!

Upozornění: Redakce prosí všechny zájemce o akce a aktivity, aby se před jejich návštěvou informovali u organizátora, zda a kdy probíhají vzhledem k opatřením přijatým vládou ČR k nákaze Covid-19. Omlouváme se, že informace o otevíracích dobách a termínech konání uvedených na webu Kudyznudy.cz nemusí být vždy aktuální.

Úvod > Aktuality > Hory, tajemné skály, lesní víly a jezero na vrcholku hor: CHKO Jeseníky slaví padesátiny

Hory, tajemné skály, lesní víly a jezero na vrcholku hor: CHKO Jeseníky slaví padesátiny

Vydáno 19. června 2019 Příroda
Ve středu 19. června je to právě padesát let ode dne, kdy byla vyhlášena chráněná krajinná oblast Jeseníky. Objevíte tu nepřeberné množství přírodních krás: lesnaté hřbety, horské květnaté louky, prameny a vodopády, kamenná moře, ledovcové kary i pralesy přecházející v horskou tundru. Kde najdete ta nejkrásnější zákoutí?
Kdybyste chtěli chráněnou krajinnou oblast Jeseníky obejít nebo objet kolem dokola a začali třeba v Rýmařově, museli byste zamířit na sever do Malé Morávky, pak přes Andělskou Horu do Vrbna pod Pradědem a kolem Zlatých Hor do Mikulovic. Z nejsevernějších výběžků chráněné oblasti se pak zase vydáte zpět k jihu, přes Jeseník do Ostružné a přes Brannou do Loučné nad Desnou a dál kolem Sobotína a přes jižní cípy Hanušovické vrchoviny zpět do Rýmařova. V nohách byste měli stovky kilometrů a obešli byste území s rozlohou 740 kilometrů čtverečních. Ta nejkrásnější místa byste ale takhle neviděli: za těmi se musíte vypravit hluboko do lesů nebo až na vrcholky hor.
 

Vládce hor Praděd

Pátá nejvyšší hora Česka a nejvyšší hora Moravy a českého Slezska, nejvyšší vrchol Hrubého a Nízkého Jeseníku: to všechno je Praděd (1 491 m). Dostanete se sem celkem snadno: nejjednodušší cesta vede ze sedla Hvězda nad Karlovou Studánkou kyvadlovou autobusovou dopravou na Ovčárnu a odtud kolem chaty Barborka rovnou vzhůru k televiznímu vysílači s rozhlednou. Delší je cesta z Červenohorského sedla přes Švýcárnu, nejromantičtější trasa pak míří z lázní Karlova Studánka vzhůru po naučné stezce podél vodopádů Bílé Opavy. Z vyhlídkového ochozu vysílače na Pradědu je za příznivých podmínek krásný rozhled do širokého okolí, vidět bývají i Vysoké Tatry a Malá Fatra na Slovensku nebo rakouské Alpy.
 

Petrovy kameny: pověstné místo čarodějnic

Pojedete do Jeseníků přes Velké Losiny? Zastavte se na tamním renesančním zámku a v letohrádku, kde je letos v létě k vidění výstava k 50. výročí natáčení filmu Kladivo na čarodějnice o děsivých čarodějnických procesech v 17. století. Jedním z míst čarodějnických sletů měly být Petrovy kameny, tři mohutná skaliska rozpukaná mrazem, dobře viditelná z Pradědu. Pověstmi opředené místo prý nese jméno po mladém kováři, který se zde ukryl se svou dívkou, dcerou správce sovineckého panství. Společně s nedalekou Velkou kotlinou jde o jednu z nejcennějších botanických lokalit v Česku a národní přírodní rezervaci s výskytem vzácných rostlin, které už nikde jinde na světě nerostou. Proto je tu kvůli ochraně přírody zakázáno chodit mimo značené cesty, přímo na skály se tudíž nedostanete.
 

