Úvod > Aktuality > V Olomouckém kraji si odpočinete v lázních i na golfu
Impozantní stredoveký hrad Helfštýn
Životní styl

V Olomouckém kraji si odpočinete v lázních i na golfu

  • Vydáno11. června 2013
Pohodovou dovolenou si užijete v Olomouckém kraji, který se pyšní bohatou historií lázeňství, množstvím kulturních i přírodních památek včetně jedinečných jeskynních systémů. Krásy regionu je možné poznávat při pěších, cyklistických výletech nebo vyjížďkách na koních. Na své si zde přijdou i příznivci golfu.

Do Olomouckého kraje za relaxací i aktivním odpočinkem

Wellness v lázníchOlomoucký kraj je oblíbeným cílem turistů, kteří sem přijíždějí za odpočinkem a relaxací do lázní a wellness center, jejichž nabídka je velmi pestrá. Načerpat nové síly můžete v největších lázních na Střední Moravě, v Teplicích nad Bečvou. Zdejší minerální prameny přispívají k celkové regeneraci organismu. Pobyt si můžete zpříjemnit návštěvou Zbrašovských aragonitových jeskyní. Unikátní jeskynní systém vznikl stejně jako nedaleká Hranická propast účinky uhličitých kyselek. Jeskyně jsou nejteplejšími v České republice, jejich celoroční stálá teplota se pohybuje kolem 14 stupňů. Prohlédnout si můžete také Hranickou propast, která je druhou nejhlubší zatopenou propastí na světě.

Okolí řeky Bečvy láká k výletům na kolech či in-linech, bezpečné a nenáročné trasy pro všechny věkové kategorie vedou po oblíbené cyklostezce Bečva. Zavede vás například do Lipníka nad Bečvou s nejstarší synagogou na Moravě nebo na impozantní středověký hrad Helfštýn. Kolo si můžete půjčit až na místě, v regionu fungují půjčovny například na Horním náměstí v Olomouci nebo Litovli.

Ideálním místem k aktivnímu odpočinku a relaxaci pro pěší i cyklisty je krajina s lužními lesy v Chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví. V Javoříčku u Litovle najdete jeskyně s překrásnou krápníkovou výzdobou. Po stopách kromaňonského člověka se vydáte při návštěvě Mladečských jeskyní s řadou kosterních pozůstatků, nálezů a výpravnou expozicí.
 

Naberte nové síly v lázních a poznávejte jejich okolí

Zbrašovské jeskyněLázně s dlouholetou tradicí, vysokými léčebnými účinky a pestrou nabídkou procedur najdete také v Jeseníkách. Díky své poloze jsou zdejší lázeňské areály ideálním místem pro pěší i cyklistické výlety do nádherné horské přírody. Termální koupele vyzkoušíte ve Velkých Losinách, načerpat nové síly můžete v Priessnitzových lázních v Jeseníku, Bludově u Šumperka nebo v Dolní Lipové.

Nedaleko leží jeskyně Na Pomezí, které jsou největším jeskynním systémem v České republice vzniklým rozpouštěním mramoru. Do podzemních prostor láká turisty také jeskyně s bezbariérovým přístupem Na Špičáku, jež se stala útočištěm několika druhů netopýrů.
 

Olomoucký kraj z koňského hřbetu i golfových hřišť

Poznávat přírodní krásy Olomouckého kraje je možné také z koňského hřbetu. V regionu funguje řada farem a jezdeckých oddílů, do okolní přírody se mohou začátečníci i pokročilí jezdci vydat na koních, ponících nebo v kočárech. V regionu najdou milovníci koní a jezdectví kilometry dálkových tras, které spojují Přerovsko s hipostezkami ve směru na Kroměřížsko a Holešovsko. Po cestě jsou k dispozici odpočívadla, úvaziště, informační mapy a tabule. Značené stezky vedou převážně po polních a lesních cestách, které byly původně formanskými stezkami.

Na golfovém hřištiOlomoucký kraj nabízí pestrou škálu i dalšího vyžití, velké oblibě se v poslední době těší golf. Osmnáctijamkové mistrovské hřiště, devítijamkové veřejné hřiště a cvičné plochy se nachází v Dolanech-Vésce u Olomouce. Na své si zde přijdou zkušení hráči i úplní začátečníci.

Všechny kategorie golfistů si zahrají na hřišti v Radíkově nedaleko Teplic nad Bečvou, kde bylo po terénních úpravách nově dobudováno veřejné hřiště s devíti jamkami. Vyzkoušet golf si mohou zájemci také v areálu v Kostelci na Hané u Prostějova, kde přivítají i úplné začátečníky a naučí je základy hry.
 
Jeskyně Na Špičáku – jedny z nejstarších jeskyní ve střední Evropě

Jeskyně Na Špičáku – jedny z nejstarších jeskyní ve střední Evropě

Jeskyně Na Špičáku patří k nejstarším písemně doloženým jeskyním ve střední Evropě. Přes 400 metrů dlouhý podzemní labyrint chodeb a puklin je vytvořen v devonských mramorech (mořské usazeniny, stáří 350–380 milionů let).

