Úvod > Aktuality > Za zimními památkami do Českého ráje a Severozápadních Čech
zámek Dětenice
"> zámek Dětenice "> zámek Sychrov "> zámek Sychrov interiér "> Zdroj foto: FB Města Klášterec nad ohří "> Zámek Děčín "> Hněvín "> Staré Hrady
Památky

Za zimními památkami do Českého ráje a Severozápadních Čech

  • Vydáno22. ledna 2022
Máte-li v zimě chuť navštívit nějaký pěkný hrad nebo zámek, ale nenapadá vás, kde mají celoročně otevřeno, nechte se inspirovat našimi tipy! Kudy z nudy pro vás vybralo hrady a zámky otevřené celou zimu na severu a severozápadě Čech, na které se můžete vypravit bez předchozí rezervace a dopřát si tak nevšední prohlídku v zimní sezóně.

Nejen do pohádky v Českém ráji

Zámek DěteniceBarokní zámek v Dětenicích slibuje mimo poučení také pořádnou dávku zábavy. Mimo klasické prohlídky zámku s unikátní sbírkou zbraní můžete nahlédnout do pohádky. Každou sobotu v lichou hodinu čeká příchozí čarodějnice Žizelda se zcela novou humorně laděnou prohlídkou zámku. Po svém osobitém způsobu vám povypráví o historii zámku. Zámek je "v zimním módu" otevřen od listopadu do března sobotu a neděli od 10 do 17 hodin.
 
Zimní SychrovNovogotický zámek Sychrov sloužil jako rezidence francouzského rodu Rohanů. Reprezentativní zámek navštívila řada významných osobností, například císař František Josef I., arcivévodkyně Marie Terezie nebo korunní princ Rudolf. Sedmkrát zde také pobýval český hudební skladatel Antonín Dvořák. V zámku můžete obdivovat historický nábytek, kazetové stropy a dřevěné obložení nebo sbírky skla a porcelánu. Na prohlídkové trase nakouknete do ložnice šlechtičen, knihovny, jídelny i pokojíku pro služebnou. Do celého zámku je bezbariérový přístup. Navštívit jej můžete celoročně, včetně pondělí od 10 do 14 hodin.

Staré HradyNechte se unést atmosférou čarodějné zimní pohádkové prohlídky na hradě a zámku Staré Hrady. Zimním okruhem pohádkového hradu a hradní půdou vás provede živá čarodějnice, princezna, čertice nebo hradní čaroděj. Čeká tu na vás spousta pohádkových kamarádů, kouzelný pytel pekelně dobrých bonbónů a mnoho dalšího. Staré Hrady jsou otevřeny od listopadu do března každý víkend i o svátcích a prázdninách od 10 do 17 hodin.


Zámky a hrady na severozápadě

děčín zámek zimaVysoko na skalním ostrohu nad soutokem řeky Labe a Ploučnice se vypíná zámek Děčín, který dlouhou dobu patřil rodu Thun-Hohensteinů. Prohlídka vás zavede do soukromých apartmánů, k nejzajímavějším místnostem patří Modrý sál s nástěnnými malbami a Věžový kabinet s úchvatným výhledem. Zámek ve svých zdech hostil již spoustu známých osobností, například Fryderika Chopina, který zde složil svůj známý Děčínský valčík. Zámek je otevřen od ledna do února denně 10 až 16 hodin, prohlídky se většinou konají od 11:00 do 15:00 hodin. Předtím, než se na zámek vydáte si čas prohlídky zkontrolujte na webu zámku.
 
klášterec nad ohří zimaZámek Klášterec nad Ohří patří mezi nejvýznamnější historická sídla v severozápadních Čechách. Sídlo rozdělují tři expozice, z nichž první je věnována porcelánu. Děti potěší loutky spisovatelky Vítězslavy Klimkové a Matěje Kopeckého. Další expozicí jsou drahé kameny, ukázky z těžby a zpracování železných rud v Krušných horách. Prohlédnout si můžete také hrobku Thunů, posledních majitelů zámku. Zámek má otevřeno od úterý do neděle od 9 do 15 hodin (o víkendu 22. a 23. ledna je však z provozních důvodů uzavřen).
 