Dlouhé stráně: pěšky, na kole, bruslích nebo koloběžce

Od Petrových kamenů se otvírá výhled na masiv Mravenečníku, na jehož vrcholku leží horní nádrž přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně. Dostat se sem je také snadné: v areálu Kouty nasednete na lanovku, ta vás vyveze k rozhledně na Medvědí hoře a od ní můžete pokračovat pěšky, na kole nebo kyvadlovým minibusem k horní nádrži. Užijete si tu i na kolečkových bruslích: přímo kolem nádrže je jízda na kole i in-linech zakázaná, ale o kousek níž ve svahu vede 2,5 km dlouhý jednosměrný okruh. Půjčovnu bruslí Rollerblade najdete v prodejně Helia Sport, při jízdě si díky nadmořské výšce 1 300 metrů vychutnáte nádherné výhledy na celé Jeseníky. Využít můžete i půjčovnu koloběžek, od horní nádrže zpět do areálu Kouty vás čeká nádherných 17 kilometrů nepřetržitě z kopce.
 

Pohádkové jezírko v lesích

Hledáte místa s průzračnými mechovými tůněmi a tajemná rašeliniště opředená pověstmi o skřítcích a vílách? Pro hledače tajemna je tím nejlepším místem Rejvíz, horská vesnice se starými chalupami a věhlasným penzionem s vyřezávanými židlemi. Právě u něj začíná cestaMechovému jezírku, jejíž závěrečný úsek vede nad podmáčenou zemí po dřevěných chodníčcích. Podívejte se na temnou hladinu jezírka: říká se, že tu kdysi stávalo město, které se za trest potopilo do bažin. Kdo má štěstí, může prý vidět odlesk světla na špičce kostelní věže a slyšet temné dunění potopených zvonů.
 

Víte, že?

Chráněná krajinná oblast se týká jen pohoří Hrubý Jeseník, kde slovo hrubý má starší význam vysoký. Je tu ještě Nízký Jeseník, o polovinu nižší pohoří s rozsáhlými bukovými lesy, jedna z nejopuštěnějších oblastí u nás a ráj těch, kteří chtějí trávit volný čas bez davů jiných výletníků. Tady stojí za vidění třeba hrad Sovinec s nejrozsáhlejším opevněním svého druhu u nás, Rešovské vodopády anebo Malý a Velký Roudný, dva nenápadné vrchy nad Slezskou Hartou, které však za sebou mají velmi bouřlivou sopečnou minulost.
 
Arcibiskupský palác Olomouc

Arcibiskupský palác Olomouc

Oficiální sídlo olomouckých biskupů a arcibiskupů, místo, kudy kráčely dějiny, i budova, která hostila mnoho významných osobností – to vše je Arcibiskupský palác v Olomouci, významný příklad barokní palácové architektury na Moravě.

Čarodějnická cyklotrasa v Jeseníkách - po stopách inkvizice na kole

Čarodějnická cyklotrasa v Jeseníkách - po stopách inkvizice na kole

Vydejte se na kolech do 17. století, do období, kdy se na Jesenicku a později i Šumpersku odehrávaly čarodějnické procesy, které připravily o život desítky nevinných lidí. K uctění jejich památky byly na vybraných místech, vedle již existujících památníků, instalovány pomníčky a pamětní desky.

Cyklostezka Bečva - vyzkoušejte cyklodálnici na Moravě

Cyklostezka Bečva - vyzkoušejte cyklodálnici na Moravě

Doslova od horských pramenů do údolí se můžete vydat na kole díky ojedinělému projektu Cyklostezky Bečva, která je součástí tzv. první „cyklodálnice” C1. Od pramene Rožnovské nebo Vsetínské Bečvy až po její soutok s Moravou projedete více než 160 km po značené cyklotrase vinoucí se podél řeky Bečvy.

Geopark Jeseníky

Geopark Jeseníky

Geopark Jeseníky je tvořen sedmi oblastmi, které disponují desítkami přírodních a kulturních památek, ale také nabízejí řadu služeb. Návštěvníkům je k dispozici rozsáhlá síť informačních center, která poskytují vyčerpávající informace o možnostech volnočasových aktivit a turistiky.