Javoříčské jeskyně – jeskyně s nejbohatší výzdobou v ČR

Javoříčské jeskyně – jeskyně s nejbohatší výzdobou v ČR

Podzemní systém Javoříčských jeskyní vytváří komplikovaný komplex chodeb, dómů a propastí. Byly vytvořeny v ostrůvku devonských vápenců a na jejich vývoji se podílel potok Špraněk. Podstatná část jeskyní byla objevena již v roce 1938.

Mladečské jeskyně – rituální pohřebiště kromaňonského člověka

Mladečské jeskyně – rituální pohřebiště kromaňonského člověka

Rádi byste se v létě ochladili a nevíte, jak na to? Vydejte se poznat krásu jeskynního systému nedaleko Litovle, kde se nachází Mladečské jeskyně.

Zbrašovské aragonitové jeskyně – podzemí, kde čaruje kyselka

Zbrašovské aragonitové jeskyně – podzemí, kde čaruje kyselka

Zbrašovské aragonitové jeskyně leží v malebném údolí řeky v lázních Teplicích nad Bečvou. Jde o jedinečný jeskynní systém evropského významu vzniklý současným působením atmosférických vod a teplých minerálních vod vystupujících z velkých hloubek ve vápencích.

Jeskyně Na Pomezí – mramorová perla Rychlebských hor

Jeskyně Na Pomezí – mramorová perla Rychlebských hor

Jeskyně Na Pomezí se nacházejí v komunikačně významném stejnojmenném sedle (576 m) v Rychlebských horách, 2 km severně od Lipové-Lázně. Jsou největším jeskynním systémem v České republice vzniklým rozpouštěním mramoru, tj. krystalického vápence.

Hranická propast – nejhlubší zatopená propast světa

Hranická propast – nejhlubší zatopená propast světa

Nejhlubší propast v České republice a nejhlubší zatopená propast světa. Zdá se, jako by snad ani neměla dno. Všechny pokusy o jeho naměření zatím selhaly. Posledním ověřeným údajem je 519,5 metrů, odborníci ale odhadují, že se může vyhoupnout až na úctyhodných 1000 metrů.

CHKO Litovelské Pomoraví

CHKO Litovelské Pomoraví

Chráněná krajinná oblast Litovelské Pomoraví je území podél neregulovaného horního toku řeky Moravy mezi městy Olomouc, Litovel a Mohelnice. Oblast tvoří komplex lužních lesů a mokřadních luk s tůněmi.

Hrad Helfštýn u Lipníka nad Bečvou – strážce Moravské brány

Hrad Helfštýn u Lipníka nad Bečvou – strážce Moravské brány

Hrad Helfštýn je od Lipníka nad Bečvou vzdálen pouhé 4 km. Je přirozeným kulturním centrem regionu a známým místem mezinárodních setkání uměleckých kovářů "Hefaiston" se stálou expozicí. Po dlouhé rekonstrukci je hrad s torzem renesančního hradního paláce opět zpřístupněn.

Priessnitzovy léčebné lázně Jeseník

Priessnitzovy léčebné lázně Jeseník

Priessnitzovy lázně Jeseník jsou vhodné nejen pro léčbu nemocných, ale nabízejí výtečné zázemí také pro preventivní a relaxační pobyty. Právě zde můžete podstoupit jednu z nejmodernějších metod světového zdravotnictví – computerovou kineziologii.

Cyklostezka Bečva – vyzkoušejte cyklodálnici na Moravě

Cyklostezka Bečva – vyzkoušejte cyklodálnici na Moravě

Doslova od horských pramenů do údolí se můžete vydat na kole díky ojedinělému projektu Cyklostezky Bečva, která je součástí tzv. první „cyklodálnice” C1. Od pramene Rožnovské nebo Vsetínské Bečvy až po její soutok s Moravou projedete více než 160 km po značené cyklotrase vinoucí se podél řeky Bečvy.

Termální lázně Velké Losiny

Termální lázně Velké Losiny

Termální lázně Velké Losiny patří mezi nejznámější a nejstarší moravské lázně s dlouholetou tradicí. Historie lázeňství ve Velkých Losinách sahá až do 16. století. Dnešní lázně tak navazují na ty nejlepší tradice s využitím nejmodernějších léčebných postupů a metod.

Nejstarší synagoga na Moravě v Lipníku nad Bečvou

Nejstarší synagoga na Moravě v Lipníku nad Bečvou

Synagoga v Lipníku nad Bečvou je nejstarší synagogou na Moravě. Byla vystavěna ve 2. nebo 3. desetiletí 16. století, vzápětí po vybudování hradeb, ke kterým byla přimknuta. Je také po Staronové synagoze v Praze druhou nejstarší synagogou v České republice.

Golf club Radíkov

Golf club Radíkov

Veřejné golfové hřiště vhodné i pro začínající hráče. Přijďte si zkusit opravdový golf na hřiště přístupné všem bez rozdílu věku a pohlaví. Základy hry vám vysvětlíme a vybavení zapůjčíme a to vše v idylické krajině Oderských vrchů za překvapivě nízké ceny.

