Úvod > Aktuality > Posázavský Pacifik vyrazí v sobotu z Prahy-Smíchova do Týnce nad Sázavou
Zážitky

Posázavský Pacifik vyrazí v sobotu z Prahy-Smíchova do Týnce nad Sázavou

  • Vydáno20. července 2022
V sobotu 23. července vyjede z nádraží Praha-Braník na trať legendárního „Posázavského Pacifiku“ parní vlak, který bude sestaven z historických vozů 3. třídy a bufetového vozu. Poveze jej parní lokomotiva 464.2 „Rosnička“. Vlak bude odjíždět v 9:54 ze Smíchovského nádraží a pojede přes Davli, Jílové u Prahy a Krhanice do Týnce nad Sázavou.
Posázavský PacifikKromě překrásného okolí železniční tratě vybudované v kaňonu řeky Sázavy s několika tunely a kamennými viadukty mohou cestující z parního vlaku navštívit mnoho kulturních památek v Posázaví.

Kdo vystoupí už v Davli, měl by si prohlénout bývalý železný most z roku 1905, který posloužil v roce 1968 jako kulisa k nafilmování válečného příběhu podle skutečné události Most u Remagenu, po postavení nového mostu se však proměnil v lávku pro pěší. Život Davle byl odedávna spojený s řekou; vory se tu plavily od středověku až do dob po druhé světové válce. Na břehu řeky stojí pomník vltavských plavců v podobě kotvy na kamenném podstavci. V Týnci nad Sázavou lze navštívit týnecký hrad nebo nedalekou zříceninu hradu Zbořený Kostelec. V sobotu 23. července se v Týnci od 10 do 15 hodin uskuteční prezentace motocyklů JAWA současné produkce a to v prostorách Kulturního centra Týnec. Atraktivním cílem je také Vojensko-historické muzeum v Lešanech (ze zastávky Krhanice) nebo Regionální muzeum těžby zlata v Jílovém u Prahy.
 

Posázavským Pacifikem zpět přes Čečany a Senohraby

Do tunelu s PacifikemHistorický vlak bude tuto sobotu odjíždět z Prahy-Smíchova v 9:54 a do cílové stanice Týnec nad Sázavou přijede ve 12:02 hodin. Než vlak vyrazí na další cestu, budete mít dostatek času prohlédnout si město a jeho památky nebo se jen tak projít podél řeky Sázavy. Na cestu do Prahy po trase přes Čerčany a Senohraby se vlak vydá ve 14:22 hodin a na pražské Smíchovské nádraží s ním přijedete v 16:20 hodin. Ve vlaku je po celou dobu zajištěno občerstvení v historickém bufetovém voze.

Parní vlak Českých drah na trati tzv. Posázavského pacifiku pojede v průběhu léta ještě dvakrát: 27. srpna a 1. října 2022. Jízdenky za 440 Kč (celý okruh) koupíte v předprodeji ve všech pokladnách a na e-shopu ČD.
Regionální muzeum v Jílovém u Prahy

Regionální muzeum v Jílovém u Prahy

Muzeum se specializací na těžbu zlata sídlí v historické budově zvané Mince v dolní části náměstí, kde byl do roku 1420 horní úřad. Zatímco o Kutné Hoře a Jihlavě se kdysi hovořilo jako o stříbrných pokladnicích Českého království, v okolí Jílového se rozkládal zlatonosný revír.

Železniční viadukt Žampach

Železniční viadukt Žampach

Kamenný most na Žampachu je dle některých zdrojů nejvyšší kamenný železniční most v České republice, podle jiných pramenů dokonce v Evropě. Nachází se na trati "Posázavského pacifiku" mezi stanicemi Jílové u Prahy a Luka pod Medníkem.

Zřícenina hradu Zbořený Kostelec

Zřícenina hradu Zbořený Kostelec

V přírodní rezervaci nad řekou Sázavou se tyčí zřícenina královského hradu Zbořený Kostelec, která je volně přístupná. Počátky dějin hradu nejsou doloženy. První písemná zmínka o Zbořeném Kostelci (původně se jmenoval Kostelec nad Sázavou) pochází z roku 1341.

Hrad Ledeč nad Sázavou – perla Posázaví

Hrad Ledeč nad Sázavou – perla Posázaví

Ledečský hrad se vypíná na vápencovém ostrohu nad řekou Sázavou. Během staletí se na hradě vystřídala řada majitelů, kteří upravovali původně gotický hrad renesančně a barokně. Dnes zde můžete navštívit Městské muzeum a v sezóně i hradní věž s vyhlídkou.

Posázavská stezka – česká trempská klasika

Posázavská stezka – česká trempská klasika

Naučná stezka prochází údolím řeky Sázavy a po svazích vrchu Medník. Začíná i končí na železniční zastávce Petrov u Prahy. Seznámíte se na ní nejen s přírodními poměry, ale také o stavbě železniční trati Posázavského pacifiku, řece Sázavě, vodáctví a historii trampingu.

