Úvod > Aktuality > V Olomouckém kraji si odpočinete v lázních i na golfu
Impozantní stredoveký hrad Helfštýn
"> Impozantní stredoveký hrad Helfštýn "> Okolí reky Becvy láká k výletum na kolech ci in-linech "> Poznávat prírodní krásy Olomouckého kraje je možné také z konského hrbetu "> Olomoucký kraj nabízí pestrou škálu i dalšího vyžití, velké oblibe se v poslední dobe teší golf "> Olomoucký kraj je oblíbeným cílem turistu, kterí sem prijíždejí za odpocinkem a relaxací do lázní
Životní styl

V Olomouckém kraji si odpočinete v lázních i na golfu

  • Vydáno11. června 2013
Pohodovou dovolenou si užijete v Olomouckém kraji, který se pyšní bohatou historií lázeňství, množstvím kulturních i přírodních památek včetně jedinečných jeskynních systémů. Krásy regionu je možné poznávat při pěších, cyklistických výletech nebo vyjížďkách na koních. Na své si zde přijdou i příznivci golfu.

Do Olomouckého kraje za relaxací i aktivním odpočinkem

Wellness v lázníchOlomoucký kraj je oblíbeným cílem turistů, kteří sem přijíždějí za odpočinkem a relaxací do lázní a wellness center, jejichž nabídka je velmi pestrá. Načerpat nové síly můžete v největších lázních na Střední Moravě, v Teplicích nad Bečvou. Zdejší minerální prameny přispívají k celkové regeneraci organismu. Pobyt si můžete zpříjemnit návštěvou Zbrašovských aragonitových jeskyní. Unikátní jeskynní systém vznikl stejně jako nedaleká Hranická propast účinky uhličitých kyselek. Jeskyně jsou nejteplejšími v České republice, jejich celoroční stálá teplota se pohybuje kolem 14 stupňů. Prohlédnout si můžete také Hranickou propast, která je druhou nejhlubší zatopenou propastí na světě.

Okolí řeky Bečvy láká k výletům na kolech či in-linech, bezpečné a nenáročné trasy pro všechny věkové kategorie vedou po oblíbené cyklostezce Bečva. Zavede vás například do Lipníka nad Bečvou s nejstarší synagogou na Moravě nebo na impozantní středověký hrad Helfštýn. Kolo si můžete půjčit až na místě, v regionu fungují půjčovny například na Horním náměstí v Olomouci nebo Litovli.

Ideálním místem k aktivnímu odpočinku a relaxaci pro pěší i cyklisty je krajina s lužními lesy v Chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví. V Javoříčku u Litovle najdete jeskyně s překrásnou krápníkovou výzdobou. Po stopách kromaňonského člověka se vydáte při návštěvě Mladečských jeskyní s řadou kosterních pozůstatků, nálezů a výpravnou expozicí.

Naberte nové síly v lázních a poznávejte jejich okolí

Zbrašovské jeskyněLázně s dlouholetou tradicí, vysokými léčebnými účinky a pestrou nabídkou procedur najdete také v Jeseníkách. Díky své poloze jsou zdejší lázeňské areály ideálním místem pro pěší i cyklistické výlety do nádherné horské přírody. Termální koupele vyzkoušíte ve Velkých Losinách, načerpat nové síly můžete v Priessnitzových lázních v Jeseníku, Bludově u Šumperka nebo v Dolní Lipové.

Nedaleko leží jeskyně Na Pomezí, které jsou největším jeskynním systémem v České republice vzniklým rozpouštěním mramoru. Do podzemních prostor láká turisty také jeskyně s bezbariérovým přístupem Na Špičáku, jež se stala útočištěm několika druhů netopýrů.

Olomoucký kraj z koňského hřbetu i golfových hřišť

Poznávat přírodní krásy Olomouckého kraje je možné také z koňského hřbetu. V regionu funguje řada farem a jezdeckých oddílů, do okolní přírody se mohou začátečníci i pokročilí jezdci vydat na koních, ponících nebo v kočárech. V regionu najdou milovníci koní a jezdectví kilometry dálkových tras, které spojují Přerovsko s hipostezkami ve směru na Kroměřížsko a Holešovsko. Po cestě jsou k dispozici odpočívadla, úvaziště, informační mapy a tabule. Značené stezky vedou převážně po polních a lesních cestách, které byly původně formanskými stezkami.

Na golfovém hřištiOlomoucký kraj nabízí pestrou škálu i dalšího vyžití, velké oblibě se v poslední době těší golf. Osmnáctijamkové mistrovské hřiště, devítijamkové veřejné hřiště a cvičné plochy se nachází v Dolanech-Vésce u Olomouce. Na své si zde přijdou zkušení hráči i úplní začátečníci.

Všechny kategorie golfistů si zahrají na hřišti v Radíkově nedaleko Teplic nad Bečvou, kde bylo po terénních úpravách nově dobudováno veřejné hřiště s devíti jamkami. Vyzkoušet golf si mohou zájemci také v areálu v Kostelci na Hané u Prostějova, kde přivítají i úplné začátečníky a naučí je základy hry.

Řeka Bečva – řeka sjízdná po celý rok

Řeka Bečva – řeka sjízdná po celý rok

Řeka Bečva vzniká soutokem Vsetínské a Rožnovské Bečvy ve Valašském Meziříčí. Řeka je největším levostranným přítokem Moravy. Nejvíce vody mívá řeka v březnu, nejméně v září, sjízdná je však během celého roku.

CHKO Litovelské Pomoraví

CHKO Litovelské Pomoraví

Chráněná krajinná oblast Litovelské Pomoraví je území podél neregulovaného horního toku řeky Moravy mezi městy Olomouc, Litovel a Mohelnice. Oblast tvoří komplex lužních lesů a mokřadních luk s tůněmi.

