kopce po kamenité lesní cestě a přibližuje se mohutné řece Jizeře.

Řeka si vytvořila kamenná řečiště, kterým se proplétá na své cestě k moři. Balvany i menší kameny jsou nádhernou ozdobou jizerské přírody. Brzy se řeka dostane do míst, kde stojí dřevěný most. Ten tu stával odjakživa a tvořil spojnici mezi osadou Jizerka a polskou stranou hor. Tudy utíkali čeští exulanti v 17. století. Přechod byl uzavřen po 2. světové válce a znovu obnoven až roku 2005. Mimo zajímavé historie oblast vyniká další zajímavou skutečností, a to tím, že se tu chrání noční obloha. Tma Jizerských hor není absolutní, ale je stále lepší než na většině území ČR. Můžete odtud dobře vidět Mléčnou dráhu a více než 1.000 hvězd. Od hraničního mostu nás čeká stoupání v délce asi 1,5 km k osadě Jizerka, kde je možné doplnit ztracené síly.
 
Těch bude potřeba k dalšímu výstupu okolo hory Bukovec po červené značce na rozcestí Jizerka – Mořina, kde odbočíme vlevo na červenou turistickou značku a cyklostezku č. 3020. Od teď nás čeká jen příjemné klesání údolím řeky Jizery v délce 6,5 km až do Martinského údolí. Na závěr výletu musíme překonat další krátké stoupání na Mýtiny buď po červené značce (1 km do prudkého kopce), nebo dále po cyklotrase 3020 (1,5 km mírnějšího stoupání). Nenáročná trasa měří 20 km a zvládnou ji určitě i děti.

Open air festival Keltská noc Harrachov 2023

Tradiční krkonošský hudební festival již zakořenil v Harrachově. Díky místu konání v areálu velkých skokanských můstků získal punc nejvýše pořádaného českého festivalu s nejhezčím výhledem – 10. – 12. srpna 2023!
Harrachov, Liberecký kraj

Příjezd Krakonoše do Harrachova

Příjezd Krakonoše – vítání jara v Harrachově.
Harrachov, Liberecký kraj

Harrachov – Český pohár MTB

Harrachov – cyklistický závod.
Harrachov, Liberecký kraj

Fichtlcup Harrachov

Závod motocyklů v Harrachově na dojezdu velkých skokanských můstků.
Harrachov, Liberecký kraj

Lanové centrum Harrachov na Mýtě

Lanové centrum Proud – Harrachov Na Mýtě je netradiční outdoorový areál, který je tvořen systémem cest a překážek z lan a trámků, zavěšených na dřevěných sloupech ve výšce od 4 do 12 metrů.
Harrachov, Liberecký kraj

Lyžařský areál Amálka v Harrachově

Jedním z příjemných lyžařských areálů, kde můžete trénovat vaše lyžařské dovednosti, je ski areál Amálka v Harrachově. Široký svah uspokojí všechny lyžaře – od rekreačních přes sportovní až po závodní lyžaře.
Harrachov, Liberecký kraj

Bobová dráha HappyWorld Harrachov

Bobová dráha v Harrachově je spolu s dopravním zařízením cca 1.000 metrů dlouhá, při 38 m převýšení, průměrném sklonu 6 % a maximálním sklonu 12 %. Má 17 zatáček a dvě atraktivní nadzemní křížení.
Harrachov, Liberecký kraj

Ozubnicová železnice Tanvald-Desná-Kořenov-Harrachov-Szklarska Poręba

Jediná ozubnicová železnice České republiky představuje jedinečnou kulturní a technickou památku. Jizerskohorsko-krkonošská železniční trať je nejstrmější a jediná normálně rozchodná ozubnicová železnice v České republice. Pomocí ozubnice Abtova systému vlak vyšplhá na pouhých 7 km o 235 metrů výše.
Tanvald, Liberecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Pstruhařství Jizerské hory v Kořenově

Pstruhařství Jizerské hory vzniklo v roce 2015 na hranici národního parku Krkonoš a Jizerských hor. Tato lokalita, byla pečlivě vybrána na základě nedotčeného prostředí, a dostatečného množství čisté a celoročně chladné křišťálové vody, která je pro chov lososovitých ryb velmi důležitá.
Kořenov, Liberecký kraj

Resident Harrachov

Unikátní resort spojující zázemí vašeho domova s komfortem hotelové péče.
Harrachov, Liberecký kraj

Restaurace Terassa

Poctivá domácí kuchyně, pozorná obsluha, výběr ze špičkových moravských vín a posezení u krbu. To vše najdete v restauraci Terassa v centru Harrachova.
Harrachov, Liberecký kraj

Restaurace My Piknik

Harrachovský podnik, kde vládne rodinná pohoda. V tomto baby friendly restaurantu si na své přijdou velcí milovníci dobrého jídla i jejich malé ratolesti. Najdete zde vyladěné dětské menu i oblíbený dětský koutek.
Harrachov, Liberecký kraj