Expozice trampingu v Jílovém u Prahy – Tramping stále žije

Expozice trampingu v Jílovém u Prahy – Tramping stále žije

Královské zlatohorní město Jílové u Prahy je bránou do dolního Posázaví, které je jednou z kolébek trampingu.

Další aktuality

Moudivláček, orel nebo volavka: místa, odkud můžete pozorovat ptáky

Rostoucí počet ptačích pozorovatelen napovídá, že pozorování ptáků patří k oblíbeným aktivitám pro volný čas. Zvláště jarní období, kdy se naši ptáci vracejí na svá hnízdiště a tažní ptáci ze severu u nás nabírají síly na další let domů, patří k nejkrásnějším pozorovatelským zážitkům. Víte, kde hledat oblíbená ptačí hnízdiště? Přehled mokřadů, rybníků a ptačích lokalit vám přináší Kudy z nudy.
Středočeský kraj | Příroda

Všichni jsme Keltové aneb skvělý důvod k pěti keltským oslavám

Že právě vy nemáte s Kelty nic společného? Kdepak, dozajista i vy dobře znáte a mnohdy slavíte svátky, které mají prapůvodní kořeny v keltských lidových oslavách, ať už jde o Dušičky, pálení čarodějnic nebo Vánoce. Právě teď vás ale pozveme do skutečného světa keltských mýtů, pověr a rituálů!
Středočeský kraj | Životní styl

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu ve Středočeském kraji

Patříte k milovníkům volného pohybu v přírodě, ke kterému patří i kempování? Naplánujte si dovolenou v těch nejlepších kempech středních Čech. Na výběr máme útulné chatky, luxusní stan ve středověkém stylu, kempy u vody, místa plná zábavy i klidu. Letošní léto v kempu bude nezapomenutelné!
Středočeský kraj | Ubytování

Tankodromy, střelnice, cvičiště… aneb co vzniklo z bývalých vojenských základen?

Bývalé vojenské prostory jsou dobrým tipem na výlet pro ty, kteří hledají možnost procházky či túry odlehlou krajinou. Paradoxně se ve vojenských újezdech zachovaly vzácné druhy rostlin a živočichů, prostory také unikly chemizaci a zemědělským zásahům. A kde objevíte takovou pestrou krajinu či hluboké lesy? Nejznámější takovou oblastí jsou lesy v Brdech, pozornost přitahuje i revitalizace krajiny v Milovicích či Podyjí. Tipy, kam vyrazit na bývalá vojenská cvičiště, střelnice, tankodromy nebo letiště vám přináší Kudy z nudy.
Středočeský kraj | Příroda

Keltové v Nižboru zahájí novou sezonu svátkem Beltain

V sobotu 27. dubna se na zámku Nižbor uskuteční tradiční oslavy keltského svátku Beltain. Již několik let touto akcí pro veřejnost zahajují návštěvní sezónu v Informačním centru keltské kultury. Po zimě znovuotevřená stálá expozice o Keltech potěší zvídavé návštěvníky.
Středočeský kraj | Zážitky

Historický festival Bitva Libušín láká na bohatý program

Tip pro všechny milovníky historie a rodiny s dětmi na výlet za dobrodružstvím a historií do Libušína. Největší středověký festival v České republice se bude opět konat v údolí pod bývalým hradištěm kněžny Libuše. Byl založen již v roce 1991 jako jeden z prvních počinů svého druhu v Evropě. V roce 2024 se tak pořádá již 31. ročník této významné události, která se za roky svého trvání rozrostla na jednu z největších svého druhu na starém kontinentě. Největší středověká bitva ve střední Evropě, se uskuteční již v sobotu 27. dubna 2024 v Libušíně u Kladna.
Středočeský kraj | Zážitky

Jaro v Průhonickém parku láká k vycházkám

Užijte si jaro v plné parádě! Přijedete-li do Průhonického parku čeká vás i na konci dubna krásná vycházka. Základní okruh nejzajímavějšími partiemi parku je zajímavý celoročně, prochází pod Alpinem, na Hlavní vyhlídku, rozsáhlými lučními podél potoka Botiče, po hrázi rybníka. V dubnu je otevřeno denně od 7:00 do 19:00 hodin a milovníky flory potěší právě kvetoucí rododendrony i jarní Alpinum.
Středočeský kraj | Příroda

Sezóna chřestu je tady! Ten nejčerstvější pořídíte v Hostíně u Vojkovic

V Hostíně u Vojkovic na Mělnicku už vyrostl první letošní chřest! Na velkofarmě seženete „špargl“ od dubna do konce června. Kromě bílého a zeleného chřestu bude v průběhu chřestové sezóny pěstitel nabízet i nové odrůdy – koupíte tu také fialový chřest. Nenechejte si ujít oblíbené Chřestové a spolu s nimi i křenové slavnosti, které se letos uskuteční v sobotu 11. a v neděli 12. května 2024.
Středočeský kraj | Gurmánská turistika