Úvod > Aktuality > Užijte si jaro v Jeseníkách – vrcholky hor, tajemné skály či květnaté louky
Příroda

Užijte si jaro v Jeseníkách – vrcholky hor, tajemné skály či květnaté louky

  • Vydáno22. dubna 2023
Výlet do hor začátkem jara se bude líbit všem milovníkům přírody. V chráněné krajinné oblasti Jeseníky objevíte nepřeberné množství přírodních krás: lesnaté hřbety, horské květnaté louky, prameny a vodopády, kamenná moře, ledovcové kary i pralesy přecházející v horskou tundru. Kde najdete ta nejkrásnější zákoutí?
Kdybyste chtěli chráněnou krajinnou oblast Jeseníky obejít nebo objet kolem dokola a začali třeba v Rýmařově, museli byste zamířit na sever do Malé Morávky, pak přes Andělskou Horu do Vrbna pod Pradědem a kolem Zlatých Hor do Mikulovic. Z nejsevernějších výběžků chráněné oblasti se pak zase vydáte zpět k jihu, přes Jeseník do Ostružné a přes Brannou do Loučné nad Desnou a dál kolem Sobotína a přes jižní cípy Hanušovické vrchoviny zpět do Rýmařova. V nohách byste měli stovky kilometrů a obešli byste území s rozlohou 740 kilometrů čtverečních. Ta nejkrásnější místa byste ale takhle neviděli: za těmi se musíte vypravit hluboko do lesů nebo až na vrcholky hor.
 

Vládce hor Praděd

Pátá nejvyšší hora Česka a nejvyšší hora Moravy i českého Slezska, nejvyšší vrchol Hrubého a Nízkého Jeseníku: to všechno je Praděd (1 491 m). Dostanete se sem celkem snadno: nejjednodušší cesta vede ze sedla Hvězda nad Karlovou Studánkou kyvadlovou autobusovou dopravou na Ovčárnu a odtud kolem chaty Barborka rovnou vzhůru k televiznímu vysílači s rozhlednou. Delší je cesta z Červenohorského sedla přes Švýcárnu, nejromantičtější trasa pak míří z lázní Karlova Studánka vzhůru po naučné stezce podél vodopádů Bílé Opavy. Z vyhlídkového ochozu vysílače na Pradědu je za příznivých podmínek krásný rozhled do širokého okolí, vidět bývají i Vysoké Tatry a Malá Fatra na Slovensku nebo rakouské Alpy.
 

Petrovy kameny: pověstné místo čarodějnic

Pojedete do Jeseníků přes Velké Losiny? Zastavte se na tamním renesančním zámku a v Termálním parku s přírodní léčivou vodou. Město však smutně proslulo také jako místo čarodějnických procesů v 17. století. Jedním z míst čarodějnických sletů měly být Petrovy kameny, tři mohutná skaliska rozpukaná mrazem, dobře viditelná z Pradědu. Pověstmi opředené místo prý nese jméno po mladém kováři, který se zde ukryl se svou dívkou, dcerou správce sovineckého panství. Společně s nedalekou Velkou kotlinou jde o jednu z nejcennějších botanických lokalit v Česku a národní přírodní rezervaci s výskytem vzácných rostlin, které už nikde jinde na světě nerostou. Proto je tu kvůli ochraně přírody zakázáno chodit mimo značené cesty, přímo na skály se tudíž nedostanete.
 

Dlouhé stráně: pěšky, na kole, bruslích nebo koloběžce

Od Petrových kamenů se otvírá výhled na masiv Mravenečníku, na jehož vrcholku leží horní nádrž přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně. Dostat se sem je také snadné: v areálu Kouty nasednete na lanovku, ta vás vyveze k rozhledně na Medvědí hoře a od ní můžete pokračovat pěšky, na kole nebo kyvadlovým minibusem k horní nádrži. Užijete si tu i na kolečkových bruslích: přímo kolem nádrže je jízda na kole i in-linech zakázaná, ale o kousek níž ve svahu vede 2,5 km dlouhý jednosměrný okruh. Půjčovnu bruslí Rollerblade najdete v prodejně Helia Sport, při jízdě si díky nadmořské výšce 1 300 metrů vychutnáte nádherné výhledy na celé Jeseníky. Využít můžete i půjčovnu koloběžek, od horní nádrže zpět do areálu Kouty vás čeká nádherných 17 kilometrů nepřetržitě z kopce.
 

