Úvod > Aktuality > Za zimními památkami do Českého ráje a Severozápadních Čech
zámek Dětenice
Památky

Za zimními památkami do Českého ráje a Severozápadních Čech

  • Vydáno22. ledna 2022
Máte-li v zimě chuť navštívit nějaký pěkný hrad nebo zámek, ale nenapadá vás, kde mají celoročně otevřeno, nechte se inspirovat našimi tipy! Kudy z nudy pro vás vybralo hrady a zámky otevřené celou zimu na severu a severozápadě Čech, na které se můžete vypravit bez předchozí rezervace a dopřát si tak nevšední prohlídku v zimní sezóně.

Nejen do pohádky v Českém ráji

Zámek DěteniceBarokní zámek v Dětenicích slibuje mimo poučení také pořádnou dávku zábavy. Mimo klasické prohlídky zámku s unikátní sbírkou zbraní můžete nahlédnout do pohádky. Každou sobotu v lichou hodinu čeká příchozí čarodějnice Žizelda se zcela novou humorně laděnou prohlídkou zámku. Po svém osobitém způsobu vám povypráví o historii zámku. Zámek je "v zimním módu" otevřen od listopadu do března sobotu a neděli od 10 do 17 hodin.
 
Zimní SychrovNovogotický zámek Sychrov sloužil jako rezidence francouzského rodu Rohanů. Reprezentativní zámek navštívila řada významných osobností, například císař František Josef I., arcivévodkyně Marie Terezie nebo korunní princ Rudolf. Sedmkrát zde také pobýval český hudební skladatel Antonín Dvořák. V zámku můžete obdivovat historický nábytek, kazetové stropy a dřevěné obložení nebo sbírky skla a porcelánu. Na prohlídkové trase nakouknete do ložnice šlechtičen, knihovny, jídelny i pokojíku pro služebnou. Do celého zámku je bezbariérový přístup. Navštívit jej můžete celoročně, včetně pondělí od 10 do 14 hodin.

Staré HradyNechte se unést atmosférou čarodějné zimní pohádkové prohlídky na hradě a zámku Staré Hrady. Zimním okruhem pohádkového hradu a hradní půdou vás provede živá čarodějnice, princezna, čertice nebo hradní čaroděj. Čeká tu na vás spousta pohádkových kamarádů, kouzelný pytel pekelně dobrých bonbónů a mnoho dalšího. Staré Hrady jsou otevřeny od listopadu do března každý víkend i o svátcích a prázdninách od 10 do 17 hodin.


Zámky a hrady na severozápadě

děčín zámek zimaVysoko na skalním ostrohu nad soutokem řeky Labe a Ploučnice se vypíná zámek Děčín, který dlouhou dobu patřil rodu Thun-Hohensteinů. Prohlídka vás zavede do soukromých apartmánů, k nejzajímavějším místnostem patří Modrý sál s nástěnnými malbami a Věžový kabinet s úchvatným výhledem. Zámek ve svých zdech hostil již spoustu známých osobností, například Fryderika Chopina, který zde složil svůj známý Děčínský valčík. Zámek je otevřen od ledna do února denně 10 až 16 hodin, prohlídky se většinou konají od 11:00 do 15:00 hodin. Předtím, než se na zámek vydáte si čas prohlídky zkontrolujte na webu zámku.
 
klášterec nad ohří zimaZámek Klášterec nad Ohří patří mezi nejvýznamnější historická sídla v severozápadních Čechách. Sídlo rozdělují tři expozice, z nichž první je věnována porcelánu. Děti potěší loutky spisovatelky Vítězslavy Klimkové a Matěje Kopeckého. Další expozicí jsou drahé kameny, ukázky z těžby a zpracování železných rud v Krušných horách. Prohlédnout si můžete také hrobku Thunů, posledních majitelů zámku. Zámek má otevřeno od úterý do neděle od 9 do 15 hodin (o víkendu 22. a 23. ledna je však z provozních důvodů uzavřen).
 
hrad hněvínJednou z největších dominant mosteckého regionu a samotným symbolem města Most je replika starého hradu Hněvín, která slouží jako restaurační zařízení a výletní místo turistů. Restaurace má otevřeno každý den od 11 do 22 hodin. Součástí stavebního komplexu je i vyhlídková věž, ta je však v zimě uzavřena. Od roku 1979 sídlí na hradě hvězdárna, která je otevřena vždy v sobotu od 11 do 18 hodin a vždy při nějakém zajímavém úkazu. Hvězdárna je čočkovým dalekohledem s H-alfa filtrem, který umožňuje pozorovat aktivitu Sluneční korony.
Hrad Hněvín v Mostě – krásný výhled na město

Hrad Hněvín v Mostě – krásný výhled na město

Jednou z největších dominant Mostecka a samotným symbolem města Most je replika starého hradu Hněvín, která slouží jako restaurační zařízení a výletní místo turistů. Součástí komplexu je i vyhlídková věž, ze které si prohlédnete krajinu od úpatí Krušných hor až po České středohoří.