hrad hněvínJednou z největších dominant mosteckého regionu a samotným symbolem města Most je replika starého hradu Hněvín, která slouží jako restaurační zařízení a výletní místo turistů. Restaurace má otevřeno každý den od 11 do 22 hodin. Součástí stavebního komplexu je i vyhlídková věž, ta je však v zimě uzavřena. Od roku 1979 sídlí na hradě hvězdárna, která je otevřena vždy v sobotu od 11 do 18 hodin a vždy při nějakém zajímavém úkazu. Hvězdárna je čočkovým dalekohledem s H-alfa filtrem, který umožňuje pozorovat aktivitu Sluneční korony.
Hrad Hněvín v Mostě – krásný výhled na město

Hrad Hněvín v Mostě – krásný výhled na město

Jednou z největších dominant Mostecka a samotným symbolem města Most je replika starého hradu Hněvín, která slouží jako restaurační zařízení a výletní místo turistů. Součástí komplexu je i vyhlídková věž, ze které si prohlédnete krajinu od úpatí Krušných hor až po České středohoří.

Zámek Děčín – zámek s monumentální barokní konírnou

Zámek Děčín – zámek s monumentální barokní konírnou

Zámek Děčín, ležící nad soutokem Labe a Ploučnice, patří mezi nejvýznamnější historické památky severních Čech. Zámek okouzlí návštěvníky především tehdejší nejznámější rosarií v habsburské monarchii Růžovou zahradou a monumentální barokní konírnou. Otevřené je také revitalizované jižní křídlo.

Hrad a zámek Staré Hrady

Hrad a zámek Staré Hrady

Hrad a zámek Staré Hrady leží v Českém ráji, jižně od Jičína – hned vedle městečka Libáň. Bohatý program zde nabízí pět pohádkových prohlídkových okruhů a 2 historické prohlídkové okruhy. Provedou vás živé pohádkové bytosti v rolích průvodců.

Prohlídka porcelánu na zámku v Klášterci nad Ohří

Prohlídka porcelánu na zámku v Klášterci nad Ohří

Expozici porcelánu ze sbírek Uměleckoprůmyslového musea v Praze nabízí zámek v Klášterci nad Ohří, kde si můžete prohlédnout jak český porcelán, tak také porcelán z jiných koutů světa, jako z Číny, Japonska, ale i Evropy.

Zámek Sychrov – sídlo Rohanů, kam se můžete vydat po celý rok

Zámek Sychrov – sídlo Rohanů, kam se můžete vydat po celý rok

Novogotický zámek Sychrov, který sloužil jako rezidence původem francouzského rodu Rohanů, znáte z pohádky Zlatovláska či Nesmrtelná teta. Zámek nabízí 3 návštěvnické okruhy, noční prohlídky, ukázky sokolnictví, koncerty.

Barokní zámek a pivovar v Dětenicích – jedinečný tip na výlet do Českého ráje

Barokní zámek a pivovar v Dětenicích – jedinečný tip na výlet do Českého ráje

Na prahu 3. tisíciletí, v letech 1998 – 2000, byl zámek Dětenice renovován a po 60 letech znovu otevřen veřejnosti. Na zámku se konají historické programy, rokokové plesy a středověké hostiny. V sousedství zámku je opravena historická budova pivovaru se středověkou krčmou a výrobou vlastního piva...

Zámek Klášterec nad Ohří – navštivte Pohádkovou zemi

Zámek Klášterec nad Ohří – navštivte Pohádkovou zemi

Expozice ve sklepních prostorách kláštereckého zámku láká k návštěvám rodiny s dětmi a milovníky pohádek, zvláště pak postaviček Vítězslavy Klimtové a loutek rodiny Matěje Kopeckého.