Úvod > Co chcete dělat? > Zimní sporty > Jizerské hory na běžkách – po stopách Jizerské 50
Zimní sporty

Jizerské hory na běžkách – po stopách Jizerské 50

Zkrácenou verzi slavného závodu zvládnou i rekreační běžkaři. Projedete se krásnou přírodou Jizerských hor a prověříte svou fyzickou kondici. Cestou projedete okolo Šámalovy chaty, Knajpy, Smědavy nebo vyhlídky Krásná Máří.
Z parkoviště na Bedřichově se vydejte na Novou louku k Šámalově chatě, původně lovecký zámeček Clam-Gallasů. Za první republiky objekt užíval Dr. Přemysl Šámal, kancléř prezidenta T. G. Masaryka i Edvarda Beneše. Interiér byl obložen modřínem a apartmán s koupelnou byl zařízen stejně jako v Černínském paláci. Dnes slouží chata všem turistům k načerpání nových sil. Od "Šámalky" sjeďte po modré značce k Blatnému rybníku a pokračujte Kristiánovskou cestou k bývalé sklářské osadě Kristiánov, významné křižovatce cest. V létě zde můžete navštívit Památník sklářů, schovaný pod strání asi 50 m od hlavní cesty. Trasa vede dále po modré do sice mírného avšak táhlého kopce, kolem pomníčku dřevaře Jägera, který zde zmrznul pod převrácenými saněmi, až k rozcestí Čihadla.

Půl kilometru dalšího stoupání vás přivede ke kiosku horské služby Knajpa, kde je možno doplnit ztracenou energii. Od kiosku Na Knajpě pokrčujte doprava po Kasárenské silnici, žluté značce dolů z kopce. Prochází tudy i Jizersko-krkonošská magistrála a cyklotrasa č. 22. Na rozcestí U studánky se připojuje zelená značka a příjemné klesání pokračuje až na Smědavu. První horská chata tu byla postavena v roce 1841, ale později vyhořela. Dnešní bouda pochází z roku 1935 a jezdí k ní dokonce i autobus z Frýdlantu. Po načerpání nových sil vyrazíme do prudkého kopce po modré značce, směrem Na Knajpu, druhou stranou hory Jizera, kterou jsme již jednou objeli. Uprostřed výstupu ke Knajpě natrefíte na odbočku k pralesu Jizera, kam je však lepší zajít v létě.

Knajpy se vrátíme na Čihadla a Štolpišskou silnicí pokračujeme s kopce po žluté značce k rozcestí Na Ždárku a U Tetřeví boudy dále po červené do mírného kopce ke Krásné Máří a Pod Ptačí kupy, odkud následuje sjezd po žluté značce až ke kiosku Hřebínek. Unavení běžci se mohou vydat zpět po Hejnické cestě (mírně s kopce) na Novou louku a do Bedřichova, a ti, kteří ještě nemají dost, odbočí po žluté do kopce na Bílou Kuchyni, tak jako závodníci Jizerské 50. Poslední těžké stoupání po modré značce zaručuje Olivetská hora, dosahující výšky 886 m n.m. Z rozcestí Pod Olivetskou horou se vydejte po žluté Za přehradu, a odtud po modré kolem přehrady Bedřichov – Černá Nisa. Poté po zelené Vládní cestou na Maliník a červenou posledních pár metrů zpět do Bedřichova.

Celý středně náročný okruh měří 35 km. Zkratkou z HřebínkuŠámalově chatě a do Bedřichova ušetříte 4 km a pěkných pár metrů převýšení. Výlet lze samozřejmě uskutečnit i na kole nebo pěšky – v letní sezóně navíc můžete navštívit v zimě špatně dostupná místa, např. prales Jizera, vyhlídku Čihadla, či sklářské muzeum na Kristiánově

Provozovatel

JIZERSKÁ, obecně prospěšná společnost

Bedřichov v Jizerských horách 218
468 12 Bedřichov
Tel.:
+420 483 380 034
WWW:
https://www.jizer...
GPS:
50,789981 15,145839
 
Region:
Liberecký kraj
Oblast:
Jizerské hory
Obec:
Bedřichov
Tipy na výlet:
Bedřichov a okolí
 

Vstupné

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

6,0 hodin

 
 

Lyžařský závod Jizerská 50

Jednu z nejvýznamnějších sportovních událostí v České republice čeká už 57. ročník. Nový ročník, starý ceník a opět 4 denní program plný závodů a doprovodných akcí od čtvrtka 8. do neděle 11. února 2024.
Bedřichov, Liberecký kraj

ČT Author Cup 2023

ČT Author Cup se za dobu svého trvání stal největší, nejznámější a nejpopulárnější akcí na horských kolech v Česku a jeho dosah značně přesáhl hranice Libereckého kraje.
Bedřichov, Liberecký kraj

Sever Synth City

Do Liberce zamíří hvězdy synthpopové scény.
Liberec, Liberecký kraj

Hejnicman a Hejnicfilm 2023

V sobotu 14. října proběhne 11. ročník sportovně-turistické akce HEJNICMAN 2023 a 3. ročník přehlídky outdoorových filmů Libereckého kraje HEJNICFILM 2023 v Hejnicích. Pořadatelem akcí je zapsaný spolek Jizerské aktivity Liberec ve spolupráci s Městem Hejnice.
Liberec, Liberecký kraj

Sklářský workshop Tiffany

Líbí se vám vitráže z barevných sklíček, jen jste nikdy neměli šanci se k nim dostat blíže? Nebo už jste zkušení a máte nový tvůrčí nápad, který byste si chtěli vyrobit? Tak tohle je příležitost právě pro vás! 
Liberec, Liberecký kraj

Ještěd 50 – výstava v Severočeském muzeu v Liberci

Jak mohl vypadat Ještěd, kdyby vyhrál jiný architektonický návrh? To se dozvíte na unikátní výstavě modelů vysílače a hotelu, které před padesáti lety neuspěly.
Liberec, Liberecký kraj

První dáma elegance Hana Benešová – přednáška

PhDr. Miroslava Burianová, kurátorka sbírky novodobé módy Národního muzea, představí svou knihu o někdejší první dámě.
Liberec, Liberecký kraj

Vernisáž k benefiční aukci nadace Euronisa

Posláním Nadace Euronisa je pomáhat lidem bez ohledu na jejich věk, sociální postavení nebo zdravotní stav. Na vernisáži budou představena díla 169 autorů, která se slavnostně vydraží na aukci 21. října.
Liberec, Liberecký kraj

Jizerská magistrála – ráj pro běžky i pěší turistiku

Jizerská magistrála patří k nejoblíbenějším běžkařským trasám v republice. Chráněná krajinná oblast nabízí mimořádný zážitek rekreačním i závodním běžkařům, kteří si mohou vybrat z několika základních tras. K nejkrásnějším patří okolí Kristiánova, Bedřichova, Nové Louky a Jizerky.
Bedřichov, Liberecký kraj

Mravenčí stezka v Bedřichově

Především děti potěší v Bedřichově naučná stezka o zvířátkách žijících v Jizerských horách. Stezka vede od informačního centra či centrálního parkoviště, kolem Lesní chaty s cílem na rozhledně Královka nebo Prezidentské chatě. Délka stezky je necelé dva kilometry.
Bedřichov, Liberecký kraj

Kostel sv. Antonína Paduánského v Bedřichově

Kostel byl postaven v letech 1930 – 1932 v novogotickém stylu a je nejvýraznější historickou budovou v obci. Kostel je dnes tradičním místem konání koncertů vážné i moderní hudby a před kostelem se odehrávají obnovené Antonínské poutě.
Bedřichov, Liberecký kraj

Skiareál Bedřichov

Skiareál Bedřichov disponuje 8 vleky. Lyžovat můžete na 9 sjezdovkách s lehkou a střední obtížností. Noční lyžování si vyzkoušíte na sjezdovce Malinovka. A pokud chcete prozkoumat okolí, stačí přezout lyže a vyrazit na běžkařské tratě Jizerské magistrály.
Bedřichov, Liberecký kraj

Půjčovna Elektrokol v Bedřichově

Na půjčovna je vybavena 26 horskými 27,5" a 29" elektrokoly Crussis s celkovou kapacitou baterie pro 150 km.
Bedřichov, Liberecký kraj

Ski Centrum Adler – půjčovna lyží a snowboardů v Bedřichově

V půjčovně Ski Centrum Adler v Bedřichově nabízí široký sortiment carvingových lyží pro děti i dospělé, dále potom lyží běžek i snowboardů, a samozřejmě veškeré vybavení, které k tomu náleží, tzn. vázání a boty.
Bedřichov, Liberecký kraj

Půjčovna dětských vozíků a horských kol v Jizerských horách

Na dobrodružné výlety po Jizerských horách nepotřebujete vlastní kola – rádi vám na vaše cykloputování zapůjčíme vybavení z naší půjčovny.
Bedřichov, Liberecký kraj

Modré putování za zázračnou vodou – stezka po stopách víly Izeríny

V Bedřichově si můžeme užít novou stezku pro děti. Vznikla na základě tradovaných pověstí, jež se uchovaly až do dnešních časů, a zavede nás na místa pro mnohé známá, ale přitom jiná a propojená tajemnem.
Bedřichov, Liberecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Chata Ludmila v Bedřichově

Chata Ludmila je typická horská chata, která se nachází v obci Bedřichov v Jizerských horách ve výšce 800 m n. m., v prostředí plném krásné přírody a zdravého ovzduší.
Bedřichov, Liberecký kraj

Horský hotel Jelínek v Bedřichově

Horský hotel Jelínek se nachází v malebné krajině Jizerských hor, a to přímo v centru Bedřichova. Nabízí komfortní ubytování pro sportovce a rodiny s dětmi. V hotelu je možné využít restauraci, hernu, dětský koutek, saunu, vinárnu a v areálu se také nalézá dětské hřiště a ohniště.
Bedřichov, Liberecký kraj

Penzion Apartmany 294 v Bedřichově

Penzion leží v klidné části obce a je vhodný pro rodiny s dětmi.
Bedřichov, Liberecký kraj

Horská vila Wander

Prožijte kouzelnou dovolenou v útulném prostředí s atmosférou Jizerek.
Bedřichov, Liberecký kraj

Stánek Maliník

Na místě u záchytného parkoviště v Jizerských horách projedou v zimě houfy běžkařů a v létě cyklistů, na jaře a na podzim zase mraky turistů. Mohlo by tu být občerstvení jako všude jinde, ale vše je tu jinak.
Bedřichov, Liberecký kraj

Šámalova chata na Nové Louce

Šámalovu chatu, původně lovecký zámeček Clam-Gallasů, užíval za první republiky Dr. Přemysl Šámal, kancléř prezidenta T. G. Masaryka. Interiér byl obložen modřínem a apartmán s koupelnou byl zařízen stejně jako v Černínském paláci. Dnes slouží chata všem turistům k načerpání nových sil.
Bedřichov, Liberecký kraj

Chata Arnika v Janově nad Nisou – Hraběticích

Penzion Arnika se nachází v krásném prostředí CHKO Jizerské hory v horské vesničce Hrabětice, v centru lyžařského a turististického střediska Severák. Svou polohou je Arnika skvělým východiskem pro turistiku, cyklistiku i běžecké lyžování.
Janov nad Nisou, Liberecký kraj

Hotel Premier v Janově nad Nisou

Hotel Premier se nachází v samém srdci Jizerských hor, nedaleko měst Jablonec nad Nisou a Liberec. Ze stylové restaurace si můžete vychutnat jedinečný výhled na město Jablonec nad Nisou a okolí. V zimním období vás jistě potěší posezení u krbu a dobré knížky z naší malé knihovny.
Janov nad Nisou, Liberecký kraj