Pohádkové jezírko v lesích

Hledáte místa s průzračnými mechovými tůněmi a tajemná rašeliniště opředená pověstmi o skřítcích a vílách? Pro hledače tajemna je tím nejlepším místem Rejvíz, horská vesnice se starými chalupami a věhlasným penzionem s vyřezávanými židlemi. Právě u něj začíná cestaMechovému jezírku, jejíž závěrečný úsek vede nad podmáčenou zemí po dřevěných chodníčcích. Podívejte se na temnou hladinu jezírka: říká se, že tu kdysi stávalo město, které se za trest potopilo do bažin. Kdo má štěstí, může prý vidět odlesk světla na špičce kostelní věže a slyšet temné dunění potopených zvonů.
 

Do Lázní Jeseník na zahájení sezóny

zahájení sezóny jeseníkLázně Jeseník každoročně připravují zahájení lázeňké sezóny pro veřejnost. Jedná se o oblíbenou kulturní akci, která se letos bude konat od 11. do 14. května 2023. Návštěvníci lázní, hosté z řad pacientů i obyvatelé Jeseníku se mohou těšit například na žehnání pramenům, Klarinetový Quartet a Žesťový Quintet vojenské hudby Olomouc, Rosomák Olympic revival, Terezu Maškovou nebo kapelu The Machine. V neděli budou mimořádně otevřeny také některé památky, jako například vyhlídková věžička Sanatoria Priessnitz anebo kaple a hrobka Vincence Priessnitze.
 

Víte, že?

Chráněná krajinná oblast se týká jen pohoří Hrubý Jeseník, kde má slovo "hrubý" jiný význam, a to "vysoký". Jedná se o pozůstatek starší češtiny. Je tu ještě Nízký Jeseník, o polovinu nižší pohoří s rozsáhlými bukovými lesy, jedna z nejopuštěnějších oblastí u nás a ráj těch, kteří chtějí trávit volný čas bez davů jiných výletníků. Tady stojí za vidění třeba hrad Sovinec s nejrozsáhlejším opevněním svého druhu u nás, Rešovské vodopády anebo Malý a Velký Roudný, dva nenápadné vrchy nad Slezskou Hartou, které však za sebou mají velmi bouřlivou sopečnou minulost.
Vrchařská koruna Jesenicka

1.4.
30.11.
Vrchařská koruna Jesenicka

Celoroční akce pro milovníky cyklistiky. Nejedná se primárně o žádný závod, proto není úkolem být „první“, ale zúčastnit se. Základní myšlenkou je motivace široké veřejnosti, aby pro svou radost a své zdraví sportovala v přírodě (na kole nebo pěšky).

Termální lázně Velké Losiny

Termální lázně Velké Losiny

Termální lázně Velké Losiny patří mezi nejznámější a nejstarší moravské lázně s dlouholetou tradicí. Historie lázeňství ve Velkých Losinách sahá až do 16. století. Dnešní lázně tak navazují na ty nejlepší tradice s využitím nejmodernějších léčebných postupů a metod.

Zámek Čechy pod Kosířem

Zámek Čechy pod Kosířem

Spjatý zejména s působením rodu Silva-Tarouca a s pobytem vynikajícího českého malíře Josefa Mánesa. Zámek obklopuje jeden z nejcennějších zámeckých parků v ČR. Od roku 2016 je zámek otevřen veřejnosti.

Národní přírodní rezervace Šerák – Keprník v Hrubém Jeseníku

Národní přírodní rezervace Šerák – Keprník v Hrubém Jeseníku

Národní přírodní rezervace Šerák-Keprník je nejstarší rezervací na Moravě, vyhlášenou na tehdejším panství Lichtenštejnů již v roce 1903. Rezervace zaujímá vrcholové partie a SZ hřebene Hrubého Jeseníku od trojmezí po Obří skály. Zahrnuje vrcholy Vozka, Keprník a Šerák.