Golf Resort Olomouc – za golfem do Olomouce

Golf Resort Olomouc – za golfem do Olomouce

Golfový resort nedaleko Olomouce patří k nejpěknějším hřištím v republice. Areál má spoustu vodních i písečných překážek a z některých míst nádherné vyhlídky na krajinu Hané a město Olomouc.

Řeka Bečva – řeka sjízdná po celý rok

Řeka Bečva – řeka sjízdná po celý rok

Řeka Bečva vzniká soutokem Vsetínské a Rožnovské Bečvy ve Valašském Meziříčí. Řeka je největším levostranným přítokem Moravy. Nejvíce vody mívá řeka v březnu, nejméně v září, sjízdná je však během celého roku.

Další aktuality

Zimní exkurze přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně je zážitek

Na prohlídku Dlouhých strání se můžete vypravit také v zimě. Samostatně autem se k elektrárně nesmí, tam i zpátky vás od lyžařského areálu Kouty dovezou autobusy. Prohlídka trvá asi dvě hodiny a doporučujeme ji rezervovat předem. Exkurzi je sice možné zaplatit i na místě bez rezervace, pouze však v případě, že jsou volná místa. K horní nádrži se bohužel v zimě nejezdí, dostanete se tam jedině pěšky nebo na běžkách.
Olomoucký kraj | Zážitky

Hrad Helfštýn má otevřeno i v listopadu

Hrad Helfštýn je během listopadu otevřen o víkendech. Milovníci historie a hradní architektury sem mohou přijít každou sobotu a neděli, až do 26. 11. 2023. Během prodlouženého víkendu 17. až 19. listopadu zde bude otevřeno také v pátek.
Olomoucký kraj | Památky

Šternberský hrad zve na martinské prohlídky s ochutnávkami

Na moravském hradě Šternberk se na rozdíl od většiny památek bude provázet i v měsíci listopadu. U příležitosti oslav svátku svatého Martina připravuje hrad speciální „Svatomartinské prohlídky“. Prohlídky se uskuteční v sobotu 11. listopadu 2023 od 10 do 15 hodin.
Olomoucký kraj | Památky

Desetkrát do kuchyní a pivovarů: na kterých hradech a zámcích se podíváte pod pokličky?

Gastronomie hýbe světem a slyší na to i hrady a zámky. Kuchyně, koupelny a další technické prostory se zvolna mění v nové prohlídkové trasy, někde se v nich dokonce pravidelně vaří a peče. Vy pak můžete při prohlídce mlsat a ochutnávat to, co kdysi jedlo místní panstvo. Kde takové prohlídky zažijete?
Olomoucký kraj | Gurmánská turistika

Tkalcovské muzeum na Rejvízu končí: exponáty si prohlédnete jinde

V říjnu 2023 ukončilo provoz Tkalcovské muzeum na Rejvízu, které zde turisté mohli navštěvovat od roku 2008. Rejvízská tkalcovna se nacházela uprostřed vesnické památkové zóny v Rejvízu. Kdo se o stará řemesla zajímá, ale nemusí být smutný – exponátů rejvízského muzea se ujala dvě muzea, která také plánují s bývalými majiteli pořádání kulturních akcí.
Olomoucký kraj | Zážitky

Velký návrat výstavy Exota Olomouc: Největší papoušek světa, evropské unikáty i světové premiéry!

Na čtyři tisíce exotických a často také vzácných ptáků budou od 13. do 15. října 2023 k vidění na Výstavišti Flora Olomouc. Po pětileté odmlce se sem vrací jedna z tradičních a oblíbených akcí – Exota Olomouc! Tato mezinárodní výstava exotického ptactva letos obsadí největší pavilon A, další tři menší pavilony a také Palmový skleník. Těšit se můžete na papoušky, tukany, drobné exoty, kanáry, exotické bažanty či okrasnou vodní drůbež.
Olomoucký kraj | Příroda

Užijte si prohlídku Olomouce s průvodcem, ukáže vám všechny tajná zákoutí města

Nádherné historické jádro města Olomouce nadchne všechny milovníky architektury a historie. Pro svou jedinečnost bylo roku 1971 začleněno k městským památkovým rezervacím (navíc se jedná o druhou nejrozsáhlejší památkovou rezervaci v ČR), v roce 2000 byl na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO zapsán olomoucký sloup Nejsvětější Trojice. Pokud chcete krásnou Olomouc poznat blíže, můžete využít služeb zdejších školených průvodců. Prohlídky je ale třeba si objednat předem.
Olomoucký kraj | Příroda

Tradiční týden Vincenze Priessnitze slibuje nabitý program

Stalo se již jesenickou tradicí připomenout si každý podzim osobnost zdejšího rodáka, která změnila nejen budoucnost podhorského městečka, ale také vývoj světového lázeňství, Týdnem Vincenze Priessnitze. Letošní celotýdenní slavnosti od 2. do 8. 10. 2023 v Priessnitzových léčebných lázních v Jeseníku přináší opravdu nabitý program a navíc připomenou 224. výročí narození tohoto významného jesenického léčitele.
Olomoucký kraj | Lázně a wellness