Golf club Radíkov

Golf club Radíkov

Veřejné golfové hřiště vhodné i pro začínající hráče. Přijďte si zkusit opravdový golf na hřiště přístupné všem bez rozdílu věku a pohlaví. Základy hry vám vysvětlíme a vybavení zapůjčíme a to vše v idylické krajině Oderských vrchů za překvapivě nízké ceny.

Golf Resort Olomouc – za golfem do Olomouce

Golf Resort Olomouc – za golfem do Olomouce

Golfový resort nedaleko Olomouce patří k nejpěknějším hřištím v republice. Areál má spoustu vodních i písečných překážek a z některých míst nádherné vyhlídky na krajinu Hané a město Olomouc.

Cyklostezka Bečva – vyzkoušejte cyklodálnici na Moravě

Cyklostezka Bečva – vyzkoušejte cyklodálnici na Moravě

Doslova od horských pramenů do údolí se můžete vydat na kole díky ojedinělému projektu Cyklostezky Bečva, která je součástí tzv. první „cyklodálnice” C1. Od pramene Rožnovské nebo Vsetínské Bečvy až po její soutok s Moravou projedete více než 160 km po značené cyklotrase vinoucí se podél řeky Bečvy.

Nejstarší synagoga na Moravě v Lipníku nad Bečvou

Nejstarší synagoga na Moravě v Lipníku nad Bečvou

Synagoga v Lipníku nad Bečvou je nejstarší synagogou na Moravě. Byla vystavěna ve 2. nebo 3. desetiletí 16. století, vzápětí po vybudování hradeb, ke kterým byla přimknuta. Je také po Staronové synagoze v Praze druhou nejstarší synagogou v České republice.

Jeskyně Na Špičáku – jedny z nejstarších jeskyní ve střední Evropě

Jeskyně Na Špičáku – jedny z nejstarších jeskyní ve střední Evropě

Jeskyně Na Špičáku patří k nejstarším písemně doloženým jeskyním ve střední Evropě. Přes 400 metrů dlouhý podzemní labyrint chodeb a puklin je vytvořen v devonských mramorech (mořské usazeniny, stáří 350–380 milionů let).

Hranická propast – nejhlubší zatopená propast světa

Hranická propast – nejhlubší zatopená propast světa

Nejhlubší propast v České republice a nejhlubší zatopená propast světa. Zdá se, jako by snad ani neměla dno. Všechny pokusy o jeho naměření zatím selhaly. Posledním ověřeným údajem je 450 metrů, odborníci ale odhadují, že se může vyhoupnout až na úctyhodných 1000 metrů.

Zbrašovské aragonitové jeskyně – podzemí, kde čaruje kyselka

Zbrašovské aragonitové jeskyně – podzemí, kde čaruje kyselka

Zbrašovské aragonitové jeskyně leží v malebném údolí řeky v lázních Teplicích nad Bečvou. Jde o jedinečný jeskynní systém evropského významu vzniklý současným působením atmosférických vod a teplých minerálních vod vystupujících z velkých hloubek ve vápencích.

Jeskyně Na Pomezí – mramorová perla Rychlebských hor

Jeskyně Na Pomezí – mramorová perla Rychlebských hor

Jeskyně Na Pomezí se nacházejí v komunikačně významném stejnojmenném sedle (576 m) v Rychlebských horách, 2 km severně od Lipové-Lázně. Jsou největším jeskynním systémem v České republice vzniklým rozpouštěním mramoru, tj. krystalického vápence.

Lázeňský hotel Eliška ve Velkých Losinách

Lázeňský hotel Eliška ve Velkých Losinách

Termální lázně Velké Losiny patří mezi nejznámější a nejstarší moravské lázně s dlouholetou tradicí. Historie lázeňství ve Velkých Losinách sahá až do 16. století. Dnešní lázně tak navazují na ty nejlepší tradice s využitím nejmodernějších léčebných postupů a metod.

Mladečské jeskyně – rituální pohřebiště kromaňonského člověka

Mladečské jeskyně – rituální pohřebiště kromaňonského člověka

Rádi byste se v létě ochladili a nevíte, jak na to? Vydejte se poznat krásu jeskynního systému nedaleko Litovle, kde se nachází Mladečské jeskyně.

Javoříčské jeskyně – jeskyně s nejbohatší výzdobou v ČR

Javoříčské jeskyně – jeskyně s nejbohatší výzdobou v ČR

Podzemní systém Javoříčských jeskyní vytváří komplikovaný komplex chodeb, dómů a propastí. Byly vytvořeny v ostrůvku devonských vápenců a na jejich vývoji se podílel potok Špraněk. Podstatná část jeskyní byla objevena již v roce 1938.

Priessnitzovy léčebné lázně Jeseník

Priessnitzovy léčebné lázně Jeseník

Priessnitzovy lázně Jeseník jsou vhodné nejen pro léčbu nemocných, ale nabízejí výtečné zázemí také pro preventivní a relaxační pobyty. Právě zde můžete podstoupit jednu z nejmodernějších metod světového zdravotnictví – computerovou kineziologii.

Hrad Helfštýn u Lipníka nad Bečvou – strážce Moravské brány

Hrad Helfštýn u Lipníka nad Bečvou – strážce Moravské brány

Hrad Helfštýn je od Lipníka nad Bečvou vzdálen pouhé 4 km. Je přirozeným kulturním centrem regionu a známým místem mezinárodních setkání uměleckých kovářů "Hefaiston" se stálou expozicí. Po dlouhé rekonstrukci je hrad s torzem renesančního hradního paláce opět zpřístupněn.