Vrch Bradlo – Moravský Blaník u Úsova

Vrch Bradlo – Moravský Blaník u Úsova

Nejvyšší bod Úsovské pahorkatiny (600 m n. m.), zván též Moravský Blaník, podle pověsti o spících rytířích, se nachází u Úsova nedaleko Mohelnice, 30 kilometrů severovýchodním směrem od Olomouce.

Slezský Semmering – horská železnice v Jeseníkách

Slezský Semmering – horská železnice v Jeseníkách

První říjnový den roku 1888 byla zprovozněna železniční trať z Hanušovic do Jeseníku, tzv. Slezský Semmering. Zejména úsek mezi stanicemi Branná a Lipová-lázně nabízí cestujícím úchvatné pohledy na hřebeny Jeseníků a Rychlebských hor.

Velký Roudný – nejvyšší sopka Nízkého Jeseníku

Velký Roudný – nejvyšší sopka Nízkého Jeseníku

Přírodní památka Velký Roudný nad obcí Roudno je nejvyšším vulkánem Nízkého Jeseníku, který byl činný ještě na počátku čtvrtohor. Spolu s Malým Roudným tvoří dominantu okolní krajiny.

Vyhlídka Čertovy kameny u Jeseníku

Vyhlídka Čertovy kameny u Jeseníku

Čertovy kameny jsou skalní útvar nacházející se na severním úbočí Zlatého chlumu asi 3 km od Jeseníku. 40 m vysoký a 100 m dlouhý skalní útvar dal i jméno turistické chatě, která byla vybudována v jeho těsné blízkosti na počátku 20. století.

Vodní tvrz Jeseník – expozice čarodějnických procesů v Jeseníku

Vodní tvrz Jeseník – expozice čarodějnických procesů v Jeseníku

Navštivte novou stálou expozici ve Vlastivědném muzeu Jesenicka ve Vodní tvrzi v Jeseníku. Expozice je věnovaná čarodějnickým procesům na Jesenicku v 17. století. Po stránce odborné, technické, stavební, ale i výtvarné jde o zcela mimořádný počin.

Zlatokopecký skanzen – za zlatou horečkou do Zlatých Hor

Zlatokopecký skanzen – za zlatou horečkou do Zlatých Hor

Středověký hornický skanzen na řece Olešnici u Zlatých Hor vám v místě zvaném Údolí ztracených štol nabídne k prohlídce repliku dobových zlatorudných mlýnů ze 14. století, časů největší slávy dobývání zlata ve zdejším kraji.

Jeseníky – hory, které si zamilujete

Jeseníky – hory, které si zamilujete

Jeseníky s podhůřím jsou horským rájem s mnoha přírodními, historickými i technickými poklady. V létě zde najdete stovky dobře značených tras jak pro pěší, tak pro cykloturistiku. Nejen vyhlášená střediska zimních sportů, ale i lázně, památky a kulturní akce jsou důvodem, proč je navštívit i v zimě.

Cyklostezka Bečva – vyzkoušejte cyklodálnici na Moravě

Cyklostezka Bečva – vyzkoušejte cyklodálnici na Moravě

Doslova od horských pramenů do údolí se můžete vydat na kole díky ojedinělému projektu Cyklostezky Bečva, která je součástí tzv. první „cyklodálnice” C1. Od pramene Rožnovské nebo Vsetínské Bečvy až po její soutok s Moravou projedete více než 160 km po značené cyklotrase vinoucí se podél řeky Bečvy.

Ruční papírna Velké Losiny – Muzeum papíru

Ruční papírna Velké Losiny – Muzeum papíru

Původně žerotínská manufaktura na výrobu papíru pracuje ve Velkých Losinách nepřetržitě od konce 16. století až do dnešních dnů. Je jedním z posledních evropských svědků starého papírnického řemesla, jediná svého druhu v České republice.

Vřesová studánka v Jeseníkách

Vřesová studánka v Jeseníkách

Poutní místo se nachází v nadmořské výšce 1313 metrů. Dříve zde stála horská chata, dnes zde ze staveb uvidíte jen kapličku nad pramenem Vřesové studánky, kde podle pověsti vytéká zázračná voda. Kolem kapličky prochází červená a zelená turistická trasa z Červenohorského sedla.

Geopark Jeseníky

Geopark Jeseníky

Geopark Jeseníky je tvořen sedmi oblastmi, které disponují desítkami přírodních a kulturních památek, ale také nabízejí řadu služeb. Návštěvníkům je k dispozici rozsáhlá síť informačních center, která poskytují vyčerpávající informace o možnostech volnočasových aktivit a turistiky.

Arcibiskupský palác Olomouc

Arcibiskupský palác Olomouc

Oficiální sídlo olomouckých biskupů a arcibiskupů, místo, kudy kráčely dějiny, i budova, která hostila mnoho významných osobností – to vše je Arcibiskupský palác v Olomouci, významný příklad barokní palácové architektury na Moravě.

Vyhlídková věžička na střeše sanatoria Priessnitz

Vyhlídková věžička na střeše sanatoria Priessnitz

Dominantou a chloubou areálu Priessnitzových léčebných lázní i širokého okolí je budova hlavního sanatoria Priessnitz. Z hotelu připomínajícího spíše rozlehlé barokní zámky se naskýtá exklusivní výhled na hřebeny celého Hrubého Jeseníku.

Vrcholové rašeliniště na Malém Jezerníku

Vrcholové rašeliniště na Malém Jezerníku

Malý Jezerník je vlastně vedlejší vrchol Malého Děda (1 368 m). Plochý vrchol na pokračování hřebene Velkého Jezerníku (1 309 m). Na vrcholu je malá rašelinná louka s jezírky a zbytky lesa. Odlesněné místa nabízejí pěkné výhledy.

Čarodějnická cyklotrasa v Jeseníkách – po stopách inkvizice na kole

Čarodějnická cyklotrasa v Jeseníkách – po stopách inkvizice na kole

Vydejte se na kolech do 17. století, do období, kdy se na Jesenicku a později i Šumpersku odehrávaly čarodějnické procesy, které připravily o život desítky nevinných lidí. K uctění jejich památky byly na vybraných místech, vedle již existujících památníků, instalovány pomníčky a pamětní desky.

Vodní nádrž Slezská Harta – nejmladší přehrada v Česku

Vodní nádrž Slezská Harta – nejmladší přehrada v Česku

Údolní nádrž Slezská Harta na řece Moravici nabízí řadu možností, jak aktivně strávit především letní turistickou sezónu. Vyzkoušet můžete nejen koupání, ale i vyjížďky na loďkách, rybaření, jachting a windsurfing.

Hora Radhošť – tajemná hora s pohanskou minulostí

Hora Radhošť – tajemná hora s pohanskou minulostí

Pověstmi opředená bájná hora Radhošť (1129 m n. m.) se nachází nedaleko Pusteven v Moravskoslezských Beskydech a tvoří nejzápadnější vrchol Radhošťské hornatiny. Nabízí krásné výhledy na celé Beskydy, Valašsko, Jeseníky – Praděd, Malou a Velkou Fatru.

Vrchol Vozka se skalními útvary v CHKO Jeseníky

Vrchol Vozka se skalními útvary v CHKO Jeseníky

Vozka je druhým nejvyšším vrcholem (1377 m) v Keprnické vrchovině. Nachází se v jesenickém okrese, asi 6,5 km východně od Branné. Vrcholové části hory jsou součástí přírodní rezervace Šerák – Keprník – Vozka, přes niž vede naučná stezka.

Hadí královna – největší památný strom v Jeseníkách

Hadí královna – největší památný strom v Jeseníkách

Stáří lípy velkolisté v Dolní Moravici na Bruntálsku se odhaduje na 400 – 500 let. Lípa je vysoká 24 metrů a obvod má úctyhodných 9 metrů. Stromu se říká Hadí královna.

Další aktuality

Hlavní slavnosti města Šumperka vypuknou v sobotu

Historické slavnosti města Šumperka letos začaly již ve čtvrtek, ale hlavní program čeká všechny milovníky historie klasicky v sobotu 3. června 2023. Slavnosti odstartují úderem deváté dopolední a na pěti scénách nabídnou bohatý program. V něm se představí skupiny historického šermu, chybět nebudou rytířská tábořiště, jarmark s lidovými řemesly, hry, soutěže a atrakce pro děti a samozřejmě bohaté občerstvení.
Olomoucký kraj | Zážitky

Nejnavštěvovanější turistické cíle Olomouckého kraje: zoo a aquapark v Olomouci a Termály Losiny

Jedinečná poloha na Svatém Kopečku, v podhůří Nízkého Jeseníku, a navíc s vyhlídkovou věží: to je Zoologická zahrada v Olomouci, nejnavštěvovanější místo Olomouckého kraje. Vodní zábavu ve stejném městě nabízí i aquapark. Mezi nejoblíbenější výletní cíle patří také Termály Losiny.
Olomoucký kraj | Památky

50 tipů, kam na výlet v okolí Olomouce

Olomouc vždy patřila mezi nejvýznamnější královská města v českých zemích. Díky své výhodné poloze, starobylé univerzitě, duchovním, kulturním a řemeslným tradicím byla po dlouhá staletí přirozeným centrem Moravy, které lákalo umělce, vzdělance a obchodníky. Jestliže míříte do Olomouce i vy anebo patříte ke zdejším obyvatelům a hledáte volnočasové rozptýlení, inspiraci vám přináší portál Kudy z nudy s přehledem památek, muzeí, zábavy i přírodních krás ať už přímo ve městě, anebo jeho okolí.
Olomoucký kraj | Památky

Česko mezi řádky: Kyselé třešně, masakr na Švédských šancích a Lenka Chalupová

Teprve od roku 2018 stojí na Švédských šancích u Přerova vysoký kovaný prostřílený kříž. Připomíná masakr z června 1945, který spisovatelka Lenka Chalupová (*1973) popsala v románu Kyselé třešně. Vyšel v roce 2020 v nakladatelství Čas a zve na výlet do neobjevených míst s velmi temnou historií.
Olomoucký kraj | Památky

Výlety pro samotáře v Jeseníkách: objevte zajímavosti Rychlebských hor

I když Jesenicko patří k oblíbeným turistickým destinacím, dají se zde objevit kouty téměř liduprázdné. Jedním z těchto míst mohou být Rychlebské hory, dosud málo známé pohoří mezi Králickým Sněžníkem a Jeseníky. Pokud vás láká neporušená příroda, kde nepotkáte zástupy turistů, jsou pro vás Rychlebské hory ideálním cílem.
Olomoucký kraj | Příroda

Co dělat, když prší: 10 tipů z regionu Olomoucký kraj

Na střední Moravě a v Jeseníkách najdete množství tipů, kam na výlet pro všechny tipy turistiky a pro všechny věkové kategorie. Výlet vás tu nezklame ani za špatného počasí. Dopřejte si netradiční a nezapomenutelné zážitky.
Olomoucký kraj | Památky

Arcidiecézní muzeum v Olomouci se po dlouhé rekonstrukci znovu otevře

Po dvouleté rekonstrukci se v pondělí 24. dubna 2023 otvírá Arcidiecézní muzeum Olomouc včetně románského paláce biskupa Zdíka. Návštěvníkům nabídne novou multimediální expozici a poprvé v novodobé historii bude možné navštívit všechna čtyři ramena gotické křížové chodby se středověkými nástěnnými malbami. Další novinkou je nová lávka, díky které lze projít celý ochoz paláce.
Olomoucký kraj | Kultura

Tradiční jarní výstava Flora Olomouc láká do Království barev

Majestátní pětimetrový trůn, na který se budou moci lidé posadit, bezmála 25 tisíc květin, tajemný kruh menhirů a záplava barev, jež se navzájem prolínají. To vše od 20. do 23. dubna čeká návštěvníky jarní výstavy Flora Olomouc v největším pavilonu A v hlavní expozici pojmenované Království barev. Kromě ní jsou letos součástí oblíbené výstavy i velké Zahradnické trhy, Mezinárodní výstava bonsají a suiseki, exkluzivní Večerní prohlídka, odborné přednášky a semináře či bohatý doprovodný kulturní program.
Olomoucký kraj | Příroda