Hadí královna - největší památný strom v Jeseníkách

Hadí královna - největší památný strom v Jeseníkách

Stáří lípy velkolisté v Dolní Moravici na Bruntálsku se odhaduje na 400 - 500 let. Lípa je vysoká 24 metrů a obvod má úctyhodných 9 metrů. Stromu se říká Hadí královna.

Hora Radhošť - tajemná hora s pohanskou minulostí

Hora Radhošť - tajemná hora s pohanskou minulostí

Pověstmi opředená bájná hora Radhošť (1129 m n. m.) se nachází nedaleko Pusteven v Moravskoslezských Beskydech a tvoří nejzápadnější vrchol Radhošťské hornatiny. Nabízí krásné výhledy na celé Beskydy, Valašsko, Jeseníky - Praděd, Malou a Velkou Fatru.

Jeseníky – hory, které si zamilujete

Jeseníky – hory, které si zamilujete

Jeseníky s podhůřím jsou horským rájem s mnoha přírodními, historickými i technickými poklady. V létě zde najdete stovky dobře značených tras jak pro pěší, tak pro cykloturistiku. Nejen vyhlášená střediska zimních sportů, ale i lázně, památky a kulturní akce jsou důvodem, proč je navštívit i v zimě.

Ruční papírna Velké Losiny - Muzeum papíru

Ruční papírna Velké Losiny - Muzeum papíru

Původně žerotínská manufaktura na výrobu papíru pracuje ve Velkých Losinách nepřetržitě od konce 16. století až do dnešních dnů. Je jedním z posledních evropských svědků starého papírnického řemesla, jediná svého druhu v České republice.

Slezský Semmering - horská železnice v Jeseníkách

Slezský Semmering - horská železnice v Jeseníkách

První říjnový den roku 1888 byla zprovozněna železniční trať z Hanušovic do Jeseníku, tzv. Slezský Semmering. Zejména úsek mezi stanicemi Branná a Lipová-lázně nabízí cestujícím úchvatné pohledy na hřebeny Jeseníků a Rychlebských hor.

Termální lázně Velké Losiny - jedinečná termální sirná voda

Termální lázně Velké Losiny - jedinečná termální sirná voda

Termální lázně Velké Losiny patří mezi nejznámější a nejstarší moravské lázně s dlouholetou tradicí. Historie lázeňství ve Velkých Losinách sahá až do 16. století.

Velký Roudný - nejvyšší sopka Nízkého Jeseníku

Velký Roudný - nejvyšší sopka Nízkého Jeseníku

Přírodní památka Velký Roudný nad obcí Roudno je nejvyšším vulkánem Nízkého Jeseníku, který byl činný ještě na počátku čtvrtohor. Spolu s Malým Roudným tvoří dominantu okolní krajiny.

Vrch Bradlo - Moravský Blaník u Úsova

Vrch Bradlo - Moravský Blaník u Úsova

Nejvyšší bod Úsovské pahorkatiny (600 m n. m.), zván též Moravský Blaník, podle pověsti o spících rytířích, se nachází u Úsova nedaleko Mohelnice, 30 kilometrů severovýchodním směrem od Olomouce.

Vodní nádrž Slezská Harta - nejmladší přehrada v Česku

Vodní nádrž Slezská Harta - nejmladší přehrada v Česku

Údolní nádrž Slezská Harta na řece Moravici nabízí řadu možností, jak aktivně strávit především letní turistickou sezónu. Vyzkoušet můžete nejen koupání, ale i vyjížďky na loďkách, rybaření, jachting a windsurfing.

Vyhlídka Čertovy kameny u Jeseníku

Vyhlídka Čertovy kameny u Jeseníku

Čertovy kameny jsou skalní útvar nacházející se na severním úbočí Zlatého chlumu asi 3 km od Jeseníku. 40 m vysoký a 100 m dlouhý skalní útvar dal i jméno turistické chatě, která byla vybudována v jeho těsné blízkosti na počátku 20. století.

Vřesová studánka v Jeseníkách

Vřesová studánka v Jeseníkách

Poutní místo se nachází v nadmořské výšce 1313 metrů. Dříve zde stála horská chata, dnes zde ze staveb uvidíte jen kapličku nad pramenem Vřesové studánky, kde podle pověsti vytéká zázračná voda. Kolem kapličky prochází červená a zelená turistická trasa z Červenohorského sedla.

Vrcholové rašeliniště na Malém Jezerníku

Vrcholové rašeliniště na Malém Jezerníku

Malý Jezerník je vlastně vedlejší vrchol Malého Děda (1 368 m). Plochý vrchol na pokračování hřebene Velkého Jezerníku (1 309 m). Na vrcholu je malá rašelinná louka s jezírky a zbytky lesa. Odlesněné místa nabízejí pěkné výhledy.

Vodní tvrz Jeseník - expozice čarodějnických procesů v Jeseníku

Vodní tvrz Jeseník - expozice čarodějnických procesů v Jeseníku

Navštivte novou stálou expozici ve Vlastivědném muzeu Jesenicka ve Vodní tvrzi v Jeseníku. Expozice je věnovaná čarodějnickým procesům na Jesenicku v 17. století. Po stránce odborné, technické, stavební, ale i výtvarné jde o zcela mimořádný počin.

Národní přírodní rezervace Šerák - Keprník v Hrubém Jeseníku

Národní přírodní rezervace Šerák - Keprník v Hrubém Jeseníku

Národní přírodní rezervace Šerák-Keprník je nejstarší rezervací na Moravě, vyhlášenou na tehdejším panství Lichtenštejnů již v roce 1903. Rezervace zaujímá vrcholové partie a SZ hřebene Hrubého Jeseníku od trojmezí po Obří skály. Zahrnuje vrcholy Vozka, Keprník a Šerák.

Vrchol Vozka se skalními útvary v CHKO Jeseníky

Vrchol Vozka se skalními útvary v CHKO Jeseníky

Vozka je druhým nejvyšším vrcholem (1377 m) v Keprnické vrchovině. Nachází se v jesenickém okrese, asi 6,5 km východně od Branné. Vrcholové části hory jsou součástí přírodní rezervace Šerák - Keprník - Vozka, přes niž vede naučná stezka.

Zlatorudné mlýny - za zlatou horečkou do Zlatých Hor

Zlatorudné mlýny - za zlatou horečkou do Zlatých Hor

Středověký hornický skanzen na řece Olešnici u Zlatých Hor vám v místě zvaném Údolí ztracených štol nabídne k prohlídce repliku dobových zlatorudných mlýnů ze 14. století, časů největší slávy dobývání zlata ve zdejším kraji.

Zámek Čechy pod Kosířem

Zámek Čechy pod Kosířem

Spjatý zejména s působením rodu Silva-Tarouca a s pobytem vynikajícího českého malíře Josefa Mánesa. Zámek obklopuje jeden z nejcennějších zámeckých parků v ČR. Od roku 2016 je zámek otevřen veřejnosti.

Další aktuality

28.1.
2020
Sbírkové skleníky Flory Olomouc od února opět zvou návštěvníky

Sbírkové skleníky Flory Olomouc od února opět zvou návštěvníky

Střední Morava a Jeseníky | Příroda
14.11.
2019
Expozice v tropickém skleníku v Olomouci jsou přístupny i v listopadu

Expozice v tropickém skleníku v Olomouci jsou přístupny i v listopadu

Střední Morava a Jeseníky | Příroda
30.9.
2019
Flora Olomouc zve návštěvníky na

Flora Olomouc zve návštěvníky na "Zahradní slavnost"

Střední Morava a Jeseníky | Příroda