Zámek Děčín – zámek s monumentální barokní konírnou

Zámek Děčín – zámek s monumentální barokní konírnou

Zámek Děčín, ležící nad soutokem Labe a Ploučnice, patří mezi nejvýznamnější historické památky severních Čech. Zámek okouzlí návštěvníky především tehdejší nejznámější rosarií v habsburské monarchii Růžovou zahradou a monumentální barokní konírnou. Otevřené je také revitalizované jižní křídlo.

Hrad a zámek Staré Hrady

Hrad a zámek Staré Hrady

Hrad a zámek Staré Hrady leží v Českém ráji, jižně od Jičína – hned vedle městečka Libáň. Bohatý program zde nabízí pět pohádkových prohlídkových okruhů a 2 historické prohlídkové okruhy. Provedou vás živé pohádkové bytosti v rolích průvodců.

Prohlídka porcelánu na zámku v Klášterci nad Ohří

Prohlídka porcelánu na zámku v Klášterci nad Ohří

Expozici porcelánu ze sbírek Uměleckoprůmyslového musea v Praze nabízí zámek v Klášterci nad Ohří, kde si můžete prohlédnout jak český porcelán, tak také porcelán z jiných koutů světa, jako z Číny, Japonska, ale i Evropy.

Zámek Sychrov – sídlo Rohanů, kam se můžete vydat po celý rok

Zámek Sychrov – sídlo Rohanů, kam se můžete vydat po celý rok

Novogotický zámek Sychrov, který sloužil jako rezidence původem francouzského rodu Rohanů, znáte z pohádky Zlatovláska či Nesmrtelná teta. Zámek nabízí 3 návštěvnické okruhy, noční prohlídky, ukázky sokolnictví, koncerty.

Barokní zámek Dětenice v Českém ráji

Barokní zámek Dětenice v Českém ráji

Zámek Dětenice se nachází asi 70 km severovýchodně od Prahy, na okraji Českého ráje. Na zámku se konají historické programy, rokokové plesy a středověké hostiny. V sousedství zámku je opravena historická budova s legendární středověkou krčmou a pivovar, který vyrábí vlastní pivo.

Zámek Klášterec nad Ohří – Pohádkový okruh

Zámek Klášterec nad Ohří – Pohádkový okruh

Expozice ve sklepních prostorách kláštereckého zámku láká k návštěvám rodiny s dětmi a milovníky pohádek, zvláště pak postaviček Vítězslavy Klimtové, loutek rodiny Matěje Kopeckého, expozici českých pohádek a středověku.

Další aktuality

Český ráj nabízí atraktivní zážitky i v zimě

I v zimě má návštěva Českého ráje své kouzlo. Už jen obyčejná procházka spící přírodou či skalními městy vás dozajista nadchne, neboť vám umožní užít si příjemného klidu v tomto ročním období, kdy je zde méně turistů. Tím však nabídka zajímavých aktivit rozhodně nekončí – najdete tu spoustu dalších možností ke zábavě, sportování i relaxaci.
Zážitky

Muzeum v Českém ráji vystavuje ojedinělou sbírku

Část rozsáhlé a pestré sbírky manželů Josefa a Jany Scheybalových vystavuje nově Muzeum Českého ráje. Tvoří ji kolekce grafik, obrazů, lidového umění, archiválií a knih a muzeum ji veřejnosti představuje vůbec poprvé. Rozsáhlost a pestrost sbírek manželů Scheybalových umožňuje připravit velmi zajímavou a pestrou instalaci. Hodnota ojedinělé sbírky přesahuje 29 milionů korun.
Kultura

Nejúspěšnější reklama světa se točila na Kosti

Nejvíce oceňovaný spot roku 2012 je podle statistik Gunn Reportu reklama na francouzkou televizní stanici Canal+. Spot získal navíc tolik cen, jako se to nepodařilo žádné reklamě posledních 14 let, co Gunn Report vychází a sčítá ocenění na festivalech reklamy. Zároveň režisér spotu Matthijs van Heijningen je nejoceňovanějším režisérem roku 2012.
Památky

Od kolébky ke kočárku – výstava, na které byste neměli chybět

Sháníte na zkracující se podzimní dny zábavu? Máme pro vás lákavý tip. Muzeum a Pojizerská galerie v Semilech si pro všechny zájemce, od malých dětí až po babičky a prababičky, připravila krásnou výstavu s názvem „Od kolébky ke